Herne Hill Track League

Track League , London – Wednesday, 15 Jun 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234842

Start Date:

Wed, 15th Jun 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

Race 1 - U12 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 1 - U12 4 lap Scratch - Results
1.  Rachel Jary VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kareem Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Arlo Ludewick Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Matthew McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 2 - U16/U14 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 2 - U16/U14 Scratch Race - Results
1.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fred Wright VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 3 - U12 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 - U12 Points Race - Results
1.  Rachel Jary VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bede Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Arlo Ludewick Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Matthew McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 4 - U16/U14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 4 - U16/U14 Points Race - Results
1.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Wright VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 5 - Youth All In Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 5 - Youth All In Handicap Sprint - Results
1.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  George Jary VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Fred Wright VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Race 6 - Senior A + B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 6 - Senior A + B - 10 lap Scratch - Results
1.  Symon Lewis *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  John Coolahan Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Philip Watkins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Race 7 - U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 7 - U12 Scratch - Results
1.  Rachel Jary VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bede Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Kaidi Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matthew McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Arlo Ludewick Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Race 8 - U16/U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 8 - U16/U14 Scratch - Results
1.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  George Jary VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Race 9 - Senior B Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 9 - Senior B Devil - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Noah Phillips VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mark McCullagh Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Crispin Jones Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Phil Wright VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 10 - Senior A Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 10 - Senior A Devil - Results
1.  Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Symon Lewis *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jason Cattermole VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Cole VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Simon Warren Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Philip Watkins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Race 11 - Senior B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 11 - Senior B Points - Results
1.  Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eli Lassman Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Crispin Jones Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Phil Wright VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Noah Samuels Finished N/A 0

6. Noah Samuels -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 12 - Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 12 - Senior A Points - Results
1.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  John Coolahan Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Symon Lewis *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Race 13 - Over 50 and Womens Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 13 - Over 50 and Womens Sprint - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lydia Boylan Look Mum No Hands! Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 14 - Senior B Dash for the Cash

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 14 - Senior B Dash for the Cash - Results
1.  Crispin Jones Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Noah Phillips VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mark McCullagh Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Eli Lassman Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Phil Wright VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 15 - Senior A Dash for the Cash

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 15 - Senior A Dash for the Cash - Results
1.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Richard St Pierre De Laune CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Symon Lewis *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Race 16 - Senior A + B Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 16 - Senior A + B Handicap Final - Results
1.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Eli Lassman Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Richard St Pierre De Laune CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andrew Snowball VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 17 - Senior A + B 20k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 17 - Senior A + B 20k Scratch - Results
1.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jason Cattermole VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Philip Watkins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

Race 1 - U12 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 15/06/11 – 18:30
Youth Only, None
Race 2 - U16/U14 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 18:31 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 15/06/11 – 18:31
Race 3 - U12 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 18:32 Youth Only None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 18:32
Youth Only, None
Race 4 - U16/U14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 18:33 Youth Only None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 18:33
Youth Only, None
Race 5 - Youth All In Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 18:34 Youth Only None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 18:34
Race 6 - Senior A + B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 15/06/11 – 19:00
Race 7 - U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:01
Youth Only, None
Race 8 - U16/U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:02
Youth Only, None
Race 9 - Senior B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:03 Regional C None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 15/06/11 – 19:03
Regional C, None
Race 10 - Senior A Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:04 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:04
Regional C, None
Race 11 - Senior B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:05 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:05
Regional C, None
Race 12 - Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:06 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:06
Regional C, None
Race 13 - Over 50 and Womens Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:07 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:07
Race 14 - Senior B Dash for the Cash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:08 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:08
Race 15 - Senior A Dash for the Cash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:09
Race 16 - Senior A + B Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:10 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:10
Race 17 - Senior A + B 20k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:11 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:11

Event Summary

Event Details

Event URN:

234842

Start Date:

Wed, 15th Jun 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

Race 1 - U12 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 1 - U12 4 lap Scratch - Results
1.  Rachel Jary VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Kareem Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Arlo Ludewick Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Matthew McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 2 - U16/U14 Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 2 - U16/U14 Scratch Race - Results
1.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Fred Wright VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Race 3 - U12 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 - U12 Points Race - Results
1.  Rachel Jary VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Bede Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Arlo Ludewick Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Matthew McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 4 - U16/U14 Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 4 - U16/U14 Points Race - Results
1.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Fred Wright VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 5 - Youth All In Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 5 - Youth All In Handicap Sprint - Results
1.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  George Jary VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Fred Wright VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Race 6 - Senior A + B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 6 - Senior A + B - 10 lap Scratch - Results
1.  Symon Lewis *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  John Coolahan Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Philip Watkins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Race 7 - U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 7 - U12 Scratch - Results
1.  Rachel Jary VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Bede Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Kaidi Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Matthew McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Arlo Ludewick Herne Hill Youth CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Race 8 - U16/U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 8 - U16/U14 Scratch - Results
1.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  George Jary VC Londres Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Race 9 - Senior B Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 9 - Senior B Devil - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Noah Phillips VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mark McCullagh Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Crispin Jones Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Phil Wright VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 10 - Senior A Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 10 - Senior A Devil - Results
1.  Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Symon Lewis *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jason Cattermole VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Christopher Cole VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Simon Warren Norwood Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Philip Watkins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Race 11 - Senior B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 11 - Senior B Points - Results
1.  Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eli Lassman Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Crispin Jones Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Phil Wright VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Noah Samuels Finished N/A 0

6. Noah Samuels -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 12 - Senior A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 12 - Senior A Points - Results
1.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  John Coolahan Team Terminator Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Symon Lewis *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Race 13 - Over 50 and Womens Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 13 - Over 50 and Womens Sprint - Results
1.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
2.  James Robertson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Lydia Boylan Look Mum No Hands! Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 14 - Senior B Dash for the Cash

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 14 - Senior B Dash for the Cash - Results
1.  Crispin Jones Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Noah Phillips VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mark McCullagh Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Eli Lassman Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Corrine Hall MBE Team Corridori Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Phil Wright VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Race 15 - Senior A Dash for the Cash

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 15 - Senior A Dash for the Cash - Results
1.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Richard St Pierre De Laune CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Symon Lewis *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Race 16 - Senior A + B Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 16 - Senior A + B Handicap Final - Results
1.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Eli Lassman Brixton Cycles Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Richard St Pierre De Laune CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Andrew Snowball VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 17 - Senior A + B 20k Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 17 - Senior A + B 20k Scratch - Results
1.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jason Cattermole VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Philip Watkins Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  James Holland-Leader Agiskoviner Cycling Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

Race 1 - U12 4 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 18:30 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 15/06/11 – 18:30
Youth Only, None
Race 2 - U16/U14 Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 18:31 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 15/06/11 – 18:31
Race 3 - U12 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 18:32 Youth Only None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 18:32
Youth Only, None
Race 4 - U16/U14 Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 18:33 Youth Only None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 18:33
Youth Only, None
Race 5 - Youth All In Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 18:34 Youth Only None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 18:34
Race 6 - Senior A + B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:00 Regional C None ---
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 15/06/11 – 19:00
Race 7 - U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:01 Youth Only None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:01
Youth Only, None
Race 8 - U16/U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:02 Youth Only None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:02
Youth Only, None
Race 9 - Senior B Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:03 Regional C None ---
Entry: On Day: (£5.00)
Wed 15/06/11 – 19:03
Regional C, None
Race 10 - Senior A Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:04 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:04
Regional C, None
Race 11 - Senior B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:05 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:05
Regional C, None
Race 12 - Senior A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:06 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:06
Regional C, None
Race 13 - Over 50 and Womens Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:07 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:07
Race 14 - Senior B Dash for the Cash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:08 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:08
Race 15 - Senior A Dash for the Cash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:09 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:09
Race 16 - Senior A + B Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:10 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:10
Race 17 - Senior A + B 20k Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 15/06/11 19:11 Regional C None ---
Entry:
Wed 15/06/11 – 19:11

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk