Matlock CC Darley Moor Circuit Race #3

Closed Circuit , Ashbourne – Sunday, 08 Aug 2021

Event Summary

Event Overview

Race Schedule:

U8 Boys/Girls 09.45 (15min)

U10 Boys/Girls 10.05 (15min)

U12 Boys/Girls 10.05 (20min)

U14 Boys/Girls 10.30 (25min)

U16 Boys/Girls 11.00 (35min/24km)

Cat 3/4 12.20 (60min/50km)

Cat 3/4 Women 13.30 (60min/50km)

 

PLEASE NOTE: Race schedule may change dependant on Covid restrictions.

Event Details

Event URN:

484215

Start Date:

Sun, 8th Aug 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Darley Moor Sports Centre, A515, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2ET

View map

Entry close date

Tue, 3rd Aug 2021

Event Organiser:

Martin Holmes
mccraces19@gmail.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Milo Banner Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Anthony Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eric Perkins Ilkeston Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jack Biggs Ilkeston Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ricardo Schumacher Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  James Fellowes Finished 0

6.  James Fellowes -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Thomas Downing Wolverhampton Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Fred Havercroft Matlock CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Bill Havercroft Matlock CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Harry Thorpe Matlock CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Micah Johnson Hayward Wolverhampton Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ben Clarke Ilkeston Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Cody Bassett Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Harry Cope Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Toby Leavis Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Stanley Perkins Ilkeston Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Oliver Coefield Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Laurence Byrne Finished 0

8.  Laurence Byrne -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Oscar Gardner Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Ethan Hutton Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Olivia Marriott Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harriet Hughes Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Saunders Wyre Forest CRC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Brough Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joshua Wood Wolverhampton Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Felix Oliver Sheffield Racing CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Freddie Farr Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Jonas Mullington Derby Mercury RC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Alfie Nott North Midlands Youth Squad Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Charles van Adrichem Matlock CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Jaime Downing Wolverhampton Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eva-Joan Leavis Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriet Danvers Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Roxanne Schumacher ROTOR Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Beth Gardner Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Maisie Railton Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Cherry Leicester Forest CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lydia Turan Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ruby Summer Osborne Leicester Forest CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Gemma Newall Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ruby Isaac Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jemima Danvers Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Samuel Abbott Wyre Forest CRC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Isaac Oliver Sheffield Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aidan Pettitt Coalville Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Murcott Beeston Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rocco Schumacher ROTOR Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Fraser Cummings Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Callum Marshall Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Nathan Pettitt Coalville Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Liam Campbell Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Caitlyn Beardsmore Beeston RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Evie Bellingall Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lindsay Toy Beeston RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Zak Machin Cero - Cycle Division Racing T... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Marsh WORX Factory Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Williams JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Cassidy JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  John Appleby Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ben Mellor Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Ethan Campbell Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ellis Jackson Leicester Forest CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Cat 3/4 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat 3/4 Male - Results
1.  Huw Owen Clwb Beicio Egni Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sam Molony NCG Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Mason Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Henry Hollyman Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Parkin Chorley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Edward Woodward Beeston Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Liam Gilpin Geared Up & CN Cycles RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Joshua Horsfield Bridgnorth Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lewis Holmes Beeston Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Newall HUUB Ribble Performance Academ... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jacob Day Ashfield RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Reuben Orr Finished 3rd 0

12.  Reuben Orr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  David Cunningham 365 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matthew Meanwell COBL Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Benjamin Smith Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  John MacDonald Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jack Brooks Vector Cycling Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James Green Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Kyle Abrahams Team Jewson-M.I.Racing Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Sam Amps Beeston Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Bell Fibrax Wrexham Roads Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Peter Boyce Team Senza Limiti Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Carr Leicester Forest CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Stuart Crawford Chorley Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Axel Dopfer Team Bottrill Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- James Folwer Cheshire Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Julian Freeman Rockingham Forest Whls Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Joe Geehan 365 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Chris Horsfield Bridgnorth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Jacques Amicus 13 Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Matthew Jones Crimson Orientation Marketing ... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Danny Laud Born to Bike Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Michael Page Epsom Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jonathan Parry Did not finish 0

Jonathan Parry -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Fred Shenton-McQueen Beeston Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sam Slough FTP-Fulfil The Potential-Racin... Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Josh Tipper Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Archie White Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Carl Woodfield 365 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  William Allen Clancy Briggs Cycling Academy Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jonathan Okon Beeston Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tobias Edwards Lifting Gear Prod- CyclesInMot... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Chris Evans Amicus 13 Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mike Walker NCG Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Thomas Bright Sheffrec CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jack Friend Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jack Arnold Ashfield RC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Daniel Armstrong JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Richard Moore Amicus 13 Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Simon Hale Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  George Ford Yomp Bonk Crew Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Ian Clark Finished 4th 0

13.  Ian Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Sarah Briggs RFDA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Nicholas Brackenridge University of Lincoln CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Roscoe Martin South Normanton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Richard Blackman Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Simon Atkin Salford Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Richard Freeman Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Sam Munro Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Daniel Piercy Loughborough Students CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Killian Stewart COBL Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jonathan Veitch Beeston Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Luke Wiggs COBL Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Cat 3/4 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat 3/4 Female - Results
1.  Sophie Alden VC Norwich Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ella Roper Abingdon Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Annabel Parker JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Holly Bailey JRC-Shutt-Ridley Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Millie Noble UpShift Nutrition Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Alice Orgill Team Empella Cyclo-Cross.Com Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Lilja Raine JRC-Shutt-Ridley Race Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Circuit race on 2.3km dedicated tarmac motor racing circuit closed to traffic.  U8 to U16 Youth and Cat 3/4 races on a well surfaced triangular circuit with chicanes and a hairpin. (Reduced circuit for U8 age category).

 

PLEASE NOTE: Race schedule may change dependant on Covid restrictions.

The Races

U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 08/08/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 09:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry:
Sun 08/08/21 – 09:45
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 10:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry:
Sun 08/08/21 – 10:00
Youth Only, None
15 mins / plus 2 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 08/08/21 – 01:00
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 10:25 Youth Only None --- 20 mins / plus 4 laps
Entry:
Sun 08/08/21 – 10:25
Youth Only, None
20 mins / plus 4 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 08/08/21 – 01:00
Youth Only, None
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 08/08/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 10:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 6 laps
Entry:
Sun 08/08/21 – 10:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 6 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 08/08/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 11:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins / plus 20 laps / 24km / 15 miles
Entry:
Sun 08/08/21 – 11:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins / plus 20 laps / 24km / 15 miles
Cat 3/4 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 12:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 20 laps / 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 08/08/21 – 12:30
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 20 laps / 50km / 31 miles
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 13:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 20 laps / 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 08/08/21 – 13:45
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 20 laps / 50km / 31 miles
Cat 3/4 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 13:45 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr / plus 20 laps / 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 08/08/21 – 13:45
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr / plus 20 laps / 50km / 31 miles

Event Summary

Event Overview

Race Schedule:

U8 Boys/Girls 09.45 (15min)

U10 Boys/Girls 10.05 (15min)

U12 Boys/Girls 10.05 (20min)

U14 Boys/Girls 10.30 (25min)

U16 Boys/Girls 11.00 (35min/24km)

Cat 3/4 12.20 (60min/50km)

Cat 3/4 Women 13.30 (60min/50km)

 

PLEASE NOTE: Race schedule may change dependant on Covid restrictions.

Event Details

Event URN:

484215

Start Date:

Sun, 8th Aug 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Darley Moor Sports Centre, A515, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2ET

View map

Entry close date

Tue, 3rd Aug 2021

Event Organiser:

Martin Holmes
mccraces19@gmail.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Milo Banner Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  George Anthony Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Eric Perkins Ilkeston Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jack Biggs Ilkeston Cycle Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Ricardo Schumacher Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  James Fellowes Finished 0

6.  James Fellowes -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Thomas Downing Wolverhampton Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Fred Havercroft Matlock CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Bill Havercroft Matlock CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Harry Thorpe Matlock CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Micah Johnson Hayward Wolverhampton Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Ben Clarke Ilkeston Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Cody Bassett Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Harry Cope Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Toby Leavis Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Stanley Perkins Ilkeston Cycle Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Oliver Coefield Matlock CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Laurence Byrne Finished 0

8.  Laurence Byrne -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Oscar Gardner Matlock CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Ethan Hutton Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Olivia Marriott Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harriet Hughes Leicester Forest CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Saunders Wyre Forest CRC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jamie Brough Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Joshua Wood Wolverhampton Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Felix Oliver Sheffield Racing CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Freddie Farr Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Jonas Mullington Derby Mercury RC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C
--- Alfie Nott North Midlands Youth Squad Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C
--- Charles van Adrichem Matlock CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Jaime Downing Wolverhampton Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eva-Joan Leavis Leicester Forest CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harriet Danvers Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Roxanne Schumacher ROTOR Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Beth Gardner Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Maisie Railton Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Megan Cherry Leicester Forest CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Lydia Turan Holmfirth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Ruby Summer Osborne Leicester Forest CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Gemma Newall Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Ruby Isaac Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Jemima Danvers Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Samuel Abbott Wyre Forest CRC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Isaac Oliver Sheffield Youth Cycling Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Aidan Pettitt Coalville Wheelers CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Samuel Murcott Beeston Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Rocco Schumacher ROTOR Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Fraser Cummings Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Callum Marshall Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Nathan Pettitt Coalville Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Liam Campbell Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Caitlyn Beardsmore Beeston RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Evie Bellingall Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
--- Niamh Campbell Williams Derby Mercury RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lindsay Toy Beeston RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Zak Machin Cero - Cycle Division Racing T... Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ben Marsh WORX Factory Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joshua Williams JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Samuel Thomas Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Oliver Cassidy JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  John Appleby Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Ben Mellor Matlock CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Ethan Campbell Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Ellis Jackson Leicester Forest CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Cat 3/4 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat 3/4 Male - Results
1.  Huw Owen Clwb Beicio Egni Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Sam Molony NCG Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  James Mason Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Henry Hollyman Otley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  David Parkin Chorley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Edward Woodward Beeston Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Liam Gilpin Geared Up & CN Cycles RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Joshua Horsfield Bridgnorth Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lewis Holmes Beeston Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Michael Newall HUUB Ribble Performance Academ... Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Jacob Day Ashfield RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Reuben Orr Finished 3rd 0

12.  Reuben Orr -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  David Cunningham 365 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matthew Meanwell COBL Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Benjamin Smith Army Cycling Union Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  John MacDonald Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Jack Brooks Vector Cycling Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  James Green Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Kyle Abrahams Team Jewson-M.I.Racing Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Sam Amps Beeston Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Bell Fibrax Wrexham Roads Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Peter Boyce Team Senza Limiti Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- James Carr Leicester Forest CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Stuart Crawford Chorley Cycling Club Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Axel Dopfer Team Bottrill Did not start 0
Points: 0 | Status: Did not start
--- James Folwer Cheshire Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Julian Freeman Rockingham Forest Whls Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Joe Geehan 365 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Chris Horsfield Bridgnorth Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Jacques Amicus 13 Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Matthew Jones Crimson Orientation Marketing ... Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Danny Laud Born to Bike Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Michael Page Epsom Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jonathan Parry Did not finish 0

Jonathan Parry -

Points: 0 | Status: Did not finish
--- Fred Shenton-McQueen Beeston Cycling Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Sam Slough FTP-Fulfil The Potential-Racin... Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Josh Tipper Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Archie White Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Carl Woodfield 365 Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Only - Results
1.  William Allen Clancy Briggs Cycling Academy Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Jonathan Okon Beeston Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Tobias Edwards Lifting Gear Prod- CyclesInMot... Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Chris Evans Amicus 13 Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Mike Walker NCG Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Thomas Bright Sheffrec CC Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Jack Friend Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Jack Arnold Ashfield RC Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Daniel Armstrong JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Richard Moore Amicus 13 Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Simon Hale Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  George Ford Yomp Bonk Crew Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Ian Clark Finished 4th 0

13.  Ian Clark -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Sarah Briggs RFDA Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Nicholas Brackenridge University of Lincoln CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Roscoe Martin South Normanton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Richard Blackman Solihull CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- John Appleby API-Metrow/Bodyby JR Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Simon Atkin Salford Cycling Club Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Richard Freeman Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Sam Munro Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Daniel Piercy Loughborough Students CC Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th
--- Killian Stewart COBL Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Jonathan Veitch Beeston Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Luke Wiggs COBL Cycling Club Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Cat 3/4 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat 3/4 Female - Results
1.  Sophie Alden VC Norwich Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Ella Roper Abingdon Race Team Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Annabel Parker JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Holly Bailey JRC-Shutt-Ridley Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Millie Noble UpShift Nutrition Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Alice Orgill Team Empella Cyclo-Cross.Com Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Lilja Raine JRC-Shutt-Ridley Race Team Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Circuit race on 2.3km dedicated tarmac motor racing circuit closed to traffic.  U8 to U16 Youth and Cat 3/4 races on a well surfaced triangular circuit with chicanes and a hairpin. (Reduced circuit for U8 age category).

 

PLEASE NOTE: Race schedule may change dependant on Covid restrictions.

The Races

U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 08/08/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 09:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry:
Sun 08/08/21 – 09:45
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 10:00 Youth Only None --- 15 mins / plus 2 laps
Entry:
Sun 08/08/21 – 10:00
Youth Only, None
15 mins / plus 2 laps
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 08/08/21 – 01:00
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 10:25 Youth Only None --- 20 mins / plus 4 laps
Entry:
Sun 08/08/21 – 10:25
Youth Only, None
20 mins / plus 4 laps
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sun 08/08/21 – 01:00
Youth Only, None
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 08/08/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 10:50 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins / plus 6 laps
Entry:
Sun 08/08/21 – 10:50
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins / plus 6 laps
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sun 08/08/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 11:20 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 35 mins / plus 20 laps / 24km / 15 miles
Entry:
Sun 08/08/21 – 11:20
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
35 mins / plus 20 laps / 24km / 15 miles
Cat 3/4 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 12:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 20 laps / 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 08/08/21 – 12:30
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 20 laps / 50km / 31 miles
4th Cat Only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 13:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / plus 20 laps / 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 08/08/21 – 13:45
Regional C+, Band 5
01 hr / plus 20 laps / 50km / 31 miles
Cat 3/4 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 08/08/21 13:45 Regional C+ Band 5 (<10 Entrants) --- 01 hr / plus 20 laps / 50km / 31 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 08/08/21 – 13:45
Regional C+, Band 5 (<10 Entrants)
01 hr / plus 20 laps / 50km / 31 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk