Lincolnshire Circuit Racing League 2021 (The Postponed One) Round 1

Closed Circuit , Lincolnshire – Saturday, 31 Jul 2021

Event Summary

Event Overview

The Lincolnshire Circuit Racing League is designed to provide opportunities for Youth and Junior Riders the opportunity for competitive riding and to develop a healthy racing culture in Lincolnshire.

This round is hosted by Lincoln Wheelers

This Round is the Postponed Event from earlier in the year.

Due to Covid - 19, the racing will take on a different format this year, please bare with us.

Please ensure that you follow the guidelines from British Cycling's The Way Forward document and the Lincolnshire Cycling League guidance. It is there to keep us ALL safe.

Event Details

Event URN:

481131

Start Date:

Sat, 31st Jul 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Yarborough Leisure Centre, Riseholme Road, Lincoln, Lincolnshire, LN1 3SP

View map

Series:

Lincolnshire Circuit Race League

Entry close date

Tue, 27th Jul 2021

Event Organiser:

Mark Waller
markawaller15@gmail.com

Delegate Organiser:
Steve Baker
steve@lajolieronde.co.uk

Results

Confirmed Results

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Ruby Summer Osborne Leicester Forest CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Candela Whyatt Velo Club Lincoln Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isla Earth Sleaford Wheelers Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Go-Ride Racing (Novice U16 Racer)

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Ride Racing (Novice U16 Racer) - Results
1.  Ethan Wilkinson Boston Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Scott Wallace Velo Club Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Thomas Gelnar Lincoln Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ella Miller Lincoln Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Molly Barrett Velo Club Lincoln Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth C (U12)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C (U12) - Results
1.  Oliver Swinburn Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Grundy Witham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Annabelle Gould Witham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Madeline Bell Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth DE (U10)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth DE (U10) - Results
1.  Milo Banner Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Theo Brewin Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Charlie Trimble Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Toby Carpenter Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Thomas Kent Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Elise Gadsby Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Max Wheelwright Sleaford Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Louis Thompson Sleaford Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Tom Wheelwright Sleaford Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Grace Chambers Lincoln Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth B (U14) (Boys only)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B (U14) (Boys only) - Results
1.  Harrison Dainty Team Cystic Fibrosis Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Kent Beeston Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Hudson Hendry Rockingham Forest Whls Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ethan Squires Beeston Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jakob Hill Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Aaron Cocker Clancy Briggs Cycling Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Isaac Oliver North Midlands Youth Squad Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Noah Starbuck Sleaford Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  William Horspool Boston Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A (U16) (Boys)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A (U16) (Boys) - Results
1.  Oliver Dawson RTD - J'sCycleShack Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Gil Grayson Tuxford Clarion CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Finley Bass Cero - Cycle Division Racing T... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jacques Goetz East Bradford CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Felix Earth Sleaford Wheelers Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jacob Wood St Ives CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Connor Wilkinson Boston Whls CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joshua Hemmings Witham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
0.  Charlie Thorpe Doncaster Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Thomas Williams Lincoln Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Cat 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat 3/4 - Results
1.  Greig Burt Beeston Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Irfan Zaman Panagua CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Edward Calow Royal Air Force CA Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Pearson Beeston Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alfie Speck Velo Club Lincoln Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Lucas Jowett Beeston Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Callum Ecobichon Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Tom Andrews Lifting Gear Prod- CyclesInMot... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Earth Rose Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Benjamin Leroy JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ryan Williams Finished 0

14.  Ryan Williams -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Timothy Lane JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Daniel Armstrong JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Jack Friend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Jonathan Okon Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jack Brooks Vector Cycling Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Dean Buckingham Velouse Flyers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Kyle Hoskin Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  James Harvey PainTrain Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Sebastian Ellis G!RO Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Gary Hoskin Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Simon Opie Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

This Round of the LCRL is part of a 5 Stage League.

Everything is subject to change due to the changing Covid-19 situation.

British Cycling membership is required for all riders entering, except GRR.

All Youth CDE categories will also race the 1 Lap TT starting at 11:00

 

Full race programme and event details will be sent to all entrants, follow the Facebook page to keep up to date.

 

Come along and be part of this exciting Youth Race League

PLEASE REMEMBER: - 

No Helmet No Ride

No Barends No Ride

The Races

Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 31/07/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Go-Ride Racing (Novice U16 Racer) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 11:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins / plus 1 laps
Sat 31/07/21 – 11:00
Go-Ride Racing, None
15 mins / plus 1 laps
Youth C (U12) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 11:40 Youth Only None --- 15 mins
Sat 31/07/21 – 11:40
Youth Only, None
15 mins
Youth DE (U10) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 12:05 Youth Only None --- 15 mins
Sat 31/07/21 – 12:05
Youth Only, None
15 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Sat 31/07/21 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B (U14) (Boys only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 13:40 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Sat 31/07/21 – 13:40
Youth Only, Band 5
30 mins
Youth A (U16) (Boys) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 14:20 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Sat 31/07/21 – 14:20
Youth Only, Band 5
30 mins
Cat 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 15:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Sat 31/07/21 – 15:00
Regional C+, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Overview

The Lincolnshire Circuit Racing League is designed to provide opportunities for Youth and Junior Riders the opportunity for competitive riding and to develop a healthy racing culture in Lincolnshire.

This round is hosted by Lincoln Wheelers

This Round is the Postponed Event from earlier in the year.

Due to Covid - 19, the racing will take on a different format this year, please bare with us.

Please ensure that you follow the guidelines from British Cycling's The Way Forward document and the Lincolnshire Cycling League guidance. It is there to keep us ALL safe.

Event Details

Event URN:

481131

Start Date:

Sat, 31st Jul 2021

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Yarborough Leisure Centre, Riseholme Road, Lincoln, Lincolnshire, LN1 3SP

View map

Series:

Lincolnshire Circuit Race League

Entry close date

Tue, 27th Jul 2021

Event Organiser:

Mark Waller
markawaller15@gmail.com

Delegate Organiser:
Steve Baker
steve@lajolieronde.co.uk

Results

Confirmed Results

Youth B Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls - Results
1.  Ruby Summer Osborne Leicester Forest CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Candela Whyatt Velo Club Lincoln Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Isla Earth Sleaford Wheelers Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Go-Ride Racing (Novice U16 Racer)

Position Name Club name Rider status Category Points
Go-Ride Racing (Novice U16 Racer) - Results
1.  Ethan Wilkinson Boston Whls CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Scott Wallace Velo Club Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Thomas Gelnar Lincoln Wheelers CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Ella Miller Lincoln Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Molly Barrett Velo Club Lincoln Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Youth C (U12)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C (U12) - Results
1.  Oliver Swinburn Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Grundy Witham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Annabelle Gould Witham Wheelers Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Madeline Bell Lincoln Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth DE (U10)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth DE (U10) - Results
1.  Milo Banner Leicester Forest CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Theo Brewin Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Charlie Trimble Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Toby Carpenter Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Thomas Kent Velo Club Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Elise Gadsby Witham Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Max Wheelwright Sleaford Wheelers Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Louis Thompson Sleaford Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Tom Wheelwright Sleaford Wheelers Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

Youth A Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls - Results
1.  Grace Chambers Lincoln Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

Youth B (U14) (Boys only)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B (U14) (Boys only) - Results
1.  Harrison Dainty Team Cystic Fibrosis Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Kent Beeston Cycling Club Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Hudson Hendry Rockingham Forest Whls Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ethan Squires Beeston Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Jakob Hill Clifton CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Aaron Cocker Clancy Briggs Cycling Academy Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Isaac Oliver North Midlands Youth Squad Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Noah Starbuck Sleaford Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  William Horspool Boston Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth A (U16) (Boys)

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A (U16) (Boys) - Results
1.  Oliver Dawson RTD - J'sCycleShack Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Max Hinds Wyre Forest CRC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Gil Grayson Tuxford Clarion CC Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Finley Bass Cero - Cycle Division Racing T... Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Jacques Goetz East Bradford CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Felix Earth Sleaford Wheelers Cycling Club Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jacob Wood St Ives CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Connor Wilkinson Boston Whls CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Joshua Hemmings Witham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
0.  Charlie Thorpe Doncaster Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Thomas Williams Lincoln Wheelers CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

Cat 3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
Cat 3/4 - Results
1.  Greig Burt Beeston Cycling Club Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Irfan Zaman Panagua CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Edward Calow Royal Air Force CA Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Jack Pearson Beeston Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Marcus Cockerill Clifton CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Alfie Speck Velo Club Lincoln Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Lucas Jowett Beeston Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Callum Ecobichon Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Tom Andrews Lifting Gear Prod- CyclesInMot... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  David Earth Rose Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Benjamin Leroy JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Ryan Williams Finished 0

14.  Ryan Williams -

Points: 0 | Status: Finished
15.  Timothy Lane JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Daniel Armstrong JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Jack Friend Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Jonathan Okon Beeston Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Jack Brooks Vector Cycling Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Dean Buckingham Velouse Flyers Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Kyle Hoskin Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  James Harvey PainTrain Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Sebastian Ellis G!RO Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
24.  Gary Hoskin Velo Club Lincoln Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Simon Opie Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

This Round of the LCRL is part of a 5 Stage League.

Everything is subject to change due to the changing Covid-19 situation.

British Cycling membership is required for all riders entering, except GRR.

All Youth CDE categories will also race the 1 Lap TT starting at 11:00

 

Full race programme and event details will be sent to all entrants, follow the Facebook page to keep up to date.

 

Come along and be part of this exciting Youth Race League

PLEASE REMEMBER: - 

No Helmet No Ride

No Barends No Ride

The Races

Youth B Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 31/07/21 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Go-Ride Racing (Novice U16 Racer) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 11:00 Go-Ride Racing None --- 15 mins / plus 1 laps
Sat 31/07/21 – 11:00
Go-Ride Racing, None
15 mins / plus 1 laps
Youth C (U12) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 11:40 Youth Only None --- 15 mins
Sat 31/07/21 – 11:40
Youth Only, None
15 mins
Youth DE (U10) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 12:05 Youth Only None --- 15 mins
Sat 31/07/21 – 12:05
Youth Only, None
15 mins
Youth A Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 13:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Sat 31/07/21 – 13:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
Youth B (U14) (Boys only) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 13:40 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Sat 31/07/21 – 13:40
Youth Only, Band 5
30 mins
Youth A (U16) (Boys) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 14:20 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Sat 31/07/21 – 14:20
Youth Only, Band 5
30 mins
Cat 3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 31/07/21 15:00 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Sat 31/07/21 – 15:00
Regional C+, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk