Spokes RT - Summer Development Race - 1

Closed Circuit , Lochgelly – Thursday, 20 May 2021

Event Summary

Event Overview

Start of Racing at Fife Cycle Park, Spokes Race Team, will be running a Summer Development Series to get everyone back on their bike and racing. This event is part of a six race series, there will be series prizes only. The series will help support the running of the Spokes Racing Team and youth development.

Events for: Youth A & B and Seniors/Juniors (Female & Male)

 

Event Details

Event URN:

483536

Start Date:

Thu, 20th May 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Entry close date

Thu, 13th May 2021

Event Organiser:

Robbie Brown
robbie.brown@ecosse-wte.com

Safeguarding lead:

Martin Harris
mpgharris@me.com

Delegate Organiser:
Martin Harris
mpgharris@me.com

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Reuben Oakley Edinburgh RC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Cameron Adam Musselburgh RCC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Alasdair Baillie Stirling Bike Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Peter Ferguson Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Oliver Walker East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Rory Laidlaw Peebles CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Emma Baillie Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  James Sweeney Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Struan Shaw Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  James Burnett Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Elliot Speedie Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Hall Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Daisy Wilkinson Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Orla Stewart Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Cat-3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat-3/4 - Results
1.  Ciaran Mc Sherry Edinburgh RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Conal Davidson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Bunyan Inverclyde Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Tree Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jacob Smith Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jamie Mackenzie META Bike Division Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Merry Neukyt Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Bruce Irvine Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gregor McArthur Vanelli-Project Go Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Harry Mustard Edinburgh RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Macivor West Lothian Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alasdair Watt Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Luke Bates EH Star Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Mark Webster EH Star Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Richard Harris Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Brodie Runciman Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Alan Smith Finished 3rd 0

18.  Alan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Simon Arnot Torvelo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Nicholas Moir Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Joshua Higgins RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Mark Walker Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Hamish MacLaren Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Jordan Doig Wheelbase CabTech Castelli Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Stephen Clayton RT23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Marc Cunningham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Charlie Ross Forth Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Craig Duncan Team Andrew Allan Architecture Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Matthew Stephen Fife Cycling 2000 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Melvin Hart Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Adrian Hay Dunfermline CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  John Alexander University of Aberdeen Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  John MacLeod Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Darren Lindsay Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Stephen Wilson Hebridean Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Matthew Benger Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Kenny Blair Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Jesse Dawson Glasgow Nightingale CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Mark Anderson Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Michael Nally Dunfermline CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Lewis Scott DUMRCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Lewis Coffin Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Michael Ferrier Dunfermline CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Sean Hadden Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Robert Marshall Forth Velo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Female Seniors & Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Female Seniors & Juniors - Results
1.  Heather Elder Synergy Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Victoria Smith AeroCoach Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Eilidh Shaw Tofauti Everyone Active Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Beth Morrow Storey Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Beth Harley-Jepson Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Morven Yeoman Tofauti Everyone Active Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lauren Johnston Torvelo Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Arianne Holland Forth Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alexandra Hayden Vanelli-Project Go Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Abigail Corsie Dundee Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Katie Scott Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Eleanor McKay Vanelli-Project Go Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Rachel Hardman University of Aberdeen Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Katy Tweedie Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Laura Sarkis Velocita Coaching Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Roz Boynton Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Ingrid Kidd Angus Bike Chain Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Shona Maclachlan Torvelo Racing Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
21.  Rachel Payne Kinross CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Ruth Quigley University of Aberdeen Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Mia Padmanabhan Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Kirsteen Ellis Synergy Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Linda Sinclair Finished 0

25.  Linda Sinclair -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Emily Catmur Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Grace Norman Vanelli-Project Go Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Jesse Vernon Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male Senior & Junior E123

Position Name Club name Rider status Category Points
Male Senior & Junior E123 - Results
1.  Colin Dunlop Veloclub Edinburgh Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Fraser Gault Spokes Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alastair McNicol dooleys cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rory McGuire Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Callum Thornley Spokes Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matti Dobbins RT23 Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Cameron Richardson Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Finn Crockett Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Greig Brown Vanelli-Project Go Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  James Mccallum META Bike Division Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Richard McDonald Vanelli-Project Go Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Aaron King RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Daniel Kain Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Alfie Atterton The Cycling Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Calum Gibb University of Aberdeen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Murray Lawson Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Alistair Merry Dundee Thistle RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Chris Main Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Andrew Bruce Vanelli-Project Go Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
24.  Kevin Barclay dooleys cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Christopher Hordon Ryan's Bike Surgery-Thomson Ho... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Jared Linden Royal Dean Forest CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Finn McHenry The Cycling Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Cameron Brown Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Sean Taylor Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Cameron Balfour Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Fergus Robinson HUUB Ribble Performance Academ... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  James Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Andy Auld Team Andrew Allan Architecture Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ross Birrell Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Alan Dean Edinburgh RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Archie Ellen The Cycling Academy Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Andrew Hale Team Andrew Allan Architecture Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Graeme Hart Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Angus Joshi Edinburgh RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Callum Reid The Cycling Academy Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Louie Urquhart-Dixon trainSharp Development team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

By entering the event you are agreeing to comply with British Cycling Rules & Regulations.

The event shall be compliant with the relevant Covid guidelines, we will advise further in Race Pack when issued. There will be restrictions on attendees, where practical riders should be self sufficient and youth riders with a maximum of one parent/guardian. There will be no spectating.

Entries will not be accepted until after closing date.

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 18:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Thu 20/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5
30 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 20/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 20/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 20/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Cat-3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 18:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 20/05/21 – 18:40
Regional C+, Band 5
40 mins
Female Seniors & Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 19:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 20/05/21 – 19:30
Regional C+, Band 5
40 mins
Male Senior & Junior E123 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 20:20 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Thu 20/05/21 – 20:20
Regional C+, Band 5
50 mins

Event Summary

Event Overview

Start of Racing at Fife Cycle Park, Spokes Race Team, will be running a Summer Development Series to get everyone back on their bike and racing. This event is part of a six race series, there will be series prizes only. The series will help support the running of the Spokes Racing Team and youth development.

Events for: Youth A & B and Seniors/Juniors (Female & Male)

 

Event Details

Event URN:

483536

Start Date:

Thu, 20th May 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Fife Cycle Park, Station Road, Lochgelly, KY5 8LZ

View map

Entry close date

Thu, 13th May 2021

Event Organiser:

Robbie Brown
robbie.brown@ecosse-wte.com

Safeguarding lead:

Martin Harris
mpgharris@me.com

Delegate Organiser:
Martin Harris
mpgharris@me.com

Results

Confirmed Results

Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys - Results
1.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Luis Ryder Edinburgh RC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Reuben Oakley Edinburgh RC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Cameron Adam Musselburgh RCC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Emmet Foster Carnegie Cyclones Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Alasdair Baillie Stirling Bike Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Peter Ferguson Edinburgh RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Oliver Walker East Kilbride Road Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Rory Laidlaw Peebles CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Isla McCutcheon Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Emma Baillie Stirling Bike Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Boys - Results
1.  James Sweeney Edinburgh RC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Adam Murray East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Struan Shaw Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  James Burnett Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Elliot Speedie Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Jamie Hall Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Erin Boothman East Kilbride Road Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Daisy Wilkinson Edinburgh RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Niamh Waters Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Anna Birrell Edinburgh RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Orla Stewart Stirling Bike Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Cat-3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat-3/4 - Results
1.  Ciaran Mc Sherry Edinburgh RC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Conal Davidson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan Bunyan Inverclyde Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  James Tree Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Jacob Smith Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Jamie Mackenzie META Bike Division Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Merry Neukyt Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Bruce Irvine Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Gregor McArthur Vanelli-Project Go Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Harry Mustard Edinburgh RC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Macivor West Lothian Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Alasdair Watt Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Luke Bates EH Star Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Mark Webster EH Star Cycling Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Richard Harris Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Brodie Runciman Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Alan Smith Finished 3rd 0

18.  Alan Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Simon Arnot Torvelo Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Nicholas Moir Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Joshua Higgins RC Cumbernauld & Kilsyth Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Mark Walker Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Hamish MacLaren Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Jordan Doig Wheelbase CabTech Castelli Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Stephen Clayton RT23 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Marc Cunningham Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Charlie Ross Forth Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Craig Duncan Team Andrew Allan Architecture Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Matthew Stephen Fife Cycling 2000 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Melvin Hart Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Adrian Hay Dunfermline CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
32.  John Alexander University of Aberdeen Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  John MacLeod Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Darren Lindsay Musselburgh RCC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Stephen Wilson Hebridean Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Matthew Benger Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Kenny Blair Glasgow Green Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Jesse Dawson Glasgow Nightingale CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Mark Anderson Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Michael Nally Dunfermline CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Lewis Scott DUMRCC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Lewis Coffin Deeside Thistle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Michael Ferrier Dunfermline CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
44.  Sean Hadden Musselburgh RCC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Robert Marshall Forth Velo Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

Female Seniors & Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Female Seniors & Juniors - Results
1.  Heather Elder Synergy Cycles Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Victoria Smith AeroCoach Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Eilidh Shaw Tofauti Everyone Active Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Beth Morrow Storey Racing Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Beth Harley-Jepson Jadan - Vive le Velo Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Morven Yeoman Tofauti Everyone Active Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Lauren Johnston Torvelo Racing Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Anna Fairweather RT23 Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Arianne Holland Forth Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Erin Murphy Deeside Thistle CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Alexandra Hayden Vanelli-Project Go Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Abigail Corsie Dundee Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Katie Scott Stirling Bike Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Eleanor McKay Vanelli-Project Go Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Rachel Hardman University of Aberdeen Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Katy Tweedie Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Laura Sarkis Velocita Coaching Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Roz Boynton Aberdeen Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Ingrid Kidd Angus Bike Chain Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Shona Maclachlan Torvelo Racing Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
21.  Rachel Payne Kinross CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Ruth Quigley University of Aberdeen Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
23.  Mia Padmanabhan Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Kirsteen Ellis Synergy Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Linda Sinclair Finished 0

25.  Linda Sinclair -

Points: 0 | Status: Finished
26.  Emily Catmur Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Grace Norman Vanelli-Project Go Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Jesse Vernon Edinburgh RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Male Senior & Junior E123

Position Name Club name Rider status Category Points
Male Senior & Junior E123 - Results
1.  Colin Dunlop Veloclub Edinburgh Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Fraser Gault Spokes Racing Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Alastair McNicol dooleys cycles Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Alexander Ball Edinburgh RC Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Rory McGuire Leslie Bike Shop-Bikers Boutiq... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Callum Thornley Spokes Racing Team Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matti Dobbins RT23 Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Cameron Richardson Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Finn Crockett Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Greig Brown Vanelli-Project Go Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  James Mccallum META Bike Division Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Richard McDonald Vanelli-Project Go Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
13.  Aaron King RT23 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Alexander MacLeod Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Daniel Kain Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Alfie Atterton The Cycling Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Calum Gibb University of Aberdeen Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Murray Lawson Spokes Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Alistair Merry Dundee Thistle RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Chris Main Deeside Thistle CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Andrew Bruce Vanelli-Project Go Finished Elite 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite
24.  Kevin Barclay dooleys cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Christopher Hordon Ryan's Bike Surgery-Thomson Ho... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Jared Linden Royal Dean Forest CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Finn McHenry The Cycling Academy Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Cameron Brown Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Sean Taylor Team Andrew Allan Architecture Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Cameron Balfour Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Fergus Robinson HUUB Ribble Performance Academ... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  James Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Andy Auld Team Andrew Allan Architecture Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ross Birrell Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Alan Dean Edinburgh RC Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Archie Ellen The Cycling Academy Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Andrew Hale Team Andrew Allan Architecture Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Graeme Hart Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Angus Joshi Edinburgh RC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Callum Reid The Cycling Academy Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Louie Urquhart-Dixon trainSharp Development team Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

By entering the event you are agreeing to comply with British Cycling Rules & Regulations.

The event shall be compliant with the relevant Covid guidelines, we will advise further in Race Pack when issued. There will be restrictions on attendees, where practical riders should be self sufficient and youth riders with a maximum of one parent/guardian. There will be no spectating.

Entries will not be accepted until after closing date.

The Races

Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 18:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Thu 20/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5
30 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 20/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 20/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 18:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Thu 20/05/21 – 18:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Cat-3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 18:40 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 20/05/21 – 18:40
Regional C+, Band 5
40 mins
Female Seniors & Juniors Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 19:30 Regional C+ Band 5 --- 40 mins
Thu 20/05/21 – 19:30
Regional C+, Band 5
40 mins
Male Senior & Junior E123 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/05/21 20:20 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Thu 20/05/21 – 20:20
Regional C+, Band 5
50 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk