West Riding Track League 4

Track League , Leeds – Monday, 11 Jun 2007

Event Summary

Event Details

Event URN:

381/EN/004/2007

Start Date:

Mon, 11th Jun 2007

Finish date:

Mon, 13th Aug 2007

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Roundhay Park, Roundhay Park, Leeds, Yorkshire, LS8 2JL

View map

Results

Confirmed Results

Event 1a - Juvenile Freewheel 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - Juvenile Freewheel 200m Time Trial - Results

Event 1b - Juvenile Fixed Wheel 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - Juvenile Fixed Wheel 200m Time Trial - Results

Event 2 - Senior 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Senior 10 lap Scratch - Results
1.  Jason Benham Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nathan Edmondson Leeds Mercury Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joshua Edmondson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group A - Results
1.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Gareth Plant Unknown 0

2. Gareth Plant -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group B - Results
1.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Parker Farsley Farfield Primary Schoo... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bridget Clay Unknown N/A 0

3. Bridget Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Francesca Simpson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group C - Results
1.  Jessica Edmondson Unknown 0

1. Jessica Edmondson -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jamie Ridehalgh Unknown 0

2. Jamie Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Lewis Clay Unknown E 0

3. Lewis Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Gaetan Stevens Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 3 - Juvenile Fixed Wheel 200m Scratch Group D

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Juvenile Fixed Wheel 200m Scratch Group D - Results
1.  Nicholas Barnes Seacroft Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Luke Simpson Leeds St. Christopher CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Herschel Stevens Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat A - Results
1.  Craig Armitage Burnham BMX Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Gary Marshall Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat B - Results
1.  Darren Kirkbride Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jason Benham Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat C - Results
1.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Paul Smith Unknown N/A 0

2. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat D

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat D - Results
1.  Mike Salkeld Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jason Ridehalgh Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group A - Results
1.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Edwyn Oliver-Evans Scottish Downhill Association Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Sebastian Marsh Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group B - Results
1.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Parker Farsley Farfield Primary Schoo... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bridget Clay Unknown N/A 0

3. Bridget Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Francesca Simpson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group C - Results
1.  Jessica Edmondson Unknown 0

1. Jessica Edmondson -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jamie Ridehalgh Unknown 0

2. Jamie Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Lewis Clay Unknown E 0

3. Lewis Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Gaetan Stevens Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 6 - Senior 1 lap Scratch Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Senior 1 lap Scratch Final - Results
1.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jason Benham Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Mike Salkeld Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Darren Kirkbride Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group A - Results
1.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Gareth Plant Unknown 0

4. Gareth Plant -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 7 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group B - Results
1.  Joseph Parker Stockton Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Bridget Clay Unknown N/A 0

2. Bridget Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jamie Ridehalgh Unknown 0

3. Jamie Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Francesca Simpson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 8 - Senior Devil Take The Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Devil Take The Hindmost - Results
1.  Jason Benham Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nathan Edmondson Leeds Mercury Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joshua Edmondson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Craig Armitage Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group A - Results
1.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Gareth Plant Unknown 0

3. Gareth Plant -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group B - Results
1.  Joseph Parker Farsley Farfield Primary Schoo... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jessica Edmondson Unknown 0

2. Jessica Edmondson -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Bridget Clay Unknown N/A 0

3. Bridget Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Francesca Simpson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group C - Results
1.  Jamie Ridehalgh Unknown 0

1. Jamie Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Lewis Clay Unknown E 0

2. Lewis Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Gaetan Stevens Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 10 - Senior 500m Handicap Heat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 500m Handicap Heat A - Results
1.  Paul Milsom Calder Clarion CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Paul Smith Unknown N/A 0

2. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Gabriella Shaw Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Herschel Stevens Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 10 - Senior 500m Handicap Heat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 500m Handicap Heat B - Results
1.  Kevin Moore Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mike Salkeld Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Lewis Barry Unknown 0

3. Lewis Barry -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Jason Ridehalgh Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 10 - Senior 500m Handicap Heat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 500m Handicap Heat C - Results
1.  Craig Armitage Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Milsom Calder Clarion CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Darren Kirkbride Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Luke Simpson Unknown N/A 0

4. Luke Simpson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 11 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group A - Results
1.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 11 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group B - Results
1.  Joseph Parker Farsley Farfield Primary Schoo... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jamie Ridehalgh Unknown 0

2. Jamie Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Bridget Clay Unknown N/A 0

3. Bridget Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jessica Edmondson Unknown 0

4. Jessica Edmondson -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 12 - Senior 500m Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior 500m Handicap Final - Results
1.  Kevin Moore Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Peter Milsom Calder Clarion CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Patrick Douglas Leeds Mercury Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Mike Salkeld Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 13 - Juvenile Freewheel 800m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Juvenile Freewheel 800m Handicap - Results
1.  Jamie Ridehalgh Unknown 0

1. Jamie Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Gaetan Stevens Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 14 - Senior Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior Unknown Distance - Results
1.  Jason Benham Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nathan Edmondson Leeds Mercury Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joshua Edmondson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Nicholas Barnes Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Grass Track League. Points band 4 applies to Final Standings only.

The Races

Event 1a - Juvenile Freewheel 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 11/06/07 – 19:00
Event 1b - Juvenile Fixed Wheel 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:01
Event 2 - Senior 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Mon 11/06/07 – 19:02
Regional C, MTB IA
Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:03
Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:04
Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:05
Event 3 - Juvenile Fixed Wheel 200m Scratch Group D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:06
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:07
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 11/06/07 – 19:08
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:09
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:10
Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:11
Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:12
Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:13
Event 6 - Senior 1 lap Scratch Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:14
Event 7 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:15
Event 7 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:16
Event 8 - Senior Devil Take The Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:17
Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:18
Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:19
Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:20
Event 10 - Senior 500m Handicap Heat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:21
Event 10 - Senior 500m Handicap Heat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:22
Event 10 - Senior 500m Handicap Heat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:23
Event 11 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:24
Event 11 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:25
Event 12 - Senior 500m Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:26
Event 13 - Juvenile Freewheel 800m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:27
Event 14 - Senior Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:28

Event Summary

Event Details

Event URN:

381/EN/004/2007

Start Date:

Mon, 11th Jun 2007

Finish date:

Mon, 13th Aug 2007

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Roundhay Park, Roundhay Park, Leeds, Yorkshire, LS8 2JL

View map

Results

Confirmed Results

Event 1a - Juvenile Freewheel 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1a - Juvenile Freewheel 200m Time Trial - Results

Event 1b - Juvenile Fixed Wheel 200m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 1b - Juvenile Fixed Wheel 200m Time Trial - Results

Event 2 - Senior 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 2 - Senior 10 lap Scratch - Results
1.  Jason Benham Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nathan Edmondson Leeds Mercury Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joshua Edmondson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group A - Results
1.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Gareth Plant Unknown 0

2. Gareth Plant -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group B - Results
1.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Parker Farsley Farfield Primary Schoo... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bridget Clay Unknown N/A 0

3. Bridget Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Francesca Simpson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group C - Results
1.  Jessica Edmondson Unknown 0

1. Jessica Edmondson -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jamie Ridehalgh Unknown 0

2. Jamie Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Lewis Clay Unknown E 0

3. Lewis Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Gaetan Stevens Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 3 - Juvenile Fixed Wheel 200m Scratch Group D

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 3 - Juvenile Fixed Wheel 200m Scratch Group D - Results
1.  Nicholas Barnes Seacroft Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Luke Simpson Leeds St. Christopher CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Herschel Stevens Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Lewis Barry Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat A - Results
1.  Craig Armitage Burnham BMX Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Gary Marshall Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat B - Results
1.  Darren Kirkbride Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jason Benham Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat C - Results
1.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Paul Smith Unknown N/A 0

2. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat D

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat D - Results
1.  Mike Salkeld Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Jason Ridehalgh Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group A - Results
1.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Edwyn Oliver-Evans Scottish Downhill Association Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
3.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Sebastian Marsh Seacroft Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group B - Results
1.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Joseph Parker Farsley Farfield Primary Schoo... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Bridget Clay Unknown N/A 0

3. Bridget Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Francesca Simpson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group C - Results
1.  Jessica Edmondson Unknown 0

1. Jessica Edmondson -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Jamie Ridehalgh Unknown 0

2. Jamie Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Lewis Clay Unknown E 0

3. Lewis Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
4.  Gaetan Stevens Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 6 - Senior 1 lap Scratch Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 6 - Senior 1 lap Scratch Final - Results
1.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jason Benham Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Mike Salkeld Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Darren Kirkbride Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 7 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group A - Results
1.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
2.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Gareth Plant Unknown 0

4. Gareth Plant -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 7 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 7 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group B - Results
1.  Joseph Parker Stockton Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Bridget Clay Unknown N/A 0

2. Bridget Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Jamie Ridehalgh Unknown 0

3. Jamie Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Francesca Simpson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 8 - Senior Devil Take The Hindmost

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 8 - Senior Devil Take The Hindmost - Results
1.  Jason Benham Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nathan Edmondson Leeds Mercury Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joshua Edmondson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Craig Armitage Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group A - Results
1.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Gareth Plant Unknown 0

3. Gareth Plant -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group B - Results
1.  Joseph Parker Farsley Farfield Primary Schoo... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jessica Edmondson Unknown 0

2. Jessica Edmondson -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Bridget Clay Unknown N/A 0

3. Bridget Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Francesca Simpson Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group C - Results
1.  Jamie Ridehalgh Unknown 0

1. Jamie Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Lewis Clay Unknown E 0

2. Lewis Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Gaetan Stevens Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E

Event 10 - Senior 500m Handicap Heat A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 500m Handicap Heat A - Results
1.  Paul Milsom Calder Clarion CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Paul Smith Unknown N/A 0

2. Paul Smith -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Gabriella Shaw Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Herschel Stevens Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

Event 10 - Senior 500m Handicap Heat B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 500m Handicap Heat B - Results
1.  Kevin Moore Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Mike Salkeld Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Lewis Barry Unknown 0

3. Lewis Barry -

Points: 0 | Status: Unknown
4.  Jason Ridehalgh Bronte Wheelers/Neophix Eng Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Event 10 - Senior 500m Handicap Heat C

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 10 - Senior 500m Handicap Heat C - Results
1.  Craig Armitage Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Peter Milsom Calder Clarion CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Darren Kirkbride Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Luke Simpson Unknown N/A 0

4. Luke Simpson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Event 11 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group A

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group A - Results
1.  Edwyn Oliver-Evans East Bradford CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Reece Wood Wakefield Triathlon Club Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
3.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
4.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

Event 11 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group B

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 11 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group B - Results
1.  Joseph Parker Farsley Farfield Primary Schoo... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Jamie Ridehalgh Unknown 0

2. Jamie Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Bridget Clay Unknown N/A 0

3. Bridget Clay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Jessica Edmondson Unknown 0

4. Jessica Edmondson -

Points: 0 | Status: Unknown

Event 12 - Senior 500m Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 12 - Senior 500m Handicap Final - Results
1.  Kevin Moore Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Peter Milsom Calder Clarion CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Patrick Douglas Leeds Mercury Cycling Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Mike Salkeld Wills Bros Racing Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Event 13 - Juvenile Freewheel 800m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 13 - Juvenile Freewheel 800m Handicap - Results
1.  Jamie Ridehalgh Unknown 0

1. Jamie Ridehalgh -

Points: 0 | Status: Unknown
2.  Gaetan Stevens Unknown E 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: E
3.  Oliver Wood Wakefield Triathlon Club Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
4.  Christopher Barnes Seacroft Wheelers Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D

Event 14 - Senior Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 14 - Senior Unknown Distance - Results
1.  Jason Benham Scunthorpe Polytechnic CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Nathan Edmondson Leeds Mercury Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joshua Edmondson Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown
4.  Nicholas Barnes Unknown 0
Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Grass Track League. Points band 4 applies to Final Standings only.

The Races

Event 1a - Juvenile Freewheel 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:00 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 11/06/07 – 19:00
Event 1b - Juvenile Fixed Wheel 200m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:01 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:01
Event 2 - Senior 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:02 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£7.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Mon 11/06/07 – 19:02
Regional C, MTB IA
Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:03 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:03
Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:04 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:04
Event 3 - Juvenile Freewheel 200m Scratch Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:05 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:05
Event 3 - Juvenile Fixed Wheel 200m Scratch Group D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:06 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:06
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:07 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:07
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:08 Regional C MTB IA ---
Entry: Online: (£3.50 + £0.60 Application fee), On Day: (£3.50)
Mon 11/06/07 – 19:08
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:09 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:09
Event 4 - Senior 1 lap Scratch Heat D Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:10 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:10
Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:11 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:11
Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:12 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:12
Event 5 - Juvenile Freewheel 1 lap Scratch Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:13 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:13
Event 6 - Senior 1 lap Scratch Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:14 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:14
Event 7 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:15 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:15
Event 7 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:16 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:16
Event 8 - Senior Devil Take The Hindmost Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:17 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:17
Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:18 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:18
Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:19 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:19
Event 9 - Juvenile Freewheel 2 lap Scratch - Group C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:20 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:20
Event 10 - Senior 500m Handicap Heat A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:21 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:21
Event 10 - Senior 500m Handicap Heat B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:22 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:22
Event 10 - Senior 500m Handicap Heat C Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:23 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:23
Event 11 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:24 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:24
Event 11 - Juvenile Freewheel 500m Handicap Group B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:25 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:25
Event 12 - Senior 500m Handicap Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:26 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:26
Event 13 - Juvenile Freewheel 800m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:27 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:27
Event 14 - Senior Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 11/06/07 19:28 Regional C MTB IA ---
Entry:
Mon 11/06/07 – 19:28

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk