Tour of Sussex 2021

Road , East Sussex – Saturday, 18 Sep 2021

Event Summary

Event Overview

Multi stage race taking in courses around Sussex.

Starting with a race around Laughton and including hilly stages and a Individual Time Trial, this promises to be an exciting and tough event.

Open to teams of 4 riders. 

Riders can enter as individuals, please state the name of your team during the entry process.

Individual riders will be accepted into composite teams, you will however be selected and put on a team at random.

Event Details

Event URN:

483038

Start Date:

Sat, 18th Sep 2021

Finish date:

Sun, 19th Sep 2021

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Ringmer Village Hall, Lewes Road, Ringmer, East Sussex, BN8 5QH

View map

Entry close date

Thu, 9th Sep 2021

Event Organiser:

John Powell
07988 838479
john.powell@threesixtysport.co.uk

Safeguarding lead:

John Powell
john.powell@threesixtysport.co.uk

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall - Results
1.  Lucas Towers Holohan Coaching Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harold Evans Kingston Wheelers CC Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Houlberg Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jordan Giles Southampton University Road Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Samuel Clark TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  James Alexander Beeston Cycling Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Guy Drabble Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Michael Cunliffe Paceline RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Cameron Preece Precise Performance RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Sumpton Dulwich Paragon CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jody Paxman Team LDN - Brother UK Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jamie Pullen Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Satoor Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Sam Shepherd Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Finn Dunton trainSharp Development team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Joseph Martin Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Mark Gower Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Josh Copley TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Maximillian Ashwanden TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Danylo Riwnyj Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Joshua Saunders Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Connor Backhouse Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  James Brown Finished 0

24.  James Brown -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Patrick Brown HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Daniel Rees API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Adam Charleston High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Steven Kane Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Charles Gaimster Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  John Wasserman Sunday Echappée Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Stuart Bettis HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  George Skinner Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  George Wells UpShift Nutrition Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Matthew Smith Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Ben Huttly Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Sam Bacon Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Matthew Sim Dorking Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Harvey Stroh Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Alexandre Proy Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Luke Lynch Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Haben Gebrehiwet Tottenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Alexander Dobiecki Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Thomas Mason Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  James Bonham Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Conor Williams VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Paul Barnard Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Nick Busst Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Oliver Wise Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  James Somerfield TRASH MILE Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Mark Aldred Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 1 - Laughton Long

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 - Laughton Long - Results
1.  James Alexander Beeston Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Samuel Clark TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Guy Drabble Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joseph Martin Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Michael Koreneff Onyx Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Cameron McLaren Nopinz Motip Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  James Bonham Paceline RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Satoor Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  George Wells UpShift Nutrition Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Daniel Rees API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Mark Gower Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Patrick Brown HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Matthew Houlberg Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Chris Pook Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Aaron Stone Richardsons Trek DAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jody Paxman Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  George Sales Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Paul Barnard Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jamie Pullen Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Matthew Norris Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Joshua Saunders Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Charles Gaimster Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Nick Busst Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Thomas Palmer Geared Up & CN Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Finn Dunton trainSharp Development team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Sam Shepherd Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Ben Huttly Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Mark Day HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Josh Copley TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Charlie Heffernan HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Maximillian Ashwanden TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Jamie Olsson G!RO Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Connor Backhouse Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  James Somerfield TRASH MILE Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Mark Aldred Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Matthew Sim Dorking Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Lucas Towers Holohan Coaching Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Harold Evans Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  William Abbott Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Michael Cunliffe Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Samuel Wadsley Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Jordan Giles Southampton University Road Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
45.  George Skinner Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Harvey Stroh Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  John Wasserman Sunday Echappée Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Cameron Preece Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Matthew Smith Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Alexander Dobiecki Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Peter Morris Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Chris Schiering Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
54.  Danylo Riwnyj Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Luke Lynch Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Alexandre Proy Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Ben Wheeler Brixton Cycles Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Sam Bacon Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Steven Kane Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Tom Coles G!RO Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
61.  Stuart Bettis HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Matthew Sumpton Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Thomas Mason Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  James Brown Finished 0

64.  James Brown -

Points: 0 | Status: Finished
65.  Daniel Roberts-Clarke G!RO Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Miriam Jessett StolenGoat Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Peter Hitt StolenGoat Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  Robert Lovett Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
69.  Adam Charleston High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
70.  Conor Williams VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
71.  Oliver Wise Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
72.  Haben Gebrehiwet Tottenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
73.  Thomas Lowther StolenGoat Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Ross Chaplin Onyx Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Richard Clay Dulwich Paragon CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jamie Dene Finchley Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Maximilian Eagle Chelmer CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Olivier Mangham VC Londres Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Nick Marriott Onyx Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tom Roper Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Stage 2 - ITT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 2 - ITT - Results
1.  Samuel Clark TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 00:06:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:06:49:000
2.  Matthew Houlberg Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 00:06:56:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:56:000
3.  Guy Drabble Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 00:06:58:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:58:000
4.  Michael Cunliffe Paceline RT Finished 2nd 00:06:58:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:58:000
5.  James Alexander Beeston Cycling Club Finished 2nd 00:06:59:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:59:000
6.  Lucas Towers Holohan Coaching Race Team Finished N/A 00:07:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:01:000
7.  Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 00:07:02:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:02:000
8.  Jordan Giles Southampton University Road Cl... Finished 1st 00:07:03:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:07:03:000
9.  Harold Evans Kingston Wheelers CC Finished 3rd 00:07:04:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:04:000
10.  Adam Charleston High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 00:07:04:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:04:000
11.  Cameron Preece Precise Performance RT Finished 2nd 00:07:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:05:000
12.  Danylo Riwnyj Paceline RT Finished 2nd 00:07:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:07:000
13.  Cameron McLaren Nopinz Motip Race Team Finished 1st 00:07:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:07:10:000
14.  Joseph Martin Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 00:07:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:11:000
15.  Matthew Sumpton Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:07:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:11:000
16.  Samuel Wadsley Primera-TeamJobs Finished 2nd 00:07:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:12:000
17.  Jody Paxman Team LDN - Brother UK Finished 2nd 00:07:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:12:000
18.  Harvey Stroh Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 2nd 00:07:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:13:000
19.  George Skinner Primera-TeamJobs Finished 2nd 00:07:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:13:000
20.  Finn Dunton trainSharp Development team Finished 2nd 00:07:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:14:000
21.  Maximillian Ashwanden TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 00:07:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:14:000
22.  Jamie Pullen Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 2nd 00:07:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:16:000
23.  James Somerfield TRASH MILE Finished 2nd 00:07:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:17:000
24.  George Wells UpShift Nutrition Race Team Finished 2nd 00:07:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:17:000
25.  Mark Aldred Kingston Wheelers CC Finished 2nd 00:07:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:18:000
26.  James Satoor Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 00:07:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:18:000
27.  Josh Copley TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 00:07:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:19:000
28.  Sam Shepherd Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 00:07:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:19:000
29.  Conor Williams VC Londres Finished 2nd 00:07:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:19:000
30.  Connor Backhouse Kingston Wheelers CC Finished 3rd 00:07:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:21:000
31.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 00:07:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:24:000
32.  Charlie Heffernan HuntBikeWheels Finished 2nd 00:07:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:25:000
33.  Peter Morris Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 00:07:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:25:000
34.  Thomas Lowther StolenGoat Race Team Finished 2nd 00:07:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:28:000
35.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 00:07:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:28:000
36.  Daniel Rees API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 00:07:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:30:000
37.  Alexander Dobiecki Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 00:07:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:32:000
38.  Matthew Smith Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 00:07:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:32:000
39.  Aaron Stone Richardsons Trek DAS Finished 2nd 00:07:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:32:000
40.  Joshua Saunders Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 00:07:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:33:000
41.  Patrick Brown HuntBikeWheels Finished 2nd 00:07:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:34:000
42.  Michael Koreneff Onyx Racing Team Finished 2nd 00:07:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:38:000
43.  Thomas Mason Sunday Echappée Finished 2nd 00:07:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:38:000
44.  Alexandre Proy Rapha Cycling Club Finished 3rd 00:07:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:38:000
45.  Oliver Wise Racing Club Ravenna Finished 2nd 00:07:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:38:000
46.  James Brown Finished 00:07:39:000 0

46.  James Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:07:39:000
47.  Ben Huttly Precise Performance RT Finished 2nd 00:07:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:39:000
48.  Jamie Olsson G!RO Cycles Finished 2nd 00:07:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:40:000
49.  Steven Kane Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 00:07:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:42:000
50.  George Sales Project 51 Finished 2nd 00:07:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:43:000
51.  Charles Gaimster Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:07:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:45:000
52.  John Wasserman Sunday Echappée Finished 3rd 00:07:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:47:000
53.  James Bonham Paceline RT Finished 2nd 00:07:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:47:000
54.  Stuart Bettis HuntBikeWheels Finished 2nd 00:07:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:48:000
55.  Ben Wheeler Brixton Cycles Club Finished 2nd 00:07:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:51:000
56.  Mark Gower Precise Performance RT Finished 2nd 00:07:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:52:000
57.  Haben Gebrehiwet Tottenham CC Finished 2nd 00:07:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:53:000
58.  Nick Busst Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:07:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:55:000
59.  Mark Day HuntBikeWheels Finished 2nd 00:07:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:55:000
60.  Luke Lynch Kingston Wheelers CC Finished 3rd 00:07:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:58:000
61.  Paul Barnard Precise Performance RT Finished 2nd 00:07:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:58:000
62.  Matthew Sim Dorking Cycling Club Finished 3rd 00:07:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:58:000
63.  Matthew Norris Primera-TeamJobs Finished 2nd 00:08:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:00:000
64.  Thomas Palmer Geared Up & CN Cycles RT Finished 3rd 00:08:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:08:00:000
65.  Sam Bacon Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 00:08:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:08:01:000
66.  Chris Pook Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 00:08:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:02:000
67.  Miriam Jessett StolenGoat Race Team Finished 2nd 00:08:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:07:000
68.  Daniel Roberts-Clarke G!RO Cycles Finished 2nd 00:08:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:11:000
69.  Chris Schiering Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:08:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:08:14:000
70.  Tom Coles G!RO Cycles Finished 3rd 00:08:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:08:14:000
71.  Peter Hitt StolenGoat Race Team Finished 2nd 00:08:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:29:000
72.  Robert Lovett Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 00:09:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:09:07:000

Stage 3 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3 - Road Race - Results
1.  Lucas Towers Holohan Coaching Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harold Evans Kingston Wheelers CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Giles Southampton University Road Cl... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Houlberg Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jamie Pullen Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jody Paxman Team LDN - Brother UK Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James Satoor Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sam Shepherd Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Samuel Clark TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Cameron Preece Precise Performance RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  James Alexander Beeston Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Haben Gebrehiwet Tottenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Michael Cunliffe Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Guy Drabble Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Matthew Sumpton Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Finn Dunton trainSharp Development team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Mark Gower Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Joseph Martin Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Josh Copley TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Maximillian Ashwanden TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Danylo Riwnyj Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joshua Saunders Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  James Brown Finished 0

24.  James Brown -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Connor Backhouse Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Patrick Brown HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Adam Charleston High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Conor Williams VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Daniel Rees API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Oliver Wise Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  George Wells UpShift Nutrition Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Charles Gaimster Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Stuart Bettis HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  John Wasserman Sunday Echappée Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Steven Kane Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  George Skinner Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Sam Bacon Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Matthew Smith Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Ben Huttly Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Matthew Sim Dorking Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Harvey Stroh Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Alexandre Proy Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Luke Lynch Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Alexander Dobiecki Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Thomas Mason Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Nick Busst Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  James Bonham Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Paul Barnard Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Mark Aldred Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  James Somerfield TRASH MILE Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Peter Hitt StolenGoat Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Lowther StolenGoat Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Cameron McLaren Nopinz Motip Race Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Peter Morris Team TMC - Strada Wheels Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Norris Primera-TeamJobs Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Palmer Geared Up & CN Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Chris Pook Holohan Coaching Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Aaron Stone Richardsons Trek DAS Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Samuel Wadsley Primera-TeamJobs Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ben Wheeler Brixton Cycles Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Stage 1 - Saturday 18th September a.m. - Laughton 'Long' road race

Stage 2 - Saturday 18th September p.m. - ITT - Eastbourne to Beachy Head

Stage 3 - Sunday 19th September - Eastbourne - Beachy Head

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/21 08:30 Regional A Band 3 2nd, 3rd 161km / 100 miles
Entry: Postal: (£90.00), On Day: (£90.00)
Sat 18/09/21 – 08:30
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd
161km / 100 miles
Stage 1 - Laughton Long Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/21 08:30 Regional A Band 5 2nd, 3rd 80km / 50 miles
Entry:
Sat 18/09/21 – 08:30
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
80km / 50 miles
Stage 2 - ITT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/21 16:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 4km / 2 miles
Entry:
Sat 18/09/21 – 16:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
4km / 2 miles
Stage 3 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/09/21 08:30 Regional A Band 5 2nd, 3rd 97km / 60 miles
Entry:
Sun 19/09/21 – 08:30
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
97km / 60 miles

Event Summary

Event Overview

Multi stage race taking in courses around Sussex.

Starting with a race around Laughton and including hilly stages and a Individual Time Trial, this promises to be an exciting and tough event.

Open to teams of 4 riders. 

Riders can enter as individuals, please state the name of your team during the entry process.

Individual riders will be accepted into composite teams, you will however be selected and put on a team at random.

Event Details

Event URN:

483038

Start Date:

Sat, 18th Sep 2021

Finish date:

Sun, 19th Sep 2021

Event Type:

Road (Competitive)

Venue:

Ringmer Village Hall, Lewes Road, Ringmer, East Sussex, BN8 5QH

View map

Entry close date

Thu, 9th Sep 2021

Event Organiser:

John Powell
07988 838479
john.powell@threesixtysport.co.uk

Safeguarding lead:

John Powell
john.powell@threesixtysport.co.uk

Results

Confirmed Results

Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall - Results
1.  Lucas Towers Holohan Coaching Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harold Evans Kingston Wheelers CC Finished 3rd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Matthew Houlberg Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Jordan Giles Southampton University Road Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Samuel Clark TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
6.  James Alexander Beeston Cycling Club Finished 2nd 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Guy Drabble Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Michael Cunliffe Paceline RT Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Cameron Preece Precise Performance RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Matthew Sumpton Dulwich Paragon CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jody Paxman Team LDN - Brother UK Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Jamie Pullen Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  James Satoor Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Sam Shepherd Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Finn Dunton trainSharp Development team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Joseph Martin Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Mark Gower Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Josh Copley TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Maximillian Ashwanden TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Danylo Riwnyj Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Joshua Saunders Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Connor Backhouse Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  James Brown Finished 0

24.  James Brown -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Patrick Brown HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Daniel Rees API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Adam Charleston High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Steven Kane Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Charles Gaimster Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  John Wasserman Sunday Echappée Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Stuart Bettis HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  George Skinner Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  George Wells UpShift Nutrition Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
36.  Matthew Smith Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Ben Huttly Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Sam Bacon Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Matthew Sim Dorking Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Harvey Stroh Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
41.  Alexandre Proy Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Luke Lynch Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Haben Gebrehiwet Tottenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Alexander Dobiecki Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Thomas Mason Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  James Bonham Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  Conor Williams VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Paul Barnard Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Nick Busst Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
50.  Oliver Wise Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  James Somerfield TRASH MILE Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  Mark Aldred Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Stage 1 - Laughton Long

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 1 - Laughton Long - Results
1.  James Alexander Beeston Cycling Club Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Samuel Clark TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Guy Drabble Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Joseph Martin Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Michael Koreneff Onyx Racing Team Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Cameron McLaren Nopinz Motip Race Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
7.  James Bonham Paceline RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  James Satoor Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  George Wells UpShift Nutrition Race Team Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Daniel Rees API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Mark Gower Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Patrick Brown HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Matthew Houlberg Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Chris Pook Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Aaron Stone Richardsons Trek DAS Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jody Paxman Team LDN - Brother UK Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  George Sales Project 51 Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Paul Barnard Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Jamie Pullen Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Matthew Norris Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Joshua Saunders Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Charles Gaimster Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Nick Busst Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Thomas Palmer Geared Up & CN Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Finn Dunton trainSharp Development team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Sam Shepherd Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Ben Huttly Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Mark Day HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Josh Copley TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Charlie Heffernan HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Maximillian Ashwanden TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Jamie Olsson G!RO Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  Connor Backhouse Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  James Somerfield TRASH MILE Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Mark Aldred Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Matthew Sim Dorking Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Lucas Towers Holohan Coaching Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
40.  Harold Evans Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  William Abbott Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Michael Cunliffe Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
43.  Samuel Wadsley Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Jordan Giles Southampton University Road Cl... Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
45.  George Skinner Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
46.  Harvey Stroh Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
47.  John Wasserman Sunday Echappée Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
48.  Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
49.  Cameron Preece Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Matthew Smith Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
51.  Alexander Dobiecki Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
52.  Peter Morris Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
53.  Chris Schiering Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
54.  Danylo Riwnyj Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
55.  Luke Lynch Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
56.  Alexandre Proy Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
57.  Ben Wheeler Brixton Cycles Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
58.  Sam Bacon Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
59.  Steven Kane Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
60.  Tom Coles G!RO Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
61.  Stuart Bettis HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
62.  Matthew Sumpton Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
63.  Thomas Mason Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
64.  James Brown Finished 0

64.  James Brown -

Points: 0 | Status: Finished
65.  Daniel Roberts-Clarke G!RO Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
66.  Miriam Jessett StolenGoat Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
67.  Peter Hitt StolenGoat Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
68.  Robert Lovett Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
69.  Adam Charleston High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
70.  Conor Williams VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
71.  Oliver Wise Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
72.  Haben Gebrehiwet Tottenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
73.  Thomas Lowther StolenGoat Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Ross Chaplin Onyx Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Richard Clay Dulwich Paragon CC Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Jamie Dene Finchley Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Maximilian Eagle Chelmer CC Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Olivier Mangham VC Londres Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Nick Marriott Onyx Racing Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Tom Roper Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd

Stage 2 - ITT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Stage 2 - ITT - Results
1.  Samuel Clark TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 00:06:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:06:49:000
2.  Matthew Houlberg Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 00:06:56:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:56:000
3.  Guy Drabble Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 00:06:58:000 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:58:000
4.  Michael Cunliffe Paceline RT Finished 2nd 00:06:58:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:58:000
5.  James Alexander Beeston Cycling Club Finished 2nd 00:06:59:000 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:06:59:000
6.  Lucas Towers Holohan Coaching Race Team Finished N/A 00:07:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:07:01:000
7.  Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 00:07:02:000 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:02:000
8.  Jordan Giles Southampton University Road Cl... Finished 1st 00:07:03:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:07:03:000
9.  Harold Evans Kingston Wheelers CC Finished 3rd 00:07:04:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:04:000
10.  Adam Charleston High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 00:07:04:000 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:04:000
11.  Cameron Preece Precise Performance RT Finished 2nd 00:07:05:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:05:000
12.  Danylo Riwnyj Paceline RT Finished 2nd 00:07:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:07:000
13.  Cameron McLaren Nopinz Motip Race Team Finished 1st 00:07:10:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:07:10:000
14.  Joseph Martin Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 00:07:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:11:000
15.  Matthew Sumpton Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:07:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:11:000
16.  Samuel Wadsley Primera-TeamJobs Finished 2nd 00:07:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:12:000
17.  Jody Paxman Team LDN - Brother UK Finished 2nd 00:07:12:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:12:000
18.  Harvey Stroh Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 2nd 00:07:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:13:000
19.  George Skinner Primera-TeamJobs Finished 2nd 00:07:13:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:13:000
20.  Finn Dunton trainSharp Development team Finished 2nd 00:07:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:14:000
21.  Maximillian Ashwanden TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 00:07:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:14:000
22.  Jamie Pullen Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 2nd 00:07:16:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:16:000
23.  James Somerfield TRASH MILE Finished 2nd 00:07:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:17:000
24.  George Wells UpShift Nutrition Race Team Finished 2nd 00:07:17:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:17:000
25.  Mark Aldred Kingston Wheelers CC Finished 2nd 00:07:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:18:000
26.  James Satoor Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 00:07:18:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:18:000
27.  Josh Copley TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 00:07:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:19:000
28.  Sam Shepherd Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 00:07:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:19:000
29.  Conor Williams VC Londres Finished 2nd 00:07:19:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:19:000
30.  Connor Backhouse Kingston Wheelers CC Finished 3rd 00:07:21:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:21:000
31.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 00:07:24:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:24:000
32.  Charlie Heffernan HuntBikeWheels Finished 2nd 00:07:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:25:000
33.  Peter Morris Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 00:07:25:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:25:000
34.  Thomas Lowther StolenGoat Race Team Finished 2nd 00:07:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:28:000
35.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 00:07:28:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:28:000
36.  Daniel Rees API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 00:07:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:30:000
37.  Alexander Dobiecki Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 00:07:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:32:000
38.  Matthew Smith Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 00:07:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:32:000
39.  Aaron Stone Richardsons Trek DAS Finished 2nd 00:07:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:32:000
40.  Joshua Saunders Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 00:07:33:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:33:000
41.  Patrick Brown HuntBikeWheels Finished 2nd 00:07:34:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:34:000
42.  Michael Koreneff Onyx Racing Team Finished 2nd 00:07:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:38:000
43.  Thomas Mason Sunday Echappée Finished 2nd 00:07:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:38:000
44.  Alexandre Proy Rapha Cycling Club Finished 3rd 00:07:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:38:000
45.  Oliver Wise Racing Club Ravenna Finished 2nd 00:07:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:38:000
46.  James Brown Finished 00:07:39:000 0

46.  James Brown -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:07:39:000
47.  Ben Huttly Precise Performance RT Finished 2nd 00:07:39:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:39:000
48.  Jamie Olsson G!RO Cycles Finished 2nd 00:07:40:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:40:000
49.  Steven Kane Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 00:07:42:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:42:000
50.  George Sales Project 51 Finished 2nd 00:07:43:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:43:000
51.  Charles Gaimster Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:07:45:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:45:000
52.  John Wasserman Sunday Echappée Finished 3rd 00:07:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:47:000
53.  James Bonham Paceline RT Finished 2nd 00:07:47:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:47:000
54.  Stuart Bettis HuntBikeWheels Finished 2nd 00:07:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:48:000
55.  Ben Wheeler Brixton Cycles Club Finished 2nd 00:07:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:51:000
56.  Mark Gower Precise Performance RT Finished 2nd 00:07:52:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:52:000
57.  Haben Gebrehiwet Tottenham CC Finished 2nd 00:07:53:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:53:000
58.  Nick Busst Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:07:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:55:000
59.  Mark Day HuntBikeWheels Finished 2nd 00:07:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:55:000
60.  Luke Lynch Kingston Wheelers CC Finished 3rd 00:07:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:58:000
61.  Paul Barnard Precise Performance RT Finished 2nd 00:07:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:07:58:000
62.  Matthew Sim Dorking Cycling Club Finished 3rd 00:07:58:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:07:58:000
63.  Matthew Norris Primera-TeamJobs Finished 2nd 00:08:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:00:000
64.  Thomas Palmer Geared Up & CN Cycles RT Finished 3rd 00:08:00:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:08:00:000
65.  Sam Bacon Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 00:08:01:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:08:01:000
66.  Chris Pook Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 00:08:02:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:02:000
67.  Miriam Jessett StolenGoat Race Team Finished 2nd 00:08:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:07:000
68.  Daniel Roberts-Clarke G!RO Cycles Finished 2nd 00:08:11:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:11:000
69.  Chris Schiering Dulwich Paragon CC Finished 3rd 00:08:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:08:14:000
70.  Tom Coles G!RO Cycles Finished 3rd 00:08:14:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:08:14:000
71.  Peter Hitt StolenGoat Race Team Finished 2nd 00:08:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:08:29:000
72.  Robert Lovett Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 00:09:07:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:09:07:000

Stage 3 - Road Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Stage 3 - Road Race - Results
1.  Lucas Towers Holohan Coaching Race Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Harold Evans Kingston Wheelers CC Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Giles Southampton University Road Cl... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Matthew Houlberg Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Jamie Pullen Maison Du Velo In-Gear Cycles Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Jody Paxman Team LDN - Brother UK Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  James Satoor Holohan Coaching Race Team Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sam Shepherd Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Samuel Clark TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Cameron Preece Precise Performance RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  James Alexander Beeston Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Haben Gebrehiwet Tottenham CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Michael Cunliffe Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Guy Drabble Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Matthew Sumpton Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Finn Dunton trainSharp Development team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Mark Gower Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Joseph Martin Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Josh Copley TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Maximillian Ashwanden TBW23 Stuart Hall Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Danylo Riwnyj Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joshua Saunders Guernsey Velo Club (LBG) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  James Brown Finished 0

24.  James Brown -

Points: 0 | Status: Finished
25.  Connor Backhouse Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Patrick Brown HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Adam Charleston High Wycombe Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Conor Williams VC Londres Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Daniel Rees API-Metrow/Bodyby JR Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Oliver Wise Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  George Wells UpShift Nutrition Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Charles Gaimster Dulwich Paragon CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Stuart Bettis HuntBikeWheels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  John Wasserman Sunday Echappée Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Paul Newsome Project 51 Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Steven Kane Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  George Skinner Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
39.  Sam Bacon Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Matthew Smith Team TMC - Strada Wheels Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Ben Huttly Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Matthew Sim Dorking Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Harvey Stroh Inflite-Dynamic Rides Race Tea... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
44.  Alexandre Proy Rapha Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
45.  Luke Lynch Kingston Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
46.  Alexander Dobiecki Crawley Wheelers Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
47.  Thomas Mason Sunday Echappée Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
48.  Nick Busst Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
49.  James Bonham Paceline RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
50.  Paul Barnard Precise Performance RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
51.  Mark Aldred Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
52.  James Somerfield TRASH MILE Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
--- Peter Hitt StolenGoat Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Lowther StolenGoat Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Cameron McLaren Nopinz Motip Race Team Did not finish 1st 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 1st
--- Peter Morris Team TMC - Strada Wheels Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Matthew Norris Primera-TeamJobs Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Thomas Palmer Geared Up & CN Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Chris Pook Holohan Coaching Race Team Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Aaron Stone Richardsons Trek DAS Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Samuel Wadsley Primera-TeamJobs Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Ben Wheeler Brixton Cycles Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Stage 1 - Saturday 18th September a.m. - Laughton 'Long' road race

Stage 2 - Saturday 18th September p.m. - ITT - Eastbourne to Beachy Head

Stage 3 - Sunday 19th September - Eastbourne - Beachy Head

The Races

Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/21 08:30 Regional A Band 3 2nd, 3rd 161km / 100 miles
Entry: Postal: (£90.00), On Day: (£90.00)
Sat 18/09/21 – 08:30
Regional A, Band 3 | 2nd, 3rd
161km / 100 miles
Stage 1 - Laughton Long Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/21 08:30 Regional A Band 5 2nd, 3rd 80km / 50 miles
Entry:
Sat 18/09/21 – 08:30
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
80km / 50 miles
Stage 2 - ITT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 18/09/21 16:00 Regional A Band 5 2nd, 3rd 4km / 2 miles
Entry:
Sat 18/09/21 – 16:00
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
4km / 2 miles
Stage 3 - Road Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/09/21 08:30 Regional A Band 5 2nd, 3rd 97km / 60 miles
Entry:
Sun 19/09/21 – 08:30
Regional A, Band 5 | 2nd, 3rd
97km / 60 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk