Eastern Region Return to the Road #1

Road , North Lopham – Sunday, 16 May 2021

Event Summary

Event Overview

This is a test road race, to trial the return of racing on the road and prove that events can be delivered safely.

The race will be for a total of 90 minutes around the small 4 mile Lopham circuit.

The fields will be selected from Eastern Clubs with preference  to those clubs that normally promote an event, followed by juniors.

Though travel for competition is allowed we do not want people travelling long distances to get to this event.

Event Details

Event URN:

484335

Start Date:

Sun, 16th May 2021

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Lopham Village Hall, Church Lane, North Lopham, Norfolk, IP22 2LP

View map

Entry close date

Sat, 8th May 2021

Event Organiser:

Ian Doe
07940302228
iandoe@britishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

2/3/4 Men

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Men - Results
1.  Oliver Wood TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Norman Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Miller Athlon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Carter Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason Duff Stowmarket & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Trevor Ormes Rapha Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Leighton Oxley-Crisp Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Spencer Laborde Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jake Towler Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Kieran Jarvis Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ian Perry Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Philip Large Iceni Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Tim Guy Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Luca Unwin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Matthew Holland Gt Yarmouth CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Alexander Chastney North Walsham Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  John Morgan Tri Harder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Harvey Thomas Strada 2020 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Darren Rutterford Iceni Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Adam Allen trainSharp Development team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Michael Auger Iceni Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alex Benson Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Callum Biggs FlandersColor Galloo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dean Buckingham Velouse Flyers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ivan Carr Strada 2020 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Denny West Suffolk Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alan Groves VC Revolution Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Christian Hare West Suffolk Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Aidan Kerrigan Lea Valley CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Eddie Osborn Orwell Velo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Simon Potter CC Sudbury Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Patrick Stebbens Strada 2020 Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3 Men

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Men - Results
1.  Noah Hobbs Backstedt Bike Performance RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jake Crossley Tofauti Everyone Active Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tim Allen Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Richards DAP Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Samuel Asker Richardsons Trek DAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Jim Bradford Richardsons Trek DAS Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Max Bolton QSW Fenwicks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Harrison Mayo BIKESTRONG-KTM Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Freddy Pett DAP Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Archie Peet Flamme Rouge Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Clements Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Gary Freeman Pedal Power Cycles Ipswich Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Callum Riley Richardsons Trek DAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Brandon Baldacci Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Joseph Smith Tofauti Everyone Active Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Nathan Hardy Tofauti Everyone Active Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Harley Matthews DAP Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Andrew Taylor DAP Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
--- Max Avery Colchester Rovers CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Cai Davies BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Fitzpatrick EuroCyclingTrips - CMI Pro Cyc... Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Mark Harris Onimpex Bioracer RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Angus Lawrence Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Frank Longstaff Team Terminator Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Dexter Mansel-Thomas KDM-Pack Cycling Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ritchie Selfe KDM-Pack Cycling Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Aaron Stone Richardsons Trek DAS Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Euan Woodliffe Backstedt Bike Performance RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oscar Woodward Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tom Yiangou Athlon CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

As this is a test event, we are not able to offer prize money and BC ranking points will not be awarded.

Event information will be distributed following the entry closing date. You will be required to confirm that you have read and understood this information, when you report in for the event.

The commissaire briefing will be done by a virtual Zoom or Teams call, to capture all we will offer 2 sittings for this, it will be mandatory to attend one of these briefings.

The Races

2/3/4 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 10:00 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, ... 01 hr 30 mins
Sun 16/05/21 – 10:00
Regional C, None | 2nd, 3rd, 4th, ...
01 hr 30 mins
E/1/2/3 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 14:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr 30 mins
Sun 16/05/21 – 14:00
Regional C, None | 1st, 2nd, 3rd, ...
01 hr 30 mins

Event Summary

Event Overview

This is a test road race, to trial the return of racing on the road and prove that events can be delivered safely.

The race will be for a total of 90 minutes around the small 4 mile Lopham circuit.

The fields will be selected from Eastern Clubs with preference  to those clubs that normally promote an event, followed by juniors.

Though travel for competition is allowed we do not want people travelling long distances to get to this event.

Event Details

Event URN:

484335

Start Date:

Sun, 16th May 2021

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Lopham Village Hall, Church Lane, North Lopham, Norfolk, IP22 2LP

View map

Entry close date

Sat, 8th May 2021

Event Organiser:

Ian Doe
07940302228
iandoe@britishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

2/3/4 Men

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Men - Results
1.  Oliver Wood TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  David Norman Fenland Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Miller Athlon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Carter Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jason Duff Stowmarket & District CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Trevor Ormes Rapha Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Leighton Oxley-Crisp Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Spencer Laborde Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jake Towler Strada 2020 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Kieran Jarvis Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Ian Perry Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Philip Large Iceni Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Tim Guy Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Luca Unwin Lee Valley Youth Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Matthew Holland Gt Yarmouth CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Alexander Chastney North Walsham Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  John Morgan Tri Harder Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Harvey Thomas Strada 2020 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Darren Rutterford Iceni Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Adam Allen trainSharp Development team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Michael Auger Iceni Velo Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Alex Benson Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Callum Biggs FlandersColor Galloo Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dean Buckingham Velouse Flyers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Ivan Carr Strada 2020 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Denny West Suffolk Wheelers Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alan Groves VC Revolution Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Christian Hare West Suffolk Wheelers Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Aidan Kerrigan Lea Valley CC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Eddie Osborn Orwell Velo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Simon Potter CC Sudbury Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Patrick Stebbens Strada 2020 Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3 Men

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 Men - Results
1.  Noah Hobbs Backstedt Bike Performance RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Jake Crossley Tofauti Everyone Active Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Tim Allen Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Mark Richards DAP Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Samuel Asker Richardsons Trek DAS Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Jim Bradford Richardsons Trek DAS Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
8.  Max Bolton QSW Fenwicks Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Harrison Mayo BIKESTRONG-KTM Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Dominic Schils Velo Schils - Interbike RT Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Fabian Horrocks Velo Schils - Interbike RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Freddy Pett DAP Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
14.  Archie Peet Flamme Rouge Rouleurs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Matthew Clements Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Liam Fenner API-Metrow/Bodyby JR Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
17.  Gary Freeman Pedal Power Cycles Ipswich Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Callum Riley Richardsons Trek DAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Brandon Baldacci Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Joseph Smith Tofauti Everyone Active Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Nathan Hardy Tofauti Everyone Active Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Harley Matthews DAP Cycling Club Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
23.  Andrew Taylor DAP Cycling Club Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
--- Max Avery Colchester Rovers CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Cai Davies BIKESTRONG-KTM Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Tom Fitzpatrick EuroCyclingTrips - CMI Pro Cyc... Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite
--- Mark Harris Onimpex Bioracer RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Angus Lawrence Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Frank Longstaff Team Terminator Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Dexter Mansel-Thomas KDM-Pack Cycling Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Ritchie Selfe KDM-Pack Cycling Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Aaron Stone Richardsons Trek DAS Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Euan Woodliffe Backstedt Bike Performance RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Oscar Woodward Lee Valley Youth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Tom Yiangou Athlon CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

As this is a test event, we are not able to offer prize money and BC ranking points will not be awarded.

Event information will be distributed following the entry closing date. You will be required to confirm that you have read and understood this information, when you report in for the event.

The commissaire briefing will be done by a virtual Zoom or Teams call, to capture all we will offer 2 sittings for this, it will be mandatory to attend one of these briefings.

The Races

2/3/4 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 10:00 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, ... 01 hr 30 mins
Sun 16/05/21 – 10:00
Regional C, None | 2nd, 3rd, 4th, ...
01 hr 30 mins
E/1/2/3 Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 14:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr 30 mins
Sun 16/05/21 – 14:00
Regional C, None | 1st, 2nd, 3rd, ...
01 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk