ACT Track League Week 18

Track League , Manchester – Monday, 07 Oct 2019

Event Summary

Event Overview

All meetings open to Youths, Women, Seniors  Veterans, 2nd 3rd and 4th Catagory riders. Riders must hold a track Accreditation. Groups based on abilities. Events include Scratch, Points, Devil, Course de Primes, Match Sprints, Team Challange, Keirin and Madison. We have Youth Groups, a Women`s  Group, Vets Group and Senior Group. We accept entries on the night. 

Postal Entries to;

Neil Orrell 44 Owler Lane, Chadderton, Oldham, QL99PA

Email neilorrell13@gmail.com

Tel: 07970166439

Home Tel: 0161 684 8854

Event Details

Event URN:

458769

Start Date:

Mon, 7th Oct 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

HSBC UK National Cycling Centre, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

SENIOR Group 2 12 LAP SCRATCH

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR Group 2 12 LAP SCRATCH - Results
1.  Iain Davidson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Oliver Cook Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

SENIOR Group 2 - ELIMINATION

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR Group 2 - ELIMINATION - Results
1.  Iain Davidson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Oliver Cook Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

SENIOR 50 LAP MADISON

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR 50 LAP MADISON - Results
1.  Ethan Cuerden Finished 0

1.  Ethan Cuerden -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Ethan Grimshaw Finished 0

1.  Ethan Grimshaw -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Mike Farwell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joel Ackers Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Workman West Riding Track League Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Neil Evans Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

SENIOR G1 12 LAP SCRATCH

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR G1 12 LAP SCRATCH - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Rob Cotton Finished 0

2.  Rob Cotton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Kay Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

SENIOR G1 - 12 lap COURSES DES PRIMES

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR G1 - 12 lap COURSES DES PRIMES - Results
1.  James Kay Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Neil Evans Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

SENIOR Group 1 & 2 – 30 LAP POINTS RACE

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR Group 1 & 2 – 30 LAP POINTS RACE - Results
1.  Iain Davidson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Cook Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Daniel Jackson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES - Results
1.  Iain Davidson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Oliver Cook Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

SENIOR Group1 - ELIMINATION

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR Group1 - ELIMINATION - Results
1.  James Kay Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Cran Finished 0

2.  Jacob Cran -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Adrian Trott Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

WOMAN – 12 LAP SCRATCH

Position Name Club name Rider status Category Points
WOMAN – 12 LAP SCRATCH - Results
1.  Emma Jeffers JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elizabeth Broughton Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

WOMEN - 20 LAP POINTS RACE

Position Name Club name Rider status Category Points
WOMEN - 20 LAP POINTS RACE - Results
1.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

WOMEN - ELIMINATION

Position Name Club name Rider status Category Points
WOMEN - ELIMINATION - Results
1.  Emma Jeffers JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lola Ellis Finished 0

2.  Lola Ellis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

WOMEN 12 lap COURSES DES PRIMES

Position Name Club name Rider status Category Points
WOMEN 12 lap COURSES DES PRIMES - Results
1.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Emma Jeffers JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

YOUTH Group 1 – ELIMINATION

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 1 – ELIMINATION - Results
1.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

YOUTH Group 2 – ELIMINATION

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 2 – ELIMINATION - Results
1.  Archie Fletcher Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Radford Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Roan Terry Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH - Results
1.  Tom Morrissey Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph McGinty Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES - Results
1.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

YOUTH Group 1 – 12 LAP POINTS RACE

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 1 – 12 LAP POINTS RACE - Results
1.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Morrissey Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH - Results
1.  Archie Fletcher Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Radford Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Roan Terry Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

YOUTH Group 2 - 10 lap COURSES DES PRIMES

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 2 - 10 lap COURSES DES PRIMES - Results
1.  Archie Fletcher Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Roan Terry Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Hodgkinson Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

YOUTH Group 2 – 20 LAP POINTS RACE

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 2 – 20 LAP POINTS RACE - Results
1.  Archie Fletcher Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Radford Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Roan Terry Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

ACT Track League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: Postal: (£16.00)
Mon 07/10/19 – 00:00
Non-Ranking, None
SENIOR Group 2 12 LAP SCRATCH Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
SENIOR Group 2 - ELIMINATION Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
SENIOR 50 LAP MADISON Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
Regional C, None
SENIOR G1 12 LAP SCRATCH Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
Regional C, None
SENIOR G1 - 12 lap COURSES DES PRIMES Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
SENIOR Group 1 & 2 – 30 LAP POINTS RACE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
SENIOR Group1 - ELIMINATION Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
Regional C, None
WOMAN – 12 LAP SCRATCH Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
Regional C, None
WOMEN - 20 LAP POINTS RACE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
Regional C, None
WOMEN - ELIMINATION Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
Regional C, None
WOMEN 12 lap COURSES DES PRIMES Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 1 – ELIMINATION Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 2 – ELIMINATION Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 1 – 12 LAP POINTS RACE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 2 - 10 lap COURSES DES PRIMES Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 2 – 20 LAP POINTS RACE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00

Event Summary

Event Overview

All meetings open to Youths, Women, Seniors  Veterans, 2nd 3rd and 4th Catagory riders. Riders must hold a track Accreditation. Groups based on abilities. Events include Scratch, Points, Devil, Course de Primes, Match Sprints, Team Challange, Keirin and Madison. We have Youth Groups, a Women`s  Group, Vets Group and Senior Group. We accept entries on the night. 

Postal Entries to;

Neil Orrell 44 Owler Lane, Chadderton, Oldham, QL99PA

Email neilorrell13@gmail.com

Tel: 07970166439

Home Tel: 0161 684 8854

Event Details

Event URN:

458769

Start Date:

Mon, 7th Oct 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

HSBC UK National Cycling Centre, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, M11 4DQ

View map

Results

Confirmed Results

SENIOR Group 2 12 LAP SCRATCH

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR Group 2 12 LAP SCRATCH - Results
1.  Iain Davidson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Oliver Cook Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

SENIOR Group 2 - ELIMINATION

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR Group 2 - ELIMINATION - Results
1.  Iain Davidson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Oliver Cook Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

SENIOR 50 LAP MADISON

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR 50 LAP MADISON - Results
1.  Ethan Cuerden Finished 0

1.  Ethan Cuerden -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Ethan Grimshaw Finished 0

1.  Ethan Grimshaw -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Mike Farwell Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  John Kent Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joel Ackers Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Workman West Riding Track League Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Geoffrey Downs Bury Clarion Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Neil Evans Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

SENIOR G1 12 LAP SCRATCH

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR G1 12 LAP SCRATCH - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Rob Cotton Finished 0

2.  Rob Cotton -

Points: 0 | Status: Finished
3.  James Kay Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

SENIOR G1 - 12 lap COURSES DES PRIMES

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR G1 - 12 lap COURSES DES PRIMES - Results
1.  James Kay Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Neil Evans Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Karl McLelland Manchester Wheelers Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

SENIOR Group 1 & 2 – 30 LAP POINTS RACE

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR Group 1 & 2 – 30 LAP POINTS RACE - Results
1.  Iain Davidson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Cook Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Daniel Jackson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES - Results
1.  Iain Davidson Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Oliver Cook Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jack Johnson Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

SENIOR Group1 - ELIMINATION

Position Name Club name Rider status Category Points
SENIOR Group1 - ELIMINATION - Results
1.  James Kay Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Jacob Cran Finished 0

2.  Jacob Cran -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Adrian Trott Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

WOMAN – 12 LAP SCRATCH

Position Name Club name Rider status Category Points
WOMAN – 12 LAP SCRATCH - Results
1.  Emma Jeffers JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Elizabeth Broughton Sportcity Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

WOMEN - 20 LAP POINTS RACE

Position Name Club name Rider status Category Points
WOMEN - 20 LAP POINTS RACE - Results
1.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

WOMEN - ELIMINATION

Position Name Club name Rider status Category Points
WOMEN - ELIMINATION - Results
1.  Emma Jeffers JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Lola Ellis Finished 0

2.  Lola Ellis -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

WOMEN 12 lap COURSES DES PRIMES

Position Name Club name Rider status Category Points
WOMEN 12 lap COURSES DES PRIMES - Results
1.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Emma Jeffers JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

YOUTH Group 1 – ELIMINATION

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 1 – ELIMINATION - Results
1.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

YOUTH Group 2 – ELIMINATION

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 2 – ELIMINATION - Results
1.  Archie Fletcher Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Radford Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Roan Terry Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH - Results
1.  Tom Morrissey Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Joseph McGinty Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES - Results
1.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

YOUTH Group 1 – 12 LAP POINTS RACE

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 1 – 12 LAP POINTS RACE - Results
1.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Tom Morrissey Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH - Results
1.  Archie Fletcher Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Radford Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Roan Terry Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

YOUTH Group 2 - 10 lap COURSES DES PRIMES

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 2 - 10 lap COURSES DES PRIMES - Results
1.  Archie Fletcher Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Roan Terry Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Oliver Hodgkinson Eastlands Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

YOUTH Group 2 – 20 LAP POINTS RACE

Position Name Club name Rider status Category Points
YOUTH Group 2 – 20 LAP POINTS RACE - Results
1.  Archie Fletcher Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Radford Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Roan Terry Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

ACT Track League Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 00:00 Non-Ranking None ---
Entry: Postal: (£16.00)
Mon 07/10/19 – 00:00
Non-Ranking, None
SENIOR Group 2 12 LAP SCRATCH Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
SENIOR Group 2 - ELIMINATION Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
SENIOR 50 LAP MADISON Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
Regional C, None
SENIOR G1 12 LAP SCRATCH Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
Regional C, None
SENIOR G1 - 12 lap COURSES DES PRIMES Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
SENIOR Group 1 & 2 – 30 LAP POINTS RACE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
SENIOR Group1 - ELIMINATION Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
Regional C, None
WOMAN – 12 LAP SCRATCH Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
Regional C, None
WOMEN - 20 LAP POINTS RACE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
Regional C, None
WOMEN - ELIMINATION Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
Regional C, None
WOMEN 12 lap COURSES DES PRIMES Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 1 – ELIMINATION Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 2 – ELIMINATION Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 1 – 12 LAP POINTS RACE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 2 - 10 lap COURSES DES PRIMES Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00
YOUTH Group 2 – 20 LAP POINTS RACE Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Mon 07/10/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Mon 07/10/19 – 01:00

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk