Reading Velodrome Racing Track League 13

Track League , Reading – Monday, 27 Jul 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

651/EN/007/2009

Start Date:

Mon, 27th Jul 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

U16 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 200m TT - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 200m TT - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 200m TT - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 200m TT - Results
1.  Joseph Linehan Market Drayton Cycle Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Reg Pay Albarosa Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 200m TT - Results
1.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 200m TT - Results
1.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Conor Hindman Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Points Race - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Points Race - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Points Race - Results
1.  Joseph Linehan Towy Riders Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Points Race - Results
1.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Points Race - Results
1.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Conor Hindman Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 500m Sprint - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 500m Sprint - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 500m Sprint - Results
1.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 500m Sprint - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 500m Sprint - Results
1.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joe McGuinness Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 500m Sprint - Results
1.  Conor Hindman Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Scratch Race - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Scratch Race - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Scratch Race - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ellie Gilham Gloucester BMX Race Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Scratch Race - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Scratch Race - Results
1.  Joe McGuinness Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Scratch Race - Results
1.  Conor Hindman Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Senior A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Scratch - Results
1.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Nick Abraham Unknown N/A 0

3. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Scratch - Results
1.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Gavin Spiers Spirit Tifosi Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - 10 lap Scratch - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emma Patterson London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Cassie Gledhill XRT - Elmy Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior A - 12 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 12 lap Points - Results
1.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steve Legg RT 316 Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior B - 12 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 12 lap Points - Results
1.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Mike Diggins Gregarios Superclub Ciclista Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steve Clarke AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stuart Pankhurst AW Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Senior A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Unknown Distance - Results
1.  Steve Legg RT 316 Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Unknown Distance - Results
1.  Frazier Carr Unknown 0

1. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Cam Swarbrick Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Paul Cooper Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Ladies - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Unknown Distance - Results
1.  Denise Carter Farnborough & Camberley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Cassie Gledhill XRT - Elmy Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior A - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Nick Abraham Unknown N/A 0

1. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Steve Legg RT 316 Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior B - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  William Macke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Ladies - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Emma Patterson London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

West London Cycling Association Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
West London Cycling Association Sprint Championship - Results
1.  John Paul Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Sam Serruya Scunthorpe RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Track League meetings with no licence ranking points. Guests entry fee per attendance (max 3 times) is £2 for Seniors/Juniors and £1 for U16s. Annual membership fees are £12 seniors, £8 juniors, £6 U16.

The Races

U16 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 27/07/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
U14 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
U14 Girls - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
U12 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
U10 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
U8 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
U16 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
U14 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
U12 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
U10 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:08
Regional C, MTB IA
U8 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
U16 - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:10
Regional C, MTB IA
U14 - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:11
Regional C, MTB IA
U14 Girls - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:12
Regional C, MTB IA
U12 - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:13
Regional C, MTB IA
U10 - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:14
Regional C, MTB IA
U8 - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:15
Regional C, MTB IA
U16 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:16
Regional C, MTB IA
U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:17
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:17
Regional C, MTB IA
U12 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:18
Regional C, MTB IA
U10 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:19
Regional C, MTB IA
U8 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:20
Regional C, MTB IA
Senior A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£8.00)
Mon 27/07/09 – 19:21
Regional C, MTB IA
Senior B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:22
Regional C, MTB IA
Ladies - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:23
Regional C, MTB IA
Senior A - 12 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:24
Regional C, MTB IA
Senior B - 12 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:25
Regional C, MTB IA
Senior A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:26
Regional C, MTB IA
Senior B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:27
Regional C, MTB IA
Ladies - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:28
Regional C, MTB IA
Senior A - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:29
Senior B - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:30
Ladies - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:31
West London Cycling Association Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:32

Event Summary

Event Details

Event URN:

651/EN/007/2009

Start Date:

Mon, 27th Jul 2009

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF

View map

Results

Confirmed Results

U16 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 200m TT - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 200m TT - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 200m TT - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 200m TT - Results
1.  Joseph Linehan Market Drayton Cycle Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Reg Pay Albarosa Cycling Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 200m TT - Results
1.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 - 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 200m TT - Results
1.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Conor Hindman Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Points Race - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Points Race - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Points Race - Results
1.  Joseph Linehan Towy Riders Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Points Race - Results
1.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Points Race - Results
1.  Joe McGuinness Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Conor Hindman Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - 500m Sprint - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - 500m Sprint - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - 500m Sprint - Results
1.  Ellie Gilham Bournemouth Arrow Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U12 - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - 500m Sprint - Results
1.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - 500m Sprint - Results
1.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joe McGuinness Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 - 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - 500m Sprint - Results
1.  Conor Hindman Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

U16 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Scratch Race - Results
1.  Harry Strudley Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Dominic Butler Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U14 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Scratch Race - Results
1.  George Withers Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jason Pitt Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Maximilian Stedman Reading CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Jamil Gaida Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Daniel Lansley Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  John Ellis Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Scratch Race - Results
1.  Katie Metalli Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Ellie Gilham Gloucester BMX Race Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Scratch Race - Results
1.  Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Reg Pay Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  George Needham Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U10 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Scratch Race - Results
1.  Joe McGuinness Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
2.  Danny Griffiths Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Luis Hindman Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Emma Pitt Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  Zachary Coldman Mason Palmer Park Velo RT Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

U8 - Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Scratch Race - Results
1.  Conor Hindman Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
2.  Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Senior A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 10 lap Scratch - Results
1.  Samuel Sturgeon Team Terminator Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Nick Abraham Unknown N/A 0

3. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Senior B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 10 lap Scratch - Results
1.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Gavin Spiers Spirit Tifosi Racing Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Ladies - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - 10 lap Scratch - Results
1.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Emma Patterson London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Cassie Gledhill XRT - Elmy Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior A - 12 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - 12 lap Points - Results
1.  Robert King Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Matthew Gittings AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steve Legg RT 316 Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior B - 12 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - 12 lap Points - Results
1.  Donal Linehan Newbury RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
1.  Mike Diggins Gregarios Superclub Ciclista Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Steve Clarke AW Cycles Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Stuart Pankhurst AW Cycles Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Senior A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - Unknown Distance - Results
1.  Steve Legg RT 316 Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - Unknown Distance - Results
1.  Frazier Carr Unknown 0

1. Frazier Carr -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Cam Swarbrick Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
3.  Paul Cooper Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Ladies - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - Unknown Distance - Results
1.  Denise Carter Farnborough & Camberley CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Cassie Gledhill XRT - Elmy Cycles Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior A - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior A - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Nick Abraham Unknown N/A 0

1. Nick Abraham -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Steve Legg RT 316 Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Senior B - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior B - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Gavin Spiers Reading CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Trevor Bradbury Reading CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  William Macke Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Ladies - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies - AW Cycles 20km Endurance - Results
1.  Emma Patterson London Dynamo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Natalie Hill Hillingdon Slipstreamers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

West London Cycling Association Sprint Championship

Position Name Club name Rider status Category Points
West London Cycling Association Sprint Championship - Results
1.  John Paul Team Terminator Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Sam Serruya Scunthorpe RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Neil Cooper AW Cycles Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Track League meetings with no licence ranking points. Guests entry fee per attendance (max 3 times) is £2 for Seniors/Juniors and £1 for U16s. Annual membership fees are £12 seniors, £8 juniors, £6 U16.

The Races

U16 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£3.00)
Mon 27/07/09 – 19:00
Regional C, MTB IA
U14 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
U14 Girls - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:01
Regional C, MTB IA
U12 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:02
Regional C, MTB IA
U10 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:03
Regional C, MTB IA
U8 - 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:04
Regional C, MTB IA
U16 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:05
Regional C, MTB IA
U14 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:06
Regional C, MTB IA
U12 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:07
Regional C, MTB IA
U10 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:08
Regional C, MTB IA
U8 - Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:09
Regional C, MTB IA
U16 - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:10
Regional C, MTB IA
U14 - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:11
Regional C, MTB IA
U14 Girls - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:12
Regional C, MTB IA
U12 - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:13
Regional C, MTB IA
U10 - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:14
Regional C, MTB IA
U8 - 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:15
Regional C, MTB IA
U16 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:16
Regional C, MTB IA
U14 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:17
Regional C, MTB IA
U14 Girls - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:17
Regional C, MTB IA
U12 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:18
Regional C, MTB IA
U10 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:19
Regional C, MTB IA
U8 - Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:20
Regional C, MTB IA
Senior A - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry: On Day: (£8.00)
Mon 27/07/09 – 19:21
Regional C, MTB IA
Senior B - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:22
Regional C, MTB IA
Ladies - 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:23
Regional C, MTB IA
Senior A - 12 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:24
Regional C, MTB IA
Senior B - 12 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:25
Regional C, MTB IA
Senior A - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:26
Regional C, MTB IA
Senior B - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:27
Regional C, MTB IA
Ladies - Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:28
Regional C, MTB IA
Senior A - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:29 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:29
Senior B - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:30 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:30
Ladies - AW Cycles 20km Endurance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:31 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:31
West London Cycling Association Sprint Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 27/07/09 19:32 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 27/07/09 – 19:32

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk