Torbay Velopark Youth Stage race (+senior support)

Closed Circuit , Paignton – Saturday, 14 Mar 2020

Event Summary

Event Overview

This is a stage race for youth riders designed to make the most of the available circuit time.

It forms part of the South West and South youth circuit series.

Points will be awarded to the top finishers in each stage 1st 1 point, 2nd 2 points etc. The rider with the lowest number of overall points will be the winner.

One set of BC points will be submitted based on the overall result

There will be an adults 2/3/4 category support race

Event Details

Event URN:

468990

Start Date:

Sat, 14th Mar 2020

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Torbay Velopark, Penwill Way, Paignton, Devon, TQ4 5JR

View map

Series:

South West Circuit Series
South Region Youth Series

Event Organiser:

Andrew Parker
07940 302224
andrewparker@britishcycling.org.uk

Safeguarding lead:

Rob Woodger
dofe.rob@gmail.com

Results

Confirmed Results

Senior 2/3/4 cat race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 2/3/4 cat race - Results
1.  Thomas Grigson BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Tarling Backstedt Bike Performance Rac... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Julian Pitocco Mid Devon CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Steven Jones Team Tor 2000 Kalas Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tim Southcombe Somerset Road Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Kirkbright Aerobic Power Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joe Rosser Exeter Wheelers Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Simon Szender Exeter Wheelers Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Philip Collings Saint Piran Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A Girls- Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls- Overall - Results
1.  Niamh Murphy Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bethany Bennett Towy Riders Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Wallbaum Avid Sport Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isobel Crowther Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Georgina Pasmore Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys Overall - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Bike Performance Rac... Finished 10
Points: 10 | Status: Finished
2.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  George Eames North Devon Wheelers Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Fin Mead Propello Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished 4
Points: 4 | Status: Finished
7.  Callum Start Mid Devon CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Finlay Walter Team Zoyland Race Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  George Cottrell Poole Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Rhys Thomas Maindy Flyers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Shaun Duffield Propello Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Matthew Britton Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Reuben Heal Mid Devon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oliver Box Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jenson Harris Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Harvey Thomas Bristol RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Abe Reid Dartmoor Velo – CareControlS... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Jake Rowell Wheal Velocity Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
22.  Jack Wilson Wheal Velocity Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  James Pearcy Dartmoor Velo – CareControlS... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  George Packham-Southon Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Finlay Webb Exeter Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Archie Goodwin Mid Devon CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B boys Overall - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  William Salter Tri UK Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Rory Gravelle Towy Riders Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Noah Thomas Mid Devon CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Arthur Gage Avid Sport Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Sam Rosser Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Nick Makin Wheal Velocity Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Oliver Wade Wheal Velocity Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oscar Pasmore Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Overall - Results
1.  Jessica Rich Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Megan Dafydd Maindy Flyers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Anwen Crowther Sulis Scorpions YCA Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth C Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls Overall - Results
1.  Eva Fox Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys Overall - Results
1.  Louis Wright Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Tregear Maindy Flyers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ellis Hortop Maindy Flyers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jacob Start Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Edward Fraile-Whysall Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Bayley Woodger Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jed Claxton Wheal Velocity Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Elliot Albert Wheal Velocity Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Ross Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls Overall - Results
1.  Lauren Fox Mid Devon CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Madeline Woodger Mid Devon CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth D Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys Overall - Results
1.  George Stacey Wadebridge Coasters Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alex Pearcey Finished 0

2.  Alex Pearcey -

Points: 0 | Status: Finished

Overall Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall Youth E Boys - Results
1.  Ben Ward Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

 

Thanks for entering the event, please leave plenty of time to register and to have your gearing checked

Note that charges apply to the car park and that the wardens are vigilant.

Due to the programme of events please bring rollers or a turbo trainer to warm up on

The Races

Senior 2/3/4 cat race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 12:30 Regional A Band 4 --- 01 hr / plus 24 laps / 39km / 24 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 14/03/20 – 12:30
Regional A, Band 4
01 hr / plus 24 laps / 39km / 24 miles
Youth A stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 11:30 Youth Only Band 5 --- 20 mins / 13km / 8 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 11:30
Youth Only, Band 5
20 mins / 13km / 8 miles
Youth A stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 14:45 Youth Only Band 5 --- 50 mins / 27km / 17 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 14:45
Youth Only, Band 5
50 mins / 27km / 17 miles
Youth A Girls- Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/03/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 00:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 14/03/20 – 00:00
Youth Only, Band 5
Youth B stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 11:00 Youth Only Band 5 --- 20 mins / 11km / 7 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 11:00
Youth Only, Band 5
20 mins / 11km / 7 miles
Youth B stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 14:30 Youth Only Band 5 --- 40 mins / 24km / 15 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 14:30
Youth Only, Band 5
40 mins / 24km / 15 miles
Youth B boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 00:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 14/03/20 – 00:00
Youth Only, Band 5
Youth B Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/03/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth C stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 10:30 Youth Only None --- 20 mins / 13km / 8 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 10:30
Youth Only, None
20 mins / 13km / 8 miles
Youth C stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 14:00 Youth Only None --- 20 mins / 13km / 8 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 14:00
Youth Only, None
20 mins / 13km / 8 miles
Youth C Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 14/03/20 – 01:00
Youth C Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 00:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 14/03/20 – 00:00
Youth D Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 10:30 Youth Only None --- 20 mins / 10km / 6 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 10:30
Youth Only, None
20 mins / 10km / 6 miles
Youth D Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 14:00 Youth Only None --- 20 mins / 10km / 6 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 14:00
Youth Only, None
20 mins / 10km / 6 miles
Youth D Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 14/03/20 – 01:00
Youth D Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 00:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 14/03/20 – 00:00
Stage 1 Youth E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 12:00 Youth Only None --- 10 mins / plus 5 laps / 5km / 3 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 12:00
Youth Only, None
10 mins / plus 5 laps / 5km / 3 miles
Stage 2 Youth E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 13:40 Youth Only None --- 10 mins / plus 5 laps / 5km / 3 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 13:40
Youth Only, None
10 mins / plus 5 laps / 5km / 3 miles
Overall Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 00:00 Youth Only None --- 10 mins / plus 5 laps / 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 14/03/20 – 00:00
Youth Only, None
10 mins / plus 5 laps / 5km / 3 miles

Event Summary

Event Overview

This is a stage race for youth riders designed to make the most of the available circuit time.

It forms part of the South West and South youth circuit series.

Points will be awarded to the top finishers in each stage 1st 1 point, 2nd 2 points etc. The rider with the lowest number of overall points will be the winner.

One set of BC points will be submitted based on the overall result

There will be an adults 2/3/4 category support race

Event Details

Event URN:

468990

Start Date:

Sat, 14th Mar 2020

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Torbay Velopark, Penwill Way, Paignton, Devon, TQ4 5JR

View map

Series:

South West Circuit Series
South Region Youth Series

Event Organiser:

Andrew Parker
07940 302224
andrewparker@britishcycling.org.uk

Safeguarding lead:

Rob Woodger
dofe.rob@gmail.com

Results

Confirmed Results

Senior 2/3/4 cat race

Position Name Club name Rider status Category Points
Senior 2/3/4 cat race - Results
1.  Thomas Grigson BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 15
Points: 15 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Joshua Tarling Backstedt Bike Performance Rac... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Julian Pitocco Mid Devon CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Steven Jones Team Tor 2000 Kalas Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Tim Southcombe Somerset Road Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Samuel Medlyn One and All Cycling Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Kirkbright Aerobic Power Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Joe Rosser Exeter Wheelers Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Simon Szender Exeter Wheelers Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Philip Collings Saint Piran Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth A Girls- Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Girls- Overall - Results
1.  Niamh Murphy Liv Cycling Club - Halo Cycles Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Bethany Bennett Towy Riders Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Ellie Wallbaum Avid Sport Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Isobel Crowther Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Georgina Pasmore Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth A Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth A Boys Overall - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Bike Performance Rac... Finished 10
Points: 10 | Status: Finished
2.  Jude Munday Bristol Cycling Development Sq... Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  George Eames North Devon Wheelers Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Fin Mead Propello Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Kyle Jones WORX Factory Racing Finished 4
Points: 4 | Status: Finished
7.  Callum Start Mid Devon CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Finlay Walter Team Zoyland Race Academy Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  George Cottrell Poole Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Rhys Thomas Maindy Flyers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Shaun Duffield Propello Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Matthew Britton Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Charlie Abel Poole Wheelers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Reuben Heal Mid Devon CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Oliver Box Bournemouth Arrow Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Jenson Harris Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Harvey Thomas Bristol RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Abe Reid Dartmoor Velo – CareControlS... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Jake Rowell Wheal Velocity Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
22.  Jack Wilson Wheal Velocity Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  James Pearcy Dartmoor Velo – CareControlS... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  George Packham-Southon Avid Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Finlay Webb Exeter Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Archie Goodwin Mid Devon CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B boys Overall - Results
1.  Sam Fisher Maindy Flyers CC Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Finlay Tarling WORX Factory Racing Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  William Salter Tri UK Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Rory Gravelle Towy Riders Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Ruben Stacey North Devon Wheelers Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Noah Thomas Mid Devon CC Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Arthur Gage Avid Sport Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Sam Rosser Bristol Cycling Development Sq... Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Thomas Coomber Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Nick Makin Wheal Velocity Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Oliver Wade Wheal Velocity Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Oliver Pettifer Poole Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Oscar Pasmore Avid Sport Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Youth B Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth B Girls Overall - Results
1.  Jessica Rich Maindy Flyers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Megan Dafydd Maindy Flyers CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Anwen Crowther Sulis Scorpions YCA Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

Youth C Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Girls Overall - Results
1.  Eva Fox Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth C Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth C Boys Overall - Results
1.  Louis Wright Minehead Merlins Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Oliver Tregear Maindy Flyers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Charlie Pettifer Poole Wheelers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Ellis Hortop Maindy Flyers CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Jacob Start Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Edward Fraile-Whysall Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Bayley Woodger Mid Devon CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Jed Claxton Wheal Velocity Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Elliot Albert Wheal Velocity Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Ross Cherruault Sulis Scorpions YCA Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Youth D Girls Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Girls Overall - Results
1.  Lauren Fox Mid Devon CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Madeline Woodger Mid Devon CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Youth D Boys Overall

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth D Boys Overall - Results
1.  George Stacey Wadebridge Coasters Cycling Cl... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Alex Pearcey Finished 0

2.  Alex Pearcey -

Points: 0 | Status: Finished

Overall Youth E Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Overall Youth E Boys - Results
1.  Ben Ward Mid Devon CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

About the Event

Info for Riders

 

Thanks for entering the event, please leave plenty of time to register and to have your gearing checked

Note that charges apply to the car park and that the wardens are vigilant.

Due to the programme of events please bring rollers or a turbo trainer to warm up on

The Races

Senior 2/3/4 cat race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 12:30 Regional A Band 4 --- 01 hr / plus 24 laps / 39km / 24 miles
Entry: On Day: (£20.00)
Sat 14/03/20 – 12:30
Regional A, Band 4
01 hr / plus 24 laps / 39km / 24 miles
Youth A stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 11:30 Youth Only Band 5 --- 20 mins / 13km / 8 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 11:30
Youth Only, Band 5
20 mins / 13km / 8 miles
Youth A stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 14:45 Youth Only Band 5 --- 50 mins / 27km / 17 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 14:45
Youth Only, Band 5
50 mins / 27km / 17 miles
Youth A Girls- Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/03/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth A Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 00:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 14/03/20 – 00:00
Youth Only, Band 5
Youth B stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 11:00 Youth Only Band 5 --- 20 mins / 11km / 7 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 11:00
Youth Only, Band 5
20 mins / 11km / 7 miles
Youth B stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 14:30 Youth Only Band 5 --- 40 mins / 24km / 15 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 14:30
Youth Only, Band 5
40 mins / 24km / 15 miles
Youth B boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 00:00 Youth Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 14/03/20 – 00:00
Youth Only, Band 5
Youth B Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 01:00 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Entry:
Sat 14/03/20 – 01:00
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
Youth C stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 10:30 Youth Only None --- 20 mins / 13km / 8 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 10:30
Youth Only, None
20 mins / 13km / 8 miles
Youth C stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 14:00 Youth Only None --- 20 mins / 13km / 8 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 14:00
Youth Only, None
20 mins / 13km / 8 miles
Youth C Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 14/03/20 – 01:00
Youth C Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 00:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 14/03/20 – 00:00
Youth D Stage 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 10:30 Youth Only None --- 20 mins / 10km / 6 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 10:30
Youth Only, None
20 mins / 10km / 6 miles
Youth D Stage 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 14:00 Youth Only None --- 20 mins / 10km / 6 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 14:00
Youth Only, None
20 mins / 10km / 6 miles
Youth D Girls Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Sat 14/03/20 – 01:00
Youth D Boys Overall Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 00:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 14/03/20 – 00:00
Stage 1 Youth E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 12:00 Youth Only None --- 10 mins / plus 5 laps / 5km / 3 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 12:00
Youth Only, None
10 mins / plus 5 laps / 5km / 3 miles
Stage 2 Youth E Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 13:40 Youth Only None --- 10 mins / plus 5 laps / 5km / 3 miles
Entry:
Sat 14/03/20 – 13:40
Youth Only, None
10 mins / plus 5 laps / 5km / 3 miles
Overall Youth E Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 14/03/20 00:00 Youth Only None --- 10 mins / plus 5 laps / 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Sat 14/03/20 – 00:00
Youth Only, None
10 mins / plus 5 laps / 5km / 3 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk