Manchester Regional Track League ( Premier Div.)

Track League , Manchester – Tuesday, 15 Nov 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

234027

Start Date:

Tue, 15th Nov 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - 40 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - 40 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 00:12:38:276 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:38:276
2.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  David Heald VC St Raphael Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Waller Alpha Road Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 2 - 40 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - 40 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite 00:12:14:740 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:12:14:740
2.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Daniel Mclay Omega Pharma Lotto Davo Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Mark Christian 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 3 - 50 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - 50 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 4th 00:16:23:579 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:16:23:579
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - 50 lap Points Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - 50 lap Points Race Group 2 - Results
1.  George Atkins Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 1st 00:15:16:213 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:15:16:213
2.  Mark Christian 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Simon Yates 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Joseph Kelly 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 00:07:29:932 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:29:932
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  James Claydon Sportcity Velo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 6 - Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  George Atkins Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 1st 00:06:59:245 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:06:59:245
2.  Mark Christian 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Simon Yates 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 7 - 64 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Jack Waller Alpha Road Club Finished 2nd 00:20:46:311 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:20:46:311
2.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Karl Freeman Alpha Road Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint - Results
1.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 80 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - 80 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:23:47:675 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:23:47:675
2.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 8 - 80 lap Scratch Group 2 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 80 lap Scratch Group 2 Sprint - Results
1.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

Female Riders by Invitation Only. Entry for Youth Riders subject to Track League Position. League Registration - £15

The Races

Event 1 - 40 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:45 Regional C None ---
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Tue 15/11/11 – 19:45
Event 2 - 40 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:46 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:46
Event 3 - 50 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:47 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:47
Event 4 - 50 lap Points Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:48 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:48
Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:49 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:49
Event 6 - Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:50 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:50
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:51 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:51
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:52 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:52
Event 8 - 80 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:53 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:53
Event 8 - 80 lap Scratch Group 2 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:54 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:54

Event Summary

Event Details

Event URN:

234027

Start Date:

Tue, 15th Nov 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - 40 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - 40 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 00:12:38:276 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:12:38:276
2.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  David Heald VC St Raphael Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jack Waller Alpha Road Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 2 - 40 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - 40 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite 00:12:14:740 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:12:14:740
2.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Daniel Mclay Omega Pharma Lotto Davo Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Mark Christian 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 3 - 50 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - 50 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Scott Burns Manchester Wheelers Club Finished 4th 00:16:23:579 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:16:23:579
2.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - 50 lap Points Race Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - 50 lap Points Race Group 2 - Results
1.  George Atkins Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 1st 00:15:16:213 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:15:16:213
2.  Mark Christian 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Simon Yates 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Joseph Kelly 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A 00:07:29:932 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:29:932
2.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  James Claydon Sportcity Velo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 6 - Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  George Atkins Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished 1st 00:06:59:245 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:06:59:245
2.  Mark Christian 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Simon Yates 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Alistair Rutherford Science In Sport.com Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 7 - 64 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Jack Waller Alpha Road Club Finished 2nd 00:20:46:311 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:20:46:311
2.  Charlie Tanfield TS Racing Team - OTR Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Karl Freeman Alpha Road Club Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Fabio Close Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint - Results
1.  William Thomas Velocity Globalbike Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 80 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - 80 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Simon Yates 100% ME Finished Elite 00:23:47:675 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:23:47:675
2.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Owain Doull MBE Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Robert Crampton Teamwallis Racing Team Finished Elite --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

Event 8 - 80 lap Scratch Group 2 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - 80 lap Scratch Group 2 Sprint - Results
1.  Jonathan Mould 100% ME Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

Female Riders by Invitation Only. Entry for Youth Riders subject to Track League Position. League Registration - £15

The Races

Event 1 - 40 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:45 Regional C None ---
Entry: Postal: (£8.00), On Day: (£10.00)
Tue 15/11/11 – 19:45
Event 2 - 40 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:46 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:46
Event 3 - 50 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:47 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:47
Event 4 - 50 lap Points Race Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:48 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:48
Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:49 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:49
Event 6 - Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:50 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:50
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:51 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:51
Event 7 - 64 lap Scratch Group 1 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:52 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:52
Event 8 - 80 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:53 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:53
Event 8 - 80 lap Scratch Group 2 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/11/11 19:54 Regional C None ---
Entry:
Tue 15/11/11 – 19:54

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk