Imperial Winter Series (Hillingdon) 2010/2011

Closed Circuit , Hayes – Saturday, 29 Jan 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233756

Start Date:

Sat, 29th Jan 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Gregory Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Rory Townsend Giro Prestige Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Will Houghton Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Finished E 3

1. Kye Lewis -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  David Ladkin Kingston Wheelers CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jamie Pine Finished 3rd 8

2. Jamie Pine -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Vaughan Luff Finished 3rd 7

3. Vaughan Luff -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Robert Griffiths London Phoenix CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Robinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ralph de Kanter Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Troughton Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andrew Pollintine Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Chris Grange Hemel Hempstead CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Thomas Holmes Finished 3rd 0

11. Thomas Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jacek Reder Finished 3rd 0

12. Jacek Reder -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Cam Swarbrick AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Christopher Wood WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Andy Lack Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Stone North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Kristof Neys London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jonathan Dredge London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Robert LeMaster Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Gregory Barber Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Adam White Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Robert Cook Finished 3rd 0

24. Robert Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Paul Stedman Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Rory Townsend Giro Prestige Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Mark Lawn Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Nick Franzini London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Simon North Summit MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Lawrence Carpenter Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Philip Adams Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Mark O'Brien Archer RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Monica Da Polenza Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Andrew Angwin London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Craig McLean London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Andrew Ghagan Finished 3rd 0

38. Andrew Ghagan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Rory Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lewis Norris VO2 Development Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Fletcher Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Theodore Hill Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Max Brown Didcot Phoenix CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Daniel Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Henry Catchpole Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Russell Jones Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Joshua Swords Finished N/A 1

10. Joshua Swords -

Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Brett Greenwood Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Daniel Justin Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Paul Buckley Finished N/A 0

13. Paul Buckley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Jake Benefield Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Clem Halpin Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Philip Holland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Michael Vance Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Bernard Yu London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Christopher Rees Pearson Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Rob Ellis Finished N/A 0

20. Rob Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Daniel Skinner Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Tom Redwood Finished 4th 0

23. Tom Redwood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Richard Mathie Finished 0

24. Richard Mathie -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Alan Nixon Amersham Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Iain Boardman Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Philip Wege Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Stuart Hale Reading CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Matthew Pilkington VO2 Development Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Adam Cotterell WSC Hand in Hand Baal Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Arjan Planting Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ashley Holding VC Meudon Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Allan Ridler Pedal Heaven RT Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Alexander King Twickenham CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  James Moss Endura Racing Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Vincent Halpern Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Tom Kruger 45 Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Tom Smith Felt Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Henry Bird VO2 Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Felix English Science In Sport.com Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Michael Widera Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  David Swan Finished 3rd 0

17. David Swan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Charlie Fawke VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Nick Calverey Finchley Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Thomas Moore VO2 Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Robin Basford WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  James Leach Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Thomas Laker VO2 Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Drew Holmes Finished 3rd 0

25. Drew Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Geoff Powell High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Jake Martin Pendragon Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
31.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Mario Manelfi Finished 3rd 0

33. Mario Manelfi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Martin Garratt Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Martin Hulbert VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Simon Henley Alpha Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Reports

Road: Imperial Series Report

Posted 02/02/2011 - British Cycling

Lewis Atkins on top at Hillingdon

View Full Report

About the Event

Info for Riders

One off series registration fee of £5. Enter online at www.imperialracingteam.com or enter on the day, cash only

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth --- 12 hr
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
12 hr
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 13:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 29/01/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 13:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 5 laps
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 29/01/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 5 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 14:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 29/01/11 – 14:15
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

233756

Start Date:

Sat, 29th Jan 2011

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LT
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Thomas Barrowcliffe Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Timothy Dineen Hillingdon Slipstreamers Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Oscar Cowley-Andrea Hillingdon Slipstreamers Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Nathan George Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Emma-Louise Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Gregory Atkins Hillingdon Slipstreamers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Henry Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Benjamin Smith Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Anna Marie Hughes Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Rory Townsend Giro Prestige Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Maximilian Stedman Palmer Park Velo RT Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Callum Oliver Rapha Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Will Houghton Hillingdon Slipstreamers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Harriet Hollis Hillingdon Slipstreamers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Kye Lewis Finished E 3

1. Kye Lewis -

Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Kirsten Stilwell Hillingdon Slipstreamers Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

3rd Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat Only - Results
1.  David Ladkin Kingston Wheelers CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jamie Pine Finished 3rd 8

2. Jamie Pine -

Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Vaughan Luff Finished 3rd 7

3. Vaughan Luff -

Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Robert Griffiths London Phoenix CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  David Robinson Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ralph de Kanter Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Simon Dawson Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Paul Troughton Wheelbase Castelli MGD Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Andrew Pollintine Dulwich Paragon CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Chris Grange Hemel Hempstead CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Thomas Holmes Finished 3rd 0

11. Thomas Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jacek Reder Finished 3rd 0

12. Jacek Reder -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Cam Swarbrick AW Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Christopher Wood WyndyMilla Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Andy Lack Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Stone North Road CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Stephen Campbell Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Kristof Neys London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jonathan Dredge London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Frazier Carr Palmer Park Velo RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Robert LeMaster Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Gregory Barber Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Adam White Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Robert Cook Finished 3rd 0

24. Robert Cook -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Paul Stedman Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Rory Townsend Giro Prestige Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  Mark Lawn Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Nick Franzini London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  James Curry Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Martin Porter Thames Velo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
31.  Simon North Summit MTB Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
32.  Lawrence Carpenter Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Philip Adams Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Mark O'Brien Archer RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Monica Da Polenza Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Andrew Angwin London Phoenix CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Craig McLean London Dynamo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Andrew Ghagan Finished 3rd 0

38. Andrew Ghagan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  Rory Wilkinson Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Lewis Norris VO2 Development Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Fletcher Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ben Smith Welwyn Wheelers CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Theodore Hill Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Max Brown Didcot Phoenix CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Daniel Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Henry Catchpole Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Russell Jones Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Joshua Swords Finished N/A 1

10. Joshua Swords -

Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Brett Greenwood Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Daniel Justin Dulwich Paragon CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
13.  Paul Buckley Finished N/A 0

13. Paul Buckley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Jake Benefield Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Clem Halpin Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Philip Holland Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Michael Vance Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Bernard Yu London Dynamo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Christopher Rees Pearson Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Rob Ellis Finished N/A 0

20. Rob Ellis -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
21.  Simon Edwards-Parton Kingston Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Daniel Skinner Twickenham CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Tom Redwood Finished 4th 0

23. Tom Redwood -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Richard Mathie Finished 0

24. Richard Mathie -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Alan Nixon Amersham Road Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Iain Boardman Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Philip Wege Inverse/ Cycling Components RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Stuart Hale Reading CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Matthew Pilkington VO2 Development Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Adam Cotterell WSC Hand in Hand Baal Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Arjan Planting Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Ashley Holding VC Meudon Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Allan Ridler Pedal Heaven RT Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Alexander King Twickenham CC Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
8.  James Moss Endura Racing Finished Elite 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite
9.  Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Vincent Halpern Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
11.  Tom Kruger 45 Road Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
12.  Tom Smith Felt Racing Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Jerzy Kuzminski London Phoenix CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Henry Bird VO2 Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Felix English Science In Sport.com Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
16.  Michael Widera Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  David Swan Finished 3rd 0

17. David Swan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Charlie Fawke VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Nick Calverey Finchley Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
20.  Thomas Moore VO2 Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Joshua Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Robin Basford WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  James Leach Onelife-Fuga Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Thomas Laker VO2 Development Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Drew Holmes Finished 3rd 0

25. Drew Holmes -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Geoff Powell High Wycombe Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
27.  Declan Higgins Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Martin Dawkins Team Quest - The Bike Shop Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Brock Duncumb Rogers VO2 Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Jake Martin Pendragon Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
31.  Wayne Thomas Reading CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Patrick Hawkins Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Mario Manelfi Finished 3rd 0

33. Mario Manelfi -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Martin Garratt Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
35.  Tom Gallacher Welwyn Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Martin Hulbert VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Simon Henley Alpha Road Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Alex Anderson Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  George Farrell Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Reports

Road: Imperial Series Report

Posted 02/02/2011 - British Cycling

Lewis Atkins on top at Hillingdon

View Full Report

About the Event

Info for Riders

One off series registration fee of £5. Enter online at www.imperialracingteam.com or enter on the day, cash only

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth --- 12 hr
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
12 hr
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 12:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Sat 29/01/11 – 12:00
Youth Only, Youth
3rd Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 13:00 Regional C+ Band 5 --- 50 mins / plus 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 29/01/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
50 mins / plus 5 laps
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 13:00 Regional C+ Band 5 --- 40 mins / plus 5 laps
Entry: Online: (£9.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£10.00)
Sat 29/01/11 – 13:00
Regional C+, Band 5
40 mins / plus 5 laps
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 29/01/11 14:15 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 5 laps
Entry: Online: (£11.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£12.00)
Sat 29/01/11 – 14:15
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk