Odd Down Circuit Races 2021 #2

Closed Circuit , Bath – Saturday, 05 Jun 2021

Event Summary

Event Overview

The popular Odd Down Races returns.  After spending most of the winter on Zwift you can once again get out on the real tarmac and have some real interaction wit other riders!

We now have a new exciting collaboration between Avid Sport and Split Second Timing whom together will put on these exciting races on this purpose-built 1.5km road circuit at the Odd Down Sports Ground, Bath, BA2 2PR.

Pre-Registration list  Entry is on Rider HQ link here.
You can register on our waiting list without payment. When the event is secure we will invite the first 45 to enter and pay, you have 24 hrs to complete your entry after that the remainder of the waiting list will be invited to take their place.

Chip Timing
The series will feature chip timing for each race and your own race number to keep.

Category Points
Depending on the rules at the times points will be awarded.

Race limits
We expect the maximum number of riders to be 45 for each race but this will need to be confirmed on race day. Duration is 30 minutes for all races.

Event Details

Event URN:

482546

Start Date:

Sat, 5th Jun 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Odd Down Cycling Circuit, Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU

View map

Event Organiser:

Eugene Kertzman
01761434229
kertzman@splitsecondtiming.co.uk

Results

Confirmed Results

U14 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Female - Results
1.  Aelwen Davies Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nikol Tesarova Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Evelyn Tedaldi Avid Sport Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Male - Results
1.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alec Rowles Hillingdon Slipstreamers Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Arthur Gage Avid Sport Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Daniel Phillips WORX Factory Racing Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Baldie Avid Sport Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jed Claxton Wheal Velocity Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Agombar Cheltenham Town Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Reuben Wadey Avid Sport Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Luca Day-Borloz Velo Club Venta Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Jonah Bryant Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Isaac Pearcey Sulis Scorpions Youth Cycling ... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Female - Results
1.  Ellie Wallbaum Avid Sport Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elen Ruck Avid Sport Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Male - Results
1.  Sam Fisher Backstedt Bike Performance RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey Thomas Steele Davis Via Roma Racing T... Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  George Watch Team Zoyland Race Academy Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Hywel Leyshon Maindy Flyers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Felix Skelton Chew Valley Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Dylan Cherruault Avid Sport Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jack Wilson Wheal Velocity Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Benjamin Pearcey Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Oliver Wade Wheal Velocity Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Josh Smith Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Nicolaas Galbreath Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Cian Bryant Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  William Hart Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Oscar Hoult Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Womens Handicap 4/3/2/1

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Handicap 4/3/2/1 - Results
1.  Rebecca Seal Torelli-Assure-Cayman Islands Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Feodora Rayner Team Watto-LDN Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Josie Harcourt Beeston Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Emma Cadoux-Hudson Cowley Road Condors Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Hannah Rainger Propello Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rose McGovern Cowley Road Condors Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Angela Laycock Army Cycling Union Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nicola Lovell Pontypool RCC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Naomi Eaton Stroud Valley Velos Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Eva Edwards University of Bath Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Keisha Michael Avid Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Caroline Nottage Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Katie Nimmo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Elizabeth Hughes Team Watto-LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Vivienne Tomlin Avid Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Laura Powell Abingdon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

4th Cat Men

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Men - Results
1.  Joseph Surmon University of Bristol CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Dan Letherbarrow Cheltenham & County Cycling Cl... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Chris Bowie-Hill Bristol RC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Renzo Casale University of Bath Cycling Clu... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matthew Taylor Army Cycling Union Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Driver Cheltenham & County Cycling Cl... Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Daniel Crees University of Bath Cycling Clu... Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Steven Barham Westbury Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jonathan Reilly Bristol South CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Junda Niu University of Bristol CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Harvin Johal Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Thom Proven Bristol South CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Mark Kendernay Bath Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Antony Neads Clevedon & District RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  David Swann Finished 0

15.  David Swann -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Jamie Woodward Gloucester City Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Tim Lages DAS RAD KLUB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Michael Holding Clevedon & District RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Fergus Phelan University of Bath Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Greg Drane Finished 0

20.  Greg Drane -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Alvin Martin Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Charlie Bird Finished 0

22.  Charlie Bird -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Lee Howarth Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Joshua Botham Swansea University Cycling Tea... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Alexander Luisi Bath Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Joseph Simmonds Cardiff Ajax CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Leo Guilfoyle Clevedon & District RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
28.  Martin Wright Dream Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Thomas Hall Bristol South CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Mark Prinsloo Velo Sport Fosse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Jonathan Atkinson Finished 0

31.  Jonathan Atkinson -

Points: 0 | Status: Finished
32.  Nick Howard Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Adrian Thompson PDQ Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Louis Clarkson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
35.  Richard Gray Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Shawn Murtough Pontyclun Flyers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Gavin R Jones VELOFLOW CC - TREDZ BIKES Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Nigel Burton Bath Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Kai Ruesch Bath Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  David Tomkins Dirty Wknd Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Tristan Stewart Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Joel Leyshon-Jones Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Jeremy Page PB Cycle Coaching Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3 Men's

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 Men's - Results
1.  Conor McGoldrick Primera-TeamJobs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Kimber Spirit Bontrager BSS Rotor Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Price Reflex Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Samuel Tillett BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Dennis Salisbury Road and Mountain CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tom Sharp Bristol RC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Dan Byrne Primera-TeamJobs Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joshua Croxton Team Tor 2000 Kalas Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Whitehouse Maindy Flyers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Harvey Lawson Nopinz Motip Development Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Daniel Carr Salt & Sham Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  George Bazley Velo Sport Valletais Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Christopher Hill A403 Rogue Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Thomas Rutter Performance Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Christopher Owram Bath Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Darren Tonks Glevum RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Jenson Harris Avid Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Henry Nelson Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  James Neal University Of Portsmouth CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Simon Worsley Cheltenham & County Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Richard Franklin Salt & Sham Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ollie Smith Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Please note that the site management still do not want cycling shoes to be worn in the pavilion. We appreciate that this is inconvenient but this policy applies across all sports including rugby and football etc. Sign on will be located outside near the track entrance. Please exit the circuit promptly following your race, to ensure the race program can continue without becoming affected by light conditions. Riders waiting to enter the circuit, please leave space for riders to exit.

You can pre-register with the following link without paying the entry fee. Once the event is confirmed to go ahead you will be invited to finalise your entry and pay. You will have 24 hrs to do so otherwise your place will be offered to the waiting list.

Entry is on Rider HQ link here. There are NO entries on the day and we do expect the race to sell out.
Thank you for entering the Odd Down Races .

The Races

U14 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 13:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: Online: (£12.00 + £1.00 Application fee)
Sat 05/06/21 – 13:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 13:45 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: Online: (£12.00 + £1.00 Application fee)
Sat 05/06/21 – 13:45
Youth Only, Band 5
30 mins
Womens Handicap 4/3/2/1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 14:45 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: Online: (£13.50 + £1.00 Application fee)
Sat 05/06/21 – 14:45
Regional C+, Band 5
30 mins
4th Cat Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 15:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: Online: (£13.50 + £1.00 Application fee)
Sat 05/06/21 – 15:30
Regional C+, Band 5
30 mins
2/3 Men's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 16:15 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: Online: (£13.50 + £1.00 Application fee)
Sat 05/06/21 – 16:15
Regional C+, Band 5
30 mins

Event Summary

Event Overview

The popular Odd Down Races returns.  After spending most of the winter on Zwift you can once again get out on the real tarmac and have some real interaction wit other riders!

We now have a new exciting collaboration between Avid Sport and Split Second Timing whom together will put on these exciting races on this purpose-built 1.5km road circuit at the Odd Down Sports Ground, Bath, BA2 2PR.

Pre-Registration list  Entry is on Rider HQ link here.
You can register on our waiting list without payment. When the event is secure we will invite the first 45 to enter and pay, you have 24 hrs to complete your entry after that the remainder of the waiting list will be invited to take their place.

Chip Timing
The series will feature chip timing for each race and your own race number to keep.

Category Points
Depending on the rules at the times points will be awarded.

Race limits
We expect the maximum number of riders to be 45 for each race but this will need to be confirmed on race day. Duration is 30 minutes for all races.

Event Details

Event URN:

482546

Start Date:

Sat, 5th Jun 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Odd Down Cycling Circuit, Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU

View map

Event Organiser:

Eugene Kertzman
01761434229
kertzman@splitsecondtiming.co.uk

Results

Confirmed Results

U14 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Female - Results
1.  Aelwen Davies Velo Myrddin CC powered by Y B... Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Nikol Tesarova Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Evelyn Tedaldi Avid Sport Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Male - Results
1.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Oliver Gill Poole Wheelers CC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Alec Rowles Hillingdon Slipstreamers Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Arthur Gage Avid Sport Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Daniel Phillips WORX Factory Racing Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Jack Baldie Avid Sport Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jed Claxton Wheal Velocity Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Oliver Agombar Cheltenham Town Wheelers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Reuben Wadey Avid Sport Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Luca Day-Borloz Velo Club Venta Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Jonah Bryant Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  Isaac Pearcey Sulis Scorpions Youth Cycling ... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U16 Female

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Female - Results
1.  Ellie Wallbaum Avid Sport Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Elen Ruck Avid Sport Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Male

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Male - Results
1.  Sam Fisher Backstedt Bike Performance RC Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Harvey Thomas Steele Davis Via Roma Racing T... Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Digby Llewellyn Poole Wheelers CC Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  George Watch Team Zoyland Race Academy Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Hywel Leyshon Maindy Flyers CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Felix Skelton Chew Valley Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Dylan Cherruault Avid Sport Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Jack Wilson Wheal Velocity Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Benjamin Pearcey Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Oliver Wade Wheal Velocity Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Josh Smith Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Nicolaas Galbreath Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Cian Bryant Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  William Hart Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Oscar Hoult Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Womens Handicap 4/3/2/1

Position Name Club name Rider status Category Points
Womens Handicap 4/3/2/1 - Results
1.  Rebecca Seal Torelli-Assure-Cayman Islands Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Feodora Rayner Team Watto-LDN Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Josie Harcourt Beeston Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Emma Cadoux-Hudson Cowley Road Condors Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Hannah Rainger Propello Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Rose McGovern Cowley Road Condors Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Angela Laycock Army Cycling Union Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Nicola Lovell Pontypool RCC Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Naomi Eaton Stroud Valley Velos Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Eva Edwards University of Bath Cycling Clu... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Keisha Michael Avid Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Caroline Nottage Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Katie Nimmo Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
14.  Elizabeth Hughes Team Watto-LDN Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Vivienne Tomlin Avid Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Laura Powell Abingdon Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

4th Cat Men

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat Men - Results
1.  Joseph Surmon University of Bristol CC Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Dan Letherbarrow Cheltenham & County Cycling Cl... Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Chris Bowie-Hill Bristol RC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Renzo Casale University of Bath Cycling Clu... Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matthew Taylor Army Cycling Union Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  James Driver Cheltenham & County Cycling Cl... Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Daniel Crees University of Bath Cycling Clu... Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Steven Barham Westbury Wheelers Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Jonathan Reilly Bristol South CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Junda Niu University of Bristol CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Harvin Johal Salt & Sham Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Thom Proven Bristol South CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Mark Kendernay Bath Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Antony Neads Clevedon & District RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  David Swann Finished 0

15.  David Swann -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Jamie Woodward Gloucester City Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Tim Lages DAS RAD KLUB Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Michael Holding Clevedon & District RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Fergus Phelan University of Bath Cycling Clu... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Greg Drane Finished 0

20.  Greg Drane -

Points: 0 | Status: Finished
21.  Alvin Martin Army Cycling Union Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Charlie Bird Finished 0

22.  Charlie Bird -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Lee Howarth Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Joshua Botham Swansea University Cycling Tea... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Alexander Luisi Bath Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Joseph Simmonds Cardiff Ajax CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Leo Guilfoyle Clevedon & District RC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
28.  Martin Wright Dream Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
29.  Thomas Hall Bristol South CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
30.  Mark Prinsloo Velo Sport Fosse Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Jonathan Atkinson Finished 0

31.  Jonathan Atkinson -

Points: 0 | Status: Finished
32.  Nick Howard Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Adrian Thompson PDQ Cycle Coaching Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
34.  Louis Clarkson Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
35.  Richard Gray Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Shawn Murtough Pontyclun Flyers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Gavin R Jones VELOFLOW CC - TREDZ BIKES Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
38.  Nigel Burton Bath Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Kai Ruesch Bath Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
40.  David Tomkins Dirty Wknd Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
41.  Tristan Stewart Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
42.  Joel Leyshon-Jones Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
43.  Jeremy Page PB Cycle Coaching Racing Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3 Men's

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3 Men's - Results
1.  Conor McGoldrick Primera-TeamJobs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  George Kimber Spirit Bontrager BSS Rotor Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Thomas Price Reflex Racing Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Samuel Tillett BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Matthew Dennis Salisbury Road and Mountain CC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Tom Sharp Bristol RC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Dan Byrne Primera-TeamJobs Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joshua Croxton Team Tor 2000 Kalas Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Matthew Whitehouse Maindy Flyers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Harvey Lawson Nopinz Motip Development Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Daniel Carr Salt & Sham Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  George Bazley Velo Sport Valletais Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Christopher Hill A403 Rogue Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Thomas Rutter Performance Development Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Christopher Owram Bath Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Darren Tonks Glevum RC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Jenson Harris Avid Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Henry Nelson Twickenham CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  James Neal University Of Portsmouth CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Simon Worsley Cheltenham & County Cycling Cl... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Richard Franklin Salt & Sham Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ollie Smith Paceline RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Please note that the site management still do not want cycling shoes to be worn in the pavilion. We appreciate that this is inconvenient but this policy applies across all sports including rugby and football etc. Sign on will be located outside near the track entrance. Please exit the circuit promptly following your race, to ensure the race program can continue without becoming affected by light conditions. Riders waiting to enter the circuit, please leave space for riders to exit.

You can pre-register with the following link without paying the entry fee. Once the event is confirmed to go ahead you will be invited to finalise your entry and pay. You will have 24 hrs to do so otherwise your place will be offered to the waiting list.

Entry is on Rider HQ link here. There are NO entries on the day and we do expect the race to sell out.
Thank you for entering the Odd Down Races .

The Races

U14 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U14 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 13:00 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: Online: (£12.00 + £1.00 Application fee)
Sat 05/06/21 – 13:00
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Female Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 05/06/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
U16 Male Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 13:45 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: Online: (£12.00 + £1.00 Application fee)
Sat 05/06/21 – 13:45
Youth Only, Band 5
30 mins
Womens Handicap 4/3/2/1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 14:45 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: Online: (£13.50 + £1.00 Application fee)
Sat 05/06/21 – 14:45
Regional C+, Band 5
30 mins
4th Cat Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 15:30 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: Online: (£13.50 + £1.00 Application fee)
Sat 05/06/21 – 15:30
Regional C+, Band 5
30 mins
2/3 Men's Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 05/06/21 16:15 Regional C+ Band 5 --- 30 mins
Entry: Online: (£13.50 + £1.00 Application fee)
Sat 05/06/21 – 16:15
Regional C+, Band 5
30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk