Spokes RT - Midsummer Series Race 4

Closed Circuit , Lochgelly – Thursday, 29 Jul 2021

Event Summary

Event Overview

Spokes RT will continue to provide racing opportunities throughout the summer. Building on the Spokes Summer Development Series, we will run a 2nd Series called Mid Summer Series, intending to follow this with an Autumn series!

The event is part of a six race series, there will be series prizes only. The series will help support the running of the Spokes Racing Team and Youth Development.

Events for male and female seniors, and youth riders.

 

 

 

 

Event Details

Event URN:

486375

Start Date:

Thu, 29th Jul 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Entry close date

Sun, 25th Jul 2021

Event Organiser:

Robbie Brown
robbie.brown@ecosse-wte.com

Safeguarding lead:

Martin Harris
mpgharris@me.com

Delegate Organiser:
Martin Harris
mpgharris@me.com

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Alasdair Baillie Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Louis Sharp Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lewis Dey Forres CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Evie White Deeside Thistle CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  James Sweeney Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Struan Shaw Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thea Aitken Deeside Thistle CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Race 2 - Cat-3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 2 - Cat-3/4 - Results
1.  Elijah Kwon The Cycling Academy Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Bruce Irvine Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Calum Stewart Arria Wheelers Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jackie Chan Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Marc Cunningham Livingston Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jesse Vernon Edinburgh RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Luke Bates EH Star Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Sean Taylor Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Adam Chilvers Royal Navy & Royal Marines CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Daniel Hasbullah Livingston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Colin Jackson Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Cameron Brown Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Daniel Long Elgin CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Ross Burgess Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Simon Arnot Torvelo Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nicholas Moir Elgin CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Race 3 - Cat-3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 - Cat-3/4 - Results
1.  Elijah Kwon The Cycling Academy Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Brodie Runciman Musselburgh RCC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cameron Brown Spokes Racing Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stewart Jarvie Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Colin Jackson Edinburgh RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Arnot Torvelo Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jesse Vernon Edinburgh RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Luke Bates EH Star Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Nicholas Moir Elgin CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Daniel Long Elgin CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Graeme Kelly Forth Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Lewendon Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 3 Women E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 Women E/1/2/3/4 - Results
1.  Kate Richardson Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Amy Gornall Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Abigail Corsie Dundee Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rachel Payne Kinross CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Isla-May Edge Team 22 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 4 - Male Senior & Junior E123

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 4 - Male Senior & Junior E123 - Results
1.  Andy Brown Velocity 44 RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Robert Wardell Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tom Merry Vanelli-Project Go Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Fraser Martin Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alastair McNicol dooleys cycles Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jacob Smith Deeside Thistle CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Kevin Barclay dooleys cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Craig Owen Hart's Cyclery Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Alistair Merry Dundee Thistle RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alan Dean Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Angus Joshi Edinburgh RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Daniel Kain Spokes Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tim Shoreman RT23 Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

By entering the event you are agreeing to comply with British Cycling Rules & Regulations.

The event shall be compliant with the relevant Covid guidelines, we will advise further in Race Pack when issued.

There will be restrictions on attendees, where practical riders should be self sufficient and youth riders with a maximum of one parent/guardian. Sorry, there will be no spectating until restrictions are eased.

Entries will not be accepted until after closing date.

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 29/07/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 29/07/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 29/07/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 29/07/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youths A & B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 18:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Thu 29/07/21 – 18:00
Youth Only, Youth
30 mins
Race 2 - Cat-3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 18:45 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 29/07/21 – 18:45
Regional C+, Band 5
40 mins
Race 3 - Cat-3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 19:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 29/07/21 – 19:40
Regional C+, Band 5
40 mins
Race 3 Women E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 29/07/21 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Race 4 - Male Senior & Junior E123 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 20:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Thu 29/07/21 – 20:30
Regional C+, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Overview

Spokes RT will continue to provide racing opportunities throughout the summer. Building on the Spokes Summer Development Series, we will run a 2nd Series called Mid Summer Series, intending to follow this with an Autumn series!

The event is part of a six race series, there will be series prizes only. The series will help support the running of the Spokes Racing Team and Youth Development.

Events for male and female seniors, and youth riders.

 

 

 

 

Event Details

Event URN:

486375

Start Date:

Thu, 29th Jul 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Entry close date

Sun, 25th Jul 2021

Event Organiser:

Robbie Brown
robbie.brown@ecosse-wte.com

Safeguarding lead:

Martin Harris
mpgharris@me.com

Delegate Organiser:
Martin Harris
mpgharris@me.com

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Alasdair Baillie Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Louis Sharp Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jake Speed Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Lewis Dey Forres CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Evie White Deeside Thistle CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  James Sweeney Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Struan Shaw Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Thea Aitken Deeside Thistle CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Hope Thomson Deeside Thistle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Race 2 - Cat-3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 2 - Cat-3/4 - Results
1.  Elijah Kwon The Cycling Academy Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Bruce Irvine Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Calum Stewart Arria Wheelers Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Jackie Chan Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Marc Cunningham Livingston Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Jesse Vernon Edinburgh RC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Luke Bates EH Star Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Sean Taylor Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Adam Chilvers Royal Navy & Royal Marines CA Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Daniel Hasbullah Livingston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Colin Jackson Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Cameron Brown Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Daniel Long Elgin CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Ross Burgess Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Simon Arnot Torvelo Racing Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nicholas Moir Elgin CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Race 3 - Cat-3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 - Cat-3/4 - Results
1.  Elijah Kwon The Cycling Academy Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Brodie Runciman Musselburgh RCC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Cameron Brown Spokes Racing Team Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Stewart Jarvie Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Colin Jackson Edinburgh RC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Arnot Torvelo Racing Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jesse Vernon Edinburgh RC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Luke Bates EH Star Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Nicholas Moir Elgin CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Daniel Long Elgin CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Graeme Kelly Forth Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Lewendon Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Race 3 Women E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 3 Women E/1/2/3/4 - Results
1.  Kate Richardson Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Amy Gornall Pro-Noctis - Redchilli Bikes -... Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Abigail Corsie Dundee Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rachel Payne Kinross CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Isla-May Edge Team 22 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Race 4 - Male Senior & Junior E123

Position Name Club name Rider status Category Points
Race 4 - Male Senior & Junior E123 - Results
1.  Andy Brown Velocity 44 RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Robert Wardell Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Tom Merry Vanelli-Project Go Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Fraser Martin Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Kyle Thomas Edinburgh RC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Alastair McNicol dooleys cycles Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jacob Smith Deeside Thistle CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Kevin Barclay dooleys cycles Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Craig Owen Hart's Cyclery Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Alistair Merry Dundee Thistle RC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alan Dean Edinburgh RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Angus Joshi Edinburgh RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Daniel Kain Spokes Racing Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tim Shoreman RT23 Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st

About the Event

Info for Riders

By entering the event you are agreeing to comply with British Cycling Rules & Regulations.

The event shall be compliant with the relevant Covid guidelines, we will advise further in Race Pack when issued.

There will be restrictions on attendees, where practical riders should be self sufficient and youth riders with a maximum of one parent/guardian. Sorry, there will be no spectating until restrictions are eased.

Entries will not be accepted until after closing date.

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 29/07/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 29/07/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 29/07/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 29/07/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youths A & B Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 18:00 Youth Only Youth --- 30 mins
Thu 29/07/21 – 18:00
Youth Only, Youth
30 mins
Race 2 - Cat-3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 18:45 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 29/07/21 – 18:45
Regional C+, Band 5
40 mins
Race 3 - Cat-3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 19:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 29/07/21 – 19:40
Regional C+, Band 5
40 mins
Race 3 Women E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 01:00 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) ---
Thu 29/07/21 – 01:00
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
Race 4 - Male Senior & Junior E123 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 29/07/21 20:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Thu 29/07/21 – 20:30
Regional C+, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk