Welwyn Track League

Track League , Welwyn Garden City – Friday, 03 Jun 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234046

Start Date:

Fri, 3rd Jun 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 10 Lap Scratch - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  James Jackson RG Active Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Roger Woodford Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A 10 Lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 10 Lap Hare & Hounds - Results
1.  Paul Caton TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Timothy Read Stevenage CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adrian Ward Shaftesbury CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Devil - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A 10 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 10 Mile - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 10 Lap Scratch - Results
1.  Mike Jackson CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Carpenter City Cycle Centre.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 10 Lap Points - Results
1.  Samuel Gilzean Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Colin Hodges Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mike Jackson CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B 10 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 10 Lap Block Pursuit - Results
1.  Samuel Gilzean Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ken Roesner Kings Lynn CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Carpenter City Cycle Centre.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth A 5 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A 5 Lap Scratch - Results
1.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth ABC 5 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth ABC 5 lap Block Handicap - Results
1.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Points - Results
1.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B 4 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B 4 Lap Scratch - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Dossett Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Points - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE 4 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE 4 Lap Scratch - Results
1.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE 3 Lap Handicap A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE 3 Lap Handicap A - Results
1.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE 3 Lap Handicap B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE 3 Lap Handicap B - Results
1.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth ABC 4 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth ABC 4 Lap Handicap - Results
1.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Combined CDE 4 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined CDE 4 Lap Handicap - Results
1.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Senior £10, Juniors £7, Youth £5

The Races

Senior A 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:00 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:00
Regional C, None
Senior A 10 Lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:01 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:01
Senior A Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:02 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:02
Regional C, None
Senior A 10 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:03 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:03
Regional C, None
Senior B 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:04 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:04
Regional C, None
Senior B 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:05 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:05
Regional C, None
Senior B 10 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:07 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:07
Youth A 5 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:08 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:08
Regional C, None
Youth ABC 5 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:09 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:09
Youth A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:10 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:10
Regional C, None
Youth B 4 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:11 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:11
Regional C, None
Youth B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:13 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:13
Regional C, None
Youth CDE 4 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:14 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:14
Regional C, None
Youth CDE 3 Lap Handicap A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:15 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:15
Regional C, None
Youth CDE 3 Lap Handicap B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:16 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:16
Regional C, None
Youth ABC 4 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:17 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:17
Regional C, None
Combined CDE 4 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:18 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:18
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

234046

Start Date:

Fri, 3rd Jun 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Gosling Sports Stadium, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE

View map

Results

Confirmed Results

Senior A 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 10 Lap Scratch - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  James Jackson RG Active Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Roger Woodford Willesden Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A 10 Lap Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 10 Lap Hare & Hounds - Results
1.  Paul Caton TMG Horizon Cycling Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Timothy Read Stevenage CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Adrian Ward Shaftesbury CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Senior A Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A Devil - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior A 10 Mile

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A 10 Mile - Results
1.  John McClelland Agiskoviner Cycling Team Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Mark Smith Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 10 Lap Scratch - Results
1.  Mike Jackson CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Carpenter City Cycle Centre.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Senior B 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 10 Lap Points - Results
1.  Samuel Gilzean Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Colin Hodges Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mike Jackson CC Luton Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Senior B 10 Lap Block Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B 10 Lap Block Pursuit - Results
1.  Samuel Gilzean Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ken Roesner Kings Lynn CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Carpenter City Cycle Centre.com Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth A 5 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A 5 Lap Scratch - Results
1.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth ABC 5 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth ABC 5 lap Block Handicap - Results
1.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Points - Results
1.  Christopher Hodges Welwyn Wheelers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B 4 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B 4 Lap Scratch - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Dossett Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Points - Results
1.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Jordan Mooney Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Mitchell Powell Chelmer CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth CDE 4 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE 4 Lap Scratch - Results
1.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Street Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE 3 Lap Handicap A

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE 3 Lap Handicap A - Results
1.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth CDE 3 Lap Handicap B

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth CDE 3 Lap Handicap B - Results
1.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth ABC 4 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth ABC 4 Lap Handicap - Results
1.  Harry Bellars Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Oliver Fensom Spalding Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  William Street Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Combined CDE 4 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Combined CDE 4 Lap Handicap - Results
1.  William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

About the Event

Info for Riders

League Registration Fees - Senior £10, Juniors £7, Youth £5

The Races

Senior A 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:00 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:00
Regional C, None
Senior A 10 Lap Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:01 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:01
Senior A Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:02 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:02
Regional C, None
Senior A 10 Mile Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:03 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:03
Regional C, None
Senior B 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:04 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:04
Regional C, None
Senior B 10 Lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:05 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:05
Regional C, None
Senior B 10 Lap Block Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:07 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:07
Youth A 5 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:08 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:08
Regional C, None
Youth ABC 5 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:09 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:09
Youth A Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:10 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:10
Regional C, None
Youth B 4 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:11 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:11
Regional C, None
Youth B Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:13 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:13
Regional C, None
Youth CDE 4 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:14 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:14
Regional C, None
Youth CDE 3 Lap Handicap A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:15 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:15
Regional C, None
Youth CDE 3 Lap Handicap B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:16 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:16
Regional C, None
Youth ABC 4 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:17 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:17
Regional C, None
Combined CDE 4 Lap Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 03/06/11 19:18 Regional C None ---
Fri 03/06/11 – 19:18
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk