Herne Hill Track League 4

Track League , London – Wednesday, 12 May 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

435/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 12th May 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

Race 10 Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior B Scratch - Results
1.  Robert Thatcher Sydenham Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Casado Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Tony Allen VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Thomas Collier Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 11 Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 11 Senior A Scratch - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Jason Cattermole VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Tao Geoghegan Hart Squadra Scozzese Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 12 Senior B Win Out

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 12 Senior B Win Out - Results
1.  Toby Blackman VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Casado Perth United Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Tony Allen VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Andy Powers Finished 00:00:00:00 0

4. Andy Powers -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Estelle Theobalds Team Terminator Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Race 13 Senior A Win Out

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 13 Senior A Win Out - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Mark Thomson Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 14 Senior A+B Handicap Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 14 Senior A+B Handicap Sprint Final - Results
1.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Schmidt VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  James Clark Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Symon Lewis Worksop Wheelers Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

Race 15 Over 50's + Women 3 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 15 Over 50's + Women 3 Lap Dash - Results
1.  James Robertson Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Estelle Theobalds Team Terminator Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Zoe Lewis VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 16 Senior A+B 20 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 16 Senior A+B 20 Scratch - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Mark Leedham Addiscombe CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Estelle Theobalds Team Terminator Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
0.  Jason Cattermole VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
0.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Race 4 Youth Over 12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 4 Youth Over 12 Devil - Results
1.  Tristan Lambert VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Arben Zilci Finished A 00:00:00:00 0

3. Arben Zilci -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Race 5 Youth U12 Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 5 Youth U12 Handicap Sprint - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Cannon VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Rachel Jary VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Race 6 Youth Over 12 Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 6 Youth Over 12 Handicap Sprint - Results
1.  Tristan Lambert VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Bradshaw Finished 00:00:00:00 0

2. Andrew Bradshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Arben Zilci Finished A 00:00:00:00 0

4. Arben Zilci -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Race 7 Senior A+B Warm-Up Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 7 Senior A+B Warm-Up Race - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Mike Saunders Team Corridori Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Jason Cattermole Team RGB Building Supplies Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Race 8 Youth Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 8 Youth Hare and Hounds - Results
1.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
1.  Arben Zilci Finished A 00:00:00:00 0

1. Arben Zilci -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Toby Blackman VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Tristan Lambert VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  James Clark Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Rachel Jary VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 1 - Results

Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 2 - Results
1.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Mike Saunders Team Corridori Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 3 - Results
1.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Schmidt VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 2 Youth Over 12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 2 Youth Over 12 Scratch - Results
1.  Andrew Bradshaw Finished 00:00:00:00 0

1. Andrew Bradshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Tristan Lambert VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Arben Zilci Finished A 00:00:00:00 0

3. Arben Zilci -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 1 Youth U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 1 Youth U12 Scratch - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Rachel Jary VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Cannon VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Race 3 Youth U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 3 Youth U12 Devil - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Cannon VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

League registration fee is £10 for Seniors and £5 for Juniors. No charge for U16s

The Races

Race 10 Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Regional C, None
Race 11 Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Regional C, None
Race 12 Senior B Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Regional C, None
Race 13 Senior A Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Regional C, None
Race 14 Senior A+B Handicap Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 15 Over 50's + Women 3 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 16 Senior A+B 20 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 4 Youth Over 12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Regional C, None
Race 5 Youth U12 Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 6 Youth Over 12 Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 7 Senior A+B Warm-Up Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 8 Youth Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Regional C, None
Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 2 Youth Over 12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 18:30 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 18:30
Regional C, None
Race 1 Youth U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 19:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 19:00
Regional C, None
Race 3 Youth U12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 19:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 19:00
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

435/EN/011/2010

Start Date:

Wed, 12th May 2010

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

Race 10 Senior B Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 10 Senior B Scratch - Results
1.  Robert Thatcher Sydenham Wheelers CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Daniel Casado Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
4.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Tony Allen VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Thomas Collier Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 11 Senior A Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 11 Senior A Scratch - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Jason Cattermole VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Tao Geoghegan Hart Squadra Scozzese Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 12 Senior B Win Out

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 12 Senior B Win Out - Results
1.  Toby Blackman VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Casado Perth United Cycling Club Finished 4th 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:00:00:00
3.  Tony Allen VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Andy Powers Finished 00:00:00:00 0

4. Andy Powers -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
5.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Estelle Theobalds Team Terminator Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Race 13 Senior A Win Out

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 13 Senior A Win Out - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Mark Thomson Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 14 Senior A+B Handicap Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 14 Senior A+B Handicap Sprint Final - Results
1.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Schmidt VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
5.  James Clark Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Symon Lewis Worksop Wheelers Cycling Club Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00

Race 15 Over 50's + Women 3 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 15 Over 50's + Women 3 Lap Dash - Results
1.  James Robertson Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Estelle Theobalds Team Terminator Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Zoe Lewis VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 16 Senior A+B 20 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 16 Senior A+B 20 Scratch - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Mark Leedham Addiscombe CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Matthew Theobalds CS Grupetto Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
7.  Estelle Theobalds Team Terminator Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
0.  Jason Cattermole VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
0.  Iain Cook VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Race 4 Youth Over 12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 4 Youth Over 12 Devil - Results
1.  Tristan Lambert VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Arben Zilci Finished A 00:00:00:00 0

3. Arben Zilci -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Race 5 Youth U12 Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 5 Youth U12 Handicap Sprint - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Cannon VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Rachel Jary VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Race 6 Youth Over 12 Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 6 Youth Over 12 Handicap Sprint - Results
1.  Tristan Lambert VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Bradshaw Finished 00:00:00:00 0

2. Andrew Bradshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
3.  Abigail Van Twisk VC Londres Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
4.  Arben Zilci Finished A 00:00:00:00 0

4. Arben Zilci -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
6.  Aidan Woolven Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

Race 7 Senior A+B Warm-Up Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 7 Senior A+B Warm-Up Race - Results
1.  Bryan Taylor VC Londres Finished Elite 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:00:00:00
2.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
3.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Mike Saunders Team Corridori Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Jason Cattermole Team RGB Building Supplies Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

Race 8 Youth Hare and Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 8 Youth Hare and Hounds - Results
1.  Stuart Hourigan 34 Nomads CC Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
1.  Arben Zilci Finished A 00:00:00:00 0

1. Arben Zilci -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Toby Blackman VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Tristan Lambert VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  James Clark Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Rachel Jary VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 1 - Results

Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 2 - Results
1.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Mike Saunders Team Corridori Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Tao Geoghegan Hart Cycling Club Hackney Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 3 - Results
1.  Tom Phillips Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Simon Schmidt VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
3.  Douglas Conroy Redmon CC Finished 3rd 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Race 2 Youth Over 12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 2 Youth Over 12 Scratch - Results
1.  Andrew Bradshaw Finished 00:00:00:00 0

1. Andrew Bradshaw -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:00:00:00
2.  Tristan Lambert VC Londres Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Arben Zilci Finished A 00:00:00:00 0

3. Arben Zilci -

Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Christopher McGovern Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
5.  Daniel Swan Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
6.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Race 1 Youth U12 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 1 Youth U12 Scratch - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Rachel Jary VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
4.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Matthew Cannon VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

Race 3 Youth U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Race 3 Youth U12 Devil - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
3.  Max Bergin VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Matthew Cannon VC Londres Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
5.  Ned O'Regan Cycling Club Hackney Finished C 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
6.  Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

About the Event

Info for Riders

League registration fee is £10 for Seniors and £5 for Juniors. No charge for U16s

The Races

Race 10 Senior B Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Regional C, None
Race 11 Senior A Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Regional C, None
Race 12 Senior B Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Regional C, None
Race 13 Senior A Win Out Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Regional C, None
Race 14 Senior A+B Handicap Sprint Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 15 Over 50's + Women 3 Lap Dash Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 16 Senior A+B 20 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 4 Youth Over 12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Regional C, None
Race 5 Youth U12 Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 6 Youth Over 12 Handicap Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 7 Senior A+B Warm-Up Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 8 Youth Hare and Hounds Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Regional C, None
Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 9 Senior A+B Handicap Sprint Heat 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 00:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 00:00
Race 2 Youth Over 12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 18:30 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 18:30
Regional C, None
Race 1 Youth U12 Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 19:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 19:00
Regional C, None
Race 3 Youth U12 Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/10 19:00 Regional C None ---
Wed 12/05/10 – 19:00
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk