BC West Thames Race 8/

Closed Circuit , Hayes – Tuesday, 24 May 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234167

Start Date:

Tue, 24th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Noah Banner Kingston Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 01:06:38:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:06:38:000
2.  Alex Pantelides Twickenham CC Finished 2nd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Pine Finished 2nd --- 7

3. Jamie Pine -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Finished 2nd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Whiten Finished 3rd --- 2

8. Simon Whiten -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tom Smith Felt Racing Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Christopher Peden WyndyMilla Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Huw Watkins London Dynamo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  David Walls Finished 3rd --- 0

19. David Walls -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Barry Hughes Finished N/A --- 0

20. Barry Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Jonathon Halfhide Putney Cycles Giant Cycling Te... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Eric Young Finished 3rd --- 0

22. Eric Young -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Mark Northover Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Adam Elderfield Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Chris Grange Hemel Hempstead CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Ian Baynes Hemel Hempstead CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Tamina Oliver Squadra Donne Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Peter Dixon Willesden Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Charlie Fawke VO2 Development Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Thomas Bowering Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Stuart Stow Finished 3rd --- 0

36. Stuart Stow -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Natalie Hill VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Mario Manelfi Finished 3rd --- 0

39. Mario Manelfi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Martin Garratt London Dynamo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Brendan Heaslip Kenton RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Philip Courtier Vulcan CRC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Stephanie May Team Quest - The Bike Shop Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Peter Simpson Berwick Wheelers CC Finished 4th 00:57:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:57:18:000
2.  Rory Campbell London Phoenix CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Yavor Mitev Finished 4th --- 0

3. Yavor Mitev -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gregory Carr Finished 4th --- 0

4. Gregory Carr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Carl Hulston WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Louis Magnani Giro Prestige Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Tony Vickers Pearson Cycling Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Simon Notley Reading CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mathew Watson Team De Ver Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Dale Bemis Finished 3rd --- 0

10. Dale Bemis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Steve Sibley Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Richard Scott Finished 4th --- 0

12. Richard Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Tim Hawes Finished 4th --- 0

13. Tim Hawes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Mat Brown Finished 4th --- 0

14. Mat Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Nick Glazier London Dynamo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Amritpal Virdi Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  John Williams Willesden Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Lionel Birnie The Bike Loft Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Daniel Skinner Twickenham CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Thomas Rose Finished 3rd --- 0

22. Thomas Rose -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ken Creighton Finished N/A --- 0

23. Ken Creighton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Peter Cornwall Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

£10 registration fee for the series

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 24/05/11 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 19:01 Regional C None --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 24/05/11 – 19:01

3/4

Regional C, None
01 hr

Event Summary

Event Details

Event URN:

234167

Start Date:

Tue, 24th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Fry Welwyn Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jake Howes Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Kirsten Savage Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Noah Banner Kingston Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Simon Passey Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lauren Savage Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Harvey Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
E/1/2/3 - Results
1.  Anthony Gibb MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 01:06:38:000 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 01:06:38:000
2.  Alex Pantelides Twickenham CC Finished 2nd --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Pine Finished 2nd --- 7

3. Jamie Pine -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Lee Smith Felt Racing Finished Elite --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Marc Wilmot Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Finished 2nd --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Whiten Finished 3rd --- 2

8. Simon Whiten -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd --- 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tom Smith Felt Racing Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Christopher Peden WyndyMilla Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Samuel Grant WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Huw Watkins London Dynamo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  David Gayler Kenton RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Paul Doel Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  David Walls Finished 3rd --- 0

19. David Walls -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Barry Hughes Finished N/A --- 0

20. Barry Hughes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Jonathon Halfhide Putney Cycles Giant Cycling Te... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Eric Young Finished 3rd --- 0

22. Eric Young -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Mark Northover Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Adam Elderfield Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Chris Grange Hemel Hempstead CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Ian Baynes Hemel Hempstead CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Tamina Oliver Squadra Donne Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Daniel Maslin Giro Prestige Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Michael Inder Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Peter Dixon Willesden Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Richard Jerome Willesden Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Charlie Fawke VO2 Development Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Thomas Bowering Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Stuart Stow Finished 3rd --- 0

36. Stuart Stow -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Natalie Hill VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Mario Manelfi Finished 3rd --- 0

39. Mario Manelfi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Martin Garratt London Dynamo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
41.  Simon Hime Finchley Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Brendan Heaslip Kenton RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Philip Courtier Vulcan CRC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
44.  Stephanie May Team Quest - The Bike Shop Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3/4 - Results
1.  Peter Simpson Berwick Wheelers CC Finished 4th 00:57:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:57:18:000
2.  Rory Campbell London Phoenix CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Yavor Mitev Finished 4th --- 0

3. Yavor Mitev -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Gregory Carr Finished 4th --- 0

4. Gregory Carr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Carl Hulston WDMBC/Specialized Ruislip Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Louis Magnani Giro Prestige Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Tony Vickers Pearson Cycling Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Simon Notley Reading CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Mathew Watson Team De Ver Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Dale Bemis Finished 3rd --- 0

10. Dale Bemis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Steve Sibley Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Richard Scott Finished 4th --- 0

12. Richard Scott -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Tim Hawes Finished 4th --- 0

13. Tim Hawes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Mat Brown Finished 4th --- 0

14. Mat Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Nick Glazier London Dynamo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Amritpal Virdi Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  John Williams Willesden Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Lionel Birnie The Bike Loft Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Daniel Skinner Twickenham CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Thomas Rose Finished 3rd --- 0

22. Thomas Rose -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ken Creighton Finished N/A --- 0

23. Ken Creighton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Peter Cornwall Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

£10 registration fee for the series

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth --- 30 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 18:30 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 24/05/11 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 19:00 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 15 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 24/05/11 – 19:00
Regional C+, Band 5
01 hr 15 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 24/05/11 19:01 Regional C None --- 01 hr
Entry: On Day: (£10.00)
Tue 24/05/11 – 19:01

3/4

Regional C, None
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk