Upavon Winter Series 9

Closed Circuit , Andover – Saturday, 05 Mar 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233929

Start Date:

Sat, 5th Mar 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

REME Test Track, Corunna Barracks, Ludgershall, Andover, Hampshire, SP11 9RP

View map

Results

Confirmed Results

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  George Burgess Gannet CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  William Griffiths Ride 24/7 Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rob Turner Climb On Bikes CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Matthew Shurey Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  William Hunt Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Chris Andrews Finished 0

6. Chris Andrews -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Philip Wylie Bath Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Joseph Waring Gannet CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jonathan Webb Gannet CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Paul Robinson Behind The Bikeshed Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Luke Churchus Finished 4th 0

11. Luke Churchus -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Nick Casburn Finished 4th 0

12. Nick Casburn -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Adrian Jenkins Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  David Mixell Andover Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Ben Forsbrook University of Exeter Cycling C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Adam Pagan Westbury Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  John Russell BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Wood WyndyMilla Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin Pearce Andover Whls Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Daniel Garrett Oxford University Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Howard Milner Velocity Bikes Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lee Mead VC Meudon Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rob Turner Climb On Bikes CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Peckham Onelife-Fuga Racing Team Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Steven Cottington Cadence Cannondale RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Duncan Lancashire Behind The Bikeshed Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Michael Greaves Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alec Watson Oxford University Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Neil Reeder GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Patrick Martin Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Stuart Morton Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Andrew Gough Red Kite Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  James Gray Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jonathan Webb Gannet CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Jan Labrooy Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Chris Hutchings Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Sean Ledger Finished N/A 0

21. Sean Ledger -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Mike Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Robert Carter Finished 3rd 0

24. Robert Carter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  George Burgess Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jeremy Read Swindon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Malcolm Cross Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Thomas Bowering VO2 Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Timothy Wood Finished 3rd 0

29. Timothy Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Leslie Liddiard Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Felix Young Finished 4th 0

31. Felix Young -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Natasha Poole Finished 0

32. Natasha Poole -

Points: 0 | Status: Finished

Women only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women only - Results
1.  Hannah Drewett Finished N/A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emma Bradley WXC Mountain Bike Team UK Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nicola Wheeler Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Wendy Knowlton Sotonia CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Laura Downing DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Tavis Walker Adeo Cadence RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Gerry Bowditch CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Colin Parry Wilier/Live to Ride Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Paul Derrick BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  John Russell BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Thomas Knowlton VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Michael Warner Cannondale Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Paul Tucker Team VR Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Sebastian Pancratz Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Cartridge Adeo Cadence RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Mick Metcalf VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only. NOTE NEW VENUE! EVENT MOVED TO CORRUNNA BARRACKS, LUDGERSHALL, WILTSHIRE, SP11 9RP DUE TO BUILDING WORK AT UPAVON. ENTRANTS MUST NOTIFY ORGANISER OF THEIR VEHICLE REGISTRATION BEFORE ARRIVAL. SEE PRESS RELEASE IN ROAD NEWS SECTION FOR FULL DETAILS.

The Races

4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/11 09:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/03/11 – 09:30
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 2 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/11 10:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/03/11 – 10:30

3/4

Regional C+, Band 5
40 mins / plus 3 laps
Women only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/11 10:30 Women Only Band 4 ---
Entry:
Sat 05/03/11 – 10:30
Women Only, Band 4
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/11 11:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/03/11 – 11:30
Regional C+, Band 5
45 mins / plus 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

233929

Start Date:

Sat, 5th Mar 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

REME Test Track, Corunna Barracks, Ludgershall, Andover, Hampshire, SP11 9RP

View map

Results

Confirmed Results

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  George Burgess Gannet CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  William Griffiths Ride 24/7 Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rob Turner Climb On Bikes CC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Matthew Shurey Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  William Hunt Velo Schils - Interbike RT Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Chris Andrews Finished 0

6. Chris Andrews -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Philip Wylie Bath Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Joseph Waring Gannet CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jonathan Webb Gannet CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Paul Robinson Behind The Bikeshed Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Luke Churchus Finished 4th 0

11. Luke Churchus -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Nick Casburn Finished 4th 0

12. Nick Casburn -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Adrian Jenkins Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  David Mixell Andover Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Ben Forsbrook University of Exeter Cycling C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Adam Pagan Westbury Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  John Russell BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Wood WyndyMilla Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Benjamin Pearce Andover Whls Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Daniel Garrett Oxford University Cycling Club Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Howard Milner Velocity Bikes Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lee Mead VC Meudon Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Rob Turner Climb On Bikes CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  James Peckham Onelife-Fuga Racing Team Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Steven Cottington Cadence Cannondale RT Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Duncan Lancashire Behind The Bikeshed Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Michael Greaves Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Alec Watson Oxford University Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Neil Reeder GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Patrick Martin Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Stuart Morton Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Andrew Gough Red Kite Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  James Gray Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jonathan Webb Gannet CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
19.  Jan Labrooy Behind The Bikeshed Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Chris Hutchings Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Sean Ledger Finished N/A 0

21. Sean Ledger -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Mike Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Robert Carter Finished 3rd 0

24. Robert Carter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  George Burgess Gannet CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Jeremy Read Swindon Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Malcolm Cross Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Thomas Bowering VO2 Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Timothy Wood Finished 3rd 0

29. Timothy Wood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Leslie Liddiard Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Felix Young Finished 4th 0

31. Felix Young -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Natasha Poole Finished 0

32. Natasha Poole -

Points: 0 | Status: Finished

Women only

Position Name Club name Rider status Category Points
Women only - Results
1.  Hannah Drewett Finished N/A 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Emma Bradley WXC Mountain Bike Team UK Finished 3rd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nicola Wheeler Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Wendy Knowlton Sotonia CC Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Laura Downing DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Tavis Walker Adeo Cadence RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Gerry Bowditch CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Colin Parry Wilier/Live to Ride Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
6.  Paul Derrick BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  John Russell BAD Tri/Fred Baker Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Thomas Knowlton VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Michael Warner Cannondale Racing Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Paul Tucker Team VR Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Mark Ottaway WyndyMilla Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Sebastian Pancratz Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Cartridge Adeo Cadence RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Mick Metcalf VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

Info for Riders

Entry on the day only. NOTE NEW VENUE! EVENT MOVED TO CORRUNNA BARRACKS, LUDGERSHALL, WILTSHIRE, SP11 9RP DUE TO BUILDING WORK AT UPAVON. ENTRANTS MUST NOTIFY ORGANISER OF THEIR VEHICLE REGISTRATION BEFORE ARRIVAL. SEE PRESS RELEASE IN ROAD NEWS SECTION FOR FULL DETAILS.

The Races

4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/11 09:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/03/11 – 09:30
Regional C+, Band 5
30 mins / plus 2 laps
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/11 10:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/03/11 – 10:30

3/4

Regional C+, Band 5
40 mins / plus 3 laps
Women only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/11 10:30 Women Only Band 4 ---
Entry:
Sat 05/03/11 – 10:30
Women Only, Band 4
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/03/11 11:30 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Sat 05/03/11 – 11:30
Regional C+, Band 5
45 mins / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk