White Rose Youth League - Bradford No 7

Closed Circuit , Bradford – Wednesday, 05 Aug 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

623/EN/004/2009

Start Date:

Wed, 5th Aug 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Richard Dunn Sports Centre, Rooley Avenue, Bradford, West Yorkshire, BD6 1EZ
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Time Trial - Results
1.  Ashley Marshall Carnac-Planet X Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Peter Berusevicus Unknown 0

2. Peter Berusevicus -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Time Trial - Results
1.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Time Trial - Results
1.  Jacob Scott CC Sudbury Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Time Trial - Results
1.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Time Trial - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alexander Marker East Bradford CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Time Trial - Results
1.  Abby-Mae Parkinson Holme Valley Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Amira Mellor Holme Valley Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Heather Ludvigsen Wakefield Triathlon Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Time Trial - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Wilson East Bradford CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Time Trial - Results
1.  Lucy Byram Holme Valley Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Erica Byram Holme Valley Whls Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U16 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Circuit Race - Results
1.  Ashley Marshall Carnac-Planet X Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Luke Simpson Leeds St. Christopher CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Circuit Race - Results
1.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Circuit Race - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Circuit Race - Results
1.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Circuit Race - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Circuit Race - Results
1.  Abby-Mae Parkinson Holme Valley Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harmonie Waterman Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lucy Farquhar Holme Valley Whls Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Circuit Race - Results
1.  Brad Dransfield WyndyMilla - Reynolds Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Thomas Wilson East Bradford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Circuit Race - Results
1.  Lucy Byram Holme Valley Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Erica Byram Holme Valley Whls Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

About the Event

The Races

U16 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:00 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 05/08/09 – 19:00
Youth Only, Youth
Various
U16 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:01
Youth Only, Youth
U14 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:02
Youth Only, Youth
U14 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:05
Youth Only, Youth
U10 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:06
Youth Only, Youth
U10 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:07
Youth Only, Youth
U16 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:01
Youth Only, Youth
U14 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:02
Youth Only, Youth
U14 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:05
Youth Only, Youth
U10 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:06
Youth Only, Youth
U10 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:07
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

623/EN/004/2009

Start Date:

Wed, 5th Aug 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Richard Dunn Sports Centre, Rooley Avenue, Bradford, West Yorkshire, BD6 1EZ
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Time Trial - Results
1.  Ashley Marshall Carnac-Planet X Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Peter Berusevicus Unknown 0

2. Peter Berusevicus -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U16 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Time Trial - Results
1.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Time Trial - Results
1.  Jacob Scott CC Sudbury Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jake Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Time Trial - Results
1.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Time Trial - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alexander Marker East Bradford CC Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Time Trial - Results
1.  Abby-Mae Parkinson Holme Valley Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Amira Mellor Holme Valley Whls Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Heather Ludvigsen Wakefield Triathlon Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Time Trial - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Wilson East Bradford CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Time Trial - Results
1.  Lucy Byram Holme Valley Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Erica Byram Holme Valley Whls Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U16 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Circuit Race - Results
1.  Ashley Marshall Carnac-Planet X Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Edward McParland Ilkley Cycles RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Luke Simpson Leeds St. Christopher CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls Circuit Race - Results
1.  Rebecca Womersley Sowerby Brothers CRT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Circuit Race - Results
1.  Oliver Wood Aire Valley Racing Team Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Circuit Race - Results
1.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Circuit Race - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Circuit Race - Results
1.  Abby-Mae Parkinson Holme Valley Whls Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Harmonie Waterman Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lucy Farquhar Holme Valley Whls Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Circuit Race - Results
1.  Brad Dransfield WyndyMilla - Reynolds Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Thomas Wilson East Bradford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Circuit Race - Results
1.  Lucy Byram Holme Valley Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Erica Byram Holme Valley Whls Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

About the Event

The Races

U16 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:00 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 05/08/09 – 19:00
Youth Only, Youth
Various
U16 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:01
Youth Only, Youth
U14 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:02
Youth Only, Youth
U14 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:05
Youth Only, Youth
U10 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:06
Youth Only, Youth
U10 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 19:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 19:07
Youth Only, Youth
U16 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:01
Youth Only, Youth
U14 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:02
Youth Only, Youth
U14 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:03
Youth Only, Youth
U12 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:04
Youth Only, Youth
U12 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:05
Youth Only, Youth
U10 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:06
Youth Only, Youth
U10 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/08/09 20:07 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 05/08/09 – 20:07
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk