Portsmouth Circuits 3

Closed Circuit , Portsmouth – Wednesday, 18 May 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233783

Start Date:

Wed, 18th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Kimish Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Amy Perryman Finished D 2

2. Amy Perryman -

Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Olivia Cross Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Nicolas Kimish Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Taylor Rowe North Wilts Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Harvey Morcombe Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Hugo Walters New Forest CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Bolwell Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Callum Cross Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Guy Newbury Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Remi Briggs Finished 0

1. Remi Briggs -

Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ian Woodhouse DHCyclesport Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Betts Vegetarian C & AC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adrian Jenkins I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Powell Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Charlie White DHCyclesport Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Redding I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Simon Jefferies I-Team Cyclists' Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jo Haley DHCyclesport Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Daniel Stephens Sotonia CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Norman Mellors Hantspol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  George Fryer Finished 3rd 0

12. George Fryer -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Andy Betteridge New Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Henry Peacock Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  John Heffernan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Mike Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Andrew Carter Portsmouth North End CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Neil Kimish Finished 4th 0

18. Neil Kimish -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  James Peckham Onelife-Fuga Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Phil Hobby WyndyMilla Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Patrick Walters New Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Kevin Blann Team Rose Blann Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  John Deans Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Howard Milner Velocity Bikes Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Simon Wharton I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Ben Jeffery Team Wiggle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Claire Rose Zappi's Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Howard Radcliffe I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  James Shell Finished 4th 0

31. James Shell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Amba Tyson Finished 4th 0

32. Amba Tyson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Patrick Martin WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jonathan Dibben Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jay Eastwood Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Toby Neave Cannondale Racing Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Steve Dring Team Echelon Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Phill Reynolds VC St Raphael Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Will Stephenson Bournemouth Arrow Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Brooks VC St Raphael Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Michael Scott VC St Raphael Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Sebastian Ottley VC St Raphael Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  James Jones Beeline Bicycles RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Nigel Powell VC St Raphael Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Michael Betts Vegetarian C & AC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Joshua Stewart VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Timothy Riches Owens Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Max Holloway Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Michael Ottley VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Graham Childs Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Sean Conway Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Nicholas Beale Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  David Hooper VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Claire Rose Zappi's Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Ian Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Luke Gray Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Andrew Bryson Cannondale Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Henry Newbury VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Benjamin Pearce Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 18/05/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 18/05/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 18/05/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 18/05/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 18/05/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 18/05/11 – 18:15
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:45 Regional B Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Wed 18/05/11 – 18:45

3/4

Regional B, Band 5
40 mins / plus 3 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 19:45 National B Band 3 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Wed 18/05/11 – 19:45
National B, Band 3
50 mins / plus 3 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

233783

Start Date:

Wed, 18th May 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Daniel Kimish Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Amy Perryman Finished D 2

2. Amy Perryman -

Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Olivia Cross Fareham Wheelers Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Ryan White 1st Chard Whls Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Nicolas Kimish Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Taylor Rowe North Wilts Road Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Harvey Morcombe Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Cameron Thompson Andover Whls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Hugo Walters New Forest CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Bolwell Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Callum Cross Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Guy Newbury Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Remi Briggs Finished 0

1. Remi Briggs -

Points: 0 | Status: Finished

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  James Cooper Sotonia CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Ian Woodhouse DHCyclesport Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Betts Vegetarian C & AC Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Adrian Jenkins I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Andrew Powell Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Charlie White DHCyclesport Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Andrew Redding I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Simon Jefferies I-Team Cyclists' Club Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Jo Haley DHCyclesport Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Daniel Stephens Sotonia CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Norman Mellors Hantspol CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  George Fryer Finished 3rd 0

12. George Fryer -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Andy Betteridge New Forest CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Henry Peacock Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  John Heffernan Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Mike Smith Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Andrew Carter Portsmouth North End CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Neil Kimish Finished 4th 0

18. Neil Kimish -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  James Peckham Onelife-Fuga Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Phil Hobby WyndyMilla Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Graham Jones New Forest CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Patrick Walters New Forest CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Kevin Blann Team Rose Blann Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  John Deans Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Howard Milner Velocity Bikes Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Simon Wharton I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Ben Jeffery Team Wiggle Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Claire Rose Zappi's Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Howard Radcliffe I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  James Shell Finished 4th 0

31. James Shell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Amba Tyson Finished 4th 0

32. Amba Tyson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Patrick Martin WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Jonathan Dibben Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Jay Eastwood Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 1st 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Ian Legg Felt Racing Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Toby Neave Cannondale Racing Finished Elite 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Steve Dring Team Echelon Finished N/A 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Phill Reynolds VC St Raphael Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Will Stephenson Bournemouth Arrow Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Simon Brooks VC St Raphael Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
9.  James Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
10.  Michael Scott VC St Raphael Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Sebastian Ottley VC St Raphael Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  James Jones Beeline Bicycles RT Finished 1st 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Nigel Powell VC St Raphael Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Michael Betts Vegetarian C & AC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Joshua Stewart VC St Raphael Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Timothy Riches Owens Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  David Young Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Max Holloway Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Michael Ottley VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Graham Childs Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Sean Conway Bournemouth Arrow Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Nicholas Beale Beeline Bicycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  David Hooper VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Claire Rose Zappi's Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Ian Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Luke Gray Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
28.  Andrew Hargroves Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  Andrew Bryson Cannondale Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
30.  Henry Newbury VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Benjamin Pearce Andover Whls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 18/05/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 18/05/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 18/05/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 18/05/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 18/05/11 – 18:15
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:15 Youth Only Youth ---
Entry: Postal: (£4.00), On Day: (£4.00)
Wed 18/05/11 – 18:15
Youth Only, Youth
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 18:45 Regional B Band 5 --- 40 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Wed 18/05/11 – 18:45

3/4

Regional B, Band 5
40 mins / plus 3 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 18/05/11 19:45 National B Band 3 --- 50 mins / plus 3 laps
Entry: Postal: (£10.00), On Day: (£10.00)
Wed 18/05/11 – 19:45
National B, Band 3
50 mins / plus 3 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk