BC National Junior & Youth Track Championships

Track , Newport – Tuesday, 15 Aug 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

349/EN/003/2006

Start Date:

Tue, 15th Aug 2006

Finish date:

Sat, 19th Aug 2006

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Geraint Thomas National Velodrome of Wales, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

Junior Women Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women Pursuit - Results
1.  Joanna Rowsell Shand MBE VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Elizabeth Deignan WXC Mountain Bike Team UK Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Hannah Mayho Unknown A 0

3. Hannah Mayho -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Emma Trott VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Alix Chester www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Eileen Roe City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Katie Prankerd Cardiff Ajax CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Louise Heywood-Mahé Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Rachel Davies Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Sarah Byrne www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Alice Monger-Godfrey VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Rohan Battison Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Lorna Marlow Welland Valley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Harriet Whewell North Devon Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Jacqueline Garner Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Boys Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Pursuit - Results
1.  Andrew Fenn Unknown 4th 0

1. Andrew Fenn -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Benjamin Plain Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Christian Team RL360 Isle Of Man Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Erick Rowsell Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Toby Meadows WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Robert O'Loughlin Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Tomas Skubala Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Michael Webb Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Sam Redding Unknown 3rd 0

9. Sam Redding -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Sam Freeman Unknown 3rd 0

11. Sam Freeman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Alex Aldham-Breary St Austell Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Vincent Cartwright Hull Thursday RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Gareth James Unknown 4th 0

15. Gareth James -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Rhys Matcham Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Christopher Whorrall Team Manx Telecom Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Joshua Papworth Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Daniel Mclay Unknown B 0

20. Daniel Mclay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Mark Baxter Unknown B 0

21. Mark Baxter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Jack Kirk Unknown 3rd 0

23. Jack Kirk -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Joseph Perrett Glendene CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
25.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
26.  Peter Merridew Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Adam Gent Sussex Nomads CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
28.  Josh Miers Unknown A 0

28. Josh Miers -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
29.  Jonathan Mould Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
30.  Benjamin Atkinson Ely Race Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
31.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
32.  Ross Barbour The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
33.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
34.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
35.  Samuel Fry Unknown N/A 0

35. Samuel Fry -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
36.  Phil Lisher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
37.  Iain Cook VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
38.  Christopher Rosser Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
39.  William Knapp VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
40.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
41.  Tom Gosbee Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
42.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
43.  Joseph Magnus Unknown B 0

43. Joseph Magnus -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
44.  Andrew Street Unknown B 0

44. Andrew Street -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Junior Men Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Points Race - Results
1.  Peter Kennaugh MBE Glendene CC Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Adam Blythe Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Russell Hampton Glendene CC Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Andrew Griffiths Glendene CC Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Matthew Rowe Glendene CC Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Jonathan Bellis Gawton Gravity Hub Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Mark McNally Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Kevin Barclay Kirkcaldy & District CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Steven Burke MBE Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Luke Rowe Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
11.  Thomas Price VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Alex Dowsett Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Andrew Fenn Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Rhys Lloyd Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Junior Men Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Sprint - Results
1.  Jason Kenny CBE Avonlea-Treasure RT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Shane Charlton City of Edinburgh RC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Dan Woolfenden Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  James Cruickshank Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Peter Mitchell Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Junior Women Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women Scratch Race - Results
1.  Anna Blyth VC St Raphael Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Katie Prankerd Cardiff Ajax CC Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Elizabeth Deignan WXC Mountain Bike Team UK Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Rachel Davies Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Rachel Davies Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Rachel Davies Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Emma Trott VC Londres Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Alice Monger-Godfrey VC Londres Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Eileen Roe Hythe Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Alex Greenfield Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Joanna Rowsell Shand MBE VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Alix Chester www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Sarah Byrne Bristol South CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Lorna Marlow Welland Valley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Lucy Ayres Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Elliw Mostyn www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Louise Heywood-Mahé Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
16.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Jacqueline Garner Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch Race - Results
1.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Andrew Fenn Unknown 4th 0

2. Andrew Fenn -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Tomas Skubala Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Christopher Whorrall Team Manx Telecom Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Benjamin Plain Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Sam Freeman Unknown 3rd 0

6. Sam Freeman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Michael Webb Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Mark Christian Team RL360 Isle Of Man Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Alex Aldham-Breary Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Robert O'Loughlin Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Jack Kirk Unknown 3rd 0

