Dave Marsh www.universalcyclecentre TL Scunthorpe (Cancelled)

Track League , Scunthorpe – Friday, 01 Oct 2010

Event Summary

This event has been cancelled

Event Details

Event URN:

032/EN/006/2010

Start Date:

Fri, 1st Oct 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
View map

Results

Confirmed Results

Final Positions - A Group

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Final Positions - A Group - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Marloe Rodman Science In Sport.com Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  David Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Jordon Skinner Dinnington Racing Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Benjamin Green Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Final Positions - B Group

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Final Positions - B Group - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Richard Robinson Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Richard Baldwin Rossington Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Lewis Barry Finished A 00:00:00:00 0

7. Lewis Barry -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  John Ozyer-key Thurcroft CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Daniel Green Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Daniel Dickinson Dinnington Racing Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Final Positions - Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Final Positions - Women - Results
1.  Jodie Brumhead Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Danielle Rowe MBE Matrix Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Janet Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Carol Jones G.S. Surosa Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Hannah Manley Cardiff JIF Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Charlotte Colclough Cycling Team M.Pinte Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

Final Positions - Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Final Positions - Youth - Results
1.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Dunham Star Bikes RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Joey Walker Dinnington Racing Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Torin Cannings Scunthorpe Polytechnic CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Louise Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
7.  Harry White Dinnington Racing Club Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Cameron Reilly Dinnington Racing Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
9.  Joe Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
11.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  Jessie Walker Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

About the Event

This event has been cancelled

Info for Riders

Start time of meetings is 7pm. 20 leagues from 9th April to 24th Sept with no meetings in July. Registration fee: Senior £25 then £5 per league or £10 per league, Youth £12 then £3 per league or £5 per league.

The Races

Final Positions - A Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/10/10 19:00 Regional C None ---
Fri 01/10/10 – 19:00
Regional C, None
Final Positions - B Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/10/10 19:00 Regional C None ---
Fri 01/10/10 – 19:00
Regional C, None
Final Positions - Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/10/10 19:00 Regional C None ---
Fri 01/10/10 – 19:00
Regional C, None
Final Positions - Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/10/10 19:00 Regional C None ---
Fri 01/10/10 – 19:00
Regional C, None

Event Summary

This event has been cancelled

Event Details

Event URN:

032/EN/006/2010

Start Date:

Fri, 1st Oct 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Quibell Park Stadium, Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
View map

Results

Confirmed Results

Final Positions - A Group

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Final Positions - A Group - Results
1.  Richard Lambert Cottingham Coureurs RT Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  John Brearley Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
3.  Jamie Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
5.  Graham Briggs JLT Condor Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
6.  Marloe Rodman Science In Sport.com Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  David Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Jordon Skinner Dinnington Racing Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
9.  Anthony Nash Scunthorpe Polytechnic CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
10.  Benjamin Green Sportcity Velo Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Final Positions - B Group

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Final Positions - B Group - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Callum Rogers Scunthorpe Polytechnic CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  John Hopper Cottingham Coureurs RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Richard Robinson Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Richard Baldwin Rossington Wheelers Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
7.  Lewis Barry Finished A 00:00:00:00 0

7. Lewis Barry -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
8.  John Ozyer-key Thurcroft CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
9.  Daniel Green Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
10.  Daniel Dickinson Dinnington Racing Club Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Final Positions - Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Final Positions - Women - Results
1.  Jodie Brumhead Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Danielle Rowe MBE Matrix Pro Cycling Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
4.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  Janet Park Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Carol Jones G.S. Surosa Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Hannah Manley Cardiff JIF Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
8.  Charlotte Colclough Cycling Team M.Pinte Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

Final Positions - Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Final Positions - Youth - Results
1.  Simon Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Joshua Dunham Star Bikes RT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Joey Walker Dinnington Racing Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Torin Cannings Scunthorpe Polytechnic CC Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Louise Beedham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
7.  Harry White Dinnington Racing Club Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
8.  Cameron Reilly Dinnington Racing Club Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
9.  Joe Dransfield Wakefield Triathlon Club Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
10.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
11.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
12.  Jessie Walker Kuota - Spinergy - GSG Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

About the Event

This event has been cancelled

Info for Riders

Start time of meetings is 7pm. 20 leagues from 9th April to 24th Sept with no meetings in July. Registration fee: Senior £25 then £5 per league or £10 per league, Youth £12 then £3 per league or £5 per league.

The Races

Final Positions - A Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/10/10 19:00 Regional C None ---
Fri 01/10/10 – 19:00
Regional C, None
Final Positions - B Group Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/10/10 19:00 Regional C None ---
Fri 01/10/10 – 19:00
Regional C, None
Final Positions - Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/10/10 19:00 Regional C None ---
Fri 01/10/10 – 19:00
Regional C, None
Final Positions - Youth Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 01/10/10 19:00 Regional C None ---
Fri 01/10/10 – 19:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk