Spokes RT - Summer Development Race - 2

Closed Circuit , Lochgelly – Thursday, 27 May 2021

Event Summary

Event Overview

Start of Racing at Fife Cycle Park, Spokes Race Team, will be running a Summer Development Series to get everyone back on their bike and racing. This event is part of a six race series, there will be series prizes only. The series will help support the running of the Spokes Racing Team and youth development.

Events for: Youth A & B and Seniors/Juniors (Female & Male)

Event Details

Event URN:

484911

Start Date:

Thu, 27th May 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Entry close date

Sat, 22nd May 2021

Event Organiser:

Robbie Brown
robbie.brown@ecosse-wte.com

Safeguarding lead:

Martin Harris
mpgharris@me.com

Delegate Organiser:
Martin Harris
mpgharris@me.com

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Peter Ferguson Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Cameron Adam Musselburgh RCC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Alasdair Baillie Stirling Bike Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Oliver Walker East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Reuben Oakley Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Robert Smart Finished 0

15.  Robert Smart -

Points: 0 | Status: Finished
16.  hamish hutchinson Finished 0

16.  hamish hutchinson -

Points: 0 | Status: Finished
--- Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Christina Mcgorum Una Forza Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isla Hedley Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emma Baillie Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  James Sweeney Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Struan Shaw Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Speedie West Lothian Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
Erin Boothman East Kilbride Road Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Cat-3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat-3/4 - Results
1.  Ciaran Mc Sherry Edinburgh RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jamie Mackenzie META Bike Division Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gregor McArthur Vanelli-Project Go Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ryan Bunyan Inverclyde Velo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jacob Smith Deeside Thistle CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Hamish MacLaren Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Luke Bates EH Star Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  David Macivor West Lothian Clarion CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jackie Chan Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Brodie Runciman Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jordan Doig Wheelbase CabTech Castelli Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Harry Mustard Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Alan Smith Finished 3rd 0

14.  Alan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Alasdair Watt Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Mark Walker Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Matthew Stephen Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Simon Arnot Torvelo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Bruce Wallace Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Nicholas Moir Elgin CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Hamish MacLean Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Graham Smith Vanelli-Project Go Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Mark Webster EH Star Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Stephen Wilson Hebridean Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Lewis Scott DUMRCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  James Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Charlie Ross Forth Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Darren Lindsay Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Chris Banks Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  John Soutar Ythan CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Stuart Maccallum Team Andrew Allan Architecture Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Daniel Hasbullah Livingston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Lewis Coffin Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Steven Sharp Ecosse Northboats Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Callum Miller Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  David Anderson Torvelo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Kenny Blair Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Steve Rae Ythan CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Kenny Macniven RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Nigel Holl RT23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
42.  Joseph Agnew Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Ross Burgess Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  David Mckay Deeside Thistle CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Stephen Clayton RT23 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Cowie Aberdeen Wheelers Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sean Taylor Team Andrew Allan Architecture Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- James Tree Team Andrew Allan Architecture Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Louie Urquhart-Dixon trainSharp Development team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jesse Vernon Edinburgh RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Female Seniors & Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Female Seniors & Juniors - Results
1.  Beth Maciver Torvelo Racing Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Imani Pereira-James Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Heather Elder Synergy Cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Beth Morrow Storey Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Beth Harley-Jepson Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Arianne Holland Forth Velo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lorna Breetzke Elgin CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Alexandra Hayden Vanelli-Project Go Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Abigail Corsie Dundee Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Eleanor McKay Vanelli-Project Go Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Katy Tweedie Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Laura Sarkis Velocita Coaching Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Sharon Bird Torvelo Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Rachel Hardman University of Aberdeen Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Catriona Lockie Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Rachel Payne Kinross CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Katie Scott Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Lynne McIntosh Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Elizabeth Clayton RT23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Mia Padmanabhan Vanelli-Project Go Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Kirsteen Ellis Synergy Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Emily Catmur Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Anne Ewing Veloclub Edinburgh Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Kate Richardson Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Victoria Smith AeroCoach Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Male Senior & Junior E123

Position Name Club name Rider status Category Points
Male Senior & Junior E123 - Results
1.  Tim Shoreman Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Charlie Aldridge SCOTT Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Finn Crockett Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matti Dobbins RT23 Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Fraser Martin Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Andrew Hale Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Callum Thornley Spokes Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kevin Barclay dooleys cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Corran Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Rory McGuire Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Craig Adams Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alistair Merry Dundee Thistle RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Simon Archer Team Andrew Allan Architecture Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Fraser Gault Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Grant Ferguson Hope Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Colin Dunlop Veloclub Edinburgh Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Alastair McNicol dooleys cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Richard McDonald Vanelli-Project Go Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Elijah Kwon Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Keir Gaffney Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Andrew Bruce Vanelli-Project Go Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
24.  Calum Gibb University of Aberdeen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Gregor McArthur Vanelli-Project Go Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Matthew Wales Richard Bott Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Greig Brown Vanelli-Project Go Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Andy Auld Team Andrew Allan Architecture Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Angus Joshi Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Daniel Kain Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  David Lines Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  James Mccallum META Bike Division Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Cameron Brown Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Graeme Hart Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Callum Sharp Veloclub Edinburgh Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Sean Taylor Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  David Reed Vanelli-Project Go Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Alfie Atterton The Cycling Academy Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Alan Dean Edinburgh RC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Archie Ellen The Cycling Academy Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Aaron King RT23 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Murray Lawson Spokes Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Finn McHenry The Cycling Academy Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Cameron Richardson Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Fergus Robinson HUUB Ribble Performance Academ... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

By entering the event you are agreeing to comply with British Cycling Rules & Regulations.

The event shall be compliant with the relevant Covid guidelines, we will advise further in Race Pack when issued. There will be restrictions on attendees, where practical riders should be self sufficient and youth riders with a maximum of one parent/guardian. There will be no spectating.

Entries will not be accepted until after closing date.

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 18:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Thu 27/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5
30 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 27/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 27/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 27/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Cat-3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 18:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 27/05/21 – 18:40
Regional C+, Band 5
40 mins
Female Seniors & Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 19:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 27/05/21 – 19:30
Regional C+, Band 5
40 mins
Male Senior & Junior E123 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 20:20 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Thu 27/05/21 – 20:20
Regional C+, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Overview

Start of Racing at Fife Cycle Park, Spokes Race Team, will be running a Summer Development Series to get everyone back on their bike and racing. This event is part of a six race series, there will be series prizes only. The series will help support the running of the Spokes Racing Team and youth development.

Events for: Youth A & B and Seniors/Juniors (Female & Male)

Event Details

Event URN:

484911

Start Date:

Thu, 27th May 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Entry close date

Sat, 22nd May 2021

Event Organiser:

Robbie Brown
robbie.brown@ecosse-wte.com

Safeguarding lead:

Martin Harris
mpgharris@me.com

Delegate Organiser:
Martin Harris
mpgharris@me.com

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Cormac McConville East Kilbride Road Club Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Peter Ferguson Edinburgh RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Cameron Adam Musselburgh RCC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Alasdair Baillie Stirling Bike Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Colin McGourty Glasgow Riderz Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Oliver Walker East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Reuben Oakley Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Robert Smart Finished 0

15.  Robert Smart -

Points: 0 | Status: Finished
16.  hamish hutchinson Finished 0

16.  hamish hutchinson -

Points: 0 | Status: Finished
--- Samuel Edgar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Christina Mcgorum Una Forza Racing Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isla Hedley Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Emma Baillie Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  James Sweeney Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Struan Shaw Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Elliot Speedie West Lothian Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
Erin Boothman East Kilbride Road Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Cat-3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat-3/4 - Results
1.  Ciaran Mc Sherry Edinburgh RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jamie Mackenzie META Bike Division Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Gregor McArthur Vanelli-Project Go Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Ryan Bunyan Inverclyde Velo Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jacob Smith Deeside Thistle CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Hamish MacLaren Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Luke Bates EH Star Cycling Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  David Macivor West Lothian Clarion CC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jackie Chan Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Brodie Runciman Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jordan Doig Wheelbase CabTech Castelli Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Harry Mustard Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Alan Smith Finished 3rd 0

14.  Alan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Alasdair Watt Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Mark Walker Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Matthew Stephen Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Simon Arnot Torvelo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Bruce Wallace Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Nicholas Moir Elgin CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Hamish MacLean Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Graham Smith Vanelli-Project Go Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Mark Webster EH Star Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Stephen Wilson Hebridean Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Lewis Scott DUMRCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  James Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Charlie Ross Forth Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Darren Lindsay Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Chris Banks Edinburgh RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  John Soutar Ythan CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Stuart Maccallum Team Andrew Allan Architecture Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  Daniel Hasbullah Livingston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Lewis Coffin Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Steven Sharp Ecosse Northboats Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
35.  Callum Miller Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  David Anderson Torvelo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Kenny Blair Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Steve Rae Ythan CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Kenny Macniven RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  Nigel Holl RT23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
42.  Joseph Agnew Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Ross Burgess Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  David Mckay Deeside Thistle CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Stephen Clayton RT23 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Robert Cowie Aberdeen Wheelers Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sean Taylor Team Andrew Allan Architecture Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- James Tree Team Andrew Allan Architecture Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Louie Urquhart-Dixon trainSharp Development team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jesse Vernon Edinburgh RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

Female Seniors & Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Female Seniors & Juniors - Results
1.  Beth Maciver Torvelo Racing Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Imani Pereira-James Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Heather Elder Synergy Cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Beth Morrow Storey Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Beth Harley-Jepson Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Arianne Holland Forth Velo Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Lorna Breetzke Elgin CC Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Alexandra Hayden Vanelli-Project Go Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Abigail Corsie Dundee Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Eleanor McKay Vanelli-Project Go Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Katy Tweedie Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Laura Sarkis Velocita Coaching Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Sharon Bird Torvelo Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Rachel Hardman University of Aberdeen Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Catriona Lockie Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Rachel Payne Kinross CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Katie Scott Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Lynne McIntosh Torvelo Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Elizabeth Clayton RT23 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Mia Padmanabhan Vanelli-Project Go Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Kirsteen Ellis Synergy Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Emily Catmur Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- Anne Ewing Veloclub Edinburgh Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Kate Richardson Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Victoria Smith AeroCoach Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Male Senior & Junior E123

Position Name Club name Rider status Category Points
Male Senior & Junior E123 - Results
1.  Tim Shoreman Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st
2.  Charlie Aldridge SCOTT Racing Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Finn Crockett Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matti Dobbins RT23 Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Fraser Martin Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Andrew Hale Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Callum Thornley Spokes Racing Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Kevin Barclay dooleys cycles Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Corran Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Rory McGuire Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Craig Adams Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Alistair Merry Dundee Thistle RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Simon Archer Team Andrew Allan Architecture Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Fraser Gault Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Grant Ferguson Hope Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Colin Dunlop Veloclub Edinburgh Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Alastair McNicol dooleys cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Richard McDonald Vanelli-Project Go Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
21.  Elijah Kwon Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Keir Gaffney Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Andrew Bruce Vanelli-Project Go Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
24.  Calum Gibb University of Aberdeen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Jed Scott Moray Firth Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Gregor McArthur Vanelli-Project Go Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Matthew Wales Richard Bott Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Greig Brown Vanelli-Project Go Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Craig Paterson East Kilbride Road Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Andy Auld Team Andrew Allan Architecture Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Angus Joshi Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Daniel Kain Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  David Lines Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  James Mccallum META Bike Division Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Cameron Brown Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Graeme Hart Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Callum Sharp Veloclub Edinburgh Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Sean Taylor Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  David Reed Vanelli-Project Go Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Alfie Atterton The Cycling Academy Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Alan Dean Edinburgh RC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Archie Ellen The Cycling Academy Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Aaron King RT23 Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Murray Lawson Spokes Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Finn McHenry The Cycling Academy Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Cameron Richardson Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Fergus Robinson HUUB Ribble Performance Academ... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

By entering the event you are agreeing to comply with British Cycling Rules & Regulations.

The event shall be compliant with the relevant Covid guidelines, we will advise further in Race Pack when issued. There will be restrictions on attendees, where practical riders should be self sufficient and youth riders with a maximum of one parent/guardian. There will be no spectating.

Entries will not be accepted until after closing date.

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 18:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Thu 27/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5
30 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 27/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 27/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 27/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Cat-3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 18:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 27/05/21 – 18:40
Regional C+, Band 5
40 mins
Female Seniors & Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 19:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 27/05/21 – 19:30
Regional C+, Band 5
40 mins
Male Senior & Junior E123 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 27/05/21 20:20 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Thu 27/05/21 – 20:20
Regional C+, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk