The Solihull CC Men's and Women's Road Races

Road , Inkberrow – Sunday, 11 Jul 2021

Event Summary

Event Overview

Part of the West Midlands Road Race league to be hosted by Solihull Cycling Club

Regional A Road Race followed by a National B Road Race held on the Inkberrow course. Both races will be roughly 4.5 laps of the undulating circuit - 100km / 62.1miles

Race HQ will be Inkberrow Village Hall.

In anticipation of a relaxation of restrictions the field size has been set to 80 but it may be subject to reduction dependent on government advice at the time, riders will be advised of this in advance. 

Event Details

Event URN:

487648

Start Date:

Sun, 11th Jul 2021

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Inkberrow Village Hall, Sands Lane, Inkberrow, Worcestershire, WR7 4HJ

View map

Series:

West Midlands Road Race League

Entry close date

Sun, 4th Jul 2021

Event Organiser:

Rocheford Pearson
rocheford10@gmail.com

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Josh Whitehead Team PB Performance Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Conor McGoldrick Primera-TeamJobs Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jordan Giles Southampton University Road Cl... Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Hucks Nopinz Motip Race Team Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Hird Halesowen A & CC Academy Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  George Peden Team PB Performance Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adam Charleston High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Corey Ashley Team PB Performance Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Chris Pook Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Stuart Jameson Solihull CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Pearson Beeston Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Liam James-Morris Wales Racing Academy Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jude Chamberlain Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Charles Ager Vredestein Basso Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Cameron McLaren Nopinz Motip Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Denis Gorman Kenilworth Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Greg Simmonds Abingdon Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Jacques Coates Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Edward Hopkins Beeston Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Thomas Quaid Foran CCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Samuel Hucks High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  George Moore Cero - Cycle Division Racing T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  James Dent Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Nick Morris Clee Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Aaron Mansell Pro Vision Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Zac Herrod AeroLab Ward WheelZ Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Danylo Riwnyj Paceline RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Oliver Tandy Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Alexander Harper Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Gary Price Vredestein Basso Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Mark Fenton Pro Vision Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Preslav Dimitrov Stratford CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Nicholas Castle VØRANJE Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Josh Marsden Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Stuart Glover Holohan Coaching Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Will Beech Beeston Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Danny Smith Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Sean Dawson Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  James Foggensteiner Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Matt Clarke Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Darren Rider Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Lucas Timms Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
45.  Roy Chamberlain Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Jonathan Oxley Beeston Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Michael Shuster Gorilla Coffee Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Daniel Butlin EvoVelo Karbona Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Stuart Alford Warwick Lanterne Rouge C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Ben Barnett Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Kit Buchanan Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
52.  James Gibney West Midlands Police CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Alec Bond Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
54.  Gareth Highley Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Leon Field CC Giro Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
56.  William Ryan Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Brett Connor Warwick Lanterne Rouge C.C Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- James Alexander Beeston Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Lubomir Belak St Ives CC Disqualified 3rd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 3rd
--- James Bevan Saint Piran Development Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Darren Cole Team PB Performance Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Antony Cox Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David Fellows Solihull CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Academy Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Sam Freeman Montezuma's Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Kerry Greenham Coventry Road Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Paul Hayward Pontypool RCC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Gerard Henry University of Warwick Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- George Homer Halesowen A & CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ross Hooley Innovation Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kyle Houston Gorilla Coffee Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Adrian Kerrigan VELOFLOW CC - TREDZ BIKES Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Kirk Vredestein Basso Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Geoffrey Lunn Holyhead Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Andrew McAinsh Kenilworth Wheelers CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ryan Palmer Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Scott Roberts Marsh Tracks Racing - Trek Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- William Simons Halesowen A & CC Academy Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Josh Williams Clee Cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Women - Results
1.  Illi Gardner CAMS-Basso Finished 2nd 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jo Tindley Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Francesca Hall Loughborough Lightning - TRG Finished 1st 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Heather Mayer Team Watto-LDN Finished 2nd 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Abi Smith Team Breeze Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Eluned King Team Breeze Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Megan Barker CAMS-Basso Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Marine Guerin Team Watto-LDN Finished 2nd 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Isabel Darvill Team Boompods Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alice McWilliam Grinta Coaching Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Madeleine Gammons Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Sophie Lewis Team Breeze (UCI Track Team) Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Lucy Lee Team LDN - Brother UK Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Katie Scott CAMS-Basso Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matea Deliu Team Watto-LDN Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Katarzyna Madej Paceline RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Dannielle Khan Isorex NoAqua Ladies Cycling T... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Sannah Zaman Panagua CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jasmine Jones Bianchi Dama Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Corinne Side Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Maddie Heywood Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Nicola Greenwood Albion Cycling Co Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Michelle Arthurs-Brennan 1904 RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Megan Panton MULTUM ACCOUNTANTS - LSK LADIE... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Alderney Baker Loughborough Lightning - TRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Xan Crees Spectra Wiggle p/b Vitus Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Holly MacMahon Bianchi Dama Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Phoebe Martin AWOL- O'Shea Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Kim Baptista ENEICAT-RBH GLOBAL-MARTIN VILL... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Gabriella Nordin TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Natalie Grinczer CAMS-Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Emma Edwards CAMS-Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Feodora Rayner Team Watto-LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Rebecca Hair Magspeed Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Sian Botteley Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Poppy Thompson Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Charlotte Berry Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Jessica Finney CAMS-Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
--- Ella Barnwell Team Wales Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Polly Burge Jadan - Vive le Velo Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Bexy Dew Saint Piran WRT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Lucy Gadd Storey Racing Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Connie Hayes AWOL- O'Shea Disqualified 2nd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 2nd
--- Lauren Higham Team LDN - Brother UK Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Hannah Lancaster Loughborough Lightning - TRG Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Amy Marks Team LDN - Brother UK Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Louise Scupham AWOL- O'Shea Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Danielle Shrosbree Team LDN - Brother UK Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Abbie Taylor Spectra Wiggle p/b Vitus Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Venue will be Inkberrow Village Hall completing 4.5 laps of the circuit. 100km / 62.1miles ( finish line is approx 6 miles from HQ)

We are hosting two races on the 11th July. The first one at 9.30am is a Regional A field and part of the West Midlands Road Race League. Open to 2nd, 3rd and 4th Category riders (including Juniors) with preference given to riders from West Midlands based Clubs. 

The second race is a National B women's race starting at 2pm with preference given to Elite and 1st Category riders and strong 2nd Cat riders who are not part of a West Mids League Club.

Course: https://www.strava.com/routes/2833333599468743702 

Prizes for first 3 across the line and 1st Junior

Event programme sent out to accepted riders in the week following entry closes.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 09:30 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th 5 laps / 100km / 62 miles
Entry: On Day: (£32.00)
Sun 11/07/21 – 09:30
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd, 4th
5 laps / 100km / 62 miles
E/1/2/3 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 14:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 100km / 62 miles
Entry: On Day: (£32.00)
Sun 11/07/21 – 14:00
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
100km / 62 miles

Event Summary

Event Overview

Part of the West Midlands Road Race league to be hosted by Solihull Cycling Club

Regional A Road Race followed by a National B Road Race held on the Inkberrow course. Both races will be roughly 4.5 laps of the undulating circuit - 100km / 62.1miles

Race HQ will be Inkberrow Village Hall.

In anticipation of a relaxation of restrictions the field size has been set to 80 but it may be subject to reduction dependent on government advice at the time, riders will be advised of this in advance. 

Event Details

Event URN:

487648

Start Date:

Sun, 11th Jul 2021

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Inkberrow Village Hall, Sands Lane, Inkberrow, Worcestershire, WR7 4HJ

View map

Series:

West Midlands Road Race League

Entry close date

Sun, 4th Jul 2021

Event Organiser:

Rocheford Pearson
rocheford10@gmail.com

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Josh Whitehead Team PB Performance Finished 2nd 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Conor McGoldrick Primera-TeamJobs Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jordan Giles Southampton University Road Cl... Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Hucks Nopinz Motip Race Team Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Hird Halesowen A & CC Academy Finished 2nd 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  George Peden Team PB Performance Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Adam Charleston High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Corey Ashley Team PB Performance Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Chris Pook Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Stuart Jameson Solihull CC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jack Pearson Beeston Cycling Club Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Liam James-Morris Wales Racing Academy Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jude Chamberlain Team Jewson-M.I.Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Charles Ager Vredestein Basso Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Cameron McLaren Nopinz Motip Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Denis Gorman Kenilworth Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Greg Simmonds Abingdon Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Jacques Coates Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Edward Hopkins Beeston Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Thomas Quaid Foran CCC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Samuel Hucks High Wycombe Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  George Moore Cero - Cycle Division Racing T... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  James Dent Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Nick Morris Clee Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Aaron Mansell Pro Vision Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Zac Herrod AeroLab Ward WheelZ Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Danylo Riwnyj Paceline RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Oliver Tandy Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Alexander Harper Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Gary Price Vredestein Basso Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Ian Lee Royal Air Force CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Mark Fenton Pro Vision Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Preslav Dimitrov Stratford CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Nicholas Castle VØRANJE Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Josh Marsden Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Stuart Glover Holohan Coaching Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Will Beech Beeston Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Danny Smith Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Sean Dawson Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  James Foggensteiner Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Matt Clarke Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Darren Rider Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Lucas Timms Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
45.  Roy Chamberlain Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Jonathan Oxley Beeston Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Michael Shuster Gorilla Coffee Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Daniel Butlin EvoVelo Karbona Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Stuart Alford Warwick Lanterne Rouge C.C Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Ben Barnett Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Kit Buchanan Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
52.  James Gibney West Midlands Police CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Alec Bond Mid Shropshire Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
54.  Gareth Highley Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
55.  Leon Field CC Giro Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
56.  William Ryan Solihull CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Brett Connor Warwick Lanterne Rouge C.C Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- James Alexander Beeston Cycling Club Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Lubomir Belak St Ives CC Disqualified 3rd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 3rd
--- James Bevan Saint Piran Development Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Darren Cole Team PB Performance Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Antony Cox Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David Fellows Solihull CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Patrick Fotheringham Halesowen A & CC Academy Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Sam Freeman Montezuma's Race Team Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Kerry Greenham Coventry Road Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Paul Hayward Pontypool RCC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Gerard Henry University of Warwick Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- George Homer Halesowen A & CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ross Hooley Innovation Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Kyle Houston Gorilla Coffee Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Adrian Kerrigan VELOFLOW CC - TREDZ BIKES Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Kirk Vredestein Basso Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Geoffrey Lunn Holyhead Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Andrew McAinsh Kenilworth Wheelers CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Ryan Palmer Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Scott Roberts Marsh Tracks Racing - Trek Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- William Simons Halesowen A & CC Academy Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Josh Williams Clee Cycles Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

E/1/2/3 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Women - Results
1.  Illi Gardner CAMS-Basso Finished 2nd 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jo Tindley Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished Elite 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Francesca Hall Loughborough Lightning - TRG Finished 1st 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Heather Mayer Team Watto-LDN Finished 2nd 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Abi Smith Team Breeze Finished 1st 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Eluned King Team Breeze Finished 1st 31
Points: 31 | Status: Finished | Category: 1st
7.  Megan Barker CAMS-Basso Finished 1st 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Marine Guerin Team Watto-LDN Finished 2nd 23
Points: 23 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Isabel Darvill Team Boompods Finished 2nd 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Alice McWilliam Grinta Coaching Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Madeleine Gammons Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Sophie Lewis Team Breeze (UCI Track Team) Finished 1st 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Lucy Lee Team LDN - Brother UK Finished 2nd 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Katie Scott CAMS-Basso Finished 2nd 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matea Deliu Team Watto-LDN Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Katarzyna Madej Paceline RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Dannielle Khan Isorex NoAqua Ladies Cycling T... Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Sannah Zaman Panagua CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jasmine Jones Bianchi Dama Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Corinne Side Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Maddie Heywood Team Watto-LDN Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Nicola Greenwood Albion Cycling Co Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Michelle Arthurs-Brennan 1904 RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
24.  Megan Panton MULTUM ACCOUNTANTS - LSK LADIE... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Alderney Baker Loughborough Lightning - TRG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Xan Crees Spectra Wiggle p/b Vitus Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Holly MacMahon Bianchi Dama Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Phoebe Martin AWOL- O'Shea Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Kim Baptista ENEICAT-RBH GLOBAL-MARTIN VILL... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Gabriella Nordin TW1 Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Natalie Grinczer CAMS-Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Emma Edwards CAMS-Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Feodora Rayner Team Watto-LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Rebecca Hair Magspeed Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Sian Botteley Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Poppy Thompson Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Charlotte Berry Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
38.  Jessica Finney CAMS-Basso Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
--- Ella Barnwell Team Wales Did not start 1st 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 1st
--- Polly Burge Jadan - Vive le Velo Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Bexy Dew Saint Piran WRT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Lucy Gadd Storey Racing Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Connie Hayes AWOL- O'Shea Disqualified 2nd 0
Points: 0 | Status: Disqualified | Category: 2nd
--- Lauren Higham Team LDN - Brother UK Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Hannah Lancaster Loughborough Lightning - TRG Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Amy Marks Team LDN - Brother UK Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Louise Scupham AWOL- O'Shea Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Danielle Shrosbree Team LDN - Brother UK Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Abbie Taylor Spectra Wiggle p/b Vitus Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Venue will be Inkberrow Village Hall completing 4.5 laps of the circuit. 100km / 62.1miles ( finish line is approx 6 miles from HQ)

We are hosting two races on the 11th July. The first one at 9.30am is a Regional A field and part of the West Midlands Road Race League. Open to 2nd, 3rd and 4th Category riders (including Juniors) with preference given to riders from West Midlands based Clubs. 

The second race is a National B women's race starting at 2pm with preference given to Elite and 1st Category riders and strong 2nd Cat riders who are not part of a West Mids League Club.

Course: https://www.strava.com/routes/2833333599468743702 

Prizes for first 3 across the line and 1st Junior

Event programme sent out to accepted riders in the week following entry closes.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 09:30 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th 5 laps / 100km / 62 miles
Entry: On Day: (£32.00)
Sun 11/07/21 – 09:30
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd, 4th
5 laps / 100km / 62 miles
E/1/2/3 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 11/07/21 14:00 National B Band 2 1st, 2nd, 3rd, ... 100km / 62 miles
Entry: On Day: (£32.00)
Sun 11/07/21 – 14:00
National B, Band 2 | 1st, 2nd, 3rd, ...
100km / 62 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk