Team Tor 2000 Circuit Series - Event 1

Closed Circuit , Ilton – Thursday, 28 Apr 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234645

Start Date:

Thu, 28th Apr 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RNAS Merryfield, Gravel Lane, Ilton, Somerset, TA19 9HN

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Price Northovers VT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Georgia Dolan Mid Devon CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Alexander Ford Taw Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph McKimm Bristol Cycling Development Sq... Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Sophie Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jessica Longman Team Tor 2000 KALAS Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Lauren Dolan Mid Devon CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Cooper Sid Valley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Erin Martin Chippenham & Dist Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Hogg Taw Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Loader Mid Devon CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Duncan Heywood One and All Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Laura Clode Revo Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexandra Sheehan Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Ross Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Alex Eades Finished 0

2. Alex Eades -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Magnus Larsen Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Anya Hitt Finished E 3

1. Anya Hitt -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Steve Chattell Somerset Road Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Waite Cycle Sport Dynamo Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jake Alderman One and All Cycling Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Robbie White University of Birmingham CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Neil Ferguson Finished 0

5. Neil Ferguson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Christopher Yates Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Daniel Marshall Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Tim Chudley Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Daniel Dolan Mid Devon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Garry Pike Rockets Riders Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Timothy Cummings Forza Cycles Racing Team Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Richard Talbot Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Wayne Hitchcott Somerset Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Ashleigh James Bristol Cycling Development Sq... Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Richard Williamson Gannet CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Michael Young Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Peter Medhurst University of Exeter Cycling C... Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Alan Wakley Somerset Road Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Richard Taylor Exeter Wheelers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Richard Lupton 1st Chard Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Robert Willcocks Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Tavis Walker Adeo Cadence RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  James Williams Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Mark Dolan Mid Devon CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Jason Duckworth Team Tor 2000 KALAS Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Douglas Dewey GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Blake Pond Wilier/Live to Ride Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Wayne Coombs Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Philip Borrett Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Greg Sandy- Somerset Road Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Kelvin Price Northovers VT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Ewings Revo Racing Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Rhiannon Walker-Smallworth Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Angela Pike Rockets Riders Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harriet Whewell VC St Raphael Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nicola Wheeler Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Gillian Taylor BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sorrelle Johnston Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Becky Plummer Somerset Road Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Judith Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Enter on the line or enter in advance for the whole series, £105. No entry in advance for individual races.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 19:00 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 28/04/11 – 19:00
Regional B, Band 5
50 mins
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 19:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 28/04/11 – 19:00
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 19:00 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 28/04/11 – 19:00
National B, Band 3
01 hr
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 19:00 Women Only Band 4 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 28/04/11 – 19:00
Women Only, Band 4

Event Summary

Event Details

Event URN:

234645

Start Date:

Thu, 28th Apr 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

RNAS Merryfield, Gravel Lane, Ilton, Somerset, TA19 9HN

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Price Northovers VT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Lance Hutchison VC St Raphael Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Rowan Ellis 1st Chard Whls Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Georgia Dolan Mid Devon CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Alexander Ford Taw Velo Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Joseph McKimm Bristol Cycling Development Sq... Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Sophie Taylor Newport Velo Youth Cycling Clu... Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Jessica Longman Team Tor 2000 KALAS Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Lauren Dolan Mid Devon CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Ashley Hutchison VC St Raphael Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Cooper Sid Valley CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Erin Martin Chippenham & Dist Whls Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jack Hogg Taw Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Loader Mid Devon CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Duncan Heywood One and All Cycling Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Laura Clode Revo Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexandra Sheehan Bristol Cycling Development Sq... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Lewis Ross Taw Velo Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Alex Eades Finished 0

2. Alex Eades -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Magnus Larsen Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Anya Hitt Finished E 3

1. Anya Hitt -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Steve Chattell Somerset Road Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Andrew Waite Cycle Sport Dynamo Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jake Alderman One and All Cycling Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Robbie White University of Birmingham CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Neil Ferguson Finished 0

5. Neil Ferguson -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Christopher Yates Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Perkins Mid Devon CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Daniel Marshall Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Tim Chudley Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Daniel Dolan Mid Devon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Garry Pike Rockets Riders Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Timothy Cummings Forza Cycles Racing Team Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Richard Talbot Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Wayne Hitchcott Somerset Road Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Ashleigh James Bristol Cycling Development Sq... Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Richard Williamson Gannet CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Michael Young Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Peter Medhurst University of Exeter Cycling C... Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Alan Wakley Somerset Road Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Richard Taylor Exeter Wheelers Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Richard Lupton 1st Chard Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Robert Willcocks Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Tavis Walker Adeo Cadence RT Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  James Williams Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Mark Dolan Mid Devon CC Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Jason Duckworth Team Tor 2000 KALAS Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Douglas Dewey GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
10.  Blake Pond Wilier/Live to Ride Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Wayne Coombs Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Philip Borrett Team Tor 2000 KALAS Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Greg Sandy- Somerset Road Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Kelvin Price Northovers VT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Ewings Revo Racing Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

Women Only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women Only - Results
1.  Rhiannon Walker-Smallworth Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Angela Pike Rockets Riders Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Harriet Whewell VC St Raphael Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Wiebke Rietz 1st Chard Whls Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Nicola Wheeler Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Gillian Taylor BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Sorrelle Johnston Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Becky Plummer Somerset Road Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Judith Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Enter on the line or enter in advance for the whole series, £105. No entry in advance for individual races.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 28/04/11 – 18:15
Youth Only, Youth
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 19:00 Regional B Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 28/04/11 – 19:00
Regional B, Band 5
50 mins
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 19:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 28/04/11 – 19:00
Regional C+, Band 5
40 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 19:00 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 28/04/11 – 19:00
National B, Band 3
01 hr
Women Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 28/04/11 19:00 Women Only Band 4 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Thu 28/04/11 – 19:00
Women Only, Band 4

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk