West Riding Open Track Meeting (Incorp BC National Open 400m Champ)

Track , West Yorkshire – Sunday, 31 Jul 2011

Event Summary

Event Details

Event URN:

233599

Start Date:

Sun, 31st Jul 2011

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Roundhay Park, Leeds, West Yorkshire, LS8 2JL
View map

Series:

National Endurance Grass Track League

Entry close date

Wed, 20th Jul 2011

Results

Confirmed Results

BC Mens 400 Nat Ch

Position Name Club name Rider status Category Points
BC Mens 400 Nat Ch - Results
1.  David Heald VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

BSCA National Champs U10 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U10 Boys Omnium - Results
1.  William Staite Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alexander Grice East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph Pidcock Aire Valley Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

BSCA National Champs U10 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U10 Girls Omnium - Results
1.  Ellie Smith Finished 0

1. Ellie Smith -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jennie Roberts Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emily Yates Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Rebecca Jones Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

BSCA National Champs U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U12 Boys Omnium - Results
1.  Harry Yates Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Stephen Jones Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Callum Elson Finished 0

8. Callum Elson -

Points: 0 | Status: Finished

BSCA National Champs U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U12 Girls Omnium - Results
1.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

BSCA National Champs U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U14 Boys Omnium - Results
1.  Oliver Lowthorpe Jersey Cycling Association Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

BSCA National Champs U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U14 Girls Omnium - Results
1.  Rebecca Morley Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

BSCA National Champs U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U16 Boys Omnium - Results
1.  Jack Duffy VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Luke Selibas VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Luke Banks East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

BSCA National Champs U16 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U16 Girls Omnium - Results
1.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

BSCA National Champs U8 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U8 Boys Omnium - Results
1.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Bjorn Koerdt Finished 0

4. Bjorn Koerdt -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Felix Allen Finished E 0

5. Felix Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Edward Swainston West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

BSCA National Champs U8 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U8 Girls Omnium - Results
1.  Libby Smith Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Robyn Swainston West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Devil not in HC

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil not in HC - Results
1.  Jordan Hargreaves Teamwallis Racing Team Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Leigh Haigh Braintree Velo Cycle Racing Cl... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd

Fixed 500 handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Fixed 500 handicap - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Anthony Jones Featherstone RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Warwick ActivCycles-Corbridge Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Fixed Unknown

Position Name Club name Rider status Category Points
Fixed Unknown - Results
1.  David Heald VC St Raphael Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd

Freewheel 1 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheel 1 lap scratch - Results
1.  Rebecca Jones Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Stephen Jones Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheel scratch 3 laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheel scratch 3 laps - Results
1.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stephen Jones Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheel U12 slow

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheel U12 slow - Results
1.  Alfie Walsh Finished 0

1. Alfie Walsh -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Freewheel 500 heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Freewheel 500 heat 1 - Results
1.  Finaly McLaren Finished 0

1. Finaly McLaren -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Rebecca Jones Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Libby Smith Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ellie-Jade Smith Southend Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Fixed 500 HC

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Fixed 500 HC - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Fixed scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Fixed scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Slow

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Slow - Results
1.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U14/16 unknown

Position Name Club name Rider status Category Points
U14/16 unknown - Results
1.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Conor Palliser East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Luke Banks East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Womens/U16 4 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens/U16 4 lap scratch - Results
1.  Lauren Brown Border City Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rusine Heald VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Rebecca Morley Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

National Endurance 8km

Position Name Club name Rider status Category Points
National Endurance 8km - Results
1.  Jordan Hargreaves Teamwallis Racing Team Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Daniel Warwick ActivCycles-Corbridge Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A

Women's Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Omnium - Results
1.  Lauren Brown Border City Wheelers CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Rusine Heald VC St Raphael Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Rebecca Morley Border City Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A

Reports

Heald Wins National Grass Track Title

Posted 11/08/2011 - British Cycling

An exciting day of action at Roundhay Park in Leeds

View Full Report

Track: West Riding gets sponsor boost

Posted 27/06/2011 - British Cycling

Local club's centenary celebrations help increase prize pot

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Meeting incorporates BSCA National Grass Track Championships.BSCA entry form required for this. Also incorporates round orf BC National Endurance Grass Track League. Entries for National Championship close on 20th July - More flexibility for entries to other events. Significant prize list.

The Races

BC Mens 400 Nat Ch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Regional C, None
BSCA National Champs U10 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U10 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U16 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U8 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U8 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Devil not in HC Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Regional C+, Band 5
Fixed 500 handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Regional C, None
Fixed Unknown Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Regional C+, Band 5
Freewheel 1 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
Freewheel scratch 3 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
Freewheel U12 slow Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
U12 Freewheel 500 heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
U12 Freewheel 500 heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
U14 Fixed 500 HC Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
U14 Fixed scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
U14 Slow Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
U14/16 unknown Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
Womens/U16 4 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Regional C, None
Womens/U16 omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Regional C+, Band 5
National Endurance 8km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 12:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry: Postal: (£14.00)
Sun 31/07/11 – 12:00
Regional C+, Band 3
Women's Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 12:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£14.00)
Sun 31/07/11 – 12:00
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Details

Event URN:

233599

Start Date:

Sun, 31st Jul 2011

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Roundhay Park, Leeds, West Yorkshire, LS8 2JL
View map

Series:

National Endurance Grass Track League

Entry close date

Wed, 20th Jul 2011

Results

Confirmed Results

BC Mens 400 Nat Ch

Position Name Club name Rider status Category Points
BC Mens 400 Nat Ch - Results
1.  David Heald VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Martin Smith Chesterfield Coureurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

BSCA National Champs U10 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U10 Boys Omnium - Results
1.  William Staite Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alexander Grice East Bradford CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Joseph Pidcock Aire Valley Racing Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

BSCA National Champs U10 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U10 Girls Omnium - Results
1.  Ellie Smith Finished 0

1. Ellie Smith -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Jennie Roberts Pedalsport Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Emily Yates Lichfield City CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Rebecca Jones Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

BSCA National Champs U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U12 Boys Omnium - Results
1.  Harry Yates Lichfield City CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Thomas Pidcock Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Stephen Jones Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Callum Elson Finished 0

8. Callum Elson -

Points: 0 | Status: Finished

BSCA National Champs U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U12 Girls Omnium - Results
1.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Amy Selibas Birmingham CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

BSCA National Champs U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U14 Boys Omnium - Results
1.  Oliver Lowthorpe Jersey Cycling Association Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

BSCA National Champs U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U14 Girls Omnium - Results
1.  Rebecca Morley Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

BSCA National Champs U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U16 Boys Omnium - Results
1.  Jack Duffy VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Luke Selibas VC Londres Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Luke Banks East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

BSCA National Champs U16 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U16 Girls Omnium - Results
1.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

BSCA National Champs U8 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U8 Boys Omnium - Results
1.  Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Connor Smith Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Ryan Middlemiss Otley CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Bjorn Koerdt Finished 0

4. Bjorn Koerdt -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Felix Allen Finished E 0

5. Felix Allen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Edward Swainston West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

BSCA National Champs U8 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
BSCA National Champs U8 Girls Omnium - Results
1.  Libby Smith Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Erin Staite Lichfield City CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Robyn Swainston West Riding Track League Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Devil not in HC

Position Name Club name Rider status Category Points
Devil not in HC - Results
1.  Jordan Hargreaves Teamwallis Racing Team Finished N/A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Leigh Haigh Braintree Velo Cycle Racing Cl... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd

Fixed 500 handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Fixed 500 handicap - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Anthony Jones Featherstone RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Warwick ActivCycles-Corbridge Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Neil Stainthorpe Leeds Mercury Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Fixed Unknown

Position Name Club name Rider status Category Points
Fixed Unknown - Results
1.  David Heald VC St Raphael Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Gavin Daley VC Lincoln Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd

Freewheel 1 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheel 1 lap scratch - Results
1.  Rebecca Jones Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Stephen Jones Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheel scratch 3 laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheel scratch 3 laps - Results
1.  Jamie Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Hannah Banks East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Alex Ridehalgh Aire Valley Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Stephen Jones Stockton Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheel U12 slow

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheel U12 slow - Results
1.  Alfie Walsh Finished 0

1. Alfie Walsh -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Freewheel 500 heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Freewheel 500 heat 1 - Results
1.  Finaly McLaren Finished 0

1. Finaly McLaren -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Rebecca Jones Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Libby Smith Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ellie-Jade Smith Southend Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Fixed 500 HC

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Fixed 500 HC - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Fixed scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Fixed scratch - Results
1.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  David Pullan East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Slow

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Slow - Results
1.  Joseph Parker East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

U14/16 unknown

Position Name Club name Rider status Category Points
U14/16 unknown - Results
1.  Jack Duffy East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Joel Partington Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Conor Palliser East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Luke Banks East Bradford CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Womens/U16 4 lap scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens/U16 4 lap scratch - Results
1.  Lauren Brown Border City Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rusine Heald VC St Raphael Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Rebecca Morley Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

National Endurance 8km

Position Name Club name Rider status Category Points
National Endurance 8km - Results
1.  Jordan Hargreaves Teamwallis Racing Team Finished N/A 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Matthew Fenton Cottingham Coureurs RT Finished Elite 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jason Streather VC St Raphael Finished Elite 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Daniel Warwick ActivCycles-Corbridge Finished 3rd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Howard Heighton Ferryhill Wheelers CC Finished 3rd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Lewis Meadows Cottingham Coureurs RT Finished N/A 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: N/A

Women's Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
Women's Omnium - Results
1.  Lauren Brown Border City Wheelers CC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Rusine Heald VC St Raphael Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Rebecca Morley Border City Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Amy Willoughby Cottingham Coureurs RT Finished N/A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: N/A
5.  Katie Metalli Bristol Cycling Development Sq... Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A

Reports

Heald Wins National Grass Track Title

Posted 11/08/2011 - British Cycling

An exciting day of action at Roundhay Park in Leeds

View Full Report

Track: West Riding gets sponsor boost

Posted 27/06/2011 - British Cycling

Local club's centenary celebrations help increase prize pot

View Full Report

About the Event

Info for Riders

Meeting incorporates BSCA National Grass Track Championships.BSCA entry form required for this. Also incorporates round orf BC National Endurance Grass Track League. Entries for National Championship close on 20th July - More flexibility for entries to other events. Significant prize list.

The Races

BC Mens 400 Nat Ch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Regional C, None
BSCA National Champs U10 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U10 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U16 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U8 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
BSCA National Champs U8 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Non-Ranking None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Devil not in HC Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Regional C+, Band 5
Fixed 500 handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Regional C, None
Fixed Unknown Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Regional C+, Band 5
Freewheel 1 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
Freewheel scratch 3 laps Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
Freewheel U12 slow Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
U12 Freewheel 500 heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
U12 Freewheel 500 heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
U14 Fixed 500 HC Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
U14 Fixed scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
U14 Slow Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
U14/16 unknown Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Youth Only, None
Womens/U16 4 lap scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Regional C None ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Regional C, None
Womens/U16 omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 00:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry:
Sun 31/07/11 – 00:00
Regional C+, Band 5
National Endurance 8km Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 12:00 Regional C+ Band 3 ---
Entry: Postal: (£14.00)
Sun 31/07/11 – 12:00
Regional C+, Band 3
Women's Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 31/07/11 12:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: Postal: (£14.00)
Sun 31/07/11 – 12:00
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk