Rhyl Cycling Club and The Rayner Foundation (Dave Rayner Fund) Youth/Junior Circuit Races

Closed Circuit , Rhyl – Sunday, 22 Aug 2021

Event Summary

Event Overview

All proceeds from the event will go to The Rayner Foundation, who support riders to achieve their dream of becoming professional cyclists. The fund has supported more than 250 riders. Some have gone on to become Olympic champions, others have won some of the biggest races in road cycling, and the majority are still connected to cycling in one way or another. 

Event Details

Event URN:

489707

Start Date:

Sun, 22nd Aug 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Glan Y Morfa Industrial Estate, Marsh Rd, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD

View map

Entry close date

Fri, 20th Aug 2021

Event Organiser:

Jon Harland
jonharland2bc@gmail.com

Safeguarding lead:

Assigned (Name withheld)

Results

Confirmed Results

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Huw Buck Jones Backstedt Bike Performance RC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Safranauskas JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Isaac Lawrence Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Leon Brown Bridgnorth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Callum Thomas Rhyl Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Evelina Black RFDA Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eve Davies-Heywood Team 22 Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Hebe Picking Ilkley Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Nathaniel Clegg North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Victor Bettany Liverpool Century Cycling Acad... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Luca Kevan Finished 0

3.  Luca Kevan -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Charlotte Brighouse North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Frank White North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joshua Hughes Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Stanley Pope Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Seraphina Clegg North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alaina Jones Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Kiera Cliff Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Edward Black Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Barrington-Crow Sulis Scorpions Youth Cycling ... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tommy Pope Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lewis Davies Rhyl Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Zak Kevan Finished 0

5.  Zak Kevan -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Niamh Cliff Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Trayden Jarrett Eastlands Velo Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Goodwin Rhyl Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Daniel Williams Rhyl Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Steffan Hunt Rhyl Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alfie-Thomas Pope Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Henry Musgrove Rhyl Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jessica Rich Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  John White North Cheshire Clarion Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Deetray Jarrett Green Jersey CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Cai Curtis-Roberts Rhyl Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Elliott Bujac Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Louis Sharp Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Morgan Hughes Fibrax Wrexham Roads Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Backstedt Bike Performance RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

There will be no prizes or prize presentation, but points are very valuable! There will be no results given until they are reproduced online on the BC website (see 'Past Events and Results'). Changing rooms will not be open so please arrive 'ready to ride'. Only one single toilet will be in use. Signing on will be outside the HQ. 

The Races

Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 16:25 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Sun 22/08/21 – 16:25
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 16:25 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Sun 22/08/21 – 16:25
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 13:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 22/08/21 – 13:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 13:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 22/08/21 – 13:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 13:20 Youth Only None --- 20 mins
Sun 22/08/21 – 13:20
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 13:20 Youth Only None --- 25 mins
Sun 22/08/21 – 13:20
Youth Only, None
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 13:50 Youth Only None --- 35 mins
Sun 22/08/21 – 13:50
Youth Only, None
35 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 13:50 Youth Only None --- 35 mins
Sun 22/08/21 – 13:50
Youth Only, None
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 14:30 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Sun 22/08/21 – 14:30
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 14:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Sun 22/08/21 – 14:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 15:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Sun 22/08/21 – 15:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 15:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Sun 22/08/21 – 15:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr

Event Summary

Event Overview

All proceeds from the event will go to The Rayner Foundation, who support riders to achieve their dream of becoming professional cyclists. The fund has supported more than 250 riders. Some have gone on to become Olympic champions, others have won some of the biggest races in road cycling, and the majority are still connected to cycling in one way or another. 

Event Details

Event URN:

489707

Start Date:

Sun, 22nd Aug 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks Cycle Circuit, Glan Y Morfa Industrial Estate, Marsh Rd, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD

View map

Entry close date

Fri, 20th Aug 2021

Event Organiser:

Jon Harland
jonharland2bc@gmail.com

Safeguarding lead:

Assigned (Name withheld)

Results

Confirmed Results

Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men - Results
1.  Huw Buck Jones Backstedt Bike Performance RC Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Safranauskas JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Isaac Lawrence Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Leon Brown Bridgnorth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Callum Thomas Rhyl Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women - Results
1.  Evelina Black RFDA Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Eve Davies-Heywood Team 22 Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Hebe Picking Ilkley Cycling Club Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Nathaniel Clegg North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Victor Bettany Liverpool Century Cycling Acad... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Luca Kevan Finished 0

3.  Luca Kevan -

Points: 0 | Status: Finished

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Charlotte Brighouse North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Frank White North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Joshua Hughes Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Stanley Pope Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Seraphina Clegg North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alaina Jones Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Kiera Cliff Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Edward Black Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Alexander Barrington-Crow Sulis Scorpions Youth Cycling ... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tommy Pope Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Lewis Davies Rhyl Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Zak Kevan Finished 0

5.  Zak Kevan -

Points: 0 | Status: Finished

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Niamh Cliff Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Trayden Jarrett Eastlands Velo Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Edward Goodwin Rhyl Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Daniel Williams Rhyl Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Steffan Hunt Rhyl Cycling Club Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alfie-Thomas Pope Rhyl Cycling Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Henry Musgrove Rhyl Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
9.  Noah Scott-Wright Clifton CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jessica Rich Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  John White North Cheshire Clarion Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Deetray Jarrett Green Jersey CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Cai Curtis-Roberts Rhyl Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Elliott Bujac Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Louis Sharp Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Morgan Hughes Fibrax Wrexham Roads Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Bethany Bennett Backstedt Bike Performance RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

There will be no prizes or prize presentation, but points are very valuable! There will be no results given until they are reproduced online on the BC website (see 'Past Events and Results'). Changing rooms will not be open so please arrive 'ready to ride'. Only one single toilet will be in use. Signing on will be outside the HQ. 

The Races

Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 16:25 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Sun 22/08/21 – 16:25
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 16:25 Regional Junior Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Sun 22/08/21 – 16:25
Regional Junior Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 13:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 22/08/21 – 13:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 13:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 22/08/21 – 13:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 13:20 Youth Only None --- 20 mins
Sun 22/08/21 – 13:20
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 13:20 Youth Only None --- 25 mins
Sun 22/08/21 – 13:20
Youth Only, None
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 13:50 Youth Only None --- 35 mins
Sun 22/08/21 – 13:50
Youth Only, None
35 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 13:50 Youth Only None --- 35 mins
Sun 22/08/21 – 13:50
Youth Only, None
35 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 14:30 Youth Only Band 5 --- 45 mins
Sun 22/08/21 – 14:30
Youth Only, Band 5
45 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 14:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Sun 22/08/21 – 14:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 15:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Sun 22/08/21 – 15:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 22/08/21 15:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr
Sun 22/08/21 – 15:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk