Lotus Cars Cycle Race League 2021 4/6 (Tuesday eve)

Closed Circuit , Norwich – Tuesday, 22 Jun 2021

Event Summary

Event Overview

Entry for 2021 is via the BC website.

Closing date for entry for 3rd Tuesday eve is 23:55 Sunday the 20th of June 2021.

Further supporting info can still be found on http://norfolkcycleracing.org including the Lotus Cars ‘Indemnity Form’ which is to be completed prior to gaining entry to Lotus by everyone including those racing and spectating. The Indemnity Form is only required to be completed once and handed to the marshal as you turn into Lotus.

No form, no entry to Lotus site. With the form completed your name is added to a list for 2021 and you only need to stop and provide your name the next time you enter Lotus.

Please note no pets are allowed on site as Lotus is a motor racing circuit. 

Lotus Cars Cycle Racing League provides racing on a super smooth Lotus Cars Test Track laid to Formula One standard.

We have a choice of 3 possible circuits, 0.8 m, 1,2 m and 2.2 m by combining the 2 small circuits.

With 2 circuits we can pack in more races per evening so that every rider from Youth E to Elites can have a race.

To ensure that every rider is placed in the correct finishing order all 2021 Lotus Races will be judged using the MyLaps Transponder System. (MyLaps is the system used at the London Velodrome and is recommended by BC.)

MyLaps is quite expensive but we feel the benefits outweigh the cost. It will be used on at least 32 race days in the Eastern Region this year and if you purchase a transponder it can be used anywhere in the world that uses this system.

Transponders can be purchased prior via cyclingken8@gmail.com for £33 including post or hired on the evening at an additional £5 + £20 deposit per race.

Event Details

Event URN:

486836

Start Date:

Tue, 22nd Jun 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lotus Test Track, Potash Lane, Hethel, Norwich, Norfolk, NR14 8EZ

View map

Entry close date

Sun, 20th Jun 2021

Event Organiser:

Desmond Matthews
07753618390
dmcycling@btinternet.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Norman JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Henry Strada 2020 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Sutton Stonham Barns Park – SYRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Isaac Woolnough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Cameron Hansell Strada 2020 Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oskar Everett Stowmarket & District CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kieran Vanhoutte Ely & District CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Edith Smith Stonham Barns Park – SYRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Barden-Beatty Stonham Barns Park – SYRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Barrett Stonham Barns Park – SYRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ciaran Ho Hadleigh Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Henri Boyd Strada 2020 Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abbey Thompson Stonham Barns Park – SYRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Frank Spauls Stonham Barns Park – SYRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Baily Groombridge Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Callum Thompson Stonham Barns Park – SYRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oscar Pemberton Kesgrave Panthers CSC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Seb Herrod ROTOR Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Dexter Mansel-Thomas KDM-Pack Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Callum Laborde Tofauti Everyone Active Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Harley Matthews DAP Cycling Club Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Oliver Wood TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Joseph Smith Tofauti Everyone Active Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Benedict Thompson Team LDN - Brother UK Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Kieran Jarvis Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Harvey Thomas Strada 2020 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Tim Guy Norwich Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Saul Cozic Finished 0

13.  Saul Cozic -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Sebastian Palmer Rugby Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Gary Freeman Orwell Velo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Benjamin Beynon ROTOR Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Mark Richards DAP Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Zac Herrod AeroLab Ward WheelZ Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Sam Baxter DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Sam Yates Norwich Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ivan Carr Strada 2020 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Charlie Johnson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Calvert Churchill Strada 2020 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Chris Parker Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Oscar Woodward Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Adam Hole VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  James Atkins Rats Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Adam Allen trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Morris Bacon DAP Cycling Club Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Tom Fitzpatrick EuroCyclingTrips - CMI Pro Cyc... Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Paul Miller Athlon CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

4th Cat & 50+ masters

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat & 50+ masters - Results
1.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elliot Hibell Strada 2020 Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andy Bathe Cambridge CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gabriel Taylor Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Joseph Purbrook Army Cycling Union Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Luke Manning Stowmarket & District CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  John Morgan Tri Harder Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  William Clough Loughborough Students CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Stephen Tovell Norwich Racing Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Mathew Cooper Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Cheshire Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Andrew Braithwaite West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Steve Ogley Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Terry Cobbin Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Matthew Holland Gt Yarmouth CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jacob Darlison Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Oscar Wood Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Kevin Hickman API-Metrow/Bodyby JR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jamie French Flatlandria.cc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Shea Connell Norwich Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Kevin Curtis Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Jack Bacon Finished 4th 0

22.  Jack Bacon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Steven Rose VC Norwich Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Jason Bartrum Tri Harder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Dean Buckingham Velouse Flyers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Ferenc Vanhoutte Ely & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Callum Stedman Tri Harder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Tom Lund University of Lincoln CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Kristian Livall Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Daniel Tidy VC Norwich Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Alexander Chastney North Walsham Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Brian Spooner VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Steve Sach Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Joe Wakelin Godric CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  William Burton Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Paul Dennison Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Edward Curtis Godric CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Max Connolly Hadleigh Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  George Head Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Sean Quarmby Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Womens E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens E/1/2/3/4 - Results
1.  Rebekah Nash Will Houghton Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Zoe Burrell Will Houghton Racing Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
--- Nicola Lynch Newmarket Cycling &Triathlon C... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Lauren O'Brien Team Watto-LDN Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Kerry Tate Newmarket Cycling &Triathlon C... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Daniel Ward South Normanton Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entry for 2021 is via the BC website.

Closing date for entry for 3rd Tuesday eve is 23:55 Sunday the 20th of June 2021.

No entries will be taken on the day.

To gain access to the Test Track a Lotus Indemnity Form has to be completed by every rider, spectator and official. This can be downloaded from www.norfolkcycleracing.org and handed in on the 1st night you attend the league. ie 1 form, once per season. Access to the Test Track is from 18:15 onwards. Please do not arrive early and block the access road - Potash Lane.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Tue 22/06/21 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:00 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Tue 22/06/21 – 19:00
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Tue 22/06/21 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Tue 22/06/21 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Tue 22/06/21 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Tue 22/06/21 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Tue 22/06/21 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Tue 22/06/21 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Tue 22/06/21 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Tue 22/06/21 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / 44km / 27 miles
Tue 22/06/21 – 19:30
Regional C+, Band 5
01 hr / 44km / 27 miles
4th Cat & 50+ masters Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:31 Regional C+ Band 5 --- 43km / 27 miles
Tue 22/06/21 – 19:31
Regional C+, Band 5
43km / 27 miles
Womens E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:31 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 43km / 27 miles
Tue 22/06/21 – 19:31
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
43km / 27 miles

Event Summary

Event Overview

Entry for 2021 is via the BC website.

Closing date for entry for 3rd Tuesday eve is 23:55 Sunday the 20th of June 2021.

Further supporting info can still be found on http://norfolkcycleracing.org including the Lotus Cars ‘Indemnity Form’ which is to be completed prior to gaining entry to Lotus by everyone including those racing and spectating. The Indemnity Form is only required to be completed once and handed to the marshal as you turn into Lotus.

No form, no entry to Lotus site. With the form completed your name is added to a list for 2021 and you only need to stop and provide your name the next time you enter Lotus.

Please note no pets are allowed on site as Lotus is a motor racing circuit. 

Lotus Cars Cycle Racing League provides racing on a super smooth Lotus Cars Test Track laid to Formula One standard.

We have a choice of 3 possible circuits, 0.8 m, 1,2 m and 2.2 m by combining the 2 small circuits.

With 2 circuits we can pack in more races per evening so that every rider from Youth E to Elites can have a race.

To ensure that every rider is placed in the correct finishing order all 2021 Lotus Races will be judged using the MyLaps Transponder System. (MyLaps is the system used at the London Velodrome and is recommended by BC.)

MyLaps is quite expensive but we feel the benefits outweigh the cost. It will be used on at least 32 race days in the Eastern Region this year and if you purchase a transponder it can be used anywhere in the world that uses this system.

Transponders can be purchased prior via cyclingken8@gmail.com for £33 including post or hired on the evening at an additional £5 + £20 deposit per race.

Event Details

Event URN:

486836

Start Date:

Tue, 22nd Jun 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lotus Test Track, Potash Lane, Hethel, Norwich, Norfolk, NR14 8EZ

View map

Entry close date

Sun, 20th Jun 2021

Event Organiser:

Desmond Matthews
07753618390
dmcycling@btinternet.com

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Norman JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Robert Henry Strada 2020 Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Jack Sutton Stonham Barns Park – SYRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Isaac Woolnough Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Cameron Hansell Strada 2020 Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Oskar Everett Stowmarket & District CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Kieran Vanhoutte Ely & District CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Edith Smith Stonham Barns Park – SYRT Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Jack Barden-Beatty Stonham Barns Park – SYRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Charlie Barrett Stonham Barns Park – SYRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Ciaran Ho Hadleigh Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Henri Boyd Strada 2020 Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Abbey Thompson Stonham Barns Park – SYRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Frank Spauls Stonham Barns Park – SYRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Baily Groombridge Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Callum Thompson Stonham Barns Park – SYRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Oscar Pemberton Kesgrave Panthers CSC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Seb Herrod ROTOR Race Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Dexter Mansel-Thomas KDM-Pack Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Callum Laborde Tofauti Everyone Active Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Harley Matthews DAP Cycling Club Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Oliver Wood TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Joseph Smith Tofauti Everyone Active Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Benedict Thompson Team LDN - Brother UK Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Kieran Jarvis Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Harvey Thomas Strada 2020 Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
12.  Tim Guy Norwich Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Saul Cozic Finished 0

13.  Saul Cozic -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Sebastian Palmer Rugby Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Gary Freeman Orwell Velo Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Benjamin Beynon ROTOR Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Mark Richards DAP Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Zac Herrod AeroLab Ward WheelZ Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Sam Baxter DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Sam Yates Norwich Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ivan Carr Strada 2020 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Charlie Johnson Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Calvert Churchill Strada 2020 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Chris Parker Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Oscar Woodward Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Adam Hole VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  James Atkins Rats Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Adam Allen trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Morris Bacon DAP Cycling Club Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Tom Fitzpatrick EuroCyclingTrips - CMI Pro Cyc... Did not start Elite 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Elite
--- Paul Miller Athlon CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

4th Cat & 50+ masters

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat & 50+ masters - Results
1.  Simon Norman Beds Road Race Team Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Elliot Hibell Strada 2020 Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Andy Bathe Cambridge CC Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Gabriel Taylor Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Joseph Purbrook Army Cycling Union Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Luke Manning Stowmarket & District CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  John Morgan Tri Harder Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  William Clough Loughborough Students CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Stephen Tovell Norwich Racing Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Mathew Cooper Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Cheshire Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Andrew Braithwaite West Suffolk Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Steve Ogley Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Terry Cobbin Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Matthew Holland Gt Yarmouth CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Jacob Darlison Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Oscar Wood Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Kevin Hickman API-Metrow/Bodyby JR Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jamie French Flatlandria.cc Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Shea Connell Norwich Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Kevin Curtis Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Jack Bacon Finished 4th 0

22.  Jack Bacon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Steven Rose VC Norwich Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Jason Bartrum Tri Harder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Dean Buckingham Velouse Flyers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Ferenc Vanhoutte Ely & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Callum Stedman Tri Harder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Tom Lund University of Lincoln CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Oliver Griggs Hub Vélo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Kristian Livall Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Daniel Tidy VC Norwich Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Alexander Chastney North Walsham Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Brian Spooner VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Steve Sach Southend Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Joe Wakelin Godric CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  William Burton Cambridge CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Paul Dennison Newmarket Cycling &Triathlon C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Edward Curtis Godric CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Max Connolly Hadleigh Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  George Head Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Sean Quarmby Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Womens E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens E/1/2/3/4 - Results
1.  Rebekah Nash Will Houghton Racing Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Zoe Burrell Will Houghton Racing Team Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
--- Nicola Lynch Newmarket Cycling &Triathlon C... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Lauren O'Brien Team Watto-LDN Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Kerry Tate Newmarket Cycling &Triathlon C... Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Daniel Ward South Normanton Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Entry for 2021 is via the BC website.

Closing date for entry for 3rd Tuesday eve is 23:55 Sunday the 20th of June 2021.

No entries will be taken on the day.

To gain access to the Test Track a Lotus Indemnity Form has to be completed by every rider, spectator and official. This can be downloaded from www.norfolkcycleracing.org and handed in on the 1st night you attend the league. ie 1 form, once per season. Access to the Test Track is from 18:15 onwards. Please do not arrive early and block the access road - Potash Lane.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Tue 22/06/21 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:00 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Tue 22/06/21 – 19:00
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Tue 22/06/21 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Tue 22/06/21 – 19:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Tue 22/06/21 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Tue 22/06/21 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Tue 22/06/21 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Tue 22/06/21 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Tue 22/06/21 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:01 Youth Only None --- 15 mins
Tue 22/06/21 – 19:01
Youth Only, None
15 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / 44km / 27 miles
Tue 22/06/21 – 19:30
Regional C+, Band 5
01 hr / 44km / 27 miles
4th Cat & 50+ masters Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:31 Regional C+ Band 5 --- 43km / 27 miles
Tue 22/06/21 – 19:31
Regional C+, Band 5
43km / 27 miles
Womens E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 22/06/21 19:31 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 43km / 27 miles
Tue 22/06/21 – 19:31
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
43km / 27 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk