Herne Hill Spring Omnium 2

Track , London – Sunday, 17 Apr 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234824

Start Date:

Sun, 17th Apr 2011

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE

View map

Results

Confirmed Results

A Category Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
A Category Omnium - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  John Coolahan Team Terminator Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jason Cattermole VC Londres Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jonathan Lewis Charlotteville CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Cox Cambridge CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

B Category Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
B Category Omnium - Results
1.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Nick Calverey Finchley Racing Team Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Stephen Sorba Dulwich Paragon CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Conceicao VC Londres Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Bell Twickenham CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  James Mitri VC Londres Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Georgie Hopkins VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Sydney Cassidy Herne Hill Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Arben Zilci Finished A 2

2. Arben Zilci -

Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Hisham Al-Ramah VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women's Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Omnium - Results
1.  Lydia Boylan Look Mum No Hands! Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Emma Williams Twickenham CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A

20km Scratch A

Position Name Club name Rider status Category Points
20km Scratch A - Results
1.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jason Cattermole VC Londres Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Philip Watkins Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

20km Scratch Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
20km Scratch Cat B - Results
1.  David Conceicao VC Londres Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Gilham Bournemouth Arrow Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Nick Calverey Finchley Racing Team Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Tony Allen VC Londres Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Stephen Sorba Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

20km Scratch Women

Position Name Club name Rider status Category Points
20km Scratch Women - Results
1.  Lydia Boylan Look Mum No Hands! Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

The Races

A Category Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/04/11 – 13:30
Regional C+, Band 5
B Category Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/04/11 – 13:30
Regional C+, Band 5
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 17/04/11 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 17/04/11 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 17/04/11 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 17/04/11 – 13:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/04/11 – 13:30
Youth Only, Youth
Women's Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/04/11 – 13:30
Regional C+, Band 5
20km Scratch A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 --- 20km / 12 miles
Entry:
Sun 17/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
20km / 12 miles
20km Scratch Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 --- 20km / 12 miles
Entry:
Sun 17/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
20km / 12 miles
20km Scratch Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 --- 20km / 12 miles
Entry:
Sun 17/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
20km / 12 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

234824

Start Date:

Sun, 17th Apr 2011

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE

View map

Results

Confirmed Results

A Category Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
A Category Omnium - Results
1.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  John Coolahan Team Terminator Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jason Cattermole VC Londres Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jonathan Lewis Charlotteville CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Robert Cox Cambridge CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

B Category Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
B Category Omnium - Results
1.  Euan Cattermole VC Londres Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Nick Calverey Finchley Racing Team Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Stephen Sorba Dulwich Paragon CC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Conceicao VC Londres Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Keir Apperley Cycling Club Hackney Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Thomas Bell Twickenham CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  James Mitri VC Londres Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Georgie Hopkins VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Oliver Priddle VC Jubilee Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Sydney Cassidy Herne Hill Youth CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Jack Priddle VC Jubilee Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Arben Zilci Finished A 2

2. Arben Zilci -

Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Hisham Al-Ramah VC Londres Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Women's Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Omnium - Results
1.  Lydia Boylan Look Mum No Hands! Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Emma Williams Twickenham CC Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A

20km Scratch A

Position Name Club name Rider status Category Points
20km Scratch A - Results
1.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jason Cattermole VC Londres Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Philip Watkins Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

20km Scratch Cat B

Position Name Club name Rider status Category Points
20km Scratch Cat B - Results
1.  David Conceicao VC Londres Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Gilham Bournemouth Arrow Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Nick Calverey Finchley Racing Team Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Tony Allen VC Londres Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Stephen Sorba Dulwich Paragon CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd

20km Scratch Women

Position Name Club name Rider status Category Points
20km Scratch Women - Results
1.  Lydia Boylan Look Mum No Hands! Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

The Races

A Category Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/04/11 – 13:30
Regional C+, Band 5
B Category Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/04/11 – 13:30
Regional C+, Band 5
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 17/04/11 – 13:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 17/04/11 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 17/04/11 – 13:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 17/04/11 – 13:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/04/11 – 13:30
Youth Only, Youth
Women's Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 13:30 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/04/11 – 13:30
Regional C+, Band 5
20km Scratch A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 --- 20km / 12 miles
Entry:
Sun 17/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
20km / 12 miles
20km Scratch Cat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 --- 20km / 12 miles
Entry:
Sun 17/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
20km / 12 miles
20km Scratch Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/04/11 15:00 Regional C+ Band 5 --- 20km / 12 miles
Entry:
Sun 17/04/11 – 15:00
Regional C+, Band 5
20km / 12 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk