BC West Thames Race 15/London Dynamo

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 12 Jul 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234174

Start Date:

Tue, 12th Jul 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabel Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Gregory Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joshua Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamil Gaida Rapha Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Noah Banner Kingston Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 01:15:37:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:15:37:000
2.  Jamie Pine Le Col Finished 2nd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Abraham Finished N/A 00:00:06:000 7

3. Nick Abraham -

Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:06:000
4.  Jerone Walters La Fuga.CC Finished 1st 00:00:07:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:07:000
5.  Cameron Austin London Dynamo Finished 2nd 00:01:06:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:06:000
6.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adam Elderfield Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Douglas Coleman TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Barry Hughes Finished --- 0

10. Barry Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ian Cullen Mid Devon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Spencer Wilson Personal Bikefit.com Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Philip Glowinski VC Londres Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Christopher Denman WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Chris Pyne Imperial Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Mike Diggins The Bike Loft Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Matthew Barker Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Francis Cade Kingston Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Matthew Carden Team Quest - The Bike Shop Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Martin Garratt London Dynamo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Stephanie May Team Quest - The Bike Shop Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  John Shurmer East London Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Alejandro D'Agostino Finished --- 0

33. Alejandro D'Agostino -

Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Stuart Jackson Bath Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Edmond Irwin Finished 3rd 0

2. Edmond Irwin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alexander Murray London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Rawlinson London Phoenix CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Colin Hodges Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matthew Parry Durham University Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Richard Llewellyn Imperial Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Clem Halpin Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  William Couch WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jake Benefield Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Leszek Bielecki Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Alan Sherman Kingston Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Darren Lewis Finished 4th 0

14. Darren Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Sean Bradley Team Trident Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Nick Glazier London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Marek Glowinski VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

£10 registration fee for the series

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 12/07/11 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 19:01 Regional C None --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 12/07/11 – 19:01

3/4

Regional C, None
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

234174

Start Date:

Tue, 12th Jul 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Isabel Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Gregory Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Connor Woodford Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joshua Murphy Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamil Gaida Rapha Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Noah Banner Kingston Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 01:15:37:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:15:37:000
2.  Jamie Pine Le Col Finished 2nd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nick Abraham Finished N/A 00:00:06:000 7

3. Nick Abraham -

Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:06:000
4.  Jerone Walters La Fuga.CC Finished 1st 00:00:07:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:07:000
5.  Cameron Austin London Dynamo Finished 2nd 00:01:06:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:06:000
6.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adam Elderfield Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Douglas Coleman TMG Horizon Cycling Team Finished 2nd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Barry Hughes Finished --- 0

10. Barry Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Tanveer Mann Rapha Cycling Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ian Cullen Mid Devon CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
15.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Spencer Wilson Personal Bikefit.com Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Philip Glowinski VC Londres Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Christopher Denman WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Chris Pyne Imperial Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Andrew Brown The Bike Loft Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Mike Diggins The Bike Loft Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Matthew Barker Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Richard Prince Carnac-Planet X Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Francis Cade Kingston Wheelers CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Matthew Carden Team Quest - The Bike Shop Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Martin Garratt London Dynamo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Stephanie May Team Quest - The Bike Shop Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  John Shurmer East London Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Alejandro D'Agostino Finished --- 0

33. Alejandro D'Agostino -

Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Stuart Jackson Bath Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Edmond Irwin Finished 3rd 0

2. Edmond Irwin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alexander Murray London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Thomas Rawlinson London Phoenix CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Colin Hodges Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Matthew Parry Durham University Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Richard Llewellyn Imperial Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Clem Halpin Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  William Couch WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jake Benefield Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Leszek Bielecki Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Richard Collins Imperial Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Alan Sherman Kingston Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Darren Lewis Finished 4th 0

14. Darren Lewis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Sean Bradley Team Trident Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Nick Glazier London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Marek Glowinski VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

£10 registration fee for the series

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 12/07/11 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 12/07/11 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 12/07/11 19:01 Regional C None --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 12/07/11 – 19:01

3/4

Regional C, None
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk