Trek Fox Valley/Bespoke Sports Kit - Winter Cyclo Cross Series - Yorkshire Points No 5

Cyclo-Cross , Leeds – Sunday, 17 Nov 2019

Event Summary

Event Overview

The Fifth round of our Winter League. See website for more up to date info.

Promoting Club :  Cycle Pathway - Leeds Urban Bike Park

On Day Organiser : Jeremy Hayes

Series Organisers for YCCA: Fred Rothwell / Pete Sutton

Event Details

Event URN:

462363

Start Date:

Sun, 17th Nov 2019

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Leeds Urban Bike PK, Ring Road Beeston Pk, Middleton, Leeds, W.yorkshire, LS10 3TN

View map

Series:

Yorkshire Points

Event Organiser:

Peter Sutton
07500875718

Results

Confirmed Results

Under-8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-8 Boys - Results
1.  Louis Stanton-Spencer East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Henry Bairstow East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  William Young East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Jake Thornton Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Jacob Marks Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Max Stuart Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Isaac Spencer Peckham Challengers BMX Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Spencer Parry East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Mack Thackray Finished 0

9.  Mack Thackray -

Points: 0 | Status: Finished

Under-8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-8 Girls - Results
1.  Elodie Geall East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Erin Denwood Finished 0

2.  Erin Denwood -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Ava Spalding Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Thea Hardiman East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Jemima Stanton-spencer Finished 0

5.  Jemima Stanton-spencer -

Points: 0 | Status: Finished

Under-10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-10 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Rory Stanton-Spencer Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Casey Jackson East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Arthur Bairstow East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Joe Timbers Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Ollie McAllister Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Alfie Millar Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Leo Barker Finished 0

11.  Leo Barker -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Thomas Hetherington Finished 0

12.  Thomas Hetherington -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Charles Parry Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
14.  Noah Scholes East Bradford Race Team Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Jack Sykes Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
16.  Ewan Plumb Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
17.  Reuben Hart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
18.  Ted Carey Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
19.  Flynn Lambley West Riding Track League Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
20.  Harrison Rugg Otley CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
21.  Charlie Mclean Finished 0

21.  Charlie Mclean -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Patrick Hardiman Finished 0

22.  Patrick Hardiman -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Lucy Christensen Finished 0

23.  Lucy Christensen -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Elliot Islip West Riding Track League Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
25.  Chris Hann Finished 0

25.  Chris Hann -

Points: 0 | Status: Finished

Under-10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-10 Girls - Results
1.  Clara Mckee Finished 0

1.  Clara Mckee -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Eliza Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Grace Green Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Sophie Leijssen Ilkley Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Amelia Lightstead East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Mary Venning Leeds Mercury Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Rosie Mallender Finished 0

8.  Rosie Mallender -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Rosa Wilson Finished 0

9.  Rosa Wilson -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

The Fifth round of our Winter League. See website for more up to date info.

The Races

Under-8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 10:30 Under 12 None --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/11/19 – 10:30
Under 12, None
10 mins
Under-8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 10:30 Under 12 None --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/11/19 – 10:30
Under 12, None
10 mins
Under-10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 10:45 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/11/19 – 10:45
Under 12, None
15 mins
Under-10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 10:45 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/11/19 – 10:45
Under 12, None
15 mins
Under-12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 11:15 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/11/19 – 11:15
Under 12, None
15 mins
Under-12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 11:15 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/11/19 – 11:15
Under 12, None
15 mins
Youth - Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 11:45 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 17/11/19 – 11:45
Category B, CX Band 3
30 mins
Youth - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 11:45 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 17/11/19 – 11:45
Category B, CX Band 3
30 mins
Veteran Men 50+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 12:47 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/11/19 – 12:47
Category B, CX Band 3
40 mins
Senior & Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 12:45 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/11/19 – 12:45
Category B, CX Band 3
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 12:45 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 17/11/19 – 12:45
Category B, CX Band 3
40 mins
Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 14:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/11/19 – 14:00
Category B, CX Band 3
01 hr
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 14:00 Category B CX Band 3 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/11/19 – 14:00
Category B, CX Band 3
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 14:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 17/11/19 – 14:00
Category B, CX Band 3
01 hr

Event Summary

Event Overview

The Fifth round of our Winter League. See website for more up to date info.

Promoting Club :  Cycle Pathway - Leeds Urban Bike Park

On Day Organiser : Jeremy Hayes

Series Organisers for YCCA: Fred Rothwell / Pete Sutton

Event Details

Event URN:

462363

Start Date:

Sun, 17th Nov 2019

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Leeds Urban Bike PK, Ring Road Beeston Pk, Middleton, Leeds, W.yorkshire, LS10 3TN

View map

Series:

Yorkshire Points

Event Organiser:

Peter Sutton
07500875718

Results

Confirmed Results

Under-8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-8 Boys - Results
1.  Louis Stanton-Spencer East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Henry Bairstow East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  William Young East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Jake Thornton Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Jacob Marks Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Max Stuart Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
7.  Isaac Spencer Peckham Challengers BMX Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Spencer Parry East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Mack Thackray Finished 0

9.  Mack Thackray -

Points: 0 | Status: Finished

Under-8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-8 Girls - Results
1.  Elodie Geall East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Erin Denwood Finished 0

2.  Erin Denwood -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Ava Spalding Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Thea Hardiman East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Jemima Stanton-spencer Finished 0

5.  Jemima Stanton-spencer -

Points: 0 | Status: Finished

Under-10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-10 Boys - Results
1.  Billy Ladle West Riding Track League Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
2.  Zachary Hutchinson Clifton CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Rory Stanton-Spencer Shibden Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Casey Jackson East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Arthur Bairstow East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Joe Timbers Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Brodie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
9.  Ollie McAllister Bronte Tykes Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
10.  Alfie Millar Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
11.  Leo Barker Finished 0

11.  Leo Barker -

Points: 0 | Status: Finished
12.  Thomas Hetherington Finished 0

12.  Thomas Hetherington -

Points: 0 | Status: Finished
13.  Charles Parry Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
14.  Noah Scholes East Bradford Race Team Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
15.  Jack Sykes Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
16.  Ewan Plumb Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
17.  Reuben Hart Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
18.  Ted Carey Harrogate Nova CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
19.  Flynn Lambley West Riding Track League Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
20.  Harrison Rugg Otley CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
21.  Charlie Mclean Finished 0

21.  Charlie Mclean -

Points: 0 | Status: Finished
22.  Patrick Hardiman Finished 0

22.  Patrick Hardiman -

Points: 0 | Status: Finished
23.  Lucy Christensen Finished 0

23.  Lucy Christensen -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Elliot Islip West Riding Track League Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
25.  Chris Hann Finished 0

25.  Chris Hann -

Points: 0 | Status: Finished

Under-10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Under-10 Girls - Results
1.  Clara Mckee Finished 0

1.  Clara Mckee -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
3.  Eliza Saxton Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
4.  Grace Green Huddersfield Star Wheelers Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
5.  Sophie Leijssen Ilkley Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
6.  Amelia Lightstead East Bradford CC Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
7.  Mary Venning Leeds Mercury Cycling Club Finished Under 12 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Under 12
8.  Rosie Mallender Finished 0

8.  Rosie Mallender -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Rosa Wilson Finished 0

9.  Rosa Wilson -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

The Fifth round of our Winter League. See website for more up to date info.

The Races

Under-8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 10:30 Under 12 None --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/11/19 – 10:30
Under 12, None
10 mins
Under-8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 10:30 Under 12 None --- 10 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/11/19 – 10:30
Under 12, None
10 mins
Under-10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 10:45 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/11/19 – 10:45
Under 12, None
15 mins
Under-10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 10:45 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/11/19 – 10:45
Under 12, None
15 mins
Under-12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 11:15 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/11/19 – 11:15
Under 12, None
15 mins
Under-12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 11:15 Under 12 None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Sun 17/11/19 – 11:15
Under 12, None
15 mins
Youth - Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 11:45 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 17/11/19 – 11:45
Category B, CX Band 3
30 mins
Youth - Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 11:45 Category B CX Band 3 --- 30 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Sun 17/11/19 – 11:45
Category B, CX Band 3
30 mins
Veteran Men 50+ Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 12:47 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/11/19 – 12:47
Category B, CX Band 3
40 mins
Senior & Veteran Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 12:45 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/11/19 – 12:45
Category B, CX Band 3
40 mins
Junior Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 12:45 Category B CX Band 3 --- 40 mins
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 17/11/19 – 12:45
Category B, CX Band 3
40 mins
Senior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 14:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/11/19 – 14:00
Category B, CX Band 3
01 hr
Veteran Men 40-49 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 14:00 Category B CX Band 3 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 17/11/19 – 14:00
Category B, CX Band 3
Junior Men Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 17/11/19 14:00 Category B CX Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£12.00)
Sun 17/11/19 – 14:00
Category B, CX Band 3
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk