Holt Racing Pembrey crit #1

Closed Circuit , Llanelli – Wednesday, 12 May 2021

Event Summary

Event Overview

Circuit Racing on the purpose built 1.7km road circuit at the National Closed Road Circuit in Pembrey country park.

 

Race Program:

 

6.30pm - 30 mins

Youth A Boys

Youth A Girls

Youth B Boys

Youth B Girls

 

7.05pm - 30 mins

E/1/2/3/Juniors

 

7.40pm - 30 mins

Youth A Boys

Youth A Girls

Youth B Boys

Youth B Girls

 

8.15pm - 30 mins

E/1/2/3/Juniors

 

*All race durations and start times are subject to change.

Online entries only:

Youth £10

Seniors £12

 

 

 

 

Event Details

Event URN:

485658

Start Date:

Wed, 12th May 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Entry close date

Sun, 9th May 2021

Event Organiser:

Tina Holt
07916868947
holtcycleracing@gmail.com

Safeguarding lead:

John Holt
John.holt@welshcycling.co.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3 Senior men race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Senior men race 1 - Results
1.  Edward Morgan Caffi Gruff Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Hefin Evans Caffi Gruff Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jake Hollins Velo Schils - Interbike RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Steven Williams Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Bryn Davies BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Iwan Evans Saint Piran Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Williams Reflex Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Griff Lewis Backstedt Bike Performance RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Morgan Leyshon Maindy Flyers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ethan Browne The Bulls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Iwan Jones Finished 2nd 0

12.  Iwan Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Edward Laverack Bynea CC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Dafydd Wright Caffi Gruff Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Cadle Finished 3rd 0

16.  Adam Cadle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Dylan Griffiths Clwb Seiclo Llanymddyfri Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jack Ramsbottom Caffi Gruff Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Michael Williams Cycle Specific Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Spencer Davies CC Abergavenny - JP Signs & Pr... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Harry Chamberlain Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3 Senior men race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Senior men race 2 - Results
1.  Iwan Evans Saint Piran Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Griff Lewis Backstedt Bike Performance RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Hefin Evans Caffi Gruff Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Steven Williams Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Edward Laverack Bynea CC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Ethan Browne The Bulls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Williams Reflex Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Bryn Davies BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Morgan Leyshon Maindy Flyers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jack Ramsbottom Caffi Gruff Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Spencer Davies CC Abergavenny - JP Signs & Pr... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Iwan Jones Finished 2nd 0

14.  Iwan Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Dylan Griffiths Clwb Seiclo Llanymddyfri Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Cadle Finished 3rd 0

16.  Adam Cadle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jake Hollins Velo Schils - Interbike RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Michael Williams Cycle Specific Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Harry Chamberlain Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Edward Morgan Caffi Gruff Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Dafydd Wright Caffi Gruff Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A Boys race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys race 1 - Results
1.  Sam Fisher Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Seth Jones Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Codd Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Oscar Davies CC Abergavenny - JP Signs & Pr... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sion Jones Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ifan Bowen Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Llion Rees-Jenkins Caffi Gruff Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Cian Llewellyn Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls race 1 - Results
1.  Awen Roberts Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Bethany Bennett Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Freya Evans The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Codd Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys race 1 - Results
1.  Rory Gravelle Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Sage Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tomos Davies Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Cian Evans The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Coles Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ioan Jones Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Huw Cressey-Rodgers Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls race 1 - Results
1.  Aelwen Davies Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ffion Hill Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Efa Oliver Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A Boys race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys race 2 - Results
1.  Sam Fisher Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Codd Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Seth Jones Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Llion Rees-Jenkins Caffi Gruff Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oscar Davies CC Abergavenny - JP Signs & Pr... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Sion Jones Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ifan Bowen Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Cian Llewellyn Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls race 2 - Results
1.  Awen Roberts Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Rebecca Codd Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Freya Evans The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Bethany Bennett Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys race 2 - Results
1.  Rory Gravelle Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Cian Evans The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Dylan Sage Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Coles Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ioan Jones Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls race 2 - Results
1.  Aelwen Davies Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ffion Hill Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Efa Oliver Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Please note there is a new parking system in the park and you will either need to purchase a season ticket or pay at a machine before exiting through the barrier >>> http://www.pembreycountrypark.wales/parking-annual-parking-permits/

 

On arrival:

  • Park at the entrance to the closed road circuit.
  • Collect your race number - Enter the one way system through the gates (Keep left)
  • Take your race number from the desk steward, no sign on just go straight back to your vehicle.
  • Limited toilet facilities and no changing. 
  • You can come to the pit area from 5 mins before the start of your race and wait on one of the social distance markings.
  • While we are still under Covid restrictions all races will start from the pit lane and role through the start finish line.
  • After the finish continue round the circuit and listen to marshal instructions who may turn you short to leave the circuit and return to your vehicle as quickly as possible.
  • Please RETURN your RACE NUMBER after the second race.
  • Social distancing will be expected at all times before and after each race.
  • Provisional Results will be posted on Holtracing facebook page as soon as we can, then official results will be submitted to British Cycling.

 

The Races

Senior Dual race entry (Men & Women) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 18:00 Regional C+ Band 5 ---
Wed 12/05/21 – 18:00
Youth Dual race entry (Boys & Girls A & B) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 18:00 Youth Only Band 5 ---
Wed 12/05/21 – 18:00
E/1/2/3 Senior men race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 19:05 Regional C None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 19:05
Regional C, None
30 mins
E/1/2/3 Senior men race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 20:15 Regional C None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 20:15
Regional C, None
30 mins
Youth A Boys race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 18:30 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 18:30
Youth Only, None
30 mins
Youth A Girls race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 18:30 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 18:30
Youth Only, None
30 mins
Youth B Boys race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 18:30 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 18:30
Youth Only, None
30 mins
Youth B Girls race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 18:30 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 18:30
Youth Only, None
30 mins
Youth A Boys race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 19:40 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 19:40
Youth Only, None
30 mins
Youth A Girls race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 19:40 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 19:40
Youth Only, None
30 mins
Youth B Boys race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 19:40 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 19:40
Youth Only, None
30 mins
Youth B Girls race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 19:40 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 19:40
Youth Only, None
30 mins
E/1/2/3 Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 20:15 Regional C None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 20:15
Regional C, None
30 mins
E/1/2/3 Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 19:05 Regional C None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 19:05
Regional C, None
30 mins

Event Summary

Event Overview

Circuit Racing on the purpose built 1.7km road circuit at the National Closed Road Circuit in Pembrey country park.

 

Race Program:

 

6.30pm - 30 mins

Youth A Boys

Youth A Girls

Youth B Boys

Youth B Girls

 

7.05pm - 30 mins

E/1/2/3/Juniors

 

7.40pm - 30 mins

Youth A Boys

Youth A Girls

Youth B Boys

Youth B Girls

 

8.15pm - 30 mins

E/1/2/3/Juniors

 

*All race durations and start times are subject to change.

Online entries only:

Youth £10

Seniors £12

 

 

 

 

Event Details

Event URN:

485658

Start Date:

Wed, 12th May 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Entry close date

Sun, 9th May 2021

Event Organiser:

Tina Holt
07916868947
holtcycleracing@gmail.com

Safeguarding lead:

John Holt
John.holt@welshcycling.co.uk

Results

Confirmed Results

E/1/2/3 Senior men race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Senior men race 1 - Results
1.  Edward Morgan Caffi Gruff Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Hefin Evans Caffi Gruff Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Jake Hollins Velo Schils - Interbike RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Steven Williams Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Bryn Davies BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Iwan Evans Saint Piran Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Williams Reflex Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Griff Lewis Backstedt Bike Performance RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Morgan Leyshon Maindy Flyers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Ethan Browne The Bulls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Iwan Jones Finished 2nd 0

12.  Iwan Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Edward Laverack Bynea CC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
15.  Dafydd Wright Caffi Gruff Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Cadle Finished 3rd 0

16.  Adam Cadle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Dylan Griffiths Clwb Seiclo Llanymddyfri Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jack Ramsbottom Caffi Gruff Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Michael Williams Cycle Specific Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Spencer Davies CC Abergavenny - JP Signs & Pr... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Harry Chamberlain Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

E/1/2/3 Senior men race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Senior men race 2 - Results
1.  Iwan Evans Saint Piran Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Griff Lewis Backstedt Bike Performance RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andy Hoskins Cardiff JIF Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Hefin Evans Caffi Gruff Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Steven Williams Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Edward Laverack Bynea CC Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Ethan Browne The Bulls Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  James Williams Reflex Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Bryn Davies BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Morgan Leyshon Maindy Flyers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jack Ramsbottom Caffi Gruff Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Spencer Davies CC Abergavenny - JP Signs & Pr... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Iwan Jones Finished 2nd 0

14.  Iwan Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Dylan Griffiths Clwb Seiclo Llanymddyfri Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Adam Cadle Finished 3rd 0

16.  Adam Cadle -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jake Hollins Velo Schils - Interbike RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Michael Williams Cycle Specific Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Harry Chamberlain Bynea CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Matthew Hughes Jeremy Rees Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Edward Morgan Caffi Gruff Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Dafydd Wright Caffi Gruff Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A Boys race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys race 1 - Results
1.  Sam Fisher Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Seth Jones Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Harry Codd Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Oscar Davies CC Abergavenny - JP Signs & Pr... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Sion Jones Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ifan Bowen Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Llion Rees-Jenkins Caffi Gruff Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Cian Llewellyn Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls race 1 - Results
1.  Awen Roberts Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Bethany Bennett Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Freya Evans The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Rebecca Codd Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys race 1 - Results
1.  Rory Gravelle Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Dylan Sage Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Tomos Davies Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Cian Evans The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alex Coles Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Ioan Jones Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Huw Cressey-Rodgers Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls race 1 - Results
1.  Aelwen Davies Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ffion Hill Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Efa Oliver Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A Boys race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys race 2 - Results
1.  Sam Fisher Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Codd Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Seth Jones Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Llion Rees-Jenkins Caffi Gruff Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oscar Davies CC Abergavenny - JP Signs & Pr... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Sion Jones Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ifan Bowen Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Cian Llewellyn Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Girls race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls race 2 - Results
1.  Awen Roberts Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Rebecca Codd Maindy Flyers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Freya Evans The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Bethany Bennett Backstedt Bike Performance RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jessica Hoskins Cardiff JIF Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys race 2 - Results
1.  Rory Gravelle Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Cian Evans The Bulls Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Dylan Sage Bush Healthcare CRT Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Alex Coles Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ioan Jones Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls race 2 - Results
1.  Aelwen Davies Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Ffion Hill Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Efa Oliver Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

About the Event

Info for Riders

Please note there is a new parking system in the park and you will either need to purchase a season ticket or pay at a machine before exiting through the barrier >>> http://www.pembreycountrypark.wales/parking-annual-parking-permits/

 

On arrival:

  • Park at the entrance to the closed road circuit.
  • Collect your race number - Enter the one way system through the gates (Keep left)
  • Take your race number from the desk steward, no sign on just go straight back to your vehicle.
  • Limited toilet facilities and no changing. 
  • You can come to the pit area from 5 mins before the start of your race and wait on one of the social distance markings.
  • While we are still under Covid restrictions all races will start from the pit lane and role through the start finish line.
  • After the finish continue round the circuit and listen to marshal instructions who may turn you short to leave the circuit and return to your vehicle as quickly as possible.
  • Please RETURN your RACE NUMBER after the second race.
  • Social distancing will be expected at all times before and after each race.
  • Provisional Results will be posted on Holtracing facebook page as soon as we can, then official results will be submitted to British Cycling.

 

The Races

Senior Dual race entry (Men & Women) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 18:00 Regional C+ Band 5 ---
Wed 12/05/21 – 18:00
Youth Dual race entry (Boys & Girls A & B) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 18:00 Youth Only Band 5 ---
Wed 12/05/21 – 18:00
E/1/2/3 Senior men race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 19:05 Regional C None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 19:05
Regional C, None
30 mins
E/1/2/3 Senior men race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 20:15 Regional C None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 20:15
Regional C, None
30 mins
Youth A Boys race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 18:30 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 18:30
Youth Only, None
30 mins
Youth A Girls race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 18:30 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 18:30
Youth Only, None
30 mins
Youth B Boys race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 18:30 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 18:30
Youth Only, None
30 mins
Youth B Girls race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 18:30 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 18:30
Youth Only, None
30 mins
Youth A Boys race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 19:40 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 19:40
Youth Only, None
30 mins
Youth A Girls race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 19:40 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 19:40
Youth Only, None
30 mins
Youth B Boys race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 19:40 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 19:40
Youth Only, None
30 mins
Youth B Girls race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 19:40 Youth Only None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 19:40
Youth Only, None
30 mins
E/1/2/3 Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 20:15 Regional C None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 20:15
Regional C, None
30 mins
E/1/2/3 Senior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/05/21 19:05 Regional C None --- 30 mins
Wed 12/05/21 – 19:05
Regional C, None
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk