Science in Sport Criterium League 9

Closed Circuit , Preston – Thursday, 03 Jun 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

992/EN/003/2010

Start Date:

Thu, 3rd Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Tom Stewart Southport CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Owen Dilworth Ribble Valley Juniors Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Ethan Cottrell Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Thomas Hudson Cycle Sport Pendle Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
7.  Dominic Rutter Cycle Sport Pendle Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Millenia Hughes Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  India Penrice Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Fabio Close www.Sub7Bikes.co.uk Racing Tea... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Alex Taylor Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Joe Stewart Southport CC Finished E 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  David Clarke Pendragon Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  James Gullen Teamwallis Racing Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League. No pre-entries for League regiustrations or for races, all races are EoL.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 19:15 National B Band 3 --- 1 hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 03/06/10 – 19:15
National B, Band 3
1 hr + 5 laps
3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 19:16 Regional B Band 5 --- 1 hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 03/06/10 – 19:16
Regional B, Band 5
1 hr + 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

992/EN/003/2010

Start Date:

Thu, 3rd Jun 2010

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Preston Sports Arena, University Of Central Lancashire, Psa Tom Benson Way, Preston, Lancs, PR2 1SG

View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Boys - Results
1.  Tom Stewart Southport CC Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
2.  Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished D 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
3.  Lewis Hartley Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
4.  Owen Dilworth Ribble Valley Juniors Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
5.  Ethan Cottrell Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
6.  Thomas Hudson Cycle Sport Pendle Finished D 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00
7.  Dominic Rutter Cycle Sport Pendle Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U10 Girls - Results
1.  Kim Baptista Eastlands Velo Finished D 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D | Time: 00:00:00:00

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys - Results
1.  Adam Hartley Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls - Results
1.  Helena Preece Red Rose Olympic CC Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Millenia Hughes Eastlands Velo Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys - Results
1.  Robert Armstrong Ribble Valley Juniors Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Ryan Ellison Eastlands Velo Finished B --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Mitchell Cross Mossley CRT Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
4.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Bill Cooper Red Rose Olympic CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
6.  Joe Westwood Red Rose Olympic CC Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls - Results
1.  India Penrice Sportcity Velo Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Caroline Humphreys Red Rose Olympic CC Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys - Results
1.  Thomas Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Humphreys Red Rose Olympic CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Matthew Galland Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
4.  Fabio Close www.Sub7Bikes.co.uk Racing Tea... Finished B 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
5.  Alex Taylor Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls - Results
1.  Zoe Armstrong Ribble Valley Juniors Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U8 Boys - Results
1.  Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
2.  Matthew Baptista Eastlands Velo Finished E 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00
3.  Joe Stewart Southport CC Finished E 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E | Time: 00:00:00:00

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  David Clarke Pendragon Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  James Gullen Teamwallis Racing Team Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Riders must register with the Criterium League. No pre-entries for League regiustrations or for races, all races are EoL.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 18:30 Youth Only Youth ---
Entry:
Thu 03/06/10 – 18:30
Youth Only, Youth
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 19:15 National B Band 3 --- 1 hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 03/06/10 – 19:15
National B, Band 3
1 hr + 5 laps
3/4/W Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 03/06/10 19:16 Regional B Band 5 --- 1 hr + 5 laps
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 03/06/10 – 19:16
Regional B, Band 5
1 hr + 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk