CWCC Youth Crits (inc NE Region Champs)

Closed Circuit , Middlesbrough – Sunday, 01 May 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234528

Start Date:

Sun, 1st May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Prissick Cycle Park, Prissick School Base, Marton Road, Middlesbrough, Cleveland, TS4 3SA
View map

Entry close date

Fri, 15th Apr 2011

Results

Confirmed Results

U10 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 1 - Results
1.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Connor Eyeington Cleveland Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 1 - Results
1.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ella Lazenby East Bradford CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 1 - Results
1.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Simon Howlett Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 1 - Results
1.  Rhianna Stoves One Life Racing Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Helen Kotch Cleveland Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 1 - Results
1.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Worton Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 1 - Results
1.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Megan Hopper Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 1 - Results
1.  James King Colomba Cycle Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Luke Parkin Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Davison Ferryhill Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 1 - Results
1.  Emma King Colomba Cycle Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Katie Howe Cleveland Wheelers CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Laura Kotch Cleveland Wheelers CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 1 - Results
1.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Race 1 - Results
1.  Erin Kirkbride Border City Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 2 - Results
1.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Connor Eyeington Cleveland Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 2 - Results
1.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ella Lazenby East Bradford CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 2 - Results
1.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Simon Howlett Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 2 - Results
1.  Rhianna Stoves One Life Racing Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Helen Kotch Cleveland Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 2 - Results
1.  Matthew Worton Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 2 - Results
1.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Megan Hopper Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 2 - Results
1.  Luke Parkin Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  James King Colomba Cycle Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Davison Ferryhill Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 2 - Results
1.  Katie Howe Cleveland Wheelers CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emma King Colomba Cycle Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Laura Kotch Cleveland Wheelers CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 2 - Results
1.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

No entry on the day.

The Races

U10 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

234528

Start Date:

Sun, 1st May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Prissick Cycle Park, Prissick School Base, Marton Road, Middlesbrough, Cleveland, TS4 3SA
View map

Entry close date

Fri, 15th Apr 2011

Results

Confirmed Results

U10 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 1 - Results
1.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Connor Eyeington Cleveland Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 1 - Results
1.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ella Lazenby East Bradford CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 1 - Results
1.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Simon Howlett Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 1 - Results
1.  Rhianna Stoves One Life Racing Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Helen Kotch Cleveland Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 1 - Results
1.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Matthew Worton Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 1 - Results
1.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Megan Hopper Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 1 - Results
1.  James King Colomba Cycle Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Luke Parkin Hetton Hawks Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Davison Ferryhill Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 1 - Results
1.  Emma King Colomba Cycle Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Katie Howe Cleveland Wheelers CC Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Laura Kotch Cleveland Wheelers CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Boys Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 1 - Results
1.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls Race 1 - Results
1.  Erin Kirkbride Border City Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Race 2 - Results
1.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Connor Eyeington Cleveland Wheelers CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Joe Wilson Stockton Wheelers CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Race 2 - Results
1.  Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Ella Lazenby East Bradford CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Race 2 - Results
1.  Thomas Mein MTS Cycle Sport Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Simon Howlett Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Race 2 - Results
1.  Rhianna Stoves One Life Racing Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Helen Kotch Cleveland Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Race 2 - Results
1.  Matthew Worton Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Craig Border City Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Race 2 - Results
1.  Emma Brady MTS Cycle Sport Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Megan Hopper Cleveland Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U16 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Race 2 - Results
1.  Luke Parkin Hetton Hawks Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  James King Colomba Cycle Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Davison Ferryhill Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Race 2 - Results
1.  Katie Howe Cleveland Wheelers CC Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emma King Colomba Cycle Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Laura Kotch Cleveland Wheelers CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U8 Boys Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys Race 2 - Results
1.  Patrick Kilcullen Stockton Wheelers CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

No entry on the day.

The Races

U10 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£10.00)
Sun 01/05/11 – 10:00
Youth Only, Youth
U10 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 01/05/11 11:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sun 01/05/11 – 11:00
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk