British XC Mountain Bike Series Round 3 (UCI Class 2)

MTB XC , Reading – Saturday, 11 Jun 2011

Event Details

Event URN:

235437

Start Date:

Sat, 11th Jun 2011

Finish date:

Sun, 12th Jun 2011

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Wasing Park Estate, Aldermaston, Reading, RG7 4NG
View map

Series:

National Points XC Series

Info for Riders

Enter online at www.xcracer.com. UCI points available for Elite categories.


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
12/06/11 09:30 Elite Female MTB National B MTB XC National B Elite ---
12/06/11 09:30 Expert Female MTB National B MTB XC National B Expert ---
12/06/11 09:30 Grand Veteran Female MTB National B MTB XC National B G/Vet ---
12/06/11 09:30 Junior Female MTB National B MTB XC National B Junior ---
12/06/11 09:30 Juvenile Female MTB National B MTB XC National B Juvenile ---
12/06/11 09:30 Juvenile Male MTB National B MTB XC National B Juvenile ---
12/06/11 09:30 Master Female MTB National B MTB XC National B Master ---
12/06/11 09:30 Open Female Non-Ranking None N/A ---
12/06/11 09:30 Sport Female MTB National B MTB XC National B Sport ---
12/06/11 09:30 Veteran Female MTB National B MTB XC National B Veteran ---
12/06/11 09:30 Youth Female MTB National B MTB XC National B Youth ---
12/06/11 09:30 Youth Male MTB National B MTB XC National B Youth ---
12/06/11 10:30 Under 12/14/16's - 1 Lap Time Trial Go-Ride Racing None N/A ---
12/06/11 10:30 Under 12/14/16's - Mass Start Go-Ride Racing None N/A ---
12/06/11 12:00 Elite Men MTB National B MTB XC National B Elite ---
12/06/11 12:00 Expert Male MTB National B MTB XC National B Expert ---
12/06/11 12:00 Junior Male MTB National B MTB XC National B Junior ---
12/06/11 12:00 Sport Male MTB National B MTB XC National B Sport ---
12/06/11 14:00 Go-Ride Racing as per morning session (this race will take place if demand is high enough) Go-Ride Racing None N/A ---
12/06/11 14:30 Grand Veteran Male MTB National B MTB XC National B G/Vet ---
12/06/11 14:30 Masters Male MTB National B MTB XC National B Master ---
12/06/11 14:30 Open Male Non-Ranking None N/A ---
12/06/11 14:30 Super Veteran Male MTB National B MTB XC National B S/Vet ---
12/06/11 14:30 Veteran Male MTB National B MTB XC National B Veteran ---

View All

Enter a Race

Race Elite Female
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 09:30 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry: Online: (£30.00)
Race Elite Female
Sun 12/06/11 - 09:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Elite
Entry: Online: (£30.00)
Race Expert Female
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 09:30 MTB National B MTB XC National B Expert
Entry: Online: (£25.00)
Race Expert Female
Sun 12/06/11 - 09:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Expert
Entry: Online: (£25.00)
Race Grand Veteran Female
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 09:30 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry: Online: (£25.00)
Race Grand Veteran Female
Sun 12/06/11 - 09:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: G/Vet
Entry: Online: (£25.00)
Race Junior Female
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 09:30 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry: Online: (£20.00)
Race Junior Female
Sun 12/06/11 - 09:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Junior
Entry: Online: (£20.00)
Race Juvenile Female
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 09:30 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry: Online: (£15.00)
Race Juvenile Female
Sun 12/06/11 - 09:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Juvenile
Entry: Online: (£15.00)
Race Juvenile Male
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 09:30 MTB National B MTB XC National B Juvenile
Entry: Online: (£15.00)
Race Juvenile Male
Sun 12/06/11 - 09:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Juvenile
Entry: Online: (£15.00)
Race Master Female
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 09:30 MTB National B MTB XC National B Master
Entry: Online: (£25.00)
Race Master Female
Sun 12/06/11 - 09:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Master
Entry: Online: (£25.00)
Race Open Female
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£20.00)
Race Open Female
Sun 12/06/11 - 09:30
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: Online: (£20.00)
Race Sport Female
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 09:30 MTB National B MTB XC National B Sport
Entry: Online: (£25.00)
Race Sport Female
Sun 12/06/11 - 09:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Sport
Entry: Online: (£25.00)
Race Veteran Female
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 09:30 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry: Online: (£25.00)
Race Veteran Female
Sun 12/06/11 - 09:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Veteran
Entry: Online: (£25.00)
Race Youth Female
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 09:30 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry: Online: (£15.00)
Race Youth Female
Sun 12/06/11 - 09:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Youth
Entry: Online: (£15.00)
Race Youth Male
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 09:30 MTB National B MTB XC National B Youth
Entry: Online: (£15.00)
Race Youth Male
Sun 12/06/11 - 09:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Youth
Entry: Online: (£15.00)
Race Under 12/14/16's - 1 Lap Time Trial
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 10:30 Go-Ride Racing None N/A
Entry:
Race Under 12/14/16's - 1 Lap Time Trial
Sun 12/06/11 - 10:30
Classification: Go-Ride Racing
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry:
Race Under 12/14/16's - Mass Start
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 10:30 Go-Ride Racing None N/A
Entry:
Race Under 12/14/16's - Mass Start
Sun 12/06/11 - 10:30
Classification: Go-Ride Racing
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry:
Race Elite Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 12:00 MTB National B MTB XC National B Elite
Entry: Online: (£30.00)
Race Elite Men
Sun 12/06/11 - 12:00
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Elite
Entry: Online: (£30.00)
Race Expert Male
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 12:00 MTB National B MTB XC National B Expert
Entry: Online: (£25.00)
Race Expert Male
Sun 12/06/11 - 12:00
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Expert
Entry: Online: (£25.00)
Race Junior Male
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 12:00 MTB National B MTB XC National B Junior
Entry: Online: (£20.00)
Race Junior Male
Sun 12/06/11 - 12:00
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Junior
Entry: Online: (£20.00)
Race Sport Male
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 12:00 MTB National B MTB XC National B Sport
Entry: Online: (£25.00)
Race Sport Male
Sun 12/06/11 - 12:00
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Sport
Entry: Online: (£25.00)
Race Go-Ride Racing as per morning session (this race will take place if demand is high enough)
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 14:00 Go-Ride Racing None N/A
Entry:
Race Go-Ride Racing as per morning session (this race will take place if demand is high enough)
Sun 12/06/11 - 14:00
Classification: Go-Ride Racing
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry:
Race Grand Veteran Male
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 14:30 MTB National B MTB XC National B G/Vet
Entry: Online: (£25.00)
Race Grand Veteran Male
Sun 12/06/11 - 14:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: G/Vet
Entry: Online: (£25.00)
Race Masters Male
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 14:30 MTB National B MTB XC National B Master
Entry: Online: (£25.00)
Race Masters Male
Sun 12/06/11 - 14:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Master
Entry: Online: (£25.00)
Race Open Male
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 14:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£20.00)
Race Open Male
Sun 12/06/11 - 14:30
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: Online: (£20.00)
Race Super Veteran Male
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 14:30 MTB National B MTB XC National B S/Vet
Entry: Online: (£25.00)
Race Super Veteran Male
Sun 12/06/11 - 14:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: S/Vet
Entry: Online: (£25.00)
Race Veteran Male
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 12/06/11 14:30 MTB National B MTB XC National B Veteran
Entry: Online: (£25.00)
Race Veteran Male
Sun 12/06/11 - 14:30
Classification: MTB National B
Band: MTB XC National B
Rider Cat: Veteran
Entry: Online: (£25.00)

MTB: Killeen And Harris Win In Wasing

Posted 14/06/2011 - British Cycling

Wet race dominated by Killeen and Harris

View Full Report

Confirmed Results

Race Elite Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Nikki Harris Contessa Scott Syncros Finished Elite 100
2 Maddie Horton Certini Finished Elite 90
3 Melanie Spath Finished 0
4 Melanie Alexander XCracer.com Finished Elite 75
5 Cait Elliot Finished 0
6 Maxine Filby Silverstone Cycle Club Finished Elite 65
7 Gabriella Durrin Renner Custom CX Team Finished Elite 60
8 Jane Cumming Southfork Racing.co.uk Finished Elite 56
9 Natasha Barry Progression Fitness Finished Elite 52
10 Danielle Rider Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Elite 48
11 Emma Bradley WXC Mountain Bike Team UK Finished Elite 45
12 Morven Brown Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished Elite 42
--- Jo Munden Pedal Heaven RT Did not finish Elite 0
Show More

Race Expert Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Laura Massey WXC Mountain Bike Team UK Finished Expert 100
2 Ruth Owen-Evans Cotic A Quick Release Holidays... Finished Expert 90
3 Abi Greenaway Finished Expert 80
4 Ruby Miller Threads.com/DFT Cycling Team Finished Expert 75
5 Sally Gabriel Finished Expert 70
6 Anna Buick Finished Expert 65
7 Joanne Clay Finished Expert 60
--- Anna Cipullo WXC Mountain Bike Team UK Did not finish Expert 0
--- Stephania Magri Squadra Donne Did not finish Expert 0
Show More

Race Grand Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jacqeline Easton Finished N/A 0
2 Kim Long Finished G/Vet 90

Race Junior Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Hannah Ferguson WXC Mountain Bike Team UK Finished Junior 100
2 Katy Winton The Kinesis Morvelo Project Finished Junior 90
3 Claire Oakley Finished 0
4 Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished Junior 75
5 Ruby Chappell Behind The Bikeshed Finished Junior 70
--- Hollie Bettles WXC Mountain Bike Team UK Did not finish Junior 0
--- Bethany Crumpton Halesowen A & CC Did not finish Junior 0
Show More

Race Juvenile Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ffion James Abergavenny Road Club Finished Juvenile 100
2 Erika Allen Stirling Bike Club Finished Juvenile 90
3 Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Juvenile 80
4 Amy Smith VC Jubilee Finished Juvenile 75
5 Elena Melton Wolfpax Riders Finished Juvenile 70
6 Sophie Capewell Lichfield City CC Finished Juvenile 65
7 Sarah Lomas Matlock CC Finished Juvenile 60
8 Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 56
9 Emma Brady MTS Cycle Sport Finished Juvenile 52
10 Mererid Hunt Towy Riders Finished Juvenile 48
11 Holly MacMahon Team Darenth Finished Juvenile 45
12 Katie Allen Stirling Bike Club Finished Juvenile 42
13 Jade Mobbs Welland Valley CC Finished Juvenile 39
14 Ria Mobbs Welland Valley CC Finished Juvenile 36
15 Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished N/A 33
--- Amy Barnes VC Jubilee Did not finish Juvenile 0
--- Emma Borthwick Edinburgh RC Did not finish Juvenile 0
Show More

Race Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Calum Magowan Peebles CC Finished Juvenile 100
2 Jake Poole Cyclesport/Pygott & Crone Finished Juvenile 90
3 Tomas Franklin Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Juvenile 80
4 Arthur Green Matlock CC Finished Juvenile 75
5 Daniel Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Juvenile 70
6 Francis Webb Edinburgh RC Finished N/A 65
7 David Barnes Condor Cycles Finished Juvenile 60
8 Thomas Craig Team Scott UK Finished Juvenile 56
9 Benjamin Morris Welland Valley CC Finished Juvenile 52
10 William Gascoyne Heanor Clarion CC Finished Juvenile 48
11 Stuart Balfour Edinburgh RC Finished Juvenile 45
12 Gregg Booker Matlock CC Finished Juvenile 42
13 Joe Barker Finished Juvenile 39
14 Alister Williams Abergavenny Road Club Finished Juvenile 36
15 Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished Juvenile 33
16 Jack Sowden Finished Juvenile 30
17 Harry Sowden Finished Juvenile 28
18 Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished Juvenile 26
19 Oliver Stean VC Jubilee Finished Juvenile 24
20 Peter Kibble Abergavenny Road Club Finished Juvenile 22
21 Sam Shepherd Team Primera-TBCUK Finished Juvenile 20
22 Reg Pay Team Terminator Finished Juvenile 19
23 Joshua Nelson Halesowen A & CC Finished Juvenile 18
24 Joseph Taylor Finished Juvenile 17
25 Nathan Ford Abergavenny Road Club Finished Juvenile 16
26 Toby Martin Team Darenth Finished Juvenile 15
27 Calum Grant Peebles CC Finished Juvenile 14
28 George Finch VC Deal Finished Juvenile 13
29 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Juvenile 12
30 Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished Juvenile 11
31 Reece Kite Finished 0
Show More

Race Master Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Caroline Goward Contessa Scott Syncros Finished Master 100
2 Emma Birtles Finished Master 90
3 Verity Appleyard Finished Master 80
4 Magali Jimenez WXC Mountain Bike Team UK Finished Master 75

Race Open Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Alison Linnell Finished 0

Race Sport Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Nadia Wouters Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Sport 100
2 Sarah Allen University of Bath Cycling Clu... Finished Sport 90
3 Leona Kadir La Fuga.CC Finished Sport 80

Race Veteran Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Helen MacGregor VC Lincoln Finished Veteran 100
2 Nicky Hughes Contessa Scott Syncros Finished Veteran 90
3 Ruth Thompson Finished N/A 80
4 Emma Cutler WXC Mountain Bike Team UK Finished Veteran 75
5 Lorna Rider Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Veteran 70
6 Carol Tilley Ridebike.co.uk Finished Veteran 65
Show More

Race Youth Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Alice Barnes Motorpoint Cycling Finished Youth 100
2 Lucy Grant Peebles CC Finished Youth 90
3 Jenna Fenwick Stewartry Wheelers Finished Youth 80
4 Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Finished Youth 75
5 Isla Short Peebles CC Finished Youth 70
6 Catherine Angus Sandy Wallace Cycles Finished Youth 65
7 Imogen Buick Iceni Velo Finished Youth 60
8 Gretel Warner WXC Mountain Bike Team UK Finished Youth 56
9 Rosie Crumpton Halesowen A & CC Finished Youth 52
10 Paige Coope Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 48
--- Yuka Gallagher Did not finish Youth 0
Show More

Race Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Iain Paton Square Wheels Cycles Finished Youth 100
2 Harry Franklin Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Youth 90
3 Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth 80
4 Ben Miller Nevis Cycles Racing Team Finished Youth 75
5 Michael Thompson Finished Youth 70
6 Ross Wilcox Innerleithen MTB Racing Finished Youth 65
7 Joshua Parkin Arctic Tacx RT Finished Youth 60
8 William Cheaney Finished Youth 56
9 Samuel Stean VC Jubilee Finished Youth 52
10 Dylan Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished Youth 48
11 Cameron Balfour CNP - Orbea Finished Youth 45
12 Jack Ravenscroft Solihull CC Finished Youth 42
13 Thomas Butler VC Deal Finished Youth 39
14 Ed Welsh Finished Youth 36
15 Joe Broadhead Summit MTB Club Finished Youth 33
16 Nicholas Corlett Team RL360 Isle Of Man Finished Youth 30
17 Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Youth 28
18 Alex Webb Lyme RC Finished Youth 26
19 Benjamin Pygott Pedalsport Cycling Club Finished Youth 24
20 Jake Marley VC Jubilee Finished Youth 22
21 Christopher Welburn Lichfield City CC Finished Youth 20
22 Liam Cowell Arctic Tacx RT Finished N/A 19
23 Robert Rogers Finished Youth 18
24 Christopher McGovern Sutton Cycling Club Finished Youth 17
25 Thomas Paine VC Jubilee Finished Youth 16
26 Stuart Wilcox Innerleithen MTB Racing Finished Youth 15
27 Craig Owen Sandy Wallace Cycles Finished Youth 14
28 Sam Judd Herne Hill Youth CC Finished N/A 13
29 Ciaran Barker Finished Youth 12
30 Luke Bandy VC Jubilee Finished Youth 11
--- Joe Griffiths Did not finish Youth 0
--- Liam Keynes Did not finish Youth 0
--- Jonathan Marks Leisure Lakes Bikes.com Did not finish Youth 0
--- Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Did not finish Youth 0
Show More

Race Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Liam Killeen Giant Factory Off-Road Team Finished Elite 100
2 Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Elite 90
3 Ola Kjoren Finished 0
4 Oliver Beckingsale Endura MTB Racing Finished Elite 75
5 David Collins Hope Factory Racing Finished Elite 70
6 Lee Williams Team Wiggle Finished Elite 65
7 Billy Whenman Whyte Bikes Finished Elite 60
8 Rourke Croeser Finished 0
9 Nicholas Craig Team Scott UK Finished Elite 52
10 Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Elite 48
11 Ross Adams Red Kite Cycles Finished Elite 45
12 Ben Thomas TORQ Performance Finished Elite 42
13 Steven James Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Elite 39
14 Dave Henderson GT Muc-Off Racing Finished Elite 36
15 Christopher Andrews Novus OMX Pro Team Finished Elite 33
16 Christopher Minter Pedalon.co.uk Finished Elite 30
17 John Whittington CNP - Orbea Finished Elite 28
18 Timothy Dunford AW Cycles Finished Elite 26
19 Simon Ernest AW Cycles Finished Elite 24
20 Tom Bell Finished Elite 22
21 Sion O'Boyle TORQ Performance Finished Elite 20
22 Michael Cotty Cannondale Racing Finished Elite 19
23 Gareth Montgomerie GT Muc-Off Racing Finished Elite 18
24 Ben Simmons Team Wiggle Finished Elite 17
25 Giles Drake Team Elite Finished Elite 16
26 George Budd Finished Elite 15
27 Anthony O'Boyle TORQ Performance Finished N/A 14
28 Andrew Cockburn Finished Elite 13
29 Paul Robertson Finished Elite 12
30 Anton Wouters Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Elite 11
31 Oliver Holmes CNP - Orbea Finished Elite 10
32 Christian Aucote Finished Elite 9
33 David Beskeen Finished Elite 8
34 Bengareth Roff Novus OMX Pro Team Finished Elite 7
35 Andrew Howett Finished Elite 6
--- Trevor Allen University of Bath Cycling Clu... Did not finish Elite 0
--- Paul Beales Novus OMX Pro Team Did not finish Elite 0
--- Neal Crampton Crosstrax Did not finish Elite 0
--- David Fletcher Boardman Elite Did not finish Elite 0
--- Stephen James AW Cycles Did not finish Elite 0
--- Philip Lenney Activ Cycles Folkestone Did not finish Elite 0
--- Matthew Page Team Wiggle Did not finish Elite 0
--- Jonathan Pybus GT Muc-Off Racing Did not finish Elite 0
--- Gary Record Biketart Did not finish Elite 0
--- Robin Seymour Did not finish 0
Show More

Race Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Lee Westwood Raleigh Racing Team Finished Expert 100
2 Liam Glen University of Bath Cycling Clu... Finished Expert 90
3 Richard Jones Numplumz Mountainbikers Finished Expert 80
4 Robert Smail MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Expert 75
5 Joshua Ibbett TORQ Performance Finished Expert 70
6 Michael Serafin Guernsey Velo Club Finished Expert 65
7 Andrew Colver Finished Expert 60
8 Nicholas Jones Alpha Road Club Finished Expert 56
9 James Williams John Lloyd Racing Finished N/A 52
10 Chris Metcalfe Finished Expert 48
11 Niall Frost XCracer.com Finished Expert 45
12 Matt Macdonald Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Expert 42
13 Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished Expert 39
14 Daniel Blackwell Finished Expert 36
15 James Roe GVC Edmond De Rothschild Finished Expert 33
16 Neil Hayward Sportstest.co.uk Finished Expert 30
17 Steven Halsall St Ives CC Finished Expert 28
18 Aron Marshall Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Expert 26
19 Richard Long Certini Finished Expert 24
20 Neil Richardson Royal Air Force CC Finished Expert 22
21 Jon Cruikshank Team Larkfield Cycles Finished Expert 20
22 Mark Davies Cardiff JIF Finished Expert 19
23 Chris Edwards Finished Expert 18
24 Thomas Ward Finished Expert 17
25 Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished Expert 16
26 Sam Sayers Finished Expert 15
27 Mark Baines Spirit Bikes Racing Team Finished Expert 14
28 Ross Mallen Finished Expert 13
29 Stuart Harvey I-Team Cyclists' Club Finished Expert 12
30 Daniel Eastment Finished Expert 11
31 Nick Evans WDMBC/Specialized Ruislip Finished Expert 10
32 Mark Field Finished Expert 9
33 Lee Mallen Elitevelo Kalas Sportswear CRT Finished Expert 8
34 Bruce Dalton Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Expert 7
35 Martin Pearson Royal Air Force CC Finished Expert 6
36 Timothy Buckley Velo Club Melyd Finished Expert 5
--- Simon Allard Offcamber Did not finish Expert 0
--- James Harman Did not finish Expert 0
--- Ryan Henry Did not finish Expert 0
Show More

Race Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Grant Ferguson Boardman Elite Finished Junior 100
2 Ben Sumner Finished Junior 90
3 Tom Evans Finished Junior 80
4 Matthew Sumpton CNP - Orbea Finished Junior 75
5 James Hyde Numplumz Mountainbikers Finished Junior 70
6 Martin Turton WDMBC/Specialized Ruislip Finished Junior 65
7 Alec Briggs Arctic Tacx RT Finished Junior 60
8 Scott Lindsay Finished Junior 56
9 Edward McParland GT Muc-Off Racing Finished Junior 52
10 Harry Smith Certini Finished Junior 48
11 William Worrall TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished Junior 45
12 Callum Riley Finished Junior 42
13 Jack Finch VC Deal Finished Junior 39
14 Ryan Fenwick Stewartry Wheelers Finished Junior 36
15 Matthew Thompson Cardiff JIF Finished Junior 33
16 Edward Moesli Finished Junior 30
17 James Tapp Finished Junior 28
18 Ryan Keynes Finished Junior 26
19 Ross Green Stewartry Wheelers Finished Junior 24
20 James Nixon John Lloyd Racing Finished Junior 22
21 Daniel Barford Finished Junior 20
22 Jack Humphreys Wheelbase Altura MGD Finished Junior 19
23 Elliot Harrison South Pennine RC Finished Junior 18
24 Tom Brown Gillingham and District Wheele... Finished Junior 17
--- Alex Baker Novus OMX Pro Team Did not finish Junior 0
--- Joe Fox Rapha Cycling Club Did not finish Junior 0
--- Alex Peters Cycling Club Hackney Did not finish Junior 0
--- Aaron Sayers Leicestershire Road Club Did not finish Junior 0
--- Jack Spicer VC Deal Did not finish Junior 0
--- Alexander Welburn Champion System VCUK Racing Te... Did not finish Junior 0
Show More

Race Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Edward Roberts Revolution Bikes RT Finished N/A 100
2 Jason Bouttell Newmarket Cycling&Triathlon Cl... Finished Sport 90
3 David Thomas John Lloyd Racing Finished Sport 80
4 Edward Rose Progression Fitness Finished Sport 75
5 Peter Goode Finished Master 0
6 Stephen Hodge YOGi Cycling Finished Sport 65
7 Simon Harrison Royal Air Force CC Finished Sport 60
8 Michael Guilford VC Meudon Finished Sport 56
9 James Horton Finished Sport 52
10 Daniel Goode Finished N/A 0
11 David Winter Clee Cycles Finished Sport 45
12 Scott McCarron Finished 0
13 Ian Mockett Finished Sport 39
14 George Bate MJS Racing Finished Sport 36
15 Robert Upton Finished Sport 33
16 Christopher Irlam Loughborough Students CC Finished Sport 30
17 Robert Enslin Handsling Racing Finished Veteran 0
18 James Bailey Finished Sport 26
19 Henry Sleight Loughborough Students CC Finished Sport 24
20 Warren Hulsen Finished N/A 0
21 Paul Brennan Inverse/ Cycling Components RT Finished Sport 20
22 Richard Rose Progression Fitness Finished Sport 19
23 Peter Ross Finished Sport 18
24 Steve Toze Shred Limited Finished Sport 17
25 Ashley Clark We Love Mountains Racing Team Finished Sport 16
26 Daniel Wood Finished 0
27 Oliver Yates Finished Sport 14
28 Dave Lawton Finished N/A 13
29 Ben Kenneally Finished 0
30 Christopher Lyon Spirit Bikes Racing Team Finished Sport 11
31 Chris Wilson Finished Sport 0
--- Paul Buchanan South Western RC - Evans Cycle... Did not finish Sport 0
--- Alex Cutler Red Kite Cycles Did not finish Elite 0
Show More

Race Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Ian Wright Finished G/Vet 100
2 Peter Harris Pearce Cycles RT Finished G/Vet 90
3 Bruce Rollinson Ilkley Cycles Finished G/Vet 80
4 Jeffrey Sharp Finished G/Vet 75
5 Timothy Stowe Finished G/Vet 70
6 Tony Blackwell Finished G/Vet 65
7 Philip Buick Iceni Velo Finished G/Vet 60
8 Dennis Dix Finished G/Vet 56
9 Robert Jackson WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 52
10 Andrew Perry Activ Cycles Folkestone Finished G/Vet 48
11 Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished G/Vet 45
12 Mark Cope Arctic Tacx RT Finished N/A 42
13 Greg Fitzpatrick Malvern Cycle Sport Finished G/Vet 39
14 Garrett Hill UK-Biking/Copyrite Finished G/Vet 36
15 Peter Barton Chelmer CC Finished N/A 33
16 Paul Warner Team Darenth Finished G/Vet 0
17 Kim Burrows Finished G/Vet 28
18 Paul Dalton Matlock CC Finished G/Vet 26
19 Steve Whitehouse One and All Cycling Finished G/Vet 24
20 Trevor Patey Pedalon.co.uk Finished G/Vet 22
21 David Poole Somerset RC - The Bicycle Chai... Finished G/Vet 20
22 Stephen Long Finished G/Vet 19
23 John Newport Mountain Trax RT Finished G/Vet 18
--- Kim Marks Leisure Lakes Bikes.com Did not finish G/Vet 0
--- Craig Turner Sherwood Pines Cycles SRAM RT Did not finish G/Vet 0
Show More

Race Masters Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Matthew Dennis Swinnerton Cycles Finished Master 100
2 Ed Moseley Malvern Cycle Sport Finished Master 90
3 George Rose Cyclecoachingwales.com Finished Master 80
4 Marc Chamberlain Finished Master 75
5 James Gleave TORQ Performance Finished Master 70
6 Alistair Lovell Royal Navy & Royal Marines CA Finished Master 65
7 Ben Dale Finished Master 60
8 Roy Davies Finished Master 56
9 Daniel Shaw Guernsey Velo Club Finished Master 52
10 Daniel Lewis Royal Air Force CC Finished Master 48
11 Paul Lloyd Banjo Cycles Finished Master 45
12 Matthew Loake Southfork Racing.co.uk Finished Master 42
13 Richard Lister Gabby Day Cyclesport Racing Te... Finished Master 39
14 Michael Tomlinson Southfork Racing.co.uk Finished Master 36
15 Richard Bettaney Finished Master 33
16 Sean Scott Finished Master 30
17 Jonathan Limebear Batley Cycling Club Finished N/A 28
18 Anthony Morris Evans Cycles Race Team Finished Master 26
19 Dan Howe Finished Master 24
20 Matthew Lewis XCracer.com Finished Master 22
21 Jason Painton Finished Master 20
22 Darren Alexander CNP - Orbea Finished N/A 19
23 Robert Purcell Mountain Trax RT Finished Master 18
24 Brian Macpherson VC Meudon Finished Master 17
25 Stephen Brown Finished 0
26 Rob Smith Royal Navy & Royal Marines CA Finished Master 15
27 Martin Crocker Southfork Racing.co.uk Finished Master 14
--- Damian Baker Did not finish Master 0
--- Ian Bendall Forza Cycles Racing Team Did not finish Master 0
--- Robert Broadley Did not finish N/A 0
--- Ben Cook Ilkley Cycles Did not finish N/A 0
--- Crispin Doyle Swindon RC Did not finish Master 0
--- Simon Lesser UK-Biking/Copyrite Did not finish Master 0
--- Kim Little Did not finish Master 0
--- Matthew Paba Did not finish Sport 0
--- Stuart Skidmore Did not finish Veteran 0
--- Rob Smart Guernsey Velo Club Did not finish Master 0
--- Luke Smith Whyte Bikes Did not finish Master 0
--- Daniel Smith GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Did not finish Master 0
Show More

Race Open Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Garry Taylor Finished Veteran 0
2 Lee Potter Finished N/A 0
3 Matt Wigley Finished 0
4 Adrian Healey Finished 0
5 Simon Wilson Finished 0
6 Ashley Whiteside Finished 0
7 Norman Carter Finished 0
8 Clive Edwards Finished 0
9 Martyn Wilson Finished N/A 0
10 Paul Borlase-Hendry Finished 0
11 Richard Waller Finished Master 0
12 Peter Hall Finished 0
13 Lee Hopkinson Finished 0
14 Will Wilson Finished 0
15 Scott Kidby Finished N/A 0
16 Aaron Wills Finished N/A 0
--- Paul Larby Did not finish 0
Show More

Race Super Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Victor Barnett Welland Valley CC Finished S/Vet 100
2 Andy Smith Finished S/Vet 90
3 David McLean Hetton Hawks Cycling Club Finished S/Vet 80
4 Stephen Collen Coed Llandegla N Wales MBA Finished S/Vet 75
5 Philip Jones Crosstrax Finished S/Vet 70

Race Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Paul Hopkins Merida Factory Racing Finished Veteran 100
2 Lewis King Beeline Bicycles RT Finished Veteran 90
3 Mark Chadbourne Ridebike.co.uk Finished Veteran 80
4 Ian Jeremiah Cardiff JIF Finished Veteran 75
5 Dan Cook Carnac-Planet X Finished N/A 70
6 Richard John Finished Veteran 65
7 Simon Willats Ridebike.co.uk Finished N/A 60
8 Pete Dawe Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 56
9 Gary Lingard ViCiOUS VELO Finished Veteran 52
10 Mark Spratt MTS Cycle Sport Finished Veteran 48
11 Mark Hutt MTS Cycle Sport Finished Veteran 45
12 Dean Morgan Finished Veteran 42
13 Rick Fetherston VC10 Finished Veteran 39
14 Roland Tilley Ridebike.co.uk Finished Veteran 36
15 Andrew Parsons Offcamber Finished Veteran 33
16 Tyrone Fletcher Finished Veteran 30
17 Anthony White Finished Veteran 28
18 Nigel Brown Gillingham and District Wheele... Finished Veteran 26
19 Adrian Parry Pedalon.co.uk Finished N/A 24
20 Keith Sheridan Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Veteran 22
21 Matthew Craner Royal Navy & Royal Marines CA Finished Veteran 20
22 Adrian Lawrence Team Bglobal Finished Veteran 19
23 Patrick Stokes Finished Veteran 18
24 John McAndrew Ben Hayward Cycles/OTH Finished N/A 0
25 Garry Pike Shred Limited Finished Veteran 16
26 Scott Rose Welland Valley CC Finished Veteran 15
27 Christopher Clark Finished Veteran 14
28 Andrew Manning Finished Veteran 13
29 David Wadsworth MTS Cycle Sport Finished Veteran 12
30 Adam Ward MTS Cycle Sport Finished Veteran 11
31 Stephen Moors Ridebike.co.uk Finished Veteran 10
32 Nick Butler Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 9
33 Philip Bromwich Evesham & District Whls CC Finished Veteran 8
34 Martyn Andrews One and All Cycling Finished Veteran 7
35 Jack James Finished 0
36 Dean Frost VC Meudon Finished Veteran 5
37 Ashley Roles Finished Veteran 4
38 Keith Peters Finished Veteran 3
39 Alan Green Dursley RC Finished Veteran 3
40 Peter Bromwich West Midlands Cyclo Cross Leag... Finished Veteran 3
41 Stephen Jones AW Cycles Finished Veteran 3
42 Jon Lightfoot Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Veteran 3
43 Sean Connock Southfork Racing.co.uk Finished Veteran 3
44 Michael Radburn Finished Veteran 3
45 Timothy Evans East Bradford CC Finished Veteran 3
46 Robin Sillett Finished 0
47 Andrew Ward Finished 0
48 Mark Lawn Inverse/ Cycling Components RT Finished Veteran 3
49 Clement Palozzi Finished Veteran 0
50 Richard House One and All Cycling Finished G/Vet 0
51 Nigel Moore Lyme RC Finished Veteran 3
52 Nick Welsh Finished 0
53 Jamie Brady Tyne&Wear Fire&Rescue CC Finished N/A 3
--- Stephen Brown Team Darenth Did not finish Veteran 0
--- Jay Horton Certini Did not finish Veteran 0
--- Lee King Beeline Bicycles RT Did not finish Veteran 0
--- Brendan Murphy Shred Limited Did not finish Veteran 0
--- Ross Porter Team AC/DC Did not finish Veteran 0
--- Darren Shepherd Team Primera-TBCUK Did not finish Veteran 0
--- Chris Walker Team Primera-TBCUK Did not finish Veteran 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Register with British Cycling and win a Cervello S5