Dolan Bikes North West Youth League - Round 2 North Cheshire Clarion

Closed Circuit , Liverpool – Sunday, 16 May 2021

Event Summary

Event Overview

Welcome to round 2 of the Dolan Bikes North West Youth League 2021 organized by North Cheshire Clarion.

 

The North West Youth Cycling League is back for 2021 with a new format!  This is a closed circuit only league of 7 races at different venues and the winners will be North West Youth League Champions! 

 

A huge THANK YOU to Dolan Bikes for supporting the series, please visit https://www.dolan-bikes.com/

 

Race 1      10:00    Youth E                             15 mins 

Race 2      10:30    Youth D                             20 mins 

Race 3      11:00    Youth C                             30 mins 

Race 4      11:45    Youth B Boys                    30 mins 

Race 5      12:30    Youth A/B Girls                 30 mins 

Race 6      13:15    Youth A Boys                   30 mins

 

Maximum field size for all races will be 30 riders due to current covid restriction. Over subscribed races shall have priority given to North West riders.

Event Details

Event URN:

484197

Start Date:

Sun, 16th May 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Litherland Circuit, Boundary Road, Litherland, Liverpool, Lancashire, L21 7LA

View map

Series:

North West Youth League

Entry close date

Sun, 9th May 2021

Event Organiser:

Gary Scott
gscottncc@outlook.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Cobey Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Nathaniel Clegg North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Edwards Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jack Bowman Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Samuel Cottrill North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Oliver Cottrill Finished 0

6.  Oliver Cottrill -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Edward Leslie Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Oliver Tracey Finished 0

8.  Oliver Tracey -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Harry Sparks Bolton Hot Wheels CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Mitchell Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Alastair Osborne-White North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Benjamin Atkinson North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Libby Winkley Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zoe Scott North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Charlotte Brighouse North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Iona Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Josh Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Albert Winkley Red Rose Olympic CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Red Johnson Sportcity Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Frank White North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Mannion Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Joshua Hughes Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Tommy Bowman Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Harry Jennings Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Tom Jennings Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Freddie Roberts Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Ben Turner Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Otto Bowden Mid Lancs BMX Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Brodie Stewart Shibden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Leo Walsh Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Thomas Palmer Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Finley Potter Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Nathaniel Obertelli Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Euan Atkinson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Harry Patterson Bury Clarion Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Finley Brennan Red Rose Olympic CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Joe Kendall Finished 0

23.  Joe Kendall -

Points: 0 | Status: Finished
24.  George Fairclough Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alaina Jones Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Seraphina Clegg North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Katie Morgan Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Eleanor Rayner Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Bethan Pimble Fibrax Wrexham Roads Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Philippa Rankin Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Aoife Charlesworth Fibrax Wrexham Roads Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Maggie Pimble Fibrax Wrexham Roads Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Betty Jones North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Grace Fairclough Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Amelia Osborne-White North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Lucy Leslie Salt Ayre Cog Set Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D
--- Neve Marsden North Cheshire Clarion Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Xander Graham Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Billy Ladle Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Freddie Winkley Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elliot Turner Hafren CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Harry Ball Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alexander Barrington-Crow Sulis Scorpions Youth Cycling ... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Charlie Porter Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Edward Whittaker Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Oliver Liptrot Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Liam Curran Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Owen Rayner Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Aisling Charlesworth Fibrax Wrexham Roads Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Katie Lawson Secret-Training.cc Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jessie Jo Haslingden Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Melissa Moscrop Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lexi Webb North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Ciara Postlethwaite Mossley CRT Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Stewart Shibden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  James Ingham Green Jersey CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tyler Jackson Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Trayden Jarrett Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Bill Preston Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Fraser Cummings Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Oliver Ball Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Harper Johnson Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Charlie Brennan Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Patrick Mannion Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Matthew Hill North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Alexander Sutton Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Frank Griffin Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Steffan Hunt Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Tom Murphy Dolan Ellesse Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ewan McGrath Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Thomas Hassell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Samuel Wrightson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Freddie Wood Harry Middleton Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Carys Blowers Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Phoebe Taylor Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Gabby Scott North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Zoe Parker Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Evie Smith Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ruby Blanc Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Josephine Hurst Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Abby Johnston Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Briony Roberts Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lily Brindle JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Amelia Walton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Florence Rhodes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle C... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Eva Newby RFDA Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Archie Fletcher Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Foster Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Raphael Tabiner Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  John Bardsley Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Wiggins Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  John Cull Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Cai Curtis-Roberts Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Deetray Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jack Acres Green Jersey CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jude Davison Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Dan Eastham Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Benjamin Livesey Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Ben Ellis Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Oliver Jones Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jack Shanley Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  John White North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Peter Hopley Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Harry Roberts Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Jack Hargreaves Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Arthur Yates Dolan Ellesse Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Freddie Dobson Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  James Clinton Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Joseph McGinty Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Matthew Cole Triology ManHealth Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Ethan Haughton Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

About the Event

Info for Riders

All riders to arrive no earlier than 1 hour before their race and must have their gears "self" checked prior to signing on. Sign on will close 20 minutes prior to the start time of each race.

 

Entries close end of day, 9th May 2021.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 16/05/21 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 16/05/21 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 10:30 Youth Only None --- 20 mins
Sun 16/05/21 – 10:30
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 10:30 Youth Only --- 20 mins
Sun 16/05/21 – 10:30
Youth Only,
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 11:00 Youth Only --- 30 mins
Sun 16/05/21 – 11:00
Youth Only,
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 11:00 Youth Only --- 30 mins
Sun 16/05/21 – 11:00
Youth Only,
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 11:45 Youth Only None --- 30 mins
Sun 16/05/21 – 11:45
Youth Only, None
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 12:30 Youth Only None --- 30 mins
Sun 16/05/21 – 12:30
Youth Only, None
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 12:30 Youth Only None ---
Sun 16/05/21 – 12:30
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 13:15 Youth Only None --- 30 mins
Sun 16/05/21 – 13:15
Youth Only, None
30 mins

Event Summary

Event Overview

Welcome to round 2 of the Dolan Bikes North West Youth League 2021 organized by North Cheshire Clarion.

 

The North West Youth Cycling League is back for 2021 with a new format!  This is a closed circuit only league of 7 races at different venues and the winners will be North West Youth League Champions! 

 

A huge THANK YOU to Dolan Bikes for supporting the series, please visit https://www.dolan-bikes.com/

 

Race 1      10:00    Youth E                             15 mins 

Race 2      10:30    Youth D                             20 mins 

Race 3      11:00    Youth C                             30 mins 

Race 4      11:45    Youth B Boys                    30 mins 

Race 5      12:30    Youth A/B Girls                 30 mins 

Race 6      13:15    Youth A Boys                   30 mins

 

Maximum field size for all races will be 30 riders due to current covid restriction. Over subscribed races shall have priority given to North West riders.

Event Details

Event URN:

484197

Start Date:

Sun, 16th May 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Litherland Circuit, Boundary Road, Litherland, Liverpool, Lancashire, L21 7LA

View map

Series:

North West Youth League

Entry close date

Sun, 9th May 2021

Event Organiser:

Gary Scott
gscottncc@outlook.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Cobey Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Nathaniel Clegg North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Oliver Edwards Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Jack Bowman Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Samuel Cottrill North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Oliver Cottrill Finished 0

6.  Oliver Cottrill -

Points: 0 | Status: Finished
7.  Edward Leslie Salt Ayre Cog Set Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Oliver Tracey Finished 0

8.  Oliver Tracey -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Harry Sparks Bolton Hot Wheels CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
10.  Mitchell Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Alastair Osborne-White North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
12.  Benjamin Atkinson North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Libby Winkley Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Zoe Scott North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Charlotte Brighouse North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Iona Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Josh Stewart SteppingStanes Youth Cycling C... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Albert Winkley Red Rose Olympic CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Red Johnson Sportcity Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Frank White North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Oliver Mannion Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Joshua Hughes Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Tommy Bowman Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Harry Jennings Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Tom Jennings Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Freddie Roberts Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Ben Turner Hafren CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Otto Bowden Mid Lancs BMX Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Brodie Stewart Shibden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Leo Walsh Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Thomas Palmer Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
17.  Finley Potter Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
18.  Nathaniel Obertelli Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
19.  Ruaraidh Macpherson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
20.  Euan Atkinson North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
21.  Harry Patterson Bury Clarion Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
22.  Finley Brennan Red Rose Olympic CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
23.  Joe Kendall Finished 0

23.  Joe Kendall -

Points: 0 | Status: Finished
24.  George Fairclough Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alaina Jones Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Seraphina Clegg North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Katie Morgan Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Eleanor Rayner Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Bethan Pimble Fibrax Wrexham Roads Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Philippa Rankin Ribble Valley Juniors Cycling ... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Aoife Charlesworth Fibrax Wrexham Roads Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Maggie Pimble Fibrax Wrexham Roads Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Betty Jones North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Grace Fairclough Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Amelia Osborne-White North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Lucy Leslie Salt Ayre Cog Set Did not finish D 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: D
--- Neve Marsden North Cheshire Clarion Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Xander Graham Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aidan Ryder Edinburgh RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Billy Ladle Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Freddie Winkley Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Elliot Turner Hafren CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Harry Ball Salt Ayre Cog Set Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Alexander Barrington-Crow Sulis Scorpions Youth Cycling ... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Charlie Porter Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Edward Whittaker Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Oliver Liptrot Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Liam Curran Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Owen Rayner Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Aisling Charlesworth Fibrax Wrexham Roads Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Katie Lawson Secret-Training.cc Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jessie Jo Haslingden Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Melissa Moscrop Southport CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Lexi Webb North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Ciara Postlethwaite Mossley CRT Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Bell Kirklees Cycling Academy Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Jamie Stewart Shibden Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  James Ingham Green Jersey CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Tyler Jackson Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Trayden Jarrett Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Bill Preston Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Fraser Cummings Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Oliver Ball Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Iestyn Evans Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Harper Johnson Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Charlie Brennan Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Patrick Mannion Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Matthew Hill North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Alexander Sutton Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Frank Griffin Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Steffan Hunt Rhyl Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Tom Murphy Dolan Ellesse Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
22.  Ewan McGrath Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Thomas Hassell Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Samuel Wrightson Border City Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Freddie Wood Harry Middleton Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Carys Blowers Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Phoebe Taylor Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
4.  Gabby Scott North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Zoe Parker Solihull CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Evie Smith Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Ruby Blanc Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Faye Williams North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Josephine Hurst Rhyl Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Abby Johnston Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Briony Roberts Hafren CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lily Brindle JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Layla Bradbrook Marsh Tracks Racing - Trek Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Amelia Walton Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Florence Rhodes Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle C... Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Eva Newby RFDA Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Archie Fletcher Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Alexander Foster Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Raphael Tabiner Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  John Bardsley Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Ben Wiggins Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  John Cull Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Cai Curtis-Roberts Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Deetray Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Jack Acres Green Jersey CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jude Davison Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Dan Eastham Red Rose Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Benjamin Livesey Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Ben Ellis Matlock CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Oliver Jones Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jack Shanley Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  John White North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Peter Hopley Beacon Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Harry Roberts Liverpool Century RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Jack Hargreaves Bolton Hot Wheels CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Arthur Yates Dolan Ellesse Race Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Freddie Dobson Cog Set Papyrus Racing Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
27.  James Clinton Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Joseph McGinty Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Matthew Cole Triology ManHealth Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Ethan Haughton Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

About the Event

Info for Riders

All riders to arrive no earlier than 1 hour before their race and must have their gears "self" checked prior to signing on. Sign on will close 20 minutes prior to the start time of each race.

 

Entries close end of day, 9th May 2021.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 16/05/21 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 10:00 Youth Only None --- 15 mins
Sun 16/05/21 – 10:00
Youth Only, None
15 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 10:30 Youth Only None --- 20 mins
Sun 16/05/21 – 10:30
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 10:30 Youth Only --- 20 mins
Sun 16/05/21 – 10:30
Youth Only,
20 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 11:00 Youth Only --- 30 mins
Sun 16/05/21 – 11:00
Youth Only,
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 11:00 Youth Only --- 30 mins
Sun 16/05/21 – 11:00
Youth Only,
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 11:45 Youth Only None --- 30 mins
Sun 16/05/21 – 11:45
Youth Only, None
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 12:30 Youth Only None --- 30 mins
Sun 16/05/21 – 12:30
Youth Only, None
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 12:30 Youth Only None ---
Sun 16/05/21 – 12:30
Youth Only, None
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 16/05/21 13:15 Youth Only None --- 30 mins
Sun 16/05/21 – 13:15
Youth Only, None
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk