SERRL - Ardingly Circuit Races #1

Closed Circuit , Haywards Heath – Sunday, 18 Apr 2021

Event Summary

Event Overview

A series of 30-minute closed circuit races for various ability categories. Priority will be given to South East Region riders.

  • 4th Category Men,
  • 3rd Category Men,
  • 2nd Category Men,
  • 2/3/4 Category Women,

Ardingly Show ground is completely closed to the public, so makes a safe place to race. We have mapped out a 1.67km loop, which has a combination of long straights as well as some fairly tight cornering, ensuring a good mix of physical and technical ability is required.

Event Details

Event URN:

483681

Start Date:

Sun, 18th Apr 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Ardingly Showground, Selsfield Road, Haywards Heath, RH17 6TL

View map

Entry close date

Wed, 14th Apr 2021

Event Organiser:

Alan Denman
alan@project51racing.com

Results

Confirmed Results

4th Category Men

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Category Men - Results
1.  Thomas Vassen G!RO Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrea Bartoluccio Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nathan Parrish PRTZ cc Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Benjamin Dewey Sussex Revolution Velo Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Luca Stringer Crawley Wheelers Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joe Walker Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Matt O'Brien Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Brian Dodkins Dorking Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Tommy Blake Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Max Rowley-Sanchez VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Fry Finished 4th 0

11.  David Fry -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Leon Ryan Neighbourhood Brighton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Harry Gilliam Neighbourhood Brighton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  David Harry Cranleigh Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Edward Blowers VC Deal Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  David Carter VC Deal Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Neil Feakins Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Michael Amos Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Shaun Ronaldson Reflex Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Lawrence Daley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  David Harris San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Benjamin Lee Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  David Fowler SQL Undercover Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Kieran Barber PRTZ cc Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Edd Saunders Neighbourhood Brighton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Roger Crouch Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Samuel Burrell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3rd Category Men (Race 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Category Men (Race 1) - Results
1.  Lukas Nerurkar VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jesse Yates Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Golliker trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Sales Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Frederick Newman VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ryan Machin Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Daniel Hawkes BTNRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Conor Williams VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joshua Ballinger trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Nathan Delaney Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Peter Hargreaves VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ashley Dennis S.C.Punta Galea Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Simon Miller Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Chris Stanton Tri Surrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jake Hill Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Jonathan Graciano Medway Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Sean Bridgeman VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Sam Bacon Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Lee Messenger Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Alistair Platt Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Cameron Carthew Wigmore CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3rd Category Men (Race 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Category Men (Race 2) - Results
1.  Lukas Nerurkar VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Hawkes BTNRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joseph Martin Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jules Birks VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ashley Dennis S.C.Punta Galea Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Colin Ballbach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Liam Yates Finished 3rd 0

11.  Liam Yates -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  John Tindell Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Simon McLeod BTNRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Simon Carter 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jacob James trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Robert Thomas BTNRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jesse Yates Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Polly Burge Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rose McGovern Cowley Road Condors Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aoife McDonald-Bowyer UCL Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kathryn Gohl Nice Brew Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Grace Davies Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lucy Williams Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Georgina Wise Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2nd Category Men

Position Name Club name Rider status Category Points
2nd Category Men - Results
1.  Thomas Lowther Vredestein Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Bonham Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Pullen Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Maximillian Ashwanden TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Isaac Wright Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alexander Bosley Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Day HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ben McKie VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Bradley Shenton Partenza - Nude Espresso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Thomas Mason Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Adam Cotterell Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Provisional Race Schedule

  1. 4th Category Men – 0900
  2. 3rd category Men (Race 1) – 0945
  3. 3rd Category Men (Race 2) – 1030
  4. 2/3/4 Category Women – 1115
  5. 2nd Category Men – 1200

Entry Info

  • Online entry only, via British Cycling website;
  • No entries on the day will be taken;
  • Organiser will select entries, with priority given to South East Region riders;
  • Entries will close 5 days before the race. You will be notified if your entry has been accepted then;
  • Full Race License holders only. No day licenses issued for these events;

Pre-Race Info

  • Your Race Number will be sent to you in the post (please ensure your full postal address is listed on your British Cycling membership details). This is so you can be race ready on the day with minimal interaction with race officials. These numbers do not have to be handed in after your race;
  • Commissaires briefing will be sent to you the day before by email. You must reply to the email, to except you have read it. Confirmation of receipt must be received before you race;

On the day Info

  • Entrance to the showground will be through the South Gate only to avoid interaction with other users;
  • You must park in designated area;
  • There will be no actual signing on, on the day. Numbers will be sent to you in advance, so you can be race ready;
  • You can only go to the holding pen by the start line 15 minutes before your race (as long as the previous race has finished);
  • The commissaire will check attendance and licenses once you are in the holding pen;
  • Please do not arrive to the showground more than 60 minutes before your race, to help avoid any unnecessary build-up of people;
  • Please leave as promptly as possible after your race, to help avoid any unnecessary build-up of people;
  • There will be no prize presentation on the day;
  • Results will be communicated on the day via the League’s facebook page and later on the website, southeastroadraceleague.com .

The Races

4th Category Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/04/21 09:00 Regional C None --- 30 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/04/21 – 09:00
Regional C, None
30 mins
3rd Category Men (Race 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/04/21 09:45 Regional C None --- 30 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/04/21 – 09:45
Regional C, None
30 mins
3rd Category Men (Race 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/04/21 10:30 Regional C None --- 30 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/04/21 – 10:30
Regional C, None
30 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/04/21 11:15 Regional C None --- 30 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/04/21 – 11:15
Regional C, None
30 mins
2nd Category Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/04/21 12:00 Regional C None --- 30 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/04/21 – 12:00
Regional C, None
30 mins

Event Summary

Event Overview

A series of 30-minute closed circuit races for various ability categories. Priority will be given to South East Region riders.

  • 4th Category Men,
  • 3rd Category Men,
  • 2nd Category Men,
  • 2/3/4 Category Women,

Ardingly Show ground is completely closed to the public, so makes a safe place to race. We have mapped out a 1.67km loop, which has a combination of long straights as well as some fairly tight cornering, ensuring a good mix of physical and technical ability is required.

Event Details

Event URN:

483681

Start Date:

Sun, 18th Apr 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Ardingly Showground, Selsfield Road, Haywards Heath, RH17 6TL

View map

Entry close date

Wed, 14th Apr 2021

Event Organiser:

Alan Denman
alan@project51racing.com

Results

Confirmed Results

4th Category Men

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Category Men - Results
1.  Thomas Vassen G!RO Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Andrea Bartoluccio Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Nathan Parrish PRTZ cc Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Benjamin Dewey Sussex Revolution Velo Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Luca Stringer Crawley Wheelers Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Joe Walker Brighton Mitre CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Matt O'Brien Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Brian Dodkins Dorking Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Tommy Blake Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Max Rowley-Sanchez VC Londres Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Fry Finished 4th 0

11.  David Fry -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Leon Ryan Neighbourhood Brighton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Harry Gilliam Neighbourhood Brighton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  David Harry Cranleigh Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Edward Blowers VC Deal Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  David Carter VC Deal Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Neil Feakins Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
18.  Michael Amos Southborough & District Whls Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Shaun Ronaldson Reflex Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Lawrence Daley Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  David Harris San Fairy Ann CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Benjamin Lee Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  David Fowler SQL Undercover Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Kieran Barber PRTZ cc Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
25.  Edd Saunders Neighbourhood Brighton CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Roger Crouch Dulwich Paragon CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Samuel Burrell Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

3rd Category Men (Race 1)

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Category Men (Race 1) - Results
1.  Lukas Nerurkar VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jesse Yates Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Golliker trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  George Sales Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Frederick Newman VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Ryan Machin Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Daniel Hawkes BTNRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Conor Williams VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Joshua Ballinger trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Tijmen Schel Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Nathan Delaney Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Peter Hargreaves VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ashley Dennis S.C.Punta Galea Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Simon Miller Southborough & District Whls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Chris Stanton Tri Surrey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Jake Hill Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Jonathan Graciano Medway Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Sean Bridgeman VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Sam Bacon Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Lee Messenger Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Alistair Platt Charlotteville CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Cameron Carthew Wigmore CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

3rd Category Men (Race 2)

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Category Men (Race 2) - Results
1.  Lukas Nerurkar VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Daniel Hawkes BTNRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joseph Martin Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jules Birks VC Londres Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Ashley Dennis S.C.Punta Galea Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Colin Ballbach Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Liam Yates Finished 3rd 0

11.  Liam Yates -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  John Tindell Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Simon McLeod BTNRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Simon Carter 4T+ Cyclopark Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Jacob James trainSharp Development team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Robert Thomas BTNRT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jesse Yates Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Polly Burge Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Rose McGovern Cowley Road Condors Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Aoife McDonald-Bowyer UCL Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Kathryn Gohl Nice Brew Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Grace Davies Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Lucy Williams Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Georgina Wise Crawley Wheelers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2nd Category Men

Position Name Club name Rider status Category Points
2nd Category Men - Results
1.  Thomas Lowther Vredestein Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  James Bonham Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Jamie Pullen Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Maximillian Ashwanden TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Isaac Wright Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Philip Glowinski VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Alexander Bosley Brother U.K - Cycle Team OnFor... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Mark Day HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Ben McKie VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Bradley Shenton Partenza - Nude Espresso RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Thomas Mason Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Adam Cotterell Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Provisional Race Schedule

  1. 4th Category Men – 0900
  2. 3rd category Men (Race 1) – 0945
  3. 3rd Category Men (Race 2) – 1030
  4. 2/3/4 Category Women – 1115
  5. 2nd Category Men – 1200

Entry Info

  • Online entry only, via British Cycling website;
  • No entries on the day will be taken;
  • Organiser will select entries, with priority given to South East Region riders;
  • Entries will close 5 days before the race. You will be notified if your entry has been accepted then;
  • Full Race License holders only. No day licenses issued for these events;

Pre-Race Info

  • Your Race Number will be sent to you in the post (please ensure your full postal address is listed on your British Cycling membership details). This is so you can be race ready on the day with minimal interaction with race officials. These numbers do not have to be handed in after your race;
  • Commissaires briefing will be sent to you the day before by email. You must reply to the email, to except you have read it. Confirmation of receipt must be received before you race;

On the day Info

  • Entrance to the showground will be through the South Gate only to avoid interaction with other users;
  • You must park in designated area;
  • There will be no actual signing on, on the day. Numbers will be sent to you in advance, so you can be race ready;
  • You can only go to the holding pen by the start line 15 minutes before your race (as long as the previous race has finished);
  • The commissaire will check attendance and licenses once you are in the holding pen;
  • Please do not arrive to the showground more than 60 minutes before your race, to help avoid any unnecessary build-up of people;
  • Please leave as promptly as possible after your race, to help avoid any unnecessary build-up of people;
  • There will be no prize presentation on the day;
  • Results will be communicated on the day via the League’s facebook page and later on the website, southeastroadraceleague.com .

The Races

4th Category Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/04/21 09:00 Regional C None --- 30 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/04/21 – 09:00
Regional C, None
30 mins
3rd Category Men (Race 1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/04/21 09:45 Regional C None --- 30 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/04/21 – 09:45
Regional C, None
30 mins
3rd Category Men (Race 2) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/04/21 10:30 Regional C None --- 30 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/04/21 – 10:30
Regional C, None
30 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/04/21 11:15 Regional C None --- 30 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/04/21 – 11:15
Regional C, None
30 mins
2nd Category Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 18/04/21 12:00 Regional C None --- 30 mins
Entry: Postal: (£15.00), On Day: (£15.00)
Sun 18/04/21 – 12:00
Regional C, None
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk