Reading Velodrome Racing Track League 7

Track League , Reading – Monday, 15 Jun 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

645/EN/007/2009

Start Date:

Mon, 15th Jun 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

BC Central Region Individual Pursuit Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
BC Central Region Individual Pursuit Championship - Results
1.  Ian Greenstreet Look Mum No Hands! Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nicholas English Hadleigh MTB Club Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steve Legg RT 316 Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A

BC Central Region Sprint Championships

Position Name Club name Rider status Category Points
BC Central Region Sprint Championships - Results
1.  Sam Serruya Unknown 3rd 0

1. Sam Serruya -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John Paul Unknown 0

2. John Paul -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Thomas Sparkes Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  David Dentus Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Scratch - Results
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Sam Serruya Unknown 3rd 0

3. Sam Serruya -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Unknown Distance - Results
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nicholas English Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior A - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior B - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Scratch - Results
1.  Kevin Holloway High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Anthony Moye Unknown 0

2. Anthony Moye -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Bob Moore Unknown 0

3. Bob Moore -

Points: 0 | Status: Unknown

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  Anthony Moye Unknown 0

1. Anthony Moye -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Daniel Maslin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bob Moore Unknown 0

3. Bob Moore -

Points: 0 | Status: Unknown

Senior B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Unknown Distance - Results
1.  Kevin Holloway High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Bob Moore Unknown 0

3. Bob Moore -

Points: 0 | Status: Unknown

Senior B - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Steve Clarke AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Daniel Maslin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bob Moore Unknown 0

3. Bob Moore -

Points: 0 | Status: Unknown

Ladies - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Scratch - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Ladies - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Devil - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emily Hogge DNA Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Unknown Distance - Results
1.  Emily Hogge DNA Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Nicola Meadows DNA Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Ladies - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Devil - Results
1.  Luke Drummond Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Devil - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Devil - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Devil - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Devil - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Hare & Hounds - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Drummond Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Hare & Hounds - Results
1.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Hare & Hounds - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Hare & Hounds - Results
1.  Callum Macleod Gosport BMX Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Emma Pitt Rossendale RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Hare & Hounds - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Drummond Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Drummond Hastings & St Leonards CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch - Results
1.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Scratch - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

Info for Riders

Track League meetings with no licence ranking points. Guests entry fee per attendance (max 3 times) is £2 for Seniors/Juniors and £1 for U16s. Annual membership fees are £12 seniors, £8 juniors, £6 U16.

The Races

BC Central Region Individual Pursuit Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:20 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£8.00)
Mon 15/06/09 – 19:20
BC Central Region Sprint Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:21
Senior A - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:22
Regional C, MTB IA
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:23
Regional C, MTB IA
Senior A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:24
Regional C, MTB IA
Senior A - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:25
Senior B - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:26
Regional C, MTB IA
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:27
Regional C, MTB IA
Senior B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:28
Regional C, MTB IA
Senior B - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:29
Ladies - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:30
Regional C, MTB IA
Ladies - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:31
Regional C, MTB IA
Ladies - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:32
Regional C, MTB IA
Ladies - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:33
U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 15/06/09 – 19:34
Regional C, MTB IA
U14 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:35
Regional C, MTB IA
U12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:36
Regional C, MTB IA
U10 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:37
Regional C, MTB IA
U8 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:38
Regional C, MTB IA
U16 Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:39
Regional C, MTB IA
U14 Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:40
Regional C, MTB IA
U12 Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:41
Regional C, MTB IA
U10 Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:42
Regional C, MTB IA
U8 Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:43
Regional C, MTB IA
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:44
Regional C, MTB IA
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:45
Regional C, MTB IA
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:46
Regional C, MTB IA
U16 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:47
Regional C, MTB IA
U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:48 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:48
Regional C, MTB IA
U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:49 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:49
Regional C, MTB IA
U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:51 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:51
Regional C, MTB IA
U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:52 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:52
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

645/EN/007/2009

Start Date:

Mon, 15th Jun 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Results

Confirmed Results

BC Central Region Individual Pursuit Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
BC Central Region Individual Pursuit Championship - Results
1.  Ian Greenstreet Look Mum No Hands! Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nicholas English Hadleigh MTB Club Unknown 3rd 8
Points: 8 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steve Legg RT 316 Unknown N/A 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Alex Peterson AW Cycles Unknown 1st 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 3rd 5
Points: 5 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  David Jack Twickenham CC Unknown N/A 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: N/A

BC Central Region Sprint Championships

Position Name Club name Rider status Category Points
BC Central Region Sprint Championships - Results
1.  Sam Serruya Unknown 3rd 0

1. Sam Serruya -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  John Paul Unknown 0

2. John Paul -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Eddy Sobieralski www.Sports-Coaching.com Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Thomas Sparkes Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  David Dentus Team Quest - The Bike Shop Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Scratch - Results
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Ian Greenstreet Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Sam Serruya Unknown 3rd 0

3. Sam Serruya -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Devil - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Stephen Bradbury Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Senior A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Unknown Distance - Results
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nicholas English Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior A - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Senior B - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Scratch - Results
1.  Kevin Holloway High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Anthony Moye Unknown 0

2. Anthony Moye -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Bob Moore Unknown 0

3. Bob Moore -

Points: 0 | Status: Unknown

Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Devil - Results
1.  Anthony Moye Unknown 0

1. Anthony Moye -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Daniel Maslin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bob Moore Unknown 0

3. Bob Moore -

Points: 0 | Status: Unknown

Senior B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Unknown Distance - Results
1.  Kevin Holloway High Wycombe Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Bob Moore Unknown 0

3. Bob Moore -

Points: 0 | Status: Unknown

Senior B - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Steve Clarke AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Daniel Maslin Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bob Moore Unknown 0

3. Bob Moore -

Points: 0 | Status: Unknown

Ladies - Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Scratch - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Ladies - Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Devil - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emily Hogge DNA Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Unknown Distance - Results
1.  Emily Hogge DNA Cycles Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Nicola Meadows DNA Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Ladies - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Jayne Paine Willesden Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Devil - Results
1.  Luke Drummond Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Devil - Results
1.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Devil - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Devil - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Devil - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Hare & Hounds - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Drummond Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Hare & Hounds - Results
1.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Harvey Watson Velocity Bikes Cycling Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Hare & Hounds - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Hare & Hounds - Results
1.  Callum Macleod Gosport BMX Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Emma Pitt Rossendale RC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Hare & Hounds - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Sprint - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Drummond Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Sprint - Results
1.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Sprint - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U16 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Scratch - Results
1.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Luke Drummond Hastings & St Leonards CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Scratch - Results
1.  Duncan Lawrence Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Scratch - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Abigail Dentus Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Scratch - Results
1.  Callum Macleod Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Scratch - Results
1.  Euan Macleod Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

About the Event

Info for Riders

Track League meetings with no licence ranking points. Guests entry fee per attendance (max 3 times) is £2 for Seniors/Juniors and £1 for U16s. Annual membership fees are £12 seniors, £8 juniors, £6 U16.

The Races

BC Central Region Individual Pursuit Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:20 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£8.00)
Mon 15/06/09 – 19:20
BC Central Region Sprint Championships Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:21
Senior A - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:22
Regional C, MTB IA
Senior A - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:23
Regional C, MTB IA
Senior A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:24
Regional C, MTB IA
Senior A - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:25
Senior B - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:26
Regional C, MTB IA
Senior B - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:27
Regional C, MTB IA
Senior B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:28
Regional C, MTB IA
Senior B - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:29
Ladies - Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:30
Regional C, MTB IA
Ladies - Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:31
Regional C, MTB IA
Ladies - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:32
Regional C, MTB IA
Ladies - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:33 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:33
U16 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:34 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 15/06/09 – 19:34
Regional C, MTB IA
U14 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:35 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:35
Regional C, MTB IA
U12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:36 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:36
Regional C, MTB IA
U10 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:37 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:37
Regional C, MTB IA
U8 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:38 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:38
Regional C, MTB IA
U16 Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:39 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:39
Regional C, MTB IA
U14 Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:40 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:40
Regional C, MTB IA
U12 Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:41 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:41
Regional C, MTB IA
U10 Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:42 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:42
Regional C, MTB IA
U8 Hare & Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:43 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:43
Regional C, MTB IA
U16 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:44 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:44
Regional C, MTB IA
U14 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:45 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:45
Regional C, MTB IA
U12 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:46 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:46
Regional C, MTB IA
U16 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:47 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:47
Regional C, MTB IA
U14 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:48 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:48
Regional C, MTB IA
U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:49 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:49
Regional C, MTB IA
U10 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:51 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:51
Regional C, MTB IA
U8 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 15/06/09 19:52 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 15/06/09 – 19:52
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk