Imperial Winter Series (Hillingdon) 2010/2011

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 12 Feb 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233758

Start Date:

Sat, 12th Feb 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Orla Devlin Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Amy Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tomas Franklin Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  David Barnes Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Tulett Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joshua Murphy Finished 0

7. Joshua Murphy -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Conall Yates In Gear Quickvit CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Ghagan Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jamie Pine Finished 3rd 7

3. Jamie Pine -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jacek Reder Finished 3rd 6

4. Jacek Reder -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Philip Adams Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Francis Cade Kingston Wheelers CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thomas Ballhatchet Rollapaluza CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert Griffiths London Phoenix CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Robinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Vaughan Luff Finished 3rd 1

10. Vaughan Luff -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Henry Catchpole Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jai Watson Finished N/A 0

13. Jai Watson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Jonathan Dredge London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Mark Walter Finished 3rd 0

15. Mark Walter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Kristof Neys London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jack Edwards San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Thomas Moore VO2 Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Mark Lawn Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Chris Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Peter Dixon Willesden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Gregory Barber Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ernest Marais GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  David Wallis Finished 0

24. David Wallis -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Oliver Pepper The Kinesis Morvelo Project Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Joe Clark High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Rory Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Thomas Holmes Finished 3rd 0

28. Thomas Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Paul Stedman Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Andy Lack Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Christopher Wood WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Mark O'Brien Archer RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Rudie Marais Archer RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Gavin Morton Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Christopher Campbell London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Stuart Jackson Bath Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Russell Painter Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Oliver Craig London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Stephen Bowman GS Avanti Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Monica Da Polenza AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Taimur Tanwir London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  James Walker High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Liam Stones 45 Road Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jonathan Munns Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Philip Holland Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Skilton Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Edmond Irwin Finished 4th 5

5. Edmond Irwin -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sean Pearson Dulwich Paragon CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Fletcher Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Theodore Hill Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jesse Baines Sensible Bicycle Co. Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Richard Unwin Finished 4th 0

10. Richard Unwin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Clem Halpin Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Liam Bremer London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Andrey Padiy Rollapaluza CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Oliver Bradbury Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Alan Nixon Amersham Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Darryl Green Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Peter Green Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Jason Campbell Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Ken Creighton Finished N/A 0

19. Ken Creighton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Ian Baynes Hemel Hempstead CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Matthew Woodford GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Daniel Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Peter Hitt Finished 4th 0

23. Peter Hitt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Michael Vance Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  David Dixon Finished N/A 0

25. David Dixon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Daniel Justin Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Jake Benefield Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Rob Inett Finished 0

28. Rob Inett -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Sam Wilkinson Finished 0

29. Sam Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Philip Wege Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Stephen Williamson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Reiner Singh San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Daniel Skinner Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Christopher Rees Pearson Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Andrew Connington TMG Horizon Cycling Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Peter Cornwall Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Steven Green Thames Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  John Gull Finished N/A 0

37. John Gull -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Stuart Hale Reading CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  John Rayner GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jake Martin Pendragon Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jerone Walters Team IG - Sigma Sport Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Andy Betts Finished Elite 6

4. Andy Betts -

Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Steve Legg PSUK Cycle Race Team Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Simon Henley Alpha Road Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Philip Hersey Eagle RC Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Philip Holloway Southend Wheelers Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Tom Smith Felt Racing Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Peter Wager Felt Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ashley Holding GB -MSTINA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Alex Pantelides Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  David Swan Finished 3rd 0

17. David Swan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Anthony Moye CC Luton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Mark Smith ASFRA Racing (duplicate) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Ajelo Ghristides Finished 0

20. Ajelo Ghristides -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Ralph Keeler Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Michael Widera Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Martin Garratt Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Robin Basford WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Geoff Powell High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  David Martin Finished 0

32. David Martin -

Points: 0 | Status: Finished
33.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  James Leach Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Robert Fletcher Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Nick Abraham Finished N/A 0

37. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Mario Manelfi Finished 3rd 0

38. Mario Manelfi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Gary Wallis Velo Club Rutland Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Reports

Report: Imperial Winter Series Finale

Posted 25/02/2011 - British Cycling

Another Series victory for Lewis Atkins in the Imperial Winter Series at Hillingdon Cycle Circuit.

View Full Report

About the Event

Info for Riders

One off series registration fee of £5. Enter online at www.imperialracingteam.com or enter on the day, cash only

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 13:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 12/02/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 13:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 5 laps
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 12/02/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 5 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 14:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 12/02/11 – 14:15
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

233758

Start Date:

Sat, 12th Feb 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ben Tulett Palmer Park Velo RT Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joe McGuinness Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Orla Devlin Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Elizabeth Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Amy Marvelly Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Oliver Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Tomas Franklin Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  David Barnes Palmer Park Velo RT Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Daniel Tulett Hargroves-Ridley-Montezuma's Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Joshua Murphy Finished 0

7. Joshua Murphy -

Points: 0 | Status: Finished

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  Conall Yates In Gear Quickvit CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrew Ghagan Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jamie Pine Finished 3rd 7

3. Jamie Pine -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jacek Reder Finished 3rd 6

4. Jacek Reder -

Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Philip Adams Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Francis Cade Kingston Wheelers CC Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Thomas Ballhatchet Rollapaluza CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Robert Griffiths London Phoenix CC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  David Robinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Vaughan Luff Finished 3rd 1

10. Vaughan Luff -

Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Henry Catchpole Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Jai Watson Finished N/A 0

13. Jai Watson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Jonathan Dredge London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Mark Walter Finished 3rd 0

15. Mark Walter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Kristof Neys London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jack Edwards San Fairy Ann CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Thomas Moore VO2 Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Mark Lawn Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Chris Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Peter Dixon Willesden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Gregory Barber Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ernest Marais GS Henley Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  David Wallis Finished 0

24. David Wallis -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Oliver Pepper The Kinesis Morvelo Project Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Joe Clark High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Rory Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Thomas Holmes Finished 3rd 0

28. Thomas Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Paul Stedman Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Andy Lack Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Christopher Wood WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Mark O'Brien Archer RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
33.  Rudie Marais Archer RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Gavin Morton Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Christopher Campbell London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Stuart Jackson Bath Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Russell Painter Norwood Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Oliver Craig London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Stephen Bowman GS Avanti Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Monica Da Polenza AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Taimur Tanwir London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  James Walker High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Liam Stones 45 Road Club Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jonathan Munns Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Philip Holland Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Richard Skilton Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Edmond Irwin Finished 4th 5

5. Edmond Irwin -

Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Sean Pearson Dulwich Paragon CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Fletcher Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Theodore Hill Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jesse Baines Sensible Bicycle Co. Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Richard Unwin Finished 4th 0

10. Richard Unwin -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Clem Halpin Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Liam Bremer London Phoenix CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Andrey Padiy Rollapaluza CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Oliver Bradbury Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Alan Nixon Amersham Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Darryl Green Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Peter Green Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Jason Campbell Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Ken Creighton Finished N/A 0

19. Ken Creighton -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Ian Baynes Hemel Hempstead CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Matthew Woodford GS Henley Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Daniel Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Peter Hitt Finished 4th 0

23. Peter Hitt -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Michael Vance Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  David Dixon Finished N/A 0

25. David Dixon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Daniel Justin Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Jake Benefield Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Rob Inett Finished 0

28. Rob Inett -

Points: 0 | Status: Finished
29.  Sam Wilkinson Finished 0

29. Sam Wilkinson -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Philip Wege Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Stephen Williamson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Reiner Singh San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Daniel Skinner Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
34.  Duncan Rimmer Morden Cycle Racing Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Christopher Rees Pearson Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Andrew Connington TMG Horizon Cycling Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Peter Cornwall Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Steven Green Thames Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  John Gull Finished N/A 0

37. John Gull -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  Stuart Hale Reading CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
37.  John Rayner GS Henley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Jake Martin Pendragon Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Jerone Walters Team IG - Sigma Sport Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Andy Betts Finished Elite 6

4. Andy Betts -

Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Steve Legg PSUK Cycle Race Team Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Simon Henley Alpha Road Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Philip Hersey Eagle RC Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Philip Holloway Southend Wheelers Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Tom Smith Felt Racing Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Vincent Halpern AW Cycles Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Peter Wager Felt Racing Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
13.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Ashley Holding GB -MSTINA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Alex Pantelides Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  David Swan Finished 3rd 0

17. David Swan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Anthony Moye CC Luton Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
19.  Mark Smith ASFRA Racing (duplicate) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Ajelo Ghristides Finished 0

20. Ajelo Ghristides -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Ralph Keeler Cambridge CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Michael Widera Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Martin Garratt Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
26.  Robin Basford WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Nathaniel Spurling Finsbury Park CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  James Butterworth Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Geoff Powell High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  David Martin Finished 0

32. David Martin -

Points: 0 | Status: Finished
33.  Arjan Planting Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  James Leach Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Robert Fletcher Arbis - Colbert Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Nick Abraham Finished N/A 0

37. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
38.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Mario Manelfi Finished 3rd 0

38. Mario Manelfi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Gary Wallis Velo Club Rutland Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Reports

Report: Imperial Winter Series Finale

Posted 25/02/2011 - British Cycling

Another Series victory for Lewis Atkins in the Imperial Winter Series at Hillingdon Cycle Circuit.

View Full Report

About the Event

Info for Riders

One off series registration fee of £5. Enter online at www.imperialracingteam.com or enter on the day, cash only

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 12/02/11 – 12:00
Youth Only, Youth
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 13:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 12/02/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 13:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 5 laps
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 12/02/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 5 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 12/02/11 14:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 12/02/11 – 14:15
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk