HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series 2019/20 Round 3

Cyclo-Cross , Irvine – Saturday, 26 Oct 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

454329

Start Date:

Sat, 26th Oct 2019

Finish date:

Sun, 27th Oct 2019

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Irvine Beach Park, Irvine, KA12 8PP

View map

Series:

HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series

Entry close date

Tue, 15th Oct 2019

Event Organiser:

Off-Road Central Entries
0161 274 2014
cxentries@britishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Carys Lloyd VC Londres Finished Youth U14 00:30:44:600 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:44:600
2.  Lucy Glover Derwentside CC Finished Youth U14 00:31:12:550 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:12:550
3.  Aine Doherty Finished 00:31:17:700 0

3.  Aine Doherty -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:31:17:700
4.  Florence Greenhalgh East Bradford Race Team Finished Youth U14 00:31:53:700 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:53:700
5.  Imogen Wolff Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:32:06:550 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:06:550
6.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished Youth U14 00:32:12:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:12:400
7.  Hannah Cockroft Malvern Cycle Sport Finished Youth U14 00:32:40:550 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:40:550
8.  Millie Coleman Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:32:50:500 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:50:500
9.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished Youth U14 00:32:57:100 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:57:100
10.  Aliyah Rafferty Finished Youth U14 00:33:05:800 0

10.  Aliyah Rafferty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:05:800
11.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Youth U14 00:33:24:400 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:24:400
12.  Lucy Allsop Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:33:30:900 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:30:900
13.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:33:44:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:44:700
14.  Florence Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U14 00:34:01:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:01:900
15.  Rudie Shearer Edinburgh RC Finished Youth U14 00:34:17:200 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:17:200
16.  Aoife Bakovic WXC World Racing Finished Youth U14 00:34:25:350 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:25:350
17.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:34:38:900 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:38:900
18.  Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:34:52:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:52:000
19.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished Youth U14 00:34:53:100 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:53:100
20.  Skye Willis Una Forza Racing Finished Youth U14 00:35:09:050 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:09:050
21.  Melissa Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished Youth U14 00:35:15:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:15:100
22.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:35:15:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:15:700
23.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished Youth U14 00:35:34:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:34:900
24.  Emily Miller WXC World Racing Finished Youth U14 00:35:53:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:53:950
25.  Faye Williams Rhyl Cycling Club Finished Youth U14 00:35:54:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:54:650
26.  Alice Colling RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Youth U14 00:36:55:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:55:150
27.  Amy Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:37:11:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:11:900
28.  Amelia Cleathero Racing Metro 15 Finished Youth U14 00:37:16:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:16:150
29.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished Youth U14 00:38:06:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:06:150
30.  Gabby Scott North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:38:13:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:13:200
31.  Grace Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Zoe Shakespeare Finished Youth U14 --- 0

32.  Zoe Shakespeare -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Lucy Brown Did not start Youth U14 --- 0

Lucy Brown -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Greta Carey Palmer Park Velo RT Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Martha Cooper Edinburgh RC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Imogen Cox Bicester Millennium CC Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Ailsa Walton Team Milton Keynes Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:34:41:950 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:41:950
2.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Youth U14 00:34:47:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:47:650
3.  Alfie Amey DB Racing Finished Youth U14 00:34:47:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:47:800
4.  Joshua Jackson The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:34:48:850 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:48:850
5.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U14 00:34:53:500 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:53:500
6.  Alfie Davies A Cycling Finished Youth U14 00:35:00:150 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:00:150
7.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U14 00:35:01:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:01:800
8.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished Youth U14 00:35:04:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:04:000
9.  Oscar Martin Stratford CC Finished Youth U14 00:35:13:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:13:000
10.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:35:28:850 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:28:850
11.  Callum Evans Sleaford Whls CC Finished Youth U14 00:35:50:700 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:50:700
12.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:35:59:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:59:100
13.  Will Roberts Derwentside CC Finished Youth U14 00:35:59:850 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:59:850
14.  Lewis Tinsley ROTOR Race Team Finished Youth U14 00:36:01:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:01:000
15.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished Youth U14 00:36:18:250 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:18:250
16.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished Youth U14 00:36:20:200 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:20:200
17.  Denholm Edwards Clifton CC Finished Youth U14 00:36:29:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:29:400
18.  Conor Murphy Finished Youth U14 00:36:32:550 0

18.  Conor Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:32:550
19.  Arran Cairns Derwentside CC Finished Youth U14 00:36:39:550 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:39:550
20.  William Best Derwentside CC Finished Youth U14 00:36:48:600 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:48:600
21.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished Youth U14 00:37:00:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:00:800
22.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 00:37:18:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:18:300
23.  Max Bufton Hafren CC Finished Youth U14 00:37:21:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:21:800
24.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:37:22:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:22:950
25.  Ben Allan Peebles CC Finished Youth U14 00:37:43:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:43:100
26.  Oscar Amey Team Darenth Finished Youth U14 00:38:07:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:07:550
27.  John White North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:38:29:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:29:400
28.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:38:45:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:45:900
29.  Oliver Blyth Edinburgh RC Finished Youth U14 00:38:46:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:46:450
30.  Ruan Vorster West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:39:06:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:06:850
31.  Ben Scott Racing Metro 15 Finished Youth U14 00:39:07:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:07:300
32.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U14 00:39:30:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:30:750
33.  Feargus Pearson Peebles CC Finished Youth U14 00:39:47:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:47:400
34.  Archie Marshall Dawson Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:39:55:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:55:550
35.  Cian Evans The Bulls Finished Youth U14 00:39:56:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:56:700
36.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 00:40:01:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:01:100
37.  Declan Oldham Hope Factory Racing Finished Youth U14 00:40:04:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:04:550
38.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished Youth U14 00:40:09:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:09:600
39.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:40:43:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:43:050
40.  Martin Cunnane Edinburgh RC Finished Youth U14 00:40:59:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:59:950
41.  Alex Taylor Oxonian CC Finished Youth U14 00:41:02:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:02:550
42.  Daniel Phillips WORX Factory Racing Finished Youth U14 00:41:05:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:05:450
43.  Luke Gibson 4T+ Cyclopark Finished Youth U14 00:41:06:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:06:500
44.  Joseph Turnbull MTS Cycle Sport Finished Youth U14 00:41:16:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:16:900
45.  Sam Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished Youth U14 00:41:27:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:27:850
46.  Jack Livesey Salt Ayre Cog Set Finished Youth U14 00:41:44:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:44:350
47.  Ahron Dick Stirling Bike Club Finished Youth U14 00:41:44:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:44:750
48.  Harry Gilligan Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:42:13:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:13:400
49.  James Foster Glasgow Riderz Finished Youth U14 00:42:15:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:15:600
50.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished Youth U14 00:42:15:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:15:950
51.  Rory Ogilvie West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:42:27:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:27:050
52.  Tom Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:42:30:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:30:400
53.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished Youth U14 00:42:31:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:31:100
54.  Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth U14 00:43:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:03:000
55.  Matthew Peace Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:43:26:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:26:150
56.  Lucas Elwell East Bradford CC Finished Youth U14 00:43:39:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:39:400
57.  Ciaran Lally Racing Metro 15 Finished Youth U14 00:44:01:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:44:01:750
58.  Noah Inman Ashfield RC Finished Youth U14 00:44:18:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:44:18:050
59.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U14 00:45:31:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:45:31:900
60.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
61.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
62.  Henry Barker-Pine Matlock CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
63.  Finlay Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
64.  Oliver Oldham Salt Ayre Cog Set Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
65.  Jude Du Toit Newark Castle CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
66.  Murray Gray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
67.  Archie McGhee Glasgow Riderz Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
68.  Callum Prior Team Milton Keynes Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
69.  Harry Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Thomas Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Mak Larkin ROTOR Race Team Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Mackenzie Mellish Vector Cycling Race Team Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Luis Ryder Edinburgh RC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Joseph Wright Minehead Merlins Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Madeline Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished Youth U16 00:28:55:800 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:55:800
2.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Youth U16 00:29:04:350 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:04:350
3.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Youth U16 00:29:07:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:07:900
4.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished Youth U16 00:29:19:700 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:19:700
5.  Hope Inglis JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished Youth U16 00:29:53:550 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:53:550
6.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:30:16:850 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:16:850
7.  Freya Whiteside East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:30:27:900 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:27:900
8.  Ella Jamieson Clifton CC Finished Youth U16 00:30:28:100 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:28:100
9.  Phoebe Roche WXC World Racing Finished Youth U16 00:30:43:550 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:43:550
10.  Christina Mcgorum Una Forza Racing Finished Youth U16 00:31:11:750 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:11:750
11.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U16 00:31:20:850 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:20:850
12.  Ainne Roche Finished Youth U16 00:31:24:700 0

12.  Ainne Roche -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:24:700
13.  Eva Newby Cog Set Papyrus Racing Club Finished Youth U16 00:31:26:050 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:26:050
14.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Youth U16 00:31:36:250 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:36:250
15.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:31:40:250 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:40:250
16.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished Youth U16 00:31:51:450 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:51:450
17.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished Youth U16 00:31:53:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:53:600
18.  Hermione Pickering Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished Youth U16 00:31:58:250 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:58:250
19.  Elena Day Solent Pirates Finished Youth U16 00:32:04:750 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:04:750
20.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 00:32:10:700 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:10:700
21.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Youth U16 00:32:13:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:13:550
22.  Anna Reid Squadra Scozzese Finished Youth U16 00:32:27:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:27:650
23.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished Youth U16 00:32:28:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:28:950
24.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:33:19:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:19:050
25.  Erin Creighton Finished 00:33:42:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:33:42:500
26.  Beatrix Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U16 00:33:44:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:44:950
27.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:33:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:50:000
28.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:33:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:55:000
29.  Lucy Dalgleish Cog Set Papyrus Racing Club Finished Youth U16 00:34:42:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:42:550
30.  Erin Corrigan KTM UK Factory MTB Team Finished Youth U16 00:34:57:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:57:850
31.  Phoebe Skinner Derwentside CC Finished Youth U16 00:35:12:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:12:850
32.  Leah Clegg WXC World Racing Finished Youth U16 00:35:24:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:24:450
33.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished Youth U16 00:36:24:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:24:800
34.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:37:28:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:28:750
35.  Katie Reilly Finished Youth U16 00:37:41:400 0

35.  Katie Reilly -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:41:400
36.  Ellen Murray Finished Youth U16 00:39:20:550 0

36.  Ellen Murray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:20:550
37.  Emma Smith Finished Youth U16 --- 0

37.  Emma Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
38.  Ciara Simcock Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Freya Evans The Bulls Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Katie Galloway Edinburgh RC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Amie Hatton Sleaford Whls CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Ruby-Soho Smith Peebles CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Oliver Akers Garden Shed UK-SCOTT-Verge Spo... Finished Youth U16 00:31:58:750 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:58:750
2.  Max Greensill Hope Factory Racing Finished Youth U16 00:32:17:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:17:650
3.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Youth U16 00:32:44:500 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:44:500
4.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished Youth U16 00:33:19:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:19:000
5.  Oliver Peace Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:33:41:500 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:41:500
6.  Callum Laborde Iceni Velo Finished Youth U16 00:33:41:900 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:41:900
7.  Bjoern Koerdt East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:33:47:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:47:100
8.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 00:33:53:050 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:53:050
9.  Jamie Gostick Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Youth U16 00:33:55:150 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:55:150
10.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:34:09:100 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:09:100
11.  Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:34:09:300 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:09:300
12.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:34:21:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:21:100
13.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U16 00:34:21:200 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:21:200
14.  Ben Ramsden East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:34:22:050 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:22:050
15.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:34:27:100 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:27:100
16.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U16 00:34:30:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:30:700
17.  Harry Cockroft Malvern Cycle Sport Finished Youth U16 00:34:37:500 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:37:500
18.  Harry Jordan Element Cycling Team Finished Youth U16 00:34:39:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:39:600
19.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U16 00:34:44:150 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:44:150
20.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:34:49:450 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:49:450
21.  Nathan Cracknell Pedalon.co.uk Finished Youth U16 00:34:56:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:56:200
22.  William Ryan Solihull CC Finished Youth U16 00:35:05:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:05:700
23.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Youth U16 00:35:12:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:12:300
24.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:35:21:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:21:450
25.  Adam Gilsenan Finished Youth U16 00:35:26:400 0

25.  Adam Gilsenan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:26:400
26.  Fred Meredith Hafren CC Finished Youth U16 00:35:27:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:27:900
27.  Callum Watson East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:35:28:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:28:550
28.  Scott Fisher Barrow Central Wheelers Finished Youth U16 00:35:29:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:29:950
29.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Youth U16 00:35:42:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:42:750
30.  Reuben Oakley Finished Youth U16 00:35:50:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:50:450
31.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:35:51:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:51:050
32.  Benjamin Kerry Fossa Racing Finished Youth U16 00:35:51:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:51:700
33.  Owen Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:36:02:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:02:900
34.  Travis Harkness Finished Youth U16 00:36:15:250 0

34.  Travis Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:15:250
35.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:36:45:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:45:550
36.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished Youth U16 00:36:25:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:25:050
37.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished Youth U16 00:36:29:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:29:550
38.  Elijah Kwon Edinburgh RC Finished Youth U16 00:36:36:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:36:100
39.  Conal Scully Finished Youth U16 00:36:38:150 0

39.  Conal Scully -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:38:150
40.  Daniel Lloyd VC Londres Finished Youth U16 00:36:42:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:42:450
41.  Daniel Holmes Derwentside CC Finished Youth U16 00:36:43:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:43:450
42.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Youth U16 00:36:43:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:43:850
43.  Daniel Wood East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:36:47:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:47:550
44.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished Youth U16 00:36:53:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:53:900
45.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:37:23:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:23:900
46.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished Youth U16 00:37:30:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:30:400
47.  Toby Kershaw Velo Club Moulin Finished Youth U16 00:37:30:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:30:650
48.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 00:37:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:49:000
49.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Youth U16 00:37:53:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:53:950
50.  Finlay Taylor Royal Albert CC Finished Youth U16 00:37:57:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:57:600
51.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:38:19:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:19:050
52.  John Cull RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Youth U16 00:38:38:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:38:300
53.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished Youth U16 00:38:33:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:33:950
54.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:38:49:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:49:950
55.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:39:01:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:01:850
56.  Cameron Archibald Falkirk Junior Bike Club Finished Youth U16 00:39:03:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:03:650
57.  Noah Fontaine Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:39:16:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:16:450
58.  Yani Angelo Djelil Una Forza Racing Finished Youth U16 00:39:22:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:22:950
59.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:39:24:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:24:850
60.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 00:39:12:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:12:600
61.  James Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 00:39:45:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:45:550
62.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Youth U16 00:39:49:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:49:650
63.  Adam Rafferty Watford Cycle Hub Finished Youth U14 00:40:05:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:05:550
64.  Kayden Davidson www.Hardie-Bikes.com Finished Youth U16 00:40:11:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:11:250
65.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Youth U16 00:40:25:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:25:100
66.  Conal Davidson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 00:40:33:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:33:250
67.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:40:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:45:500
68.  Ethan Cuerden Sportcity Velo Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
69.  Finlay Cooper Edinburgh RC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
70.  Oscar Heslop Team Milton Keynes Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
71.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
72.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
73.  Samuel Stoker Hafren CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
74.  Elliott Davies Edinburgh RC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
75.  Conner Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- George Amor-Hughes Derby Mercury RC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Arlo Carey Palmer Park Velo RT Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Archie Ellen Edinburgh RC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Frank Finley Did not start Youth U16 --- 0

Frank Finley -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Finn Mason West Lothian Clarion CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Jack McManus Royal Albert CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Curtis Neill Did not start Youth U16 --- 0

Curtis Neill -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Oscar Pratt Velo Club Venta Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Michael Tait Derwentside CC Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16

Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women's Trophy - Results
1.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:48:05:850 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:05:850
2.  Josie Nelson RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:48:30:900 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:30:900
3.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:49:40:500 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:40:500
4.  Lotta Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:53:11:250 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:11:250
5.  Roisin Lally Cycling Performance Squad Finished Junior 00:53:26:900 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:26:900
6.  Lucy O'donnell Finished 00:53:38:900 0

6.  Lucy O'donnell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:38:900
7.  Bethany Barnett Liv Awol Finished Junior 00:53:51:700 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:51:700
8.  Elena McGorum Peebles CC Finished Junior 00:54:41:550 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:41:550
9.  Amelie Wayte RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:54:56:400 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:56:400
10.  Chloe Hinchliffe PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:55:21:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:21:600
11.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished Junior 00:55:45:550 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:45:550
12.  Lily Young PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:56:50:400 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:56:50:400
13.  Darcey Harkness Finished 00:58:01:000 0

13.  Darcey Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:01:000
14.  Harley Pell Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:58:44:800 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:58:44:800
15.  Caoimhe May Finished --- 0

15.  Caoimhe May -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished Junior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior
17.  Emily Conn Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior
18.  Stephanie Roche Finished --- 0

18.  Stephanie Roche -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Maria Mcallister Finished --- 0

19.  Maria Mcallister -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Isla Mason Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
21.  Grace McCabe Royal Albert CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Kate Taylor The Racing Chance Foundation Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Katie Scott Garden Shed UK-SCOTT-Verge Spo... Finished Senior 00:47:58:750 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:58:750
2.  Ffion James Hope Factory Racing Finished Senior 00:48:04:700 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:04:700
3.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:48:05:850 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:05:850
4.  Josie Nelson RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:48:30:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:30:900
5.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:49:40:500 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:40:500
6.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Senior 00:50:07:700 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:07:700
7.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:50:15:800 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:15:800
8.  Sophie Thackray SCOTT Racing Finished Senior 00:50:41:800 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:41:800
9.  Kerry MacPhee Finished Senior 00:51:07:150 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:07:150
10.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:51:15:900 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:15:900
11.  Abbie Manley Hargroves-Montezuma's Finished Senior 00:51:51:700 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:51:700
12.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished Senior 00:52:04:150 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:04:150
13.  Christina Wiejak Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished Senior 00:52:12:050 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:12:050
14.  Joanne Thom Ronde Works Racing Finished Senior 00:52:25:750 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:25:750
15.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Senior 00:53:03:700 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:53:03:700
16.  Lotta Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:53:11:250 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:11:250
17.  Roisin Lally Cycling Performance Squad Finished Junior 00:53:26:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:26:900
18.  Lucy O'Donnell Finished Junior 00:53:38:900 0

18.  Lucy O'Donnell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:38:900
19.  Marie Lynn Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished Senior 00:53:47:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:53:47:600
20.  Bethany Barnett Liv Awol Finished Junior 00:53:51:700 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:51:700
21.  Elena McGorum Peebles CC Finished Junior 00:54:41:550 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:41:550
22.  Amelie Wayte RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:54:56:400 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:56:400
23.  Chloe Hinchliffe PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:55:21:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:21:600
24.  Connie Hayes Liv Awol Finished Senior 00:55:25:250 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:25:250
25.  Ruby Miller Hope Factory Racing Finished Senior 00:55:34:150 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:34:150
26.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished Junior 00:55:45:550 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:45:550
27.  Rebecca Preece Hope Factory Racing Finished Senior 00:56:02:050 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:02:050
28.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished Senior 00:56:13:150 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:13:150
29.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Senior 00:56:28:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:28:000
30.  Lily Young PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:56:50:400 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:56:50:400
31.  Emma Collier Stan's No Tubes UK Finished Senior 00:57:29:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:29:150
32.  Darcey Harkness Finished Junior 00:58:01:000 0

32.  Darcey Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:58:01:000
33.  Harley Pell Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:58:44:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:58:44:800
34.  Caoimhe May Finished Junior --- 0

34.  Caoimhe May -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
35.  Laura Cunningham Ronde Works Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Hannah Bayes Liv Awol Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
38.  Emily Conn Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
39.  Karly Millar SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Stephanie Roche Finished Junior --- 0

40.  Stephanie Roche -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
41.  Maria McAllister Finished Junior --- 0

41.  Maria McAllister -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  Isla Mason Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
43.  Grace McCabe Royal Albert CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Poppy Cooke PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Lauren Higham Team LDN Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Amira Mellor Albion Cycling Co Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Eileen Roe dooleys cycles Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Kate Taylor The Racing Chance Foundation Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Veteran Women's 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's 40-49 Trophy - Results
1.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:42:54:150 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:54:150
2.  Helen Pattinson Hargroves-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:43:22:350 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:22:350
3.  Lucy Siddle Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:43:41:250 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:41:250
4.  Celia Brown Finished Vet 40-49 00:45:21:550 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:21:550
5.  Helen Dussek Garden Shed UK-SCOTT-Verge Spo... Finished Vet 40-49 00:45:26:950 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:26:950
6.  Karen Heppenstall KTM UK Factory MTB Team Finished Vet 40-49 00:46:34:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:34:200
7.  Alicia Lisle OVB Finished Vet 40-49 00:46:50:950 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:50:950
8.  Caroline Harvey Peebles CC Finished Vet 40-49 00:47:10:200 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:10:200
9.  Zoe Codd Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:47:28:450 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:28:450
10.  Roslynn Newman Female Riders Race Team Finished Vet 40-49 00:48:16:150 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:16:150
11.  Helen Gorman Stirling Bike Club Finished Vet 40-49 00:48:45:700 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:45:700
12.  Jaime Nicholson Hoddom Velo Finished Vet 40-49 00:48:59:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:59:000
13.  Melanie Annable Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:50:11:100 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:11:100
14.  Joanne Howes Sleaford Whls CC Finished Vet 40-49 00:51:22:600 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:22:600
15.  Julia Behnsen Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 00:52:25:650 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:25:650
16.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 00:52:57:150 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:57:150
17.  Emma Payne Fossa Racing Finished Vet 40-49 00:54:07:150 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:07:150
18.  Deborah Ferns Glasgow Riderz Finished Vet 40-49 00:54:16:950 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:16:950
19.  Sarah Grimshaw Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished Vet 40-49 00:54:47:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:47:800
20.  Lucy Donnelly Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
21.  Elizabeth Wisdish Glasgow Wheelers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Ailsa Curtis West Lothian Clarion CC Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Alison Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Catherine Litherland Holmfirth Cycling Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Women 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 50-59 Trophy - Results
1.  Brenda Callander Stirling Bike Club Finished Vet 50-59 00:48:38:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:38:200
2.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished Vet 50-59 00:48:40:850 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:40:850
3.  Alison Bagnall Stratford CC Finished Vet 50-59 00:52:41:250 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:41:250
4.  Julie Phelan Here Come The Belgians Finished Vet 50-59 00:53:00:050 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:00:050
5.  Jackie Shute Mid Devon CC Finished Vet 50-59 --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
6.  Louise Gibson Mid Argyll Triathlon & Cycle C... Finished Vet 50-59 --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
7.  Jacqui Thomson Finished Vet 50-59 --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
8.  Jacqui Simcock Team JMC Finished Vet 50-59 --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
9.  Kirsteen Ellis Synergy Cycles Finished Vet 50-59 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
--- Elizabeth Clayton RT 23 Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59

Vetreran Women 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Vetreran Women 60+ Trophy - Results
1.  Nicola Davies www.cyclocrossrider.com Finished Vet 60+ 00:49:43:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:49:43:800
2.  Suzanne Young Vitfor Finished Vet 60+ --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 60+
3.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished Vet 60+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+
4.  Carol Middleton Ythan CC Finished Vet 60+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+
--- Sally Reid Magspeed Racing Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Junior 00:43:20:600 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:20:600
2.  Daniel Barnes Garden Shed UK-SCOTT-Verge Spo... Finished Junior 00:43:30:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:30:650
3.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Junior 00:43:41:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:41:800
4.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished Junior 00:43:41:900 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:41:900
5.  Joseph Blackmore ROTOR Race Team Finished Junior 00:43:44:750 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:44:750
6.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:43:45:600 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:45:600
7.  Alec Gregory 8point8 Group Finished Junior 00:43:58:600 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:58:600
8.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 00:44:39:350 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:39:350
9.  Matthew Kingston RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:44:58:550 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:58:550
10.  Sam Freeman Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:45:03:250 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:03:250
11.  Darren Rafferty Finished Junior 00:45:04:900 0

11.  Darren Rafferty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:04:900
12.  Max Bolton Bloodwise QSW Finished Junior 00:45:20:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:20:100
13.  Euan Macleod Pedalon.co.uk Finished Junior 00:45:26:500 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:26:500
14.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished Junior 00:45:27:500 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:27:500
15.  Ben Houlihan Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:46:09:150 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:09:150
16.  David Hird Halesowen A & CC Finished Junior 00:46:13:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:13:700
17.  Jonte Willins Peebles CC Finished Junior 00:46:18:300 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:18:300
18.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished Junior 00:47:13:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:13:550
19.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Junior 00:47:50:050 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:50:050
20.  Sam Nanopoulos Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:48:07:700 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:07:700
21.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished Junior 00:48:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:30:000
22.  David Mccarthy Finished 00:48:40:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:40:850
23.  Andrew Turner West Lothian Clarion CC Finished Junior 00:48:41:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:41:850
24.  Will Thompson Shibden Cycling Club Finished Junior 00:48:48:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:48:700
25.  Somhairle Fisher Finished Junior 00:48:49:400 0

25.  Somhairle Fisher -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:49:400
26.  Adam Bent Green Jersey RT Finished Junior 00:48:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:55:000
27.  Ciaran Dixon Finished Junior 00:48:58:800 0

27.  Ciaran Dixon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:58:800
28.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Junior 00:49:47:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:47:650
29.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:49:59:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:59:650
30.  Matthew Day Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:50:06:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:06:900
31.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Junior 00:50:21:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:21:100
32.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Junior 00:50:32:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:32:050
33.  Theo Bugg Jam Cycling RT coached by BPC Finished Junior 00:50:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:41:000
34.  Duncan Crawford Dunfermline CC Finished Junior 00:50:41:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:41:100
35.  Ben Flanagan Derwentside CC Finished Junior 00:51:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:27:000
36.  Duncan Pritchard Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior 00:51:47:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:47:700
37.  Angus Haygarth Cog Set Papyrus Racing Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
38.  Max Edgington Solent Pirates Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
39.  William Dykes Cog Set Papyrus Racing Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
40.  Tom Blenkinsop Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
41.  Alex Best Derwentside CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  Johnnie McAuley Finished Junior --- 0

42.  Johnnie McAuley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
43.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
44.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Alexander Ball Edinburgh RC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Thomas Charles Halesowen A & CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Ben Chilton Derby Mercury RC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- George Freeman Edinburgh RC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Daniel Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Dexter Leeming-Sykes Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Sam Ryland Cycle-Tec Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Ethan Whiteside East Bradford Race Team Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Senior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's Trophy - Results
1.  Gosse van der Meer Finished Senior 01:02:24:950 0

1.  Gosse van der Meer -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:24:950
2.  Ian Field Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 01:02:38:050 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:38:050
3.  Toby Barnes RST/Cycle Division Racing Team Finished Senior 01:03:17:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:17:000
4.  Jenson Young Garden Shed UK-SCOTT-Verge Spo... Finished Senior 01:04:46:400 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:46:400
5.  Sean Flynn Team Inspired Finished Senior 01:05:25:300 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:25:300
6.  Callum Macleod Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished Senior 01:05:40:200 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:40:200
7.  Jacob Scott Albion Cycling Co Finished Senior 01:05:48:800 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:48:800
8.  Giles Drake Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:06:05:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:05:700
9.  Leon Mazzone Finished Senior 01:06:16:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:16:000
10.  Joe Coukham Prologue Racing Team Finished Senior 01:06:41:100 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:41:100
11.  Lewis Craven Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 01:06:51:650 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:06:51:650
12.  Michael Butler GLP RT Finished Senior 01:06:52:900 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:52:900
13.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 50-59 01:07:06:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 01:07:06:000
14.  Ryan Christensen Finished Senior 01:07:17:450 0

14.  Ryan Christensen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:17:450
15.  George Thompson Rose Race Team Finished Senior 01:07:20:650 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:20:650
16.  Matthew Taylor Prologue Racing Team Finished Senior 01:07:26:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:26:700
17.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:07:35:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:35:300
18.  Finn Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished Senior 01:07:54:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:54:000
19.  Thomas Creighton Finished 01:08:09:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:09:450
20.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished Senior 01:08:38:200 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:38:200
21.  Max Gibbons Orbea Racing Team Finished Senior 01:08:47:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:47:700
22.  David Duggan Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:08:49:750 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:49:750
23.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior 01:08:50:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:50:000
24.  Tom Mazzone Finished Senior 01:08:59:700 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:59:700
25.  Pete Matthews Leicestershire Road Club Finished Senior 01:11:10:850 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:11:10:850
26.  Jack Parrish Forest Side Riders Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Timothy O'Regan Finished Senior --- 0

27.  Timothy O'Regan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Sam Smith Magspeed Racing Finished Senior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
29.  James Swadling 8point8 Group Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Sean Nolan Finished Senior --- 0

30.  Sean Nolan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Craig Gow Team Andrew Allan Architecture Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Charlie Aldridge Stirling Bike Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  David Lines Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
34.  Harry McGarvie Ayr Burners Cycling Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Bruce Dalton Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Scott Chalmers Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Malcolm Bain Granite City RT Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Richard Long Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  John Mackenzie SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Richard McDonald Bioracer- Moriarty Bikes Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Chris Hinds SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Robert Watson Paceline Cycles North Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Alexander Harper The MI Racing Academy Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Gareth Hunt Deeside Thistle CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  Chris Main Finished Senior --- 0

48.  Chris Main -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
49.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  Jimmy Smith Team Chronomaster Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Paul Elcock ZeroBC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
52.  Will Beresford SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
53.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
54.  Keir Greatorex Glasgow Green Cycle Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
55.  Jackie Chan Team Andrew Allan Architecture Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
56.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
57.  Scott Smith Biggar Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
58.  Chris Nicholson Hoddom Velo Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
59.  Tyla Loftus Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
60.  Craig Duncan Team Andrew Allan Architecture Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Morgan Bown Did not start Senior --- 0

Morgan Bown -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Robert Jebb Hope Factory Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Joshua Jones ZeroBC Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Gary MacDonald Nevis Cycles Racing Team Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Jake Womersley Shibden Cycling Club Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:43:56:550 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:56:550
2.  Paul Lloyd Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Vet 40-49 00:45:10:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:10:650
3.  Tony Fawcett SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:45:16:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:16:800
4.  Neil Ellison Specialized Ruislip Finished Vet 40-49 00:45:58:300 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:58:300
5.  Ben Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:46:15:100 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:15:100
6.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:46:18:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:18:700
7.  Jacek Nowak Finished Vet 40-49 00:46:27:500 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:27:500
8.  Dave Powell Horwich CC Finished Vet 40-49 00:46:35:050 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:35:050
9.  Crispin Doyle Hargroves-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:46:50:650 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:50:650
10.  Morgan Donnelly Kendal Cycle Club Finished Vet 40-49 00:47:06:850 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:06:850
11.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:47:52:650 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:52:650
12.  Malcolm Bain Granite City RT Finished Vet 40-49 00:47:53:550 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:53:550
13.  Steve Wood Geared Up & CN Cycles RT Finished Vet 40-49 00:48:18:850 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:18:850
14.  James Thompson Magspeed Racing Finished Vet 40-49 00:48:22:500 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:22:500
15.  Simon Gibbs Reifen Racing Finished Vet 40-49 00:48:26:400 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:26:400
16.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Vet 40-49 00:48:38:850 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:38:850
17.  David Lines Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 00:48:44:200 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:44:200
18.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 00:48:45:150 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:45:150
19.  Dave Allen Steve Poole Plant Hire Finished Vet 40-49 00:48:51:050 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:51:050
20.  Phillip Craker Finished Vet 40-49 00:49:17:050 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:17:050
21.  Jason Marriott Army Cycling Union Finished Vet 40-49 00:49:26:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:26:050
22.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Vet 40-49 00:49:36:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:36:850
23.  Richard Skinner Blumilk.com Finished Vet 40-49 00:49:42:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:42:650
24.  Paul Colling RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Vet 40-49 00:49:50:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:50:750
25.  Phil Mowbray Finished Vet 40-49 00:50:02:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:02:400
26.  Philip Simcock Team JMC Finished Vet 40-49 00:50:10:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:10:350
27.  Nigel Wood Kendal Cycle Club Finished Vet 40-49 00:50:32:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:32:700
28.  Euan Hamilton-Rigg Finished Vet 40-49 00:50:36:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:36:100
29.  Mathew Livesey Finished Vet 40-49 00:50:51:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:51:400
30.  Richard Edge Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:51:07:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:07:600
31.  Neil Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 00:51:30:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:30:100
32.  Nick Taylor Red Rose Olympic CC Finished Vet 40-49 00:51:59:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:59:700
33.  Adrian Dalgleish Lune Racing Cycling Club Finished Vet 40-49 00:52:05:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:05:150
34.  Keith Froude Edinburgh RC Finished Vet 40-49 00:52:08:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:08:350
35.  Paul Beattie Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 00:52:15:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:15:300
36.  Malcolm Paterson Glasgow Nightingale CC Finished Vet 40-49 00:52:36:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:36:050
37.  Tim Kershaw Velo Club Moulin Finished Vet 40-49 00:52:40:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:40:850
38.  John Woodrow Ronde Works Racing Finished Vet 40-49 00:52:45:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:45:800
39.  Chris Annable Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:52:47:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:47:850
40.  George Roberts Icarus Racing Finished Vet 40-49 00:52:49:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:49:650
41.  James Edwards Ayr Burners Cycling Finished Vet 40-49 00:53:07:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:07:550
42.  Sam Long Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 00:53:14:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:14:600
43.  Gordon Mackenzie Hors catégorie (HC) Finished Vet 40-49 00:53:40:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:40:050
44.  Robert Braithwaite Red Rose Olympic CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Christian Nightingale Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Ally Anderson dooleys cycles Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
48.  David A Lindsay Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Andrew Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
51.  Jonathan Herbert VC Glasgow South Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
52.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
53.  Ross Litherland Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Michael Thomson Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
55.  Steven Robertson Icarus Racing Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
56.  John McCracken Loudoun RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
57.  Joseph Fee Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
58.  Colin Davidson Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Srdjan Bakovic Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Jason Barnes Glasgow Nightingale CC Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Andrew Clegg Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Graeme Cross SR Albannach Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Matthew Lewis Abergavenny Road Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Ricardo Parreirinha Ronde Works Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- David Watson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50-59 Trophy - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 50-59 00:38:24:700 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:38:24:700
2.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:38:49:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:38:49:650
3.  Murray Swanson Pedal Power RT Finished Vet 50-59 00:39:18:850 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:39:18:850
4.  Andrew Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:39:26:050 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:39:26:050
5.  Mark James Dream Cycling Finished Vet 50-59 00:39:32:250 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:39:32:250
6.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 50-59 00:39:32:550 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:39:32:550
7.  Simon Hale Army Cycling Union Finished Vet 50-59 00:40:02:750 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:02:750
8.  Grant Johnson Finished Vet 50-59 00:40:35:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:35:000
9.  Gary McCrae Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 00:40:41:650 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:41:650
10.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Vet 50-59 00:40:56:300 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:56:300
11.  Ian Knights Prima Team Racing Finished Vet 50-59 00:41:14:450 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:14:450
12.  Brendan Doherty Finished Vet 50-59 00:41:21:200 0

12.  Brendan Doherty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:21:200
13.  James Melville Glasgow United CC Finished Vet 50-59 00:41:22:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:22:700
14.  Adrian Hill Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 50-59 00:41:30:550 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:30:550
15.  Leon Field CC Giro Finished Vet 50-59 00:41:39:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:39:300
16.  Nigel Gregory 8point8 Group Finished Vet 50-59 00:42:20:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:20:400
17.  Nigel Smith 8point8 Group Finished Vet 50-59 00:42:33:450 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:33:450
18.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished Vet 50-59 00:42:35:300 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:35:300
19.  Carl Bullingham CC Giro Finished Vet 50-59 00:42:35:400 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:35:400
20.  Rob Watson SKCC Finished Vet 50-59 00:42:56:450 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:56:450
21.  Barry McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 00:43:03:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:03:950
22.  Keith Siddle Allen Valley Velo Finished Vet 50-59 00:43:08:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:08:000
23.  Jim Davies Finished Vet 50-59 00:43:14:150 0

23.  Jim Davies -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:14:150
24.  Philip Roach Team Jewson-M.I.Racing Finished Vet 50-59 00:43:21:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:21:350
25.  Sean Beswick www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:43:23:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:23:150
26.  Thomas Gordon Glasgow Nightingale CC Finished Vet 50-59 00:43:34:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:34:500
27.  Thomas Bardgett Keswick Bikes - KMB Finished Vet 50-59 00:43:35:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:35:050
28.  Stephen Crawford Dunfermline CC Finished Vet 50-59 00:43:38:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:38:050
29.  Martin Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:43:40:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:40:750
30.  Neil Raitt Angus Bike Chain Finished Vet 50-59 00:43:43:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:43:200
31.  Franco Porco Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 00:43:48:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:48:000
32.  John Elwell East Bradford CC Finished Vet 50-59 00:43:52:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:52:550
33.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished Vet 50-59 00:43:52:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:52:650
34.  Andrew Cracknell Pedalon.co.uk Finished Vet 50-59 00:43:57:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:43:57:150
35.  Andrew Strathdee Finished Vet 50-59 00:44:02:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:02:650
36.  Graham How Secret-Training.cc Finished Vet 50-59 00:44:20:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:20:350
37.  Simon Pateman www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 00:44:25:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:25:300
38.  Paul Birchall Finished Vet 50-59 00:44:29:350 0

38.  Paul Birchall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:29:350
39.  Sean Hoban Velo Club Cumbria Finished Vet 50-59 00:44:32:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:32:000
40.  Nigel Dykes Lancaster CC Finished Vet 50-59 00:44:33:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:44:33:650
41.  Grant McDiarmid Glasgow Nightingale CC Finished Vet 50-59 00:45:00:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:00:950
42.  Julian Howell Gala Cycling Club Finished Vet 50-59 00:45:12:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:12:750
43.  Michael Aspey Reifen Racing Finished Vet 50-59 00:45:22:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:22:700
44.  Craig Tabiner Port Sunlight Whls CC Finished Vet 50-59 00:45:25:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:25:800
45.  Colin Shearer Hors catégorie (HC) Finished Vet 50-59 00:45:37:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:37:000
46.  Andy Collins Mid Shropshire Wheelers Finished Vet 50-59 00:45:46:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:45:46:250
47.  Kenny Kentley Velocity 44 RT Finished Vet 50-59 00:46:28:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:28:750
48.  Fraser Tait Ayr Roads Cycling Club Finished Vet 50-59 00:46:32:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:32:500
49.  David Baird Loudoun RC Finished Vet 50-59 00:46:34:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:34:250
50.  Calvin Price Dunfermline CC Finished Vet 50-59 00:46:50:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:46:50:950
51.  Robert Allen Leisure Lakes Bikes.com Finished Vet 50-59 00:47:15:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:15:850
52.  Cameron Gray Royal Albert CC Finished Vet 50-59 00:47:15:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:15:900
53.  Edward Sarmiento www.cyclocrossrider.com Finished Vet 50-59 00:47:42:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:42:550
54.  Dave Phillips Cotswold Veldrijden Finished Vet 50-59 00:47:44:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:44:650
55.  Geoff Robinson Team Lusso Finished Vet 50-59 00:47:47:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:47:800
56.  Craig MacWilliam RC Cumbernauld & Kilsyth Finished Vet 50-59 00:47:57:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:57:600
57.  Ian Brown Whitby Wheelers CC Finished Vet 50-59 00:47:58:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:47:58:050
58.  Jeremy Toy Dundee Wheelers CC Finished Vet 50-59 00:48:19:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:19:750
59.  Edward Baldwin Seamons CC Finished Vet 50-59 00:48:26:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:26:900
60.  Craig Donagher Fechan Flyers Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
61.  Davie Graham Velo Club Moulin Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
62.  Howard Perkins Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
63.  Paul Crapper Abergavenny Road Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
64.  Allan Maclean VC Glasgow South Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
65.  Murray Doyle Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
66.  James Goldie Walkers Cycling Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
67.  Jim Foulis Dundee Wheelers CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
68.  Tom Nicholson Hoddom Velo Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
69.  David Hogg Stirling Bike Club Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
70.  Lindsay McGarvie Ayr Burners Cycling Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
71.  Graham Wilson Royal Albert CC Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
72.  Willie Stephen Velo Club Vitesse Finished Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
--- Ian Anderson Fullarton Wheelers Cycling Clu... Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Alistair Dow Peebles CC Did not finish Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- Graeme Gow Team Andrew Allan Architecture Did not finish Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 50-59
--- Jan Kardasz Fibrax Wrexham Roads Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- David Menzies Aberdeen Wheelers Cycling Club Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Richard Noble Tyne&Wear Fire&Rescue CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Bruce Stirling RC Cumbernauld & Kilsyth Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Roddy Yarr Glasgow Nightingale CC Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59

Veteran Men 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 60+ Trophy - Results
1.  Robin Delve Mid Devon CC Finished Vet 60+ 00:41:44:450 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:41:44:450
2.  Michael Davies Pedal Power Loughborough Finished Vet 60+ 00:41:56:500 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:41:56:500
3.  Malcolm Cross Velo Club Venta Finished Vet 60+ 00:42:18:400 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:42:18:400
4.  Barry Kipling MTS Cycle Sport Finished Vet 60+ 00:43:06:300 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:43:06:300
5.  Peter Wilkin Fietsen Tempo Finished Vet 60+ 00:44:34:800 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:44:34:800
6.  Clifford Featherstone MTS Cycle Sport Finished Vet 60+ 00:46:40:850 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:46:40:850
7.  Ray Pugh St Helens CRC Finished Vet 60+ --- 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 60+
8.  Chris Watts Matlock CC Finished Vet 60+ --- 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 60+
9.  Peter Murray Salford Cycling Club Finished Vet 60+ --- 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 60+
10.  Graham Brown Stirling Bike Club Finished Vet 60+ --- 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 60+
11.  James Dickinson Finished Vet 60+ --- 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 60+
12.  Charles Martin Ayr Burners Cycling Finished Vet 60+ --- 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 60+
13.  John Gemmell Ayr Roads Cycling Club Finished Vet 60+ --- 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 60+
14.  John Hodgson Carnoustie Cycling Club Finished Vet 60+ --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 60+
15.  Roger Mitchell Sleaford Whls CC Finished Vet 60+ --- 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 60+
16.  John Newton Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 60+ --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 60+
17.  Stuart Green Finished Vet 60+ --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 60+
18.  Christopher White Scottish Veterans T.T.A. Finished Vet 60+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+
--- John Ginley Shibden Cycling Club Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+
--- Roy Hunt Team Kinesis UK Did not finish Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 60+
--- Paul Thornton Cleveland Wheelers CC Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+

About the Event

Info for Riders

Event organiser: Scott Kerr info@irvinecx.co.uk

Entry on-line only via BC website; no paper entries or entries on the day.

 

NB: Places will be by selection, based on the up to date National Rankings on the closing date of the event.  The continued growth in participation means that we are approaching realistic capacity at many rounds, so please note that an entry to an event does not guarantee acceptance.  The maximum field size has been set at 100 for any one category, or a total of 140 where there are two or more waves in the same race.  Please note that there will not be a reserve list.


Series regulations can be found here:

https://www.britishcycling.org.uk/nationaltrophy/article/ntcx20140711-National-Trophy-Cyclo-Cross---Regulations-0?c=EN

The Races

Under 14 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 13:46 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 26/10/19 – 13:46
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 14:30 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 26/10/19 – 14:30
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Girls Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 13:45 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 26/10/19 – 13:45
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Boys Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 15:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 26/10/19 – 15:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 01:00 Category A CX Band 3 ---
Sat 26/10/19 – 01:00
Category A, CX Band 3
Senior & Junior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/10/19 13:15 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sun 27/10/19 – 13:15
Category A, CX Band 2
40 mins
Veteran Women's 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 11:40 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 26/10/19 – 11:40
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Women 50-59 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 01:00 Category A CX Band 4 ---
Sat 26/10/19 – 01:00
Category A, CX Band 4
Vetreran Women 60+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 01:00 Category A CX Band 5 ---
Sat 26/10/19 – 01:00
Category A, CX Band 5
Junior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/10/19 11:20 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sun 27/10/19 – 11:20
Category A, CX Band 3
40 mins
Senior Men's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 27/10/19 14:20 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sun 27/10/19 – 14:20
Category A, CX Band 2
01 hr
Veteran Men 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 10:35 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 26/10/19 – 10:35
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 50-59 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 09:35 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 26/10/19 – 09:35
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 60+ Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 09:36 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 26/10/19 – 09:36
Category A, CX Band 3
40 mins
Junior Men's Trophy (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 11:20 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 26/10/19 – 11:20
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 40-49 Trophy (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 10:35 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 26/10/19 – 10:35
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 50-59 Trophy (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 09:35 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 26/10/19 – 09:35
Category A, CX Band 3
40 mins
Veteran Men 60+ Trophy (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 09:36 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 26/10/19 – 09:36
Category A, CX Band 3
40 mins
Under 16 Boys Trophy (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 15:15 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 26/10/19 – 15:15
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 16 Girls Trophy (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 13:45 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 26/10/19 – 13:45
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Boys Trophy (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 14:30 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 26/10/19 – 14:30
Category A, CX Band 3
30 mins
Under 14 Girls Trophy (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 13:46 Category A CX Band 3 --- 30 mins
Sat 26/10/19 – 13:46
Category A, CX Band 3
30 mins
Senior Women's Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 13:15 Category A CX Band 2 --- 40 mins
Sat 26/10/19 – 13:15
Category A, CX Band 2
40 mins
Senior Women's 40-49 Trophy (1) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 14:20 Category A CX Band 2 --- 01 hr
Sat 26/10/19 – 14:20
Category A, CX Band 2
01 hr
Veteran Women's 40-49 Trophy Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 26/10/19 11:40 Category A CX Band 3 --- 40 mins
Sat 26/10/19 – 11:40
Category A, CX Band 3
40 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

454329

Start Date:

Sat, 26th Oct 2019

Finish date:

Sun, 27th Oct 2019

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Irvine Beach Park, Irvine, KA12 8PP

View map

Series:

HSBC UK Cyclo-Cross National Trophy Series

Entry close date

Tue, 15th Oct 2019

Event Organiser:

Off-Road Central Entries
0161 274 2014
cxentries@britishcycling.org.uk

Results

Confirmed Results

Under 14 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Girls Trophy - Results
1.  Carys Lloyd VC Londres Finished Youth U14 00:30:44:600 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:30:44:600
2.  Lucy Glover Derwentside CC Finished Youth U14 00:31:12:550 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:12:550
3.  Aine Doherty Finished 00:31:17:700 0

3.  Aine Doherty -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:31:17:700
4.  Florence Greenhalgh East Bradford Race Team Finished Youth U14 00:31:53:700 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:31:53:700
5.  Imogen Wolff Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:32:06:550 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:06:550
6.  Daisy Taylor Royal Albert CC Finished Youth U14 00:32:12:400 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:12:400
7.  Hannah Cockroft Malvern Cycle Sport Finished Youth U14 00:32:40:550 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:40:550
8.  Millie Coleman Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:32:50:500 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:50:500
9.  Bethany-Ann Jackson Leicester Forest CC Finished Youth U14 00:32:57:100 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:32:57:100
10.  Aliyah Rafferty Finished Youth U14 00:33:05:800 0

10.  Aliyah Rafferty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:05:800
11.  Daisy Freer Stockton Wheelers CC Finished Youth U14 00:33:24:400 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:24:400
12.  Lucy Allsop Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:33:30:900 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:30:900
13.  Millie Thomson Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:33:44:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:33:44:700
14.  Florence Barnett Kings Lynn CC Finished Youth U14 00:34:01:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:01:900
15.  Rudie Shearer Edinburgh RC Finished Youth U14 00:34:17:200 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:17:200
16.  Aoife Bakovic WXC World Racing Finished Youth U14 00:34:25:350 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:25:350
17.  Arabella Blackburn Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:34:38:900 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:38:900
18.  Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC Finished Youth U14 00:34:52:000 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:52:000
19.  Esther Wong Salt Ayre Cog Set Finished Youth U14 00:34:53:100 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:53:100
20.  Skye Willis Una Forza Racing Finished Youth U14 00:35:09:050 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:09:050
21.  Melissa Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished Youth U14 00:35:15:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:15:100
22.  Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:35:15:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:15:700
23.  Sarah Johnson Edinburgh RC Finished Youth U14 00:35:34:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:34:900
24.  Emily Miller WXC World Racing Finished Youth U14 00:35:53:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:53:950
25.  Faye Williams Rhyl Cycling Club Finished Youth U14 00:35:54:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:54:650
26.  Alice Colling RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Youth U14 00:36:55:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:55:150
27.  Amy Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:37:11:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:11:900
28.  Amelia Cleathero Racing Metro 15 Finished Youth U14 00:37:16:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:16:150
29.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished Youth U14 00:38:06:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:06:150
30.  Gabby Scott North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:38:13:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:13:200
31.  Grace Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
32.  Zoe Shakespeare Finished Youth U14 --- 0

32.  Zoe Shakespeare -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Lucy Brown Did not start Youth U14 --- 0

Lucy Brown -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Greta Carey Palmer Park Velo RT Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Martha Cooper Edinburgh RC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Imogen Cox Bicester Millennium CC Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14
--- Ailsa Walton Team Milton Keynes Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14

Under 14 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 14 Boys Trophy - Results
1.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:34:41:950 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:41:950
2.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished Youth U14 00:34:47:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:47:650
3.  Alfie Amey DB Racing Finished Youth U14 00:34:47:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:47:800
4.  Joshua Jackson The MI Racing Academy Finished Youth U14 00:34:48:850 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:48:850
5.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Youth U14 00:34:53:500 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:34:53:500
6.  Alfie Davies A Cycling Finished Youth U14 00:35:00:150 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:00:150
7.  Ben Coppola Hillingdon Slipstreamers Finished Youth U14 00:35:01:800 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:01:800
8.  Spencer Corder ROTOR Race Team Finished Youth U14 00:35:04:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:04:000
9.  Oscar Martin Stratford CC Finished Youth U14 00:35:13:000 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:13:000
10.  Elliot Rowe Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:35:28:850 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:28:850
11.  Callum Evans Sleaford Whls CC Finished Youth U14 00:35:50:700 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:50:700
12.  Nathaniel Henderson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U14 00:35:59:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:59:100
13.  Will Roberts Derwentside CC Finished Youth U14 00:35:59:850 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:35:59:850
14.  Lewis Tinsley ROTOR Race Team Finished Youth U14 00:36:01:000 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:01:000
15.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished Youth U14 00:36:18:250 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:18:250
16.  Innes McDonald Edinburgh RC Finished Youth U14 00:36:20:200 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:20:200
17.  Denholm Edwards Clifton CC Finished Youth U14 00:36:29:400 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:29:400
18.  Conor Murphy Finished Youth U14 00:36:32:550 0

18.  Conor Murphy -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:32:550
19.  Arran Cairns Derwentside CC Finished Youth U14 00:36:39:550 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:39:550
20.  William Best Derwentside CC Finished Youth U14 00:36:48:600 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:36:48:600
21.  Tom Carson Dyffryn Conwy Finished Youth U14 00:37:00:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:00:800
22.  Seth Jackson Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 00:37:18:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:18:300
23.  Max Bufton Hafren CC Finished Youth U14 00:37:21:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:21:800
24.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:37:22:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:22:950
25.  Ben Allan Peebles CC Finished Youth U14 00:37:43:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:37:43:100
26.  Oscar Amey Team Darenth Finished Youth U14 00:38:07:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:07:550
27.  John White North Cheshire Clarion Finished Youth U14 00:38:29:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:29:400
28.  Alex Hart Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U14 00:38:45:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:45:900
29.  Oliver Blyth Edinburgh RC Finished Youth U14 00:38:46:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:38:46:450
30.  Ruan Vorster West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:39:06:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:06:850
31.  Ben Scott Racing Metro 15 Finished Youth U14 00:39:07:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:07:300
32.  Oliver Kelly Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U14 00:39:30:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:30:750
33.  Feargus Pearson Peebles CC Finished Youth U14 00:39:47:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:47:400
34.  Archie Marshall Dawson Deeside Thistle CC Finished Youth U14 00:39:55:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:55:550
35.  Cian Evans The Bulls Finished Youth U14 00:39:56:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:39:56:700
36.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished Youth U14 00:40:01:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:01:100
37.  Declan Oldham Hope Factory Racing Finished Youth U14 00:40:04:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:04:550
38.  Matthew Bell Beacon Wheelers Finished Youth U14 00:40:09:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:09:600
39.  Jamie Stewart Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:40:43:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:43:050
40.  Martin Cunnane Edinburgh RC Finished Youth U14 00:40:59:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:59:950
41.  Alex Taylor Oxonian CC Finished Youth U14 00:41:02:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:02:550
42.  Daniel Phillips WORX Factory Racing Finished Youth U14 00:41:05:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:05:450
43.  Luke Gibson 4T+ Cyclopark Finished Youth U14 00:41:06:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:06:500
44.  Joseph Turnbull MTS Cycle Sport Finished Youth U14 00:41:16:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:16:900
45.  Sam Barbour SteppingStanes Youth Cycling C... Finished Youth U14 00:41:27:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:27:850
46.  Jack Livesey Salt Ayre Cog Set Finished Youth U14 00:41:44:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:44:350
47.  Ahron Dick Stirling Bike Club Finished Youth U14 00:41:44:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:41:44:750
48.  Harry Gilligan Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 00:42:13:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:13:400
49.  James Foster Glasgow Riderz Finished Youth U14 00:42:15:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:15:600
50.  Jesse Bradley Lichfield City CC Finished Youth U14 00:42:15:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:15:950
51.  Rory Ogilvie West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 00:42:27:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:27:050
52.  Tom Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U14 00:42:30:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:30:400
53.  Rhys Edwards Edinburgh RC Finished Youth U14 00:42:31:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:42:31:100
54.  Oscar Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Youth U14 00:43:03:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:03:000
55.  Matthew Peace Shibden Cycling Club Finished Youth U14 00:43:26:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:26:150
56.  Lucas Elwell East Bradford CC Finished Youth U14 00:43:39:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:43:39:400
57.  Ciaran Lally Racing Metro 15 Finished Youth U14 00:44:01:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:44:01:750
58.  Noah Inman Ashfield RC Finished Youth U14 00:44:18:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:44:18:050
59.  Peter Carpenter Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished Youth U14 00:45:31:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:45:31:900
60.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
61.  Alasdair Easton Edinburgh RC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
62.  Henry Barker-Pine Matlock CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
63.  Finlay Turner West Lothian Clarion CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
64.  Oliver Oldham Salt Ayre Cog Set Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
65.  Jude Du Toit Newark Castle CC Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
66.  Murray Gray Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
67.  Archie McGhee Glasgow Riderz Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
68.  Callum Prior Team Milton Keynes Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
69.  Harry Scott Holmfirth Cycling Club Finished Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14
--- Thomas Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Mak Larkin ROTOR Race Team Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Mackenzie Mellish Vector Cycling Race Team Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Luis Ryder Edinburgh RC Did not start Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U14
--- Joseph Wright Minehead Merlins Did not finish Youth U14 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U14

Under 16 Girls Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Girls Trophy - Results
1.  Madeline Cooper Jam Cycling RT coached by BPC Finished Youth U16 00:28:55:800 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:28:55:800
2.  Libby Bell Leicester Forest CC Finished Youth U16 00:29:04:350 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:04:350
3.  Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing Finished Youth U16 00:29:07:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:07:900
4.  Niamh Murphy Cotswold Veldrijden Finished Youth U16 00:29:19:700 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:19:700
5.  Hope Inglis JRC-Shutt-Ridley Race Team Finished Youth U16 00:29:53:550 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:29:53:550
6.  Daphne Jones Mid Shropshire Wheelers Finished Youth U16 00:30:16:850 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:16:850
7.  Freya Whiteside East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:30:27:900 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:27:900
8.  Ella Jamieson Clifton CC Finished Youth U16 00:30:28:100 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:28:100
9.  Phoebe Roche WXC World Racing Finished Youth U16 00:30:43:550 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:30:43:550
10.  Christina Mcgorum Una Forza Racing Finished Youth U16 00:31:11:750 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:11:750
11.  Evie Steed Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U16 00:31:20:850 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:20:850
12.  Ainne Roche Finished Youth U16 00:31:24:700 0

12.  Ainne Roche -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:24:700
13.  Eva Newby Cog Set Papyrus Racing Club Finished Youth U16 00:31:26:050 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:26:050
14.  Harriet Limb WXC World Racing Finished Youth U16 00:31:36:250 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:36:250
15.  Heather Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:31:40:250 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:40:250
16.  Elizabeth McKinnon Derwentside CC Finished Youth U16 00:31:51:450 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:51:450
17.  Matilda McKibben Cycle Sport Pendle Finished Youth U16 00:31:53:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:53:600
18.  Hermione Pickering Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished Youth U16 00:31:58:250 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:58:250
19.  Elena Day Solent Pirates Finished Youth U16 00:32:04:750 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:04:750
20.  Amy Mourne Huddersfield Star Wheelers Finished Youth U16 00:32:10:700 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:10:700
21.  Abigail Miller WXC World Racing Finished Youth U16 00:32:13:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:13:550
22.  Anna Reid Squadra Scozzese Finished Youth U16 00:32:27:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:27:650
23.  Kacey Eyeington Stockton Wheelers CC Finished Youth U16 00:32:28:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:28:950
24.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:33:19:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:19:050
25.  Erin Creighton Finished 00:33:42:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:33:42:500
26.  Beatrix Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Youth U16 00:33:44:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:44:950
27.  Ailsa Long Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:33:50:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:50:000
28.  Isla Long Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:33:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:55:000
29.  Lucy Dalgleish Cog Set Papyrus Racing Club Finished Youth U16 00:34:42:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:42:550
30.  Erin Corrigan KTM UK Factory MTB Team Finished Youth U16 00:34:57:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:57:850
31.  Phoebe Skinner Derwentside CC Finished Youth U16 00:35:12:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:12:850
32.  Leah Clegg WXC World Racing Finished Youth U16 00:35:24:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:24:450
33.  Morgan Leeming-Sykes Otley CC Finished Youth U16 00:36:24:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:24:800
34.  Emily Richards Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:37:28:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:28:750
35.  Katie Reilly Finished Youth U16 00:37:41:400 0

35.  Katie Reilly -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:41:400
36.  Ellen Murray Finished Youth U16 00:39:20:550 0

36.  Ellen Murray -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:20:550
37.  Emma Smith Finished Youth U16 --- 0

37.  Emma Smith -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
38.  Ciara Simcock Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- Eleanor Bolton Lee Valley Youth Cycling Club Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Freya Evans The Bulls Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Katie Galloway Edinburgh RC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Amie Hatton Sleaford Whls CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Ruby-Soho Smith Peebles CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16

Under 16 Boys Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Under 16 Boys Trophy - Results
1.  Oliver Akers Garden Shed UK-SCOTT-Verge Spo... Finished Youth U16 00:31:58:750 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:31:58:750
2.  Max Greensill Hope Factory Racing Finished Youth U16 00:32:17:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:17:650
3.  Joseph Smith Iceni Velo Finished Youth U16 00:32:44:500 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:32:44:500
4.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished Youth U16 00:33:19:000 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:19:000
5.  Oliver Peace Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:33:41:500 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:41:500
6.  Callum Laborde Iceni Velo Finished Youth U16 00:33:41:900 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:41:900
7.  Bjoern Koerdt East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:33:47:100 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:47:100
8.  Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished Youth U16 00:33:53:050 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:53:050
9.  Jamie Gostick Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Youth U16 00:33:55:150 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:33:55:150
10.  Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:34:09:100 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:09:100
11.  Oliver Halliday Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:34:09:300 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:09:300
12.  Huw Buck Jones Marsh Tracks Racing - Trek Finished Youth U16 00:34:21:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:21:100
13.  Christopher Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Finished Youth U16 00:34:21:200 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:21:200
14.  Ben Ramsden East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:34:22:050 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:22:050
15.  Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth U16 00:34:27:100 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:27:100
16.  Ben Askey RST/Cycle Division Racing Team Finished Youth U16 00:34:30:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:30:700
17.  Harry Cockroft Malvern Cycle Sport Finished Youth U16 00:34:37:500 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:37:500
18.  Harry Jordan Element Cycling Team Finished Youth U16 00:34:39:600 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:39:600
19.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished Youth U16 00:34:44:150 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:44:150
20.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished Youth U16 00:34:49:450 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:49:450
21.  Nathan Cracknell Pedalon.co.uk Finished Youth U16 00:34:56:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:34:56:200
22.  William Ryan Solihull CC Finished Youth U16 00:35:05:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:05:700
23.  Ben McMullen Sprockets Cycle Shop Race Team... Finished Youth U16 00:35:12:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:12:300
24.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished Youth U16 00:35:21:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:21:450
25.  Adam Gilsenan Finished Youth U16 00:35:26:400 0

25.  Adam Gilsenan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:26:400
26.  Fred Meredith Hafren CC Finished Youth U16 00:35:27:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:27:900
27.  Callum Watson East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:35:28:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:28:550
28.  Scott Fisher Barrow Central Wheelers Finished Youth U16 00:35:29:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:29:950
29.  Jack Hastings Cardiff JIF Finished Youth U16 00:35:42:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:42:750
30.  Reuben Oakley Finished Youth U16 00:35:50:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:50:450
31.  Alex Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:35:51:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:51:050
32.  Benjamin Kerry Fossa Racing Finished Youth U16 00:35:51:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:35:51:700
33.  Owen Thompson Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Youth U16 00:36:02:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:02:900
34.  Travis Harkness Finished Youth U16 00:36:15:250 0

34.  Travis Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:15:250
35.  Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Youth U16 00:36:45:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:45:550
36.  Corey Whiteford Lanark Race team Finished Youth U16 00:36:25:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:25:050
37.  Thomas James Dyffryn Conwy Finished Youth U16 00:36:29:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:29:550
38.  Elijah Kwon Edinburgh RC Finished Youth U16 00:36:36:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:36:100
39.  Conal Scully Finished Youth U16 00:36:38:150 0

39.  Conal Scully -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:38:150
40.  Daniel Lloyd VC Londres Finished Youth U16 00:36:42:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:42:450
41.  Daniel Holmes Derwentside CC Finished Youth U16 00:36:43:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:43:450
42.  Cole Nicholson Hoddom Velo Finished Youth U16 00:36:43:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:43:850
43.  Daniel Wood East Bradford Race Team Finished Youth U16 00:36:47:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:47:550
44.  Rory Laidlaw Peebles CC Finished Youth U16 00:36:53:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:36:53:900
45.  Joe Brookes Halesowen A & CC Finished Youth U16 00:37:23:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:23:900
46.  Joseph Walton Team Milton Keynes Finished Youth U16 00:37:30:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:30:400
47.  Toby Kershaw Velo Club Moulin Finished Youth U16 00:37:30:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:30:650
48.  Jamie Thomson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 00:37:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:49:000
49.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Youth U16 00:37:53:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:53:950
50.  Finlay Taylor Royal Albert CC Finished Youth U16 00:37:57:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:37:57:600
51.  Otto Chilton Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:38:19:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:19:050
52.  John Cull RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Youth U16 00:38:38:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:38:300
53.  Finn McHenry East Kilbride Road Club Finished Youth U16 00:38:33:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:33:950
54.  Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished Youth U16 00:38:49:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:38:49:950
55.  Cody Lee Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 00:39:01:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:01:850
56.  Cameron Archibald Falkirk Junior Bike Club Finished Youth U16 00:39:03:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:03:650
57.  Noah Fontaine Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:39:16:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:16:450
58.  Yani Angelo Djelil Una Forza Racing Finished Youth U16 00:39:22:950 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:22:950
59.  Cameron Stromberg Deeside Thistle CC Finished Youth U16 00:39:24:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:24:850
60.  Keir Gaffney Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 00:39:12:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:12:600
61.  James Ross Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 00:39:45:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:45:550
62.  Patrick Barnes Glasgow Riderz Finished Youth U16 00:39:49:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:39:49:650
63.  Adam Rafferty Watford Cycle Hub Finished Youth U14 00:40:05:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U14 | Time: 00:40:05:550
64.  Kayden Davidson www.Hardie-Bikes.com Finished Youth U16 00:40:11:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:11:250
65.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Youth U16 00:40:25:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:25:100
66.  Conal Davidson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 00:40:33:250 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:33:250
67.  Douglas Main Derby Mercury RC Finished Youth U16 00:40:45:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16 | Time: 00:40:45:500
68.  Ethan Cuerden Sportcity Velo Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
69.  Finlay Cooper Edinburgh RC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
70.  Oscar Heslop Team Milton Keynes Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
71.  Thomas Wisdish East Kilbride Road Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
72.  Arran Robinson Hetton Hawks Cycling Club Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
73.  Samuel Stoker Hafren CC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
74.  Elliott Davies Edinburgh RC Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
75.  Conner Livingstone Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Youth U16
--- George Amor-Hughes Derby Mercury RC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Arlo Carey Palmer Park Velo RT Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Archie Ellen Edinburgh RC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Frank Finley Did not start Youth U16 --- 0

Frank Finley -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Benjamin Livesey Salt Ayre Cog Set Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Finn Mason West Lothian Clarion CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Jack McManus Royal Albert CC Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Curtis Neill Did not start Youth U16 --- 0

Curtis Neill -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Oscar Pratt Velo Club Venta Did not start Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth U16
--- Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16
--- Michael Tait Derwentside CC Did not finish Youth U16 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth U16

Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Women's Trophy - Results
1.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:48:05:850 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:05:850
2.  Josie Nelson RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:48:30:900 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:30:900
3.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:49:40:500 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:40:500
4.  Lotta Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:53:11:250 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:11:250
5.  Roisin Lally Cycling Performance Squad Finished Junior 00:53:26:900 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:26:900
6.  Lucy O'donnell Finished 00:53:38:900 0

6.  Lucy O'donnell -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:53:38:900
7.  Bethany Barnett Liv Awol Finished Junior 00:53:51:700 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:51:700
8.  Elena McGorum Peebles CC Finished Junior 00:54:41:550 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:41:550
9.  Amelie Wayte RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:54:56:400 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:56:400
10.  Chloe Hinchliffe PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:55:21:600 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:21:600
11.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished Junior 00:55:45:550 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:45:550
12.  Lily Young PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:56:50:400 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:56:50:400
13.  Darcey Harkness Finished 00:58:01:000 0

13.  Darcey Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:58:01:000
14.  Harley Pell Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:58:44:800 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:58:44:800
15.  Caoimhe May Finished --- 0

15.  Caoimhe May -

Points: 0 | Status: Finished
16.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished Junior --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior
17.  Emily Conn Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior
18.  Stephanie Roche Finished --- 0

18.  Stephanie Roche -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Maria Mcallister Finished --- 0

19.  Maria Mcallister -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Isla Mason Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior
21.  Grace McCabe Royal Albert CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Kate Taylor The Racing Chance Foundation Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Senior & Junior Women's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior & Junior Women's Trophy - Results
1.  Katie Scott Garden Shed UK-SCOTT-Verge Spo... Finished Senior 00:47:58:750 100
Points: 100 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:47:58:750
2.  Ffion James Hope Factory Racing Finished Senior 00:48:04:700 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:48:04:700
3.  Anna Flynn Edinburgh RC Finished Junior 00:48:05:850 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:05:850
4.  Josie Nelson RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:48:30:900 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:30:900
5.  Millie Couzens PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:49:40:500 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:40:500
6.  Harriet Harnden T-Mo Racing Finished Senior 00:50:07:700 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:07:700
7.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:50:15:800 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:15:800
8.  Sophie Thackray SCOTT Racing Finished Senior 00:50:41:800 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:50:41:800
9.  Kerry MacPhee Finished Senior 00:51:07:150 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:07:150
10.  Xan Crees Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 00:51:15:900 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:15:900
11.  Abbie Manley Hargroves-Montezuma's Finished Senior 00:51:51:700 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:51:51:700
12.  Amy Perryman Hargroves-Montezuma's Finished Senior 00:52:04:150 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:04:150
13.  Christina Wiejak Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished Senior 00:52:12:050 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:12:050
14.  Joanne Thom Ronde Works Racing Finished Senior 00:52:25:750 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:52:25:750
15.  Jane Barr Velocity 44 RT Finished Senior 00:53:03:700 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:53:03:700
16.  Lotta Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:53:11:250 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:11:250
17.  Roisin Lally Cycling Performance Squad Finished Junior 00:53:26:900 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:26:900
18.  Lucy O'Donnell Finished Junior 00:53:38:900 0

18.  Lucy O'Donnell -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:38:900
19.  Marie Lynn Team Jadan Weldtite-Vive le Ve... Finished Senior 00:53:47:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:53:47:600
20.  Bethany Barnett Liv Awol Finished Junior 00:53:51:700 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:53:51:700
21.  Elena McGorum Peebles CC Finished Junior 00:54:41:550 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:41:550
22.  Amelie Wayte RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:54:56:400 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:54:56:400
23.  Chloe Hinchliffe PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:55:21:600 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:21:600
24.  Connie Hayes Liv Awol Finished Senior 00:55:25:250 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:25:250
25.  Ruby Miller Hope Factory Racing Finished Senior 00:55:34:150 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:55:34:150
26.  Charlotte-Louise McGreevy Liv Awol Finished Junior 00:55:45:550 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:55:45:550
27.  Rebecca Preece Hope Factory Racing Finished Senior 00:56:02:050 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:02:050
28.  Lydia Brookes Les Filles Racing Team Finished Senior 00:56:13:150 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:13:150
29.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Senior 00:56:28:000 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:56:28:000
30.  Lily Young PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Junior 00:56:50:400 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:56:50:400
31.  Emma Collier Stan's No Tubes UK Finished Senior 00:57:29:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 00:57:29:150
32.  Darcey Harkness Finished Junior 00:58:01:000 0

32.  Darcey Harkness -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:58:01:000
33.  Harley Pell Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:58:44:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:58:44:800
34.  Caoimhe May Finished Junior --- 0

34.  Caoimhe May -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
35.  Laura Cunningham Ronde Works Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Hannah Bayes Liv Awol Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Amy Cantelo Hargroves-Montezuma's Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
38.  Emily Conn Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
39.  Karly Millar SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Stephanie Roche Finished Junior --- 0

40.  Stephanie Roche -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
41.  Maria McAllister Finished Junior --- 0

41.  Maria McAllister -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  Isla Mason Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
43.  Grace McCabe Royal Albert CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Poppy Cooke PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Lauren Higham Team LDN Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior
--- Ella Lawrence Hargroves-Montezuma's Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Amira Mellor Albion Cycling Co Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Eileen Roe dooleys cycles Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Kate Taylor The Racing Chance Foundation Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Veteran Women's 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women's 40-49 Trophy - Results
1.  Kate Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:42:54:150 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:42:54:150
2.  Helen Pattinson Hargroves-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:43:22:350 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:22:350
3.  Lucy Siddle Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:43:41:250 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:41:250
4.  Celia Brown Finished Vet 40-49 00:45:21:550 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:21:550
5.  Helen Dussek Garden Shed UK-SCOTT-Verge Spo... Finished Vet 40-49 00:45:26:950 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:26:950
6.  Karen Heppenstall KTM UK Factory MTB Team Finished Vet 40-49 00:46:34:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:34:200
7.  Alicia Lisle OVB Finished Vet 40-49 00:46:50:950 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:50:950
8.  Caroline Harvey Peebles CC Finished Vet 40-49 00:47:10:200 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:10:200
9.  Zoe Codd Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:47:28:450 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:28:450
10.  Roslynn Newman Female Riders Race Team Finished Vet 40-49 00:48:16:150 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:16:150
11.  Helen Gorman Stirling Bike Club Finished Vet 40-49 00:48:45:700 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:45:700
12.  Jaime Nicholson Hoddom Velo Finished Vet 40-49 00:48:59:000 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:59:000
13.  Melanie Annable Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:50:11:100 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:11:100
14.  Joanne Howes Sleaford Whls CC Finished Vet 40-49 00:51:22:600 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:22:600
15.  Julia Behnsen Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 00:52:25:650 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:25:650
16.  Caroline Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 00:52:57:150 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:57:150
17.  Emma Payne Fossa Racing Finished Vet 40-49 00:54:07:150 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:07:150
18.  Deborah Ferns Glasgow Riderz Finished Vet 40-49 00:54:16:950 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:16:950
19.  Sarah Grimshaw Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished Vet 40-49 00:54:47:800 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:54:47:800
20.  Lucy Donnelly Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
21.  Elizabeth Wisdish Glasgow Wheelers Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Ailsa Curtis West Lothian Clarion CC Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Alison Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Catherine Litherland Holmfirth Cycling Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Women 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Women 50-59 Trophy - Results
1.  Brenda Callander Stirling Bike Club Finished Vet 50-59 00:48:38:200 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:38:200
2.  Catherine Kilburn Mid Devon CC Finished Vet 50-59 00:48:40:850 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:48:40:850
3.  Alison Bagnall Stratford CC Finished Vet 50-59 00:52:41:250 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:52:41:250
4.  Julie Phelan Here Come The Belgians Finished Vet 50-59 00:53:00:050 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:53:00:050
5.  Jackie Shute Mid Devon CC Finished Vet 50-59 --- 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
6.  Louise Gibson Mid Argyll Triathlon & Cycle C... Finished Vet 50-59 --- 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
7.  Jacqui Thomson Finished Vet 50-59 --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
8.  Jacqui Simcock Team JMC Finished Vet 50-59 --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
9.  Kirsteen Ellis Synergy Cycles Finished Vet 50-59 --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 50-59
--- Elizabeth Clayton RT 23 Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59
--- Maddi Smith Bolsover & District Cycling Cl... Did not start Vet 50-59 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 50-59

Vetreran Women 60+ Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Vetreran Women 60+ Trophy - Results
1.  Nicola Davies www.cyclocrossrider.com Finished Vet 60+ 00:49:43:800 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 60+ | Time: 00:49:43:800
2.  Suzanne Young Vitfor Finished Vet 60+ --- 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 60+
3.  Carolyn Speirs Kendal Cycle Club Finished Vet 60+ --- 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 60+
4.  Carol Middleton Ythan CC Finished Vet 60+ --- 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 60+
--- Sally Reid Magspeed Racing Did not start Vet 60+ --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 60+

Junior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Junior Men's Trophy - Results
1.  Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished Junior 00:43:20:600 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:20:600
2.  Daniel Barnes Garden Shed UK-SCOTT-Verge Spo... Finished Junior 00:43:30:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:30:650
3.  Simon Wyllie Halesowen A & CC Finished Junior 00:43:41:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:41:800
4.  William Truelove Abergavenny Road Club Finished Junior 00:43:41:900 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:41:900
5.  Joseph Blackmore ROTOR Race Team Finished Junior 00:43:44:750 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:44:750
6.  Rory McGuire Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:43:45:600 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:45:600
7.  Alec Gregory 8point8 Group Finished Junior 00:43:58:600 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:43:58:600
8.  Benjamin Bright Marsh Tracks Racing - Trek Finished Junior 00:44:39:350 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:39:350
9.  Matthew Kingston RST/Cycle Division Racing Team Finished Junior 00:44:58:550 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:44:58:550
10.  Sam Freeman Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:45:03:250 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:03:250
11.  Darren Rafferty Finished Junior 00:45:04:900 0

11.  Darren Rafferty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:04:900
12.  Max Bolton Bloodwise QSW Finished Junior 00:45:20:100 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:20:100
13.  Euan Macleod Pedalon.co.uk Finished Junior 00:45:26:500 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:26:500
14.  Samuel Howes Sleaford Whls CC Finished Junior 00:45:27:500 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:45:27:500
15.  Ben Houlihan Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior 00:46:09:150 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:09:150
16.  David Hird Halesowen A & CC Finished Junior 00:46:13:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:13:700
17.  Jonte Willins Peebles CC Finished Junior 00:46:18:300 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:46:18:300
18.  Flynn Gregory Derby Mercury RC Finished Junior 00:47:13:550 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:13:550
19.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished Junior 00:47:50:050 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:47:50:050
20.  Sam Nanopoulos Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:48:07:700 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:07:700
21.  Bryn Richards Bourne Whls CC Finished Junior 00:48:30:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:30:000
22.  David Mccarthy Finished 00:48:40:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:48:40:850
23.  Andrew Turner West Lothian Clarion CC Finished Junior 00:48:41:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:41:850
24.  Will Thompson Shibden Cycling Club Finished Junior 00:48:48:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:48:700
25.  Somhairle Fisher Finished Junior 00:48:49:400 0

25.  Somhairle Fisher -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:49:400
26.  Adam Bent Green Jersey RT Finished Junior 00:48:55:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:55:000
27.  Ciaran Dixon Finished Junior 00:48:58:800 0

27.  Ciaran Dixon -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:48:58:800
28.  Spencer Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Junior 00:49:47:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:47:650
29.  Jamie Johnston Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Junior 00:49:59:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:49:59:650
30.  Matthew Day Hargroves-Montezuma's Finished Junior 00:50:06:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:06:900
31.  Patrick Kiehlmann Falcons Cycling Club Bishopbri... Finished Junior 00:50:21:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:21:100
32.  Gregor Robb Glasgow Riderz Finished Junior 00:50:32:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:32:050
33.  Theo Bugg Jam Cycling RT coached by BPC Finished Junior 00:50:41:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:41:000
34.  Duncan Crawford Dunfermline CC Finished Junior 00:50:41:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:50:41:100
35.  Ben Flanagan Derwentside CC Finished Junior 00:51:27:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:27:000
36.  Duncan Pritchard Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Junior 00:51:47:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior | Time: 00:51:47:700
37.  Angus Haygarth Cog Set Papyrus Racing Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
38.  Max Edgington Solent Pirates Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
39.  William Dykes Cog Set Papyrus Racing Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
40.  Tom Blenkinsop Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
41.  Alex Best Derwentside CC Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
42.  Johnnie McAuley Finished Junior --- 0

42.  Johnnie McAuley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
43.  Finton Price Carnegie Cyclones Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
44.  Thomas Crapper Abergavenny Road Club Finished Junior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Junior
--- Alexander Ball Edinburgh RC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Thomas Charles Halesowen A & CC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Ben Chilton Derby Mercury RC Did not finish Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Junior
--- George Freeman Edinburgh RC Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Daniel Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Dexter Leeming-Sykes Paul Milnes - Bradford Olympic... Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Joseph Pidcock Fensham Howes - MAS Design Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Sam Ryland Cycle-Tec Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior
--- Ethan Whiteside East Bradford Race Team Did not start Junior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Junior

Senior Men's Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Senior Men's Trophy - Results
1.  Gosse van der Meer Finished Senior 01:02:24:950 0

1.  Gosse van der Meer -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:24:950
2.  Ian Field Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 01:02:38:050 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:02:38:050
3.  Toby Barnes RST/Cycle Division Racing Team Finished Senior 01:03:17:000 70
Points: 70 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:03:17:000
4.  Jenson Young Garden Shed UK-SCOTT-Verge Spo... Finished Senior 01:04:46:400 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:04:46:400
5.  Sean Flynn Team Inspired Finished Senior 01:05:25:300 55
Points: 55 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:25:300
6.  Callum Macleod Canyon dhb p/b Bloor Homes Finished Senior 01:05:40:200 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:40:200
7.  Jacob Scott Albion Cycling Co Finished Senior 01:05:48:800 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:05:48:800
8.  Giles Drake Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:06:05:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:05:700
9.  Leon Mazzone Finished Senior 01:06:16:000 35
Points: 35 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:16:000
10.  Joe Coukham Prologue Racing Team Finished Senior 01:06:41:100 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:41:100
11.  Lewis Craven Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 01:06:51:650 27
Points: 27 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 01:06:51:650
12.  Michael Butler GLP RT Finished Senior 01:06:52:900 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:06:52:900
13.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 50-59 01:07:06:000 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 01:07:06:000
14.  Ryan Christensen Finished Senior 01:07:17:450 0

14.  Ryan Christensen -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:17:450
15.  George Thompson Rose Race Team Finished Senior 01:07:20:650 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:20:650
16.  Matthew Taylor Prologue Racing Team Finished Senior 01:07:26:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:26:700
17.  Steven James Hope Factory Racing Finished Senior 01:07:35:300 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:35:300
18.  Finn Mansfield RST/Cycle Division Racing Team Finished Senior 01:07:54:000 13
Points: 13 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:07:54:000
19.  Thomas Creighton Finished 01:08:09:450 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 01:08:09:450
20.  James Madgwick Bloodwise QSW Finished Senior 01:08:38:200 11
Points: 11 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:38:200
21.  Max Gibbons Orbea Racing Team Finished Senior 01:08:47:700 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:47:700
22.  David Duggan Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior 01:08:49:750 9
Points: 9 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:49:750
23.  David Earth Steve Poole Plant Hire Finished Senior 01:08:50:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:50:000
24.  Tom Mazzone Finished Senior 01:08:59:700 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:08:59:700
25.  Pete Matthews Leicestershire Road Club Finished Senior 01:11:10:850 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Senior | Time: 01:11:10:850
26.  Jack Parrish Forest Side Riders Finished Senior --- 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Senior
27.  Timothy O'Regan Finished Senior --- 0

27.  Timothy O'Regan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
28.  Sam Smith Magspeed Racing Finished Senior --- 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: Senior
29.  James Swadling 8point8 Group Finished Senior --- 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Senior
30.  Sean Nolan Finished Senior --- 0

30.  Sean Nolan -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
31.  Craig Gow Team Andrew Allan Architecture Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
32.  Charlie Aldridge Stirling Bike Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
33.  David Lines Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
34.  Harry McGarvie Ayr Burners Cycling Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
35.  Bruce Dalton Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
36.  Scott Chalmers Magspeed Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
37.  Charles Fletcher Cairngorm CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
38.  Malcolm Bain Granite City RT Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
39.  Richard Long Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
40.  Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
41.  John Mackenzie SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
42.  Richard McDonald Bioracer- Moriarty Bikes Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
43.  Chris Hinds SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
44.  Robert Watson Paceline Cycles North Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
45.  Neil Scott Deeside Thistle CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
46.  Alexander Harper The MI Racing Academy Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
47.  Gareth Hunt Deeside Thistle CC Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
48.  Chris Main Finished Senior --- 0

48.  Chris Main -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
49.  David Ogden Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  Jimmy Smith Team Chronomaster Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
51.  Paul Elcock ZeroBC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
52.  Will Beresford SR Albannach Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
53.  Timothy Elsmore-Martin Fossa Racing Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
54.  Keir Greatorex Glasgow Green Cycle Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
55.  Jackie Chan Team Andrew Allan Architecture Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
56.  Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
57.  Scott Smith Biggar Cycling Club Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
58.  Chris Nicholson Hoddom Velo Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
59.  Tyla Loftus Wheelbase CabTech Castelli Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
60.  Craig Duncan Team Andrew Allan Architecture Finished Senior --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Senior
--- Morgan Bown Did not start Senior --- 0

Morgan Bown -

Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Robert Jebb Hope Factory Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Joshua Jones ZeroBC Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Gary MacDonald Nevis Cycles Racing Team Did not start Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Senior
--- Jake Womersley Shibden Cycling Club Did not finish Senior --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Senior

Veteran Men 40-49 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 40-49 Trophy - Results
1.  Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 00:43:56:550 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:43:56:550
2.  Paul Lloyd Banjo Cycles/Raceware/Speciali... Finished Vet 40-49 00:45:10:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:10:650
3.  Tony Fawcett SCOTT Racing Finished Vet 40-49 00:45:16:800 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:16:800
4.  Neil Ellison Specialized Ruislip Finished Vet 40-49 00:45:58:300 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:45:58:300
5.  Ben Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Vet 40-49 00:46:15:100 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:15:100
6.  Daniel Alexander www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 40-49 00:46:18:700 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:18:700
7.  Jacek Nowak Finished Vet 40-49 00:46:27:500 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:27:500
8.  Dave Powell Horwich CC Finished Vet 40-49 00:46:35:050 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:35:050
9.  Crispin Doyle Hargroves-Montezuma's Finished Vet 40-49 00:46:50:650 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:46:50:650
10.  Morgan Donnelly Kendal Cycle Club Finished Vet 40-49 00:47:06:850 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:06:850
11.  David Morris Harrogate Nova CC Finished Vet 40-49 00:47:52:650 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:52:650
12.  Malcolm Bain Granite City RT Finished Vet 40-49 00:47:53:550 18
Points: 18 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:47:53:550
13.  Steve Wood Geared Up & CN Cycles RT Finished Vet 40-49 00:48:18:850 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:18:850
14.  James Thompson Magspeed Racing Finished Vet 40-49 00:48:22:500 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:22:500
15.  Simon Gibbs Reifen Racing Finished Vet 40-49 00:48:26:400 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:26:400
16.  Nicholas Whitley Chester RC Finished Vet 40-49 00:48:38:850 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:38:850
17.  David Lines Wheelbase CabTech Castelli Finished Vet 40-49 00:48:44:200 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:44:200
18.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Vet 40-49 00:48:45:150 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:45:150
19.  Dave Allen Steve Poole Plant Hire Finished Vet 40-49 00:48:51:050 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:48:51:050
20.  Phillip Craker Finished Vet 40-49 00:49:17:050 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:17:050
21.  Jason Marriott Army Cycling Union Finished Vet 40-49 00:49:26:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:26:050
22.  Wayne Barr Velocity 44 RT Finished Vet 40-49 00:49:36:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:36:850
23.  Richard Skinner Blumilk.com Finished Vet 40-49 00:49:42:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:42:650
24.  Paul Colling RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Vet 40-49 00:49:50:750 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:49:50:750
25.  Phil Mowbray Finished Vet 40-49 00:50:02:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:02:400
26.  Philip Simcock Team JMC Finished Vet 40-49 00:50:10:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:10:350
27.  Nigel Wood Kendal Cycle Club Finished Vet 40-49 00:50:32:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:32:700
28.  Euan Hamilton-Rigg Finished Vet 40-49 00:50:36:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:36:100
29.  Mathew Livesey Finished Vet 40-49 00:50:51:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:50:51:400
30.  Richard Edge Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 00:51:07:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:07:600
31.  Neil Mansfield The MI Racing Academy Finished Vet 40-49 00:51:30:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:30:100
32.  Nick Taylor Red Rose Olympic CC Finished Vet 40-49 00:51:59:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:51:59:700
33.  Adrian Dalgleish Lune Racing Cycling Club Finished Vet 40-49 00:52:05:150 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:05:150
34.  Keith Froude Edinburgh RC Finished Vet 40-49 00:52:08:350 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:08:350
35.  Paul Beattie Rockingham Forest Whls Finished Vet 40-49 00:52:15:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:15:300
36.  Malcolm Paterson Glasgow Nightingale CC Finished Vet 40-49 00:52:36:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:36:050
37.  Tim Kershaw Velo Club Moulin Finished Vet 40-49 00:52:40:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:40:850
38.  John Woodrow Ronde Works Racing Finished Vet 40-49 00:52:45:800 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:45:800
39.  Chris Annable Allen Valley Velo Finished Vet 40-49 00:52:47:850 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:47:850
40.  George Roberts Icarus Racing Finished Vet 40-49 00:52:49:650 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:52:49:650
41.  James Edwards Ayr Burners Cycling Finished Vet 40-49 00:53:07:550 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:07:550
42.  Sam Long Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 00:53:14:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:14:600
43.  Gordon Mackenzie Hors catégorie (HC) Finished Vet 40-49 00:53:40:050 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49 | Time: 00:53:40:050
44.  Robert Braithwaite Red Rose Olympic CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
45.  Christian Nightingale Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
46.  Robert Wimble Drogon Racing Team Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
47.  Ally Anderson dooleys cycles Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
48.  David A Lindsay Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
49.  Andrew Whiteside Ilkley Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
50.  Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
51.  Jonathan Herbert VC Glasgow South Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
52.  David Shaw PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
53.  Ross Litherland Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
54.  Michael Thomson Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
55.  Steven Robertson Icarus Racing Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
56.  John McCracken Loudoun RC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
57.  Joseph Fee Deeside Thistle CC Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
58.  Colin Davidson Finished Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 40-49
--- Srdjan Bakovic Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Jason Barnes Glasgow Nightingale CC Did not finish Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Vet 40-49
--- Andrew Clegg Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Graeme Cross SR Albannach Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Matthew Lewis Abergavenny Road Club Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- Ricardo Parreirinha Ronde Works Racing Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49
--- David Watson Johnstone Wheelers Cycling Clu... Did not start Vet 40-49 --- 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Vet 40-49

Veteran Men 50-59 Trophy

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Veteran Men 50-59 Trophy - Results
1.  Nicholas Craig SCOTT Racing Finished Vet 50-59 00:38:24:700 80
Points: 80 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:38:24:700
2.  Pete Middleton www.Zepnat.com RT - Lazer helm... Finished Vet 50-59 00:38:49:650 68
Points: 68 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:38:49:650
3.  Murray Swanson Pedal Power RT Finished Vet 50-59 00:39:18:850 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:39:18:850
4.  Andrew Peace Shibden Cycling Club Finished Vet 50-59 00:39:26:050 52
Points: 52 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:39:26:050
5.  Mark James Dream Cycling Finished Vet 50-59 00:39:32:250 46
Points: 46 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:39:32:250
6.  Timothy Davies CC Abergavenny/JP Signs & Prin... Finished Vet 50-59 00:39:32:550 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:39:32:550
7.  Simon Hale Army Cycling Union Finished Vet 50-59 00:40:02:750 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:02:750
8.  Grant Johnson Finished Vet 50-59 00:40:35:000 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:35:000
9.  Gary McCrae Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Vet 50-59 00:40:41:650 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:41:650
10.  Bill Kay MTS Cycle Sport Finished Vet 50-59 00:40:56:300 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:40:56:300
11.  Ian Knights Prima Team Racing Finished Vet 50-59 00:41:14:450 20
Points: 20 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:14:450
12.  Brendan Doherty Finished Vet 50-59 00:41:21:200 0

12.  Brendan Doherty -

Points: 0 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:21:200
13.  James Melville Glasgow United CC Finished Vet 50-59 00:41:22:700 16
Points: 16 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:22:700
14.  Adrian Hill Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 50-59 00:41:30:550 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:30:550
15.  Leon Field CC Giro Finished Vet 50-59 00:41:39:300 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:41:39:300
16.  Nigel Gregory 8point8 Group Finished Vet 50-59 00:42:20:400 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:20:400
17.  Nigel Smith 8point8 Group Finished Vet 50-59 00:42:33:450 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 | Time: 00:42:33:450
18.  Chris Hutchings Velo Club Venta Finished Vet 50-59 00:42:35:300 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Vet 50-59 |