15. Jack Kirk -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Toby Meadows WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Erick Rowsell Unknown 3rd 0

18. Erick Rowsell -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Samuel Patrick I-Team Cyclists' Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Iain Cook Penzance Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Daniel Mclay Unknown B 0

22. Daniel Mclay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Points Race - Results
1.  Alex Greenfield Cardiff Ajax CC Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Rich Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Greta Junker WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Danielle Rowe MBE Chapel Tri-Stars Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Annabel Simpson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Ella Hopkins Bikinmotion Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Ella Sadler-Andrews Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Hannah Manley Unknown B 0

15. Hannah Manley -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Amy Gallacher The Racing Chance Foundation Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Corrine Hall MBE VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Tegan Millington Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Sprint - Results
1.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rebecca James Abergavenny Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Danielle Rowe MBE Chapel Tri-Stars Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Joanne Wilman Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Laura Kenny CBE Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Amy Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Hannah Manley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Junior Men Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Scratch Race - Results
1.  Adam Blythe Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Matthew Rowe Glendene CC Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Jonathan Bellis Glendene CC Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Jonathan Bellis Glendene CC Unknown 1st 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Mark McNally Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Kevin Barclay Kirkcaldy & District CC Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Luke Rowe Glendene CC Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Tomas Skubala Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Ross Yates Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Peter Kennaugh MBE Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Steven Burke MBE Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
11.  Tim Morris Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Rhys Lloyd Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Thomas Price VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Dan Woolfenden Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Jason Crombie Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
16.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Andrew Griffiths Glendene CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Michael Webb Unknown A 0

18. Michael Webb -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Luke Marlow Lutterworth Cycle Centre RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Russell Hampton Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

U12 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Omnium - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown C 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: C
2.  Robbie Westwood Maindy Flyers Youth CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
3.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
4.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Edward Bird Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Kyle Yates The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Joseph Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Daniel Murphy Team Keyne Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Nicholas Hunter The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Joshua Hegerty Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Matthew Waters Retford & District Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U16 Girls Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Pursuit - Results
1.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Danielle Rowe MBE Chapel Tri-Stars Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Greta Junker WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alex Greenfield Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Amy Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Hannah Rich Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Corrine Hall MBE VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Laura Kenny CBE Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Annabel Simpson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Hannah Manley Unknown B 0

15. Hannah Manley -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Ella Sadler-Andrews Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Joanna Freeman Port Talbot Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Laura Allen Unknown B 0

21. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Junior Men Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Keirin - Results
1.  Jason Kenny CBE Sportcity Velo Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Dan Woolfenden Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Shane Charlton City of Edinburgh RC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Jack Hibberd MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  James Cruickshank Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Luke Marlow Lutterworth Cycle Centre RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Kyle Tilley Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Men Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Pursuit - Results
1.  Steven Burke MBE Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown 1st 23
Points: 23 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Jonathan Bellis Glendene CC Unknown 1st 23
Points: 23 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Peter Kennaugh MBE Glendene CC Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Alex Dowsett Glendene CC Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Matthew Rowe Glendene CC Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Adam Blythe Dulwich Paragon CC Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Ross Yates Chapel Tri-Stars Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Mark McNally Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Luke Rowe Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Andrew Griffiths Glendene CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Russell Hampton Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Rhys Lloyd Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Kevin Barclay Kirkcaldy & District CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
15.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Jason Crombie Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
17.  Peter Ettles Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Andrew Whitehall Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Thomas Price VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  James Boyman Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
21.  Matthew Jones Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
22.  Tim Morris Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  Thomas Butt I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Benjamin Lowe Twickenham CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
25.  Luke Marlow Lutterworth Cycle Centre RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
26.  Matthew Green Crawley Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Douglas Dewey Team Tor 2000 KALAS Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
29.  Pete Vincent Unknown N/A 0

29. Pete Vincent -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
30.  Christopher Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  Brian Randall Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Women Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women Points Race - Results
1.  Katie Prankerd Cardiff Ajax CC Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Elizabeth Deignan WXC Mountain Bike Team UK Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Alex Greenfield Cardiff Ajax CC Unknown A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: A
5.  Eileen Roe City of Edinburgh RC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Emma Trott VC Londres Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Joanna Rowsell Shand MBE VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Louise Heywood-Mahé Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Sarah Byrne www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Emma Patterson Palmer Park Velo RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Alix Chester www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Alice Monger-Godfrey VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Lorna Marlow Welland Valley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Rachel Davies Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Women Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women Sprint - Results
1.  Anna Blyth VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lucy Ayres Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joanne Wilman Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Eileen Roe City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Elliw Mostyn www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Lorna Marlow Welland Valley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Emma Patterson Palmer Park Velo RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown C 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: C
2.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jessica Anderson Eastlands Velo Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
4.  Melissa Bury Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U16 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Points Race - Results
1.  Andrew Fenn Unknown 4th 0

1. Andrew Fenn -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Michael Webb Cardiff Ajax CC Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Aldham-Breary Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Mark Christian Team RL360 Isle Of Man Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Tomas Skubala Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Sam Freeman Unknown 3rd 0

6. Sam Freeman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Sam Redding Unknown 3rd 0

7. Sam Redding -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Erick Rowsell Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Benjamin Plain Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Christopher Whorrall Team Manx Telecom Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Rhys Matcham Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Jack Kirk Unknown 3rd 0

16. Jack Kirk -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Samuel Patrick I-Team Cyclists' Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Dominic Jelfs Unknown 3rd 0

19. Dominic Jelfs -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Toby Meadows WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Sprint - Results
1.  Peter Mitchell Team Trackcycling.co.uk Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Michael McMahon Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sam Serruya Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Peter Merridew Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Scratch Race - Results
1.  Alex Greenfield Cardiff Ajax CC Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Danielle Rowe MBE Chapel Tri-Stars Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Greta Junker WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Ella Hopkins Bikinmotion Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Amy Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Annabel Simpson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Penny Rowson Unknown B 0

13. Penny Rowson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Joanna Freeman Port Talbot Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Ella Sadler-Andrews Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Corrine Hall MBE VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Junior Men Kilometre Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Kilometre Time Trial - Results
1.  Jason Kenny CBE Sportcity Velo Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Shane Charlton City of Edinburgh RC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Peter Ettles Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  James Cruickshank Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Tim Morris Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Jack Hibberd MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Matthew Jones Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Kyle Tilley Poole Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Women 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women 500m Time Trial - Results
1.  Anna Blyth VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lucy Ayres Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Elizabeth Deignan WXC Mountain Bike Team UK Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Eileen Roe City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Katie Prankerd Cardiff Ajax CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Elliw Mostyn www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Rohan Battison Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Emma Patterson Palmer Park Velo RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Jacqueline Garner Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Daniel Mclay Leicestershire Road Club Unknown B 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jordan Hargreaves Eastlands Velo Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Felix English Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
4.  Kian Emadi Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Mark Baxter Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Thomas Gregory Glasgow Sprint Track Cycling T... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Joshua Papworth Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Samuel Fry Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Richard Forrest Newport Phoenix CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Simon Yates Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  William Meadows Ipswich Bicycle Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  William Couch Bournemouth Arrow Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Craig Martin The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Chris Sherriffs Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Adam Yates Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Chris Nicholson Team RL360 Isle Of Man Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
23.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
24.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
25.  Martin Woffindin Stirling Bike Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
26.  Declan Byrne Tunstall Whls CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
27.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
28.  Alex Minting Unknown C 0

28. Alex Minting -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
29.  Zak Millington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
30.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Joseph Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
32.  Andrew Street Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
33.  Daniel Snow Team J.D Cycles Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Laura Kenny CBE Welwyn Wheelers CC Unknown B 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: B
2.  Hannah Manley Cardiff Ajax CC Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
3.  Kayleigh Brogan Evans Cycles Race Team Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
4.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Emily Farnworth Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Manon Morgans Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Rachael Strange Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Alexandra Kalisz Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 500m Time Trial - Results
1.  Andrew Fenn Unknown 4th 0

1. Andrew Fenn -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Peter Mitchell Team Trackcycling.co.uk Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Michael McMahon Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sam Freeman Unknown 3rd 0

6. Sam Freeman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Alex Aldham-Breary Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Robert O'Loughlin Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Rhys Matcham Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Mark Christian Team RL360 Isle Of Man Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Vincent Cartwright Hull Thursday RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Sam Serruya Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Michael Wilmot Neon-Velo Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Sam Redding Unknown 3rd 0

15. Sam Redding -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Adam Gent Sussex Nomads CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Samuel Patrick I-Team Cyclists' Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Peter Merridew Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
24.  Ross Barbour The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
25.  Andrew Williams Gawton Gravity Hub Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
26.  Dominic Jelfs Unknown 3rd 0

26. Dominic Jelfs -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
28.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
29.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
30.  Phil Lisher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
31.  Tom Gosbee Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
32.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
33.  William Knapp VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
34.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
35.  Joseph Magnus Unknown B 0

35. Joseph Magnus -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 500m Time Trial - Results
1.  Rebecca James Abergavenny Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Laura Kenny CBE Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Amy Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Danielle Rowe MBE Gawton Gravity Hub Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Ella Sadler-Andrews Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Hannah Rich Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Corrine Hall MBE VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Charlotte Docker Agiskoviner Cycling Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Grace Jefferies CC Cardiff Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Laura Allen Unknown B 0

19. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

The Races

Junior Women Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Tue 15/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
U16 Boys Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Tue 15/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Junior Men Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/08/06 00:00 Regional C+ Band 4 ---
Wed 16/08/06 – 00:00
Regional C+, Band 4
Junior Men Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Wed 16/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Junior Women Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/08/06 00:00 Regional C+ Band 4 ---
Wed 16/08/06 – 00:00
Regional C+, Band 4
U16 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Wed 16/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Wed 16/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Wed 16/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Junior Men Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/08/06 00:00 Regional C+ Band 4 --- 20km / 12 miles
Thu 17/08/06 – 00:00
Regional C+, Band 4
20km / 12 miles
U12 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Thu 17/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Thu 17/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Junior Men Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Junior Men Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ Band 4 --- 3km / 2 miles
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, Band 4
3km / 2 miles
Junior Women Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ Band 4 ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, Band 4
Junior Women Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Boys Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
U16 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
Junior Men Kilometre Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 1 mile
Sat 19/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 1 mile
Junior Women 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 0 mile
Sat 19/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 0 mile
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 19/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 19/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Boys 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 0 mile
Sat 19/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 0 mile
U16 Girls 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 0 mile
Sat 19/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 0 mile

Event Summary

Event Details

Event URN:

349/EN/003/2006

Start Date:

Tue, 15th Aug 2006

Finish date:

Sat, 19th Aug 2006

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Geraint Thomas National Velodrome of Wales, Newport International Sports Village, Langland Way, Newport, Wales, NP19 4RA

View map

Results

Confirmed Results

Junior Women Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women Pursuit - Results
1.  Joanna Rowsell Shand MBE VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Elizabeth Deignan WXC Mountain Bike Team UK Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Hannah Mayho Unknown A 0

3. Hannah Mayho -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Emma Trott VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Alix Chester www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Eileen Roe City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Katie Prankerd Cardiff Ajax CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Louise Heywood-Mahé Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Rachel Davies Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Sarah Byrne www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Alice Monger-Godfrey VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Rohan Battison Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Lorna Marlow Welland Valley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
15.  Harriet Whewell North Devon Wheelers Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Jacqueline Garner Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Boys Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Pursuit - Results
1.  Andrew Fenn Unknown 4th 0

1. Andrew Fenn -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Benjamin Plain Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Mark Christian Team RL360 Isle Of Man Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Erick Rowsell Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
5.  Toby Meadows WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Robert O'Loughlin Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Tomas Skubala Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Michael Webb Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Sam Redding Unknown 3rd 0

9. Sam Redding -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Sam Freeman Unknown 3rd 0

11. Sam Freeman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
12.  Alex Aldham-Breary St Austell Wheelers CC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
13.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Vincent Cartwright Hull Thursday RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Gareth James Unknown 4th 0

15. Gareth James -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
16.  Rhys Matcham Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Christopher Whorrall Team Manx Telecom Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Peter Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Joshua Papworth Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Daniel Mclay Unknown B 0

20. Daniel Mclay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
21.  Mark Baxter Unknown B 0

21. Mark Baxter -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Jack Kirk Unknown 3rd 0

23. Jack Kirk -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
24.  Joseph Perrett Glendene CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
25.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
26.  Peter Merridew Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Adam Gent Sussex Nomads CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
28.  Josh Miers Unknown A 0

28. Josh Miers -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
29.  Jonathan Mould Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
30.  Benjamin Atkinson Ely Race Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
31.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
32.  Ross Barbour The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
33.  Christopher Legg Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
34.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
35.  Samuel Fry Unknown N/A 0

35. Samuel Fry -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
36.  Phil Lisher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
37.  Iain Cook VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
38.  Christopher Rosser Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
39.  William Knapp VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
40.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
41.  Tom Gosbee Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
42.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
43.  Joseph Magnus Unknown B 0

43. Joseph Magnus -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
44.  Andrew Street Unknown B 0

44. Andrew Street -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Junior Men Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Points Race - Results
1.  Peter Kennaugh MBE Glendene CC Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Adam Blythe Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Russell Hampton Glendene CC Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Andrew Griffiths Glendene CC Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Matthew Rowe Glendene CC Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Jonathan Bellis Gawton Gravity Hub Unknown Elite 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: Elite
7.  Mark McNally Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Kevin Barclay Kirkcaldy & District CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Steven Burke MBE Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
10.  Luke Rowe Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
11.  Thomas Price VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Alex Dowsett Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Andrew Fenn Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Rhys Lloyd Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

Junior Men Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Sprint - Results
1.  Jason Kenny CBE Avonlea-Treasure RT Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Shane Charlton City of Edinburgh RC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Dan Woolfenden Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  James Cruickshank Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Peter Mitchell Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Junior Women Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women Scratch Race - Results
1.  Anna Blyth VC St Raphael Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Katie Prankerd Cardiff Ajax CC Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Elizabeth Deignan WXC Mountain Bike Team UK Unknown N/A 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Rachel Davies Cardiff Ajax CC Unknown 3rd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Rachel Davies Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Rachel Davies Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 7
Points: 7 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Emma Trott VC Londres Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Alice Monger-Godfrey VC Londres Unknown 2nd 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Eileen Roe Hythe Cycling Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Alex Greenfield Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Joanna Rowsell Shand MBE VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Alix Chester www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
11.  Sarah Byrne Bristol South CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Lorna Marlow Welland Valley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
13.  Lucy Ayres Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
14.  Elliw Mostyn www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
15.  Louise Heywood-Mahé Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
16.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Jacqueline Garner Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U16 Boys Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Scratch Race - Results
1.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Andrew Fenn Unknown 4th 0

2. Andrew Fenn -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Tomas Skubala Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Christopher Whorrall Team Manx Telecom Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Benjamin Plain Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
6.  Sam Freeman Unknown 3rd 0

6. Sam Freeman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Michael Webb Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Mark Christian Team RL360 Isle Of Man Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Alex Aldham-Breary Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
14.  Robert O'Loughlin Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Jack Kirk Unknown 3rd 0

15. Jack Kirk -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Toby Meadows WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Erick Rowsell Unknown 3rd 0

18. Erick Rowsell -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Samuel Patrick I-Team Cyclists' Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Iain Cook Penzance Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
22.  Daniel Mclay Unknown B 0

22. Daniel Mclay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Points Race - Results
1.  Alex Greenfield Cardiff Ajax CC Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Hannah Rich Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Greta Junker WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Danielle Rowe MBE Chapel Tri-Stars Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Annabel Simpson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Ella Hopkins Bikinmotion Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Ella Sadler-Andrews Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Hannah Manley Unknown B 0

15. Hannah Manley -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  Amy Gallacher The Racing Chance Foundation Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Corrine Hall MBE VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Tegan Millington Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Sprint - Results
1.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Rebecca James Abergavenny Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Danielle Rowe MBE Chapel Tri-Stars Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Joanne Wilman Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Laura Kenny CBE Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Amy Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Hannah Manley Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

Junior Men Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Scratch Race - Results
1.  Adam Blythe Giordana-Mitsubishi Electric R... Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Matthew Rowe Glendene CC Unknown 1st 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Jonathan Bellis Glendene CC Unknown Elite 4
Points: 4 | Status: Unknown | Category: Elite
3.  Jonathan Bellis Glendene CC Unknown 1st 13
Points: 13 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Mark McNally Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown N/A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Kevin Barclay Kirkcaldy & District CC Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Luke Rowe Glendene CC Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Tomas Skubala Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Ross Yates Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Peter Kennaugh MBE Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Steven Burke MBE Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown Elite 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: Elite
11.  Tim Morris Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Rhys Lloyd Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
13.  Thomas Price VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Dan Woolfenden Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Jason Crombie Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
16.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
17.  Andrew Griffiths Glendene CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Michael Webb Unknown A 0

18. Michael Webb -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Luke Marlow Lutterworth Cycle Centre RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
20.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
21.  Russell Hampton Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st

U12 Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Omnium - Results
1.  Jonathan Dibben I-Team Cyclists' Club Unknown C 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: C
2.  Robbie Westwood Maindy Flyers Youth CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
3.  Christopher Latham Eastlands Velo Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
4.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Edward Bird Lee Valley Youth Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Kyle Yates The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Joseph Anstice Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Daniel Murphy Team Keyne Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
9.  William Macke Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
10.  Cam Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
11.  Nicholas Hunter The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
12.  Joshua Hegerty Welwyn Wheelers CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
13.  Matthew Waters Retford & District Wheelers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U16 Girls Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Pursuit - Results
1.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Danielle Rowe MBE Chapel Tri-Stars Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Greta Junker WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Alex Greenfield Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Amy Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Hannah Rich Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Corrine Hall MBE VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Laura Kenny CBE Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Annabel Simpson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Hannah Manley Unknown B 0

15. Hannah Manley -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Ella Sadler-Andrews Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
18.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Joanna Freeman Port Talbot Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Laura Allen Unknown B 0

21. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Junior Men Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Keirin - Results
1.  Jason Kenny CBE Sportcity Velo Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Dan Woolfenden Yasumitsu Schlapp Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
5.  Shane Charlton City of Edinburgh RC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Jack Hibberd MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  James Cruickshank Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Luke Marlow Lutterworth Cycle Centre RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Kyle Tilley Agiskoviner Cycling Team Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
11.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Men Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Pursuit - Results
1.  Steven Burke MBE Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown 1st 23
Points: 23 | Status: Unknown | Category: 1st
1.  Jonathan Bellis Glendene CC Unknown 1st 23
Points: 23 | Status: Unknown | Category: 1st
3.  Peter Kennaugh MBE Glendene CC Unknown 1st 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 1st
4.  Alex Dowsett Glendene CC Unknown 1st 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Matthew Rowe Glendene CC Unknown 1st 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 1st
6.  Adam Blythe Dulwich Paragon CC Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Ross Yates Chapel Tri-Stars Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Mark McNally Le Coq Sportif - Dolan - SIS Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Luke Rowe Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
10.  Andrew Griffiths Glendene CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Russell Hampton Glendene CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
13.  Rhys Lloyd Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
14.  Kevin Barclay Kirkcaldy & District CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
15.  Andrew Magnier Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
16.  Jason Crombie Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
17.  Peter Ettles Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
18.  Andrew Whitehall Johnstone Wheelers Cycling Clu... Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
19.  Thomas Price VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  James Boyman Agiskoviner Cycling Team Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
21.  Matthew Jones Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
22.  Tim Morris Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
23.  Thomas Butt I-Team Cyclists' Club Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
24.  Benjamin Lowe Twickenham CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
25.  Luke Marlow Lutterworth Cycle Centre RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
26.  Matthew Green Crawley Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
27.  Douglas Dewey Team Tor 2000 KALAS Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
28.  Symon Lewis VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
29.  Pete Vincent Unknown N/A 0

29. Pete Vincent -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
30.  Christopher Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
31.  Brian Randall Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Women Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women Points Race - Results
1.  Katie Prankerd Cardiff Ajax CC Unknown 1st 25
Points: 25 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Elizabeth Deignan WXC Mountain Bike Team UK Unknown N/A 21
Points: 21 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 17
Points: 17 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Alex Greenfield Cardiff Ajax CC Unknown A 14
Points: 14 | Status: Unknown | Category: A
5.  Eileen Roe City of Edinburgh RC Unknown 2nd 12
Points: 12 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Emma Trott VC Londres Unknown 1st 10
Points: 10 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Joanna Rowsell Shand MBE VC Londres Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
8.  Louise Heywood-Mahé Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
9.  Sarah Byrne www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Emma Patterson Palmer Park Velo RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
11.  Alix Chester www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
12.  Alice Monger-Godfrey VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
13.  Lorna Marlow Welland Valley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
14.  Rachel Davies Cardiff Ajax CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Junior Women Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women Sprint - Results
1.  Anna Blyth VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lucy Ayres Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Joanne Wilman Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Eileen Roe City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Elliw Mostyn www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Lorna Marlow Welland Valley CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Emma Patterson Palmer Park Velo RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown C 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: C
2.  Emily Kay Halesowen A & CC Unknown C 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jessica Anderson Eastlands Velo Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
4.  Melissa Bury Eastlands Velo Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U16 Boys Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Points Race - Results
1.  Andrew Fenn Unknown 4th 0

1. Andrew Fenn -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Michael Webb Cardiff Ajax CC Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Alex Aldham-Breary Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
4.  Mark Christian Team RL360 Isle Of Man Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Tomas Skubala Velo Schils - Interbike RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Sam Freeman Unknown 3rd 0

6. Sam Freeman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Sam Redding Unknown 3rd 0

7. Sam Redding -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
8.  Erick Rowsell Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
9.  Benjamin Plain Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
10.  Christopher Whorrall Team Manx Telecom Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Rhys Matcham Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Andrew Williams Cwmcarn Paragon Cycle Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Jack Kirk Unknown 3rd 0

16. Jack Kirk -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
17.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Samuel Patrick I-Team Cyclists' Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Dominic Jelfs Unknown 3rd 0

19. Dominic Jelfs -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
20.  Toby Meadows WDMBC/Specialized Ruislip Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U16 Boys Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Sprint - Results
1.  Peter Mitchell Team Trackcycling.co.uk Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Michael McMahon Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sam Serruya Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Michael Wilmot Hillingdon Slipstreamers Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  Peter Merridew Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Scratch Race - Results
1.  Alex Greenfield Cardiff Ajax CC Unknown A 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: A
3.  Danielle Rowe MBE Chapel Tri-Stars Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
4.  Greta Junker WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Ella Hopkins Bikinmotion Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Amy Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Annabel Simpson WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Penny Rowson Unknown B 0

13. Penny Rowson -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Joanna Freeman Port Talbot Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Ella Sadler-Andrews Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
17.  Corrine Hall MBE VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Junior Men Kilometre Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Kilometre Time Trial - Results
1.  Jason Kenny CBE Sportcity Velo Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Christian Lyte Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  David Daniell Cleveland Wheelers CC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Shane Charlton City of Edinburgh RC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
5.  Joshua Hargreaves Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Peter Ettles Pedal Power RT Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
7.  Alex Wise Agiskoviner Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
8.  James Cruickshank Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
9.  Tim Morris Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
10.  Jack Hibberd MJS Racing Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Matthew Jones Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
12.  Kyle Tilley Poole Wheelers CC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Junior Women 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Women 500m Time Trial - Results
1.  Anna Blyth VC St Raphael Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
2.  Lucy Ayres Sportcity Velo Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Elizabeth Deignan WXC Mountain Bike Team UK Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Eileen Roe City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
5.  Lara Wann VC Londres Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
6.  Katie Prankerd Cardiff Ajax CC Unknown 1st 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 1st
7.  Elliw Mostyn www.cyclestore.co.uk Race Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
8.  Rohan Battison Agiskoviner Cycling Team Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
9.  Emma Patterson Palmer Park Velo RT Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
10.  Jacqueline Garner Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Daniel Mclay Leicestershire Road Club Unknown B 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jordan Hargreaves Eastlands Velo Unknown N/A 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Felix English Preston Park Youth CC (PPYCC) Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
4.  Kian Emadi Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Mark Baxter Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Thomas Gregory Glasgow Sprint Track Cycling T... Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Joshua Papworth Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Samuel Fry Welwyn Wheelers CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Richard Forrest Newport Phoenix CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
11.  Simon Yates Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Matthew Gittings Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
13.  William Meadows Ipswich Bicycle Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
14.  Robert Lambton Newport Shropshire CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Samuel Grant Hillingdon Slipstreamers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
16.  William Couch Bournemouth Arrow Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
17.  Craig Martin The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
18.  Chris Sherriffs Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Adam Yates Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
20.  Chris Nicholson Team RL360 Isle Of Man Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  John Paul Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
22.  Stephen Bradbury Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
23.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
24.  Robert Crampton Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
25.  Martin Woffindin Stirling Bike Club Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
26.  Declan Byrne Tunstall Whls CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
27.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
28.  Alex Minting Unknown C 0

28. Alex Minting -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
29.  Zak Millington Eastlands Velo Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
30.  Simon Winston VC St Raphael Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
31.  Joseph Magnus Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
32.  Andrew Street Welwyn Wheelers CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
33.  Daniel Snow Team J.D Cycles Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Laura Kenny CBE Welwyn Wheelers CC Unknown B 9
Points: 9 | Status: Unknown | Category: B
2.  Hannah Manley Cardiff Ajax CC Unknown B 6
Points: 6 | Status: Unknown | Category: B
3.  Kayleigh Brogan Evans Cycles Race Team Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
4.  Harriet Owen Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Laura Allen New Brighton CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Emily Farnworth Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Manon Morgans Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Rachael Strange Maindy Flyers Youth CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Rosie Serruya Palmer Park Velo RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Alexandra Kalisz Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Boys 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys 500m Time Trial - Results
1.  Andrew Fenn Unknown 4th 0

1. Andrew Fenn -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Tom Buck Sportcity Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Steven Hill Brooks Cycles - cronshaw coach... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Peter Mitchell Team Trackcycling.co.uk Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Michael McMahon Yasumitsu Schlapp Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Sam Freeman Unknown 3rd 0

6. Sam Freeman -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
7.  Alex Aldham-Breary Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
8.  Luc Jones New Tredegar Nomads CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Robert O'Loughlin Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Rhys Matcham Mid Shropshire Wheelers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Mark Christian Team RL360 Isle Of Man Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Vincent Cartwright Hull Thursday RC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Sam Serruya Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Michael Wilmot Neon-Velo Cycling Team Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
15.  Sam Redding Unknown 3rd 0

15. Sam Redding -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
16.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Kevin Stewart Discovery Junior Cycling Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Adam Gent Sussex Nomads CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  Samuel Patrick I-Team Cyclists' Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Peter Merridew Maindy Flyers Youth CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
24.  Ross Barbour The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
25.  Andrew Williams Gawton Gravity Hub Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
26.  Dominic Jelfs Unknown 3rd 0

26. Dominic Jelfs -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
27.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
28.  Oliver Young Edinburgh RC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
29.  Kieron McMahon The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
30.  Phil Lisher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
31.  Tom Gosbee Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
32.  Benjamin Atkinson VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
33.  William Knapp VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
34.  Joseph Allen New Brighton CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
35.  Joseph Magnus Unknown B 0

35. Joseph Magnus -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Girls 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls 500m Time Trial - Results
1.  Rebecca James Abergavenny Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Jessica Varnish Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Laura Kenny CBE Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
4.  Amy Gallacher Welwyn Wheelers CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Hannah Mayho WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Danielle Rowe MBE Gawton Gravity Hub Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Katie Fearnehough Sportcity Velo Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Lucy Martin WXC Mountain Bike Team UK Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Ella Sadler-Andrews Eastlands Velo Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Hannah Rich Newport Velo Youth Cycling Clu... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Corrine Hall MBE VC Londres Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Charlotte Docker Agiskoviner Cycling Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Emily Hogge Palmer Park Velo RT Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
16.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Grace Jefferies CC Cardiff Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Laura Allen Unknown B 0

19. Laura Allen -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
20.  Holly Swarbrick Palmer Park Velo RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

About the Event

The Races

Junior Women Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Tue 15/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
U16 Boys Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 15/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Tue 15/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Junior Men Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/08/06 00:00 Regional C+ Band 4 ---
Wed 16/08/06 – 00:00
Regional C+, Band 4
Junior Men Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Wed 16/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Junior Women Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/08/06 00:00 Regional C+ Band 4 ---
Wed 16/08/06 – 00:00
Regional C+, Band 4
U16 Boys Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Wed 16/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Wed 16/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 16/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Wed 16/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Junior Men Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/08/06 00:00 Regional C+ Band 4 --- 20km / 12 miles
Thu 17/08/06 – 00:00
Regional C+, Band 4
20km / 12 miles
U12 Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Thu 17/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Girls Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 17/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 2km / 1 mile
Thu 17/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
2km / 1 mile
Junior Men Keirin Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
Junior Men Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ Band 4 --- 3km / 2 miles
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, Band 4
3km / 2 miles
Junior Women Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ Band 4 ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, Band 4
Junior Women Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Boys Points Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Boys Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
U16 Girls Scratch Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Fri 18/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
Junior Men Kilometre Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 1 mile
Sat 19/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 1 mile
Junior Women 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 0 mile
Sat 19/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 0 mile
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 19/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Sat 19/08/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Boys 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 0 mile
Sat 19/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 0 mile
U16 Girls 500m Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 19/08/06 00:00 Regional C+ MTB IA --- 1km / 0 mile
Sat 19/08/06 – 00:00
Regional C+, MTB IA
1km / 0 mile

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk