Lotus Cars Cycle Race League 2019 No3

Closed Circuit , Norwich – Tuesday, 21 May 2019

Event Summary

Event Overview

Riders must complete 'Intent to Compete' by 3 days before each event on http://norfolkcycleracing.org

Payment in cash at 'sign on'. Please ensure you enter the correct event as it may not be possible to make changes on the night.

Ride the super smooth Lotus Cars Test Track laid to Formula I standard.

We have a choice of 3 possible circuits, 0.8 m, 1,2 m and 2.2 m by combining the 2 small circuits.

With 2 circuits we can pack in more races per evening so that every rider from Youth E to Elites can have a race.

To ensure that every rider is placed in the correct finishing order in every race all 2019 Lotus Races will be judged using the MyLaps ProChip FLEX Personal Transponder System.

Transponders can be hired on the night for £3 in addition to the entry fee. If you wish to own a transponder they can be purchased from http://www.hssports.co.uk/products/mylaps-prochip-flex-transponder.html

'Intent to compete' entry must be made via www.norfolkcycleracing.org 3 days prior. Payment is only made when signing on.

Event Details

Event URN:

447234

Start Date:

Tue, 21st May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lotus Test Track, Potash Lane, Hethel, Norwich, Norfolk, NR14 8EZ

View map

Event Organiser:

Desmond Matthews
07753618390
dmcycling@btinternet.com

Results

Confirmed Results

Ladies Go Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Go Race - Results
1.  Nicola Fortescue Finished 0

1.  Nicola Fortescue -

Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Benjamin Beynon Strada-Sport Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Taylor DAP Cycling Club Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Thomas Heal Strada-Sport Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Freddy Pett DAP Cycling Club Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Harley Matthews DAP Cycling Club Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Mark Richards DAP Cycling Club Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Dale Johnston Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matthew Webster TAAP Cervelo Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Seb Herrod Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Adam Chamberlin TPH Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Michael Auger Iceni Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Louis Julian DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Phil Marler Godric CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Darren Rutterford Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Caolan Stowe VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Matthew Denny West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Sam Baxter DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Paul Wright Velo Club Baracchi Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Neal Hughes Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ben Howell Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Chris Parker Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  James Millson Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Calvert Churchill Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Matthew Watts Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Rob Kitchen East Coast Riders Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Nicholas Esser DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Stephen Campbell Videre Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Ashley Strowger VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Robert Anderson DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Tim Guy Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Yiangou Thomas Finished 0

33.  Yiangou Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
34.  Owen Chapple Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Thomas Pask Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Phillip Hatcher Videre Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Joshua Sykes Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Adam Hole VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Oliver Wood Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Philip Large Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Kevin Curtis Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Matthew Flynn Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Andrew Elliott Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Jack Ibbotson VC Norwich Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Charles Jones DAP Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Chris Springall Strada-Sport Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Matthew Drown Orwell Velo Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ivan Carr The Pedal Revolution Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Patrick Grant Iceni Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Samuel Davey VC Norwich Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matt Jacobs Plomesgate CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Potter CC Sudbury Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Kevin Hickman API-Metrow/Bodyby JR Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Keedle TPH Racing Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Thomas Girling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Benjamin Flanagan Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ryan Hogg Videre Race Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  David Fieldhouse Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Lee Hammond Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Jason Alcock West Suffolk Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Andrew Skiggs Tri Harder Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Christian Hare West Suffolk Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Simon Crook Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
18.  Steve Sach Finished 0

18.  Steve Sach -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Brett Shepperson VC Norwich Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Mark McCormack Videre Race Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
21.  Brian Spooner VC Norwich Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
22.  Roger Bacon DAP Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
23.  Scott Williams West Suffolk Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Malcolm Borg West Suffolk Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  Jason Bartrum Tri Harder Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
26.  Shane Ison North Walsham Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
27.  Stephen Hubbard Diss & District CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
28.  Rob Bate TPH Racing Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
29.  Ryan Litterick Finished 0

29.  Ryan Litterick -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Steven Cox Push Sport / Barford Van Hire Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
31.  Reuben Longley North Walsham Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
32.  Andrew Roberts GS Vecchi Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
33.  Steve Ogley Velo Schils - Interbike RT Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
34.  George Head Cycle Team OnForm Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
35.  Matthew Holland Finished 0

35.  Matthew Holland -

Points: 0 | Status: Finished
38.  Liam Leonard UEA Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
39.  Joe Fisher Iceni Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Joe Berritt Rapha Cycling Club Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Lee Frappell Iceni Velo Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Simon Harrison Diss & District CC Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- David Husband Godric CC Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- David Jacobs Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Christian Stewart Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Women (E/1/2/3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women (E/1/2/3/4) - Results
1.  Kimberlee Charlton DAP Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mandy Bunn Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emily Ashton Tri Harder Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Lucy Jay TPH Racing Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Kamarla Lawson Kings Lynn CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Charlie Johnson Fast Test Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Callum Laborde Iceni Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Smith Iceni Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Peck Velo Club Baracchi Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alex Cooper West Suffolk Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joe Wakelin Godric CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Hansell Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Marcel Moore Iceni Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Bradley Taylor Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harry Smith Iceni Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Mia Rutterford Iceni Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Shaun Kell Norwich CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edith Smith Suffolk Youth Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Abbey Thompson Suffolk Youth Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Henri Boyd Strada-Sport Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucas Fortescue Finished 0

3.  Lucas Fortescue -

Points: 0 | Status: Finished
--- Harley Slater Did not finish 0

Harley Slater -

Points: 0 | Status: Did not finish

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Frank Spauls Iceni Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  George Johnston Finished 0

2.  George Johnston -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Callum Thompson Suffolk Youth Race Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Eva Thompson Suffolk Youth Race Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Riders must complete 'Intent to Compete' by 18th of May on http://norfolkcycleracing.org 

To gain access to the Test Track a Lotus disclaimer form has to be completed by every rider, spectator and official. This can be downloaded from www.norfolkcycleracing.org and handed in on the 1st night you attend the league. ie 1 form, once per season.

Access to the Test Track is from 18-00 onwards for those race starts at 18:45. Those races starts from 19:30 please arrive between 18:15 and 19:15.

Any arrivals after 19:15 you risk not being allowed to enter the Lotus site.

Please do not arrive early and block the access road from Potash Lane. If arriving early please wait further down Potash lane.

The Races

Ladies Go Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:46 Go-Race None --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 21/05/19 – 18:46
Go-Race, None
25 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / 44km / 27 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/05/19 – 19:30
Regional C+, Band 5
01 hr / 44km / 27 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:31 Regional C+ Band 5 --- 43km / 27 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/05/19 – 19:31

3/4

Regional C+, Band 5
43km / 27 miles
Women (E/1/2/3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 43km / 27 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/05/19 – 19:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
43km / 27 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:46 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 21/05/19 – 18:46
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:46 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 21/05/19 – 18:46
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:46 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 21/05/19 – 18:46
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:46 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 21/05/19 – 18:46
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 21/05/19 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 21/05/19 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 21/05/19 – 18:45

U10

Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 21/05/19 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 21/05/19 – 18:45

U8

Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 21/05/19 – 18:45
Youth Only, None
15 mins

Event Summary

Event Overview

Riders must complete 'Intent to Compete' by 3 days before each event on http://norfolkcycleracing.org

Payment in cash at 'sign on'. Please ensure you enter the correct event as it may not be possible to make changes on the night.

Ride the super smooth Lotus Cars Test Track laid to Formula I standard.

We have a choice of 3 possible circuits, 0.8 m, 1,2 m and 2.2 m by combining the 2 small circuits.

With 2 circuits we can pack in more races per evening so that every rider from Youth E to Elites can have a race.

To ensure that every rider is placed in the correct finishing order in every race all 2019 Lotus Races will be judged using the MyLaps ProChip FLEX Personal Transponder System.

Transponders can be hired on the night for £3 in addition to the entry fee. If you wish to own a transponder they can be purchased from http://www.hssports.co.uk/products/mylaps-prochip-flex-transponder.html

'Intent to compete' entry must be made via www.norfolkcycleracing.org 3 days prior. Payment is only made when signing on.

Event Details

Event URN:

447234

Start Date:

Tue, 21st May 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Lotus Test Track, Potash Lane, Hethel, Norwich, Norfolk, NR14 8EZ

View map

Event Organiser:

Desmond Matthews
07753618390
dmcycling@btinternet.com

Results

Confirmed Results

Ladies Go Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Ladies Go Race - Results
1.  Nicola Fortescue Finished 0

1.  Nicola Fortescue -

Points: 0 | Status: Finished

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Benjamin Beynon Strada-Sport Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Andrew Taylor DAP Cycling Club Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Thomas Heal Strada-Sport Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
4.  Morris Bacon DAP Cycling Club Finished Elite 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: Elite
5.  Freddy Pett DAP Cycling Club Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Kieran Jarvis Cycle Team OnForm Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Harley Matthews DAP Cycling Club Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Mark Richards DAP Cycling Club Finished 1st 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Dale Johnston Velo Schils - Interbike RT Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Matthew Webster TAAP Cervelo Finished Elite 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: Elite
11.  Seb Herrod Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Adam Chamberlin TPH Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Michael Auger Iceni Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Louis Julian DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Phil Marler Godric CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Darren Rutterford Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Caolan Stowe VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Matthew Denny West Suffolk Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Sam Baxter DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Paul Wright Velo Club Baracchi Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Neal Hughes Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Ben Howell Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Chris Parker Ipswich Bicycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  James Millson Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Calvert Churchill Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Matthew Watts Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Rob Kitchen East Coast Riders Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Nicholas Esser DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Stephen Campbell Videre Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Ashley Strowger VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Robert Anderson DAP Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Tim Guy Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Yiangou Thomas Finished 0

33.  Yiangou Thomas -

Points: 0 | Status: Finished
34.  Owen Chapple Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Thomas Pask Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Phillip Hatcher Videre Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Joshua Sykes Strada-Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Adam Hole VC Norwich Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Oliver Wood Strada-Sport Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Philip Large Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Kevin Curtis Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
42.  Matthew Flynn Stowmarket & District CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
43.  Andrew Elliott Iceni Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Jack Ibbotson VC Norwich Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Charles Jones DAP Cycling Club Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Chris Springall Strada-Sport Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Matthew Drown Orwell Velo Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Ivan Carr The Pedal Revolution Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Patrick Grant Iceni Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Samuel Davey VC Norwich Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Matt Jacobs Plomesgate CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Simon Potter CC Sudbury Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Kevin Hickman API-Metrow/Bodyby JR Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Andrew Keedle TPH Racing Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Thomas Girling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Benjamin Flanagan Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Ryan Hogg Videre Race Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  David Fieldhouse Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
13.  Lee Hammond Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
14.  Jason Alcock West Suffolk Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
15.  Andrew Skiggs Tri Harder Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
16.  Christian Hare West Suffolk Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
17.  Simon Crook Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
18.  Steve Sach Finished 0

18.  Steve Sach -

Points: 0 | Status: Finished
19.  Brett Shepperson VC Norwich Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
20.  Mark McCormack Videre Race Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
21.  Brian Spooner VC Norwich Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
22.  Roger Bacon DAP Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
23.  Scott Williams West Suffolk Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
24.  Malcolm Borg West Suffolk Wheelers Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
25.  Jason Bartrum Tri Harder Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
26.  Shane Ison North Walsham Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
27.  Stephen Hubbard Diss & District CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
28.  Rob Bate TPH Racing Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
29.  Ryan Litterick Finished 0

29.  Ryan Litterick -

Points: 0 | Status: Finished
30.  Steven Cox Push Sport / Barford Van Hire Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
31.  Reuben Longley North Walsham Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
32.  Andrew Roberts GS Vecchi Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
33.  Steve Ogley Velo Schils - Interbike RT Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
34.  George Head Cycle Team OnForm Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
35.  Matthew Holland Finished 0

35.  Matthew Holland -

Points: 0 | Status: Finished
38.  Liam Leonard UEA Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
39.  Joe Fisher Iceni Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
--- Joe Berritt Rapha Cycling Club Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Lee Frappell Iceni Velo Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Simon Harrison Diss & District CC Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- David Husband Godric CC Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- David Jacobs Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish
--- Christian Stewart Did not finish 0
Points: 0 | Status: Did not finish

Women (E/1/2/3/4)

Position Name Club name Rider status Category Points
Women (E/1/2/3/4) - Results
1.  Kimberlee Charlton DAP Cycling Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Mandy Bunn Datalynx-Parenesis Cycling Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Emily Ashton Tri Harder Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
--- Lucy Jay TPH Racing Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Kamarla Lawson Kings Lynn CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Charlie Johnson Fast Test Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Callum Laborde Iceni Velo Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joseph Smith Iceni Velo Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Adam Allen Strada-Sport Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Joshua Peck Velo Club Baracchi Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Max Avery Colchester Rovers CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Alex Cooper West Suffolk Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Joe Wakelin Godric CC Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Harley Gregory West Suffolk Wheelers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Cameron Hansell Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Marcel Moore Iceni Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Bradley Taylor Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Harry Smith Iceni Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Mia Rutterford Iceni Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Shaun Kell Norwich CSC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edith Smith Suffolk Youth Race Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Abbey Thompson Suffolk Youth Race Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Henri Boyd Strada-Sport Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lucas Fortescue Finished 0

3.  Lucas Fortescue -

Points: 0 | Status: Finished
--- Harley Slater Did not finish 0

Harley Slater -

Points: 0 | Status: Did not finish

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Frank Spauls Iceni Velo Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  George Johnston Finished 0

2.  George Johnston -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Callum Thompson Suffolk Youth Race Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Eva Thompson Suffolk Youth Race Team Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Riders must complete 'Intent to Compete' by 18th of May on http://norfolkcycleracing.org 

To gain access to the Test Track a Lotus disclaimer form has to be completed by every rider, spectator and official. This can be downloaded from www.norfolkcycleracing.org and handed in on the 1st night you attend the league. ie 1 form, once per season.

Access to the Test Track is from 18-00 onwards for those race starts at 18:45. Those races starts from 19:30 please arrive between 18:15 and 19:15.

Any arrivals after 19:15 you risk not being allowed to enter the Lotus site.

Please do not arrive early and block the access road from Potash Lane. If arriving early please wait further down Potash lane.

The Races

Ladies Go Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:46 Go-Race None --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 21/05/19 – 18:46
Go-Race, None
25 mins
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:30 Regional C+ Band 5 --- 01 hr / 44km / 27 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/05/19 – 19:30
Regional C+, Band 5
01 hr / 44km / 27 miles
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:31 Regional C+ Band 5 --- 43km / 27 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/05/19 – 19:31

3/4

Regional C+, Band 5
43km / 27 miles
Women (E/1/2/3/4) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 19:30 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 43km / 27 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 21/05/19 – 19:30
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
43km / 27 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:46 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 21/05/19 – 18:46
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:46 Youth Only Band 5 --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 21/05/19 – 18:46
Youth Only, Band 5
25 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:46 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 21/05/19 – 18:46
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:46 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Tue 21/05/19 – 18:46
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 21/05/19 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 21/05/19 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 21/05/19 – 18:45

U10

Youth Only, None
15 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 21/05/19 – 18:45
Youth Only, None
15 mins
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 21/05/19 – 18:45

U8

Youth Only, None
15 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 21/05/19 18:45 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£3.00)
Tue 21/05/19 – 18:45
Youth Only, None
15 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk