BC West Thames Race 18/Slipstreamers

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 02 Aug 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234177

Start Date:

Tue, 2nd Aug 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabel Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Nicholas Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregory Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ella Buckroyd Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jamil Gaida Rapha Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 01:11:39:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:11:39:000
2.  Jamie Pine London Dynamo Finished 2nd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Adams Team IG - Sigma Sport Finished 1st --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Yanto Barker Pendragon Finished Elite --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Philip Starr Python Racing Team Finished 2nd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Douglas Coleman TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 00:00:02:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:02:000
10.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:04:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:04:000
11.  Tom Fitzpatrick WyndyMilla Finished 2nd 00:00:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:22:000
12.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ian Cullen Mid Devon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Adrian Goatley Felt Racing Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Sean Taylor Rollapaluza CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Martin Garratt London Dynamo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Christopher Denman WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  David Walls Finished 3rd --- 0

18. David Walls -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Matthew Barker Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Chris Pyne Imperial Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Matthew Conner Banjo Cycles Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Mike Diggins The Bike Loft Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Frazier Carr AW Cycles Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  John Haygarth Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Chris Grange Hemel Hempstead CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Cam Swarbrick AW Cycles Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Andrew Barnes Hillingdon Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Justin Lord GS Henley Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  James Mickelburgh London Dynamo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Barry Hughes Finished --- 0

34. Barry Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Clive Evans WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Vaughan Luff Finished 3rd --- 0

36. Vaughan Luff -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Tim Granshaw Finished --- 0

37. Tim Granshaw -

Points: 0 | Status: Finished
38.  Graeme Bray Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Stephanie May Team Quest - The Bike Shop Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
44.  Charlie Fawke VO2 Development Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Robert Stimpson Python Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Stuart Jackson Bath Road Club Finished N/A 00:55:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:20:000
2.  David Haggart De Laune CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steve Sibley Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dan Johnson Finished --- 0

4. Dan Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Hugh Vivian Finsbury Park CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Marek Glowinski VC Londres Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  William Collins Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jason Gatenby I-Team Cyclists' Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Adrian Gill Finished N/A --- 0

9. Adrian Gill -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Andrew Sole Finished N/A --- 0

10. Andrew Sole -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Tessa Pugh London Dynamo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Alasdair Mackenzie Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alan Sherman Kingston Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Liam Bremer London Phoenix CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Adam Buckland Banjo Cycles Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Gregory Carr Finished 4th --- 0

16. Gregory Carr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Edmond Irwin Finished 3rd --- 0

18. Edmond Irwin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

£10 registration fee for the series

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 02/08/11 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 19:01 Regional C None --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 02/08/11 – 19:01

3/4

Regional C, None
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

234177

Start Date:

Tue, 2nd Aug 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Owen Williams Lee Valley Youth Cycling Club Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabel Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Nicholas Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Gregory Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ella Buckroyd Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Jamil Gaida Rapha Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 01:11:39:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:11:39:000
2.  Jamie Pine London Dynamo Finished 2nd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Stephen Adams Team IG - Sigma Sport Finished 1st --- 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Alex Peterson AW Cycles Finished 1st --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Yanto Barker Pendragon Finished Elite --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Elite
7.  Philip Starr Python Racing Team Finished 2nd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Douglas Coleman TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ralph Carter London Dynamo Finished 2nd 00:00:02:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:02:000
10.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished 2nd 00:00:04:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:04:000
11.  Tom Fitzpatrick WyndyMilla Finished 2nd 00:00:22:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:22:000
12.  Gavin Ryan London Dynamo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ian Cullen Mid Devon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Adrian Goatley Felt Racing Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
15.  Sean Taylor Rollapaluza CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Martin Garratt London Dynamo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Christopher Denman WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  David Walls Finished 3rd --- 0

18. David Walls -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Matthew Barker Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Chris Pyne Imperial Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Matthew Conner Banjo Cycles Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Mike Diggins The Bike Loft Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Frazier Carr AW Cycles Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  John Haygarth Gregarios Superclub Ciclista Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Chris Grange Hemel Hempstead CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Cam Swarbrick AW Cycles Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
30.  Andrew Barnes Hillingdon Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Justin Lord GS Henley Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  James Mickelburgh London Dynamo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Barry Hughes Finished --- 0

34. Barry Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
35.  Clive Evans WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Vaughan Luff Finished 3rd --- 0

36. Vaughan Luff -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Tim Granshaw Finished --- 0

37. Tim Granshaw -

Points: 0 | Status: Finished
38.  Graeme Bray Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Stephanie May Team Quest - The Bike Shop Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
42.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
44.  Charlie Fawke VO2 Development Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
45.  Robert Stimpson Python Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Stuart Jackson Bath Road Club Finished N/A 00:55:20:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:55:20:000
2.  David Haggart De Laune CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Steve Sibley Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Dan Johnson Finished --- 0

4. Dan Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Hugh Vivian Finsbury Park CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Marek Glowinski VC Londres Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  William Collins Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jason Gatenby I-Team Cyclists' Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Adrian Gill Finished N/A --- 0

9. Adrian Gill -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Andrew Sole Finished N/A --- 0

10. Andrew Sole -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Tessa Pugh London Dynamo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Alasdair Mackenzie Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Alan Sherman Kingston Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Liam Bremer London Phoenix CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Adam Buckland Banjo Cycles Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Gregory Carr Finished 4th --- 0

16. Gregory Carr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Edmond Irwin Finished 3rd --- 0

18. Edmond Irwin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

£10 registration fee for the series

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 02/08/11 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 02/08/11 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 02/08/11 19:01 Regional C None --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 02/08/11 – 19:01

3/4

Regional C, None
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk