ACT Track League

Track League , Manchester – Monday, 31 Oct 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233975

Start Date:

Mon, 31st Oct 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A 00:00:12:312 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:12:312
2.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 00:00:12:370 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:12:370
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 00:00:12:863 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:12:863
4.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 00:00:14:403 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:14:403

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A 00:02:46:624 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:46:624
2.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Caitlin Tromans East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Henry Hunter Southport CC Finished A 00:04:10:795 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:10:795
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:03:59:981 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:59:981
2.  Andrew Leigh Manchester Wheelers Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd 00:03:45:751 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:45:751
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 1 - Results
1.  Sam Sherratt Eastlands Velo Finished C 00:02:45:714 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:45:714
2.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 2 - Results
1.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 00:04:42:398 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:04:42:398
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Mathew Berry Manchester Cycle Sport Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Youth Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 00:03:57:728 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:57:728
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Henry Hunter Southport CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 00:07:08:407 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:08:407
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:05:02:361 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:02:361
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ben Matthews Wrexham Roads Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Sam Sherratt Eastlands Velo Finished C 00:00:15:541 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:541
2.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C 00:00:15:885 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:885
2.  Felicity Gledhill Carnac-Planet X Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  James Duncalf Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Halley Woods Finished C 00:00:15:186 0

1. Halley Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:186
2.  Caitlin Tromans East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Henry Hunter Southport CC Finished A 00:07:35:109 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:35:109
2.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes - Results
1.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 00:03:54:255 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:54:255
2.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jonathan Perry University Of Manchester CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mick Browne Preston CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alex Webb Lyme RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:03:38:947 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:38:947
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ben Matthews Wrexham Roads Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points - Results
1.  Sam Sherratt Eastlands Velo Finished C 00:02:47:004 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:47:004
2.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Caitlin Tromans East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 00:07:14:587 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:07:14:587
2.  Henry Hunter Southport CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 40 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Results
1.  Ben Matthews Wrexham Roads Club Finished 3rd 00:13:38:861 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:13:38:861
2.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 14 - Senior 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Senior 50 lap Madison - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Michael Workman Finished 3rd 00:16:33:345 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:33:345
2.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Mick Browne Preston CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 20:00
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 20:00

Event Summary

Event Details

Event URN:

233975

Start Date:

Mon, 31st Oct 2011

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Results

Confirmed Results

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial - Results
1.  Mathew Lush Sportcity Velo Finished N/A 00:00:12:312 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:12:312
2.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A 00:00:12:370 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:12:370
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B 00:00:12:863 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:12:863
4.  Connor Fearon Weaver Valley CC Finished A 00:00:14:403 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:14:403

Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 - Results
1.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A 00:02:46:624 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:02:46:624
2.  Solomon Kerfoot-Robson Rhos On Sea Cycling Club Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Caitlin Tromans East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Henry Hunter Southport CC Finished A 00:04:10:795 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:10:795
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 00:03:59:981 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:59:981
2.  Andrew Leigh Manchester Wheelers Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd 00:03:45:751 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:45:751
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 1 - Results
1.  Sam Sherratt Eastlands Velo Finished C 00:02:45:714 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:45:714
2.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 2 - Results
1.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished C 00:04:42:398 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:04:42:398
2.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Mathew Berry Manchester Cycle Sport Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 6 - Youth Group 2 12-lap Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Youth Group 2 12-lap Course des Primes - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B 00:03:57:728 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:57:728
2.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Henry Hunter Southport CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Gray Lyme RC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Archie Stewart Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Mick Browne Preston CC Finished N/A 00:07:08:407 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:08:407
2.  Alex Webb Lyme RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A 00:05:02:361 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:02:361
2.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Ben Matthews Wrexham Roads Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 - Results
1.  Sam Sherratt Eastlands Velo Finished C 00:00:15:541 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:541
2.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Billy Lazenby East Bradford CC Finished D --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 - Results
1.  Jack Ford Holme Valley Whls Finished C 00:00:15:885 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:885
2.  Felicity Gledhill Carnac-Planet X Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  James Duncalf Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 - Results
1.  Halley Woods Finished C 00:00:15:186 0

1. Halley Woods -

Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:15:186
2.  Caitlin Tromans East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Luke Cheetham Eastlands Velo Finished C --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost - Results
1.  Henry Hunter Southport CC Finished A 00:07:35:109 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:35:109
2.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes - Results
1.  James Risk Weaver Valley CC Finished B 00:03:54:255 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:03:54:255
2.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Jonathan Perry University Of Manchester CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Samuel Birchall Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Mick Browne Preston CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Alex Webb Lyme RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes - Results
1.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd 00:03:38:947 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:03:38:947
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Paul Cheetham Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Ben Matthews Wrexham Roads Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jack Payne Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points - Results
1.  Sam Sherratt Eastlands Velo Finished C 00:02:47:004 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:02:47:004
2.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Caitlin Tromans East Bradford CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points - Results
1.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished B 00:07:14:587 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:07:14:587
2.  Henry Hunter Southport CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Event 13 - Senior 40 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - Senior 40 lap Points Race - Results
1.  Ben Matthews Wrexham Roads Club Finished 3rd 00:13:38:861 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:13:38:861
2.  Jack Lush Sportcity Velo Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Paul Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 14 - Senior 50 lap Madison

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Senior 50 lap Madison - Results
1.  Ryan Whatmough Shepherd Cycles - Mel Green Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Michael Workman Finished 3rd 00:16:33:345 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:16:33:345
2.  Christian Braybrooke Velocity Globalbike Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Mick Browne Preston CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Thomas Rotherham Eastlands Velo Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Also open to 2nd Cat Riders over 40

The Races

Event 1 - Youth Flying 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£4.50), On Day: (£4.50)
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 2 - Youth 8 lap Handicap Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 3 - Youth 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 4 - Senior 12 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry: Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 5 - Youth Group 1 Devil Take the Hindmost Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 6 - Youth Group 2 12-lap Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 1 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 7 - Senior Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 8 - Youth Group 1 6 lap Keirin Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 9 - Youth Group 2 Devil Take the Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 19:30 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 19:30
Event 10 - Senior Group 1 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 20:00
Event 10 - Senior Group 2 Course des Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 20:00
Event 11 - Youth Group 1 9-lap Handicap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 20:00
Event 12 - Youth Group 2 20-lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 20:00
Event 13 - Senior 40 lap Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 20:00
Event 14 - Senior 50 lap Madison Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 31/10/11 20:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 31/10/11 – 20:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk