Crank It Racing - Round 3

MTB XC , Ambleside – Sunday, 19 May 2019

Event Summary

Event Overview

At the heart of the Lake District, amongst the forest and hills, lies the Crank It Grizedale forest race course. Aside from the iconic course, the venue features a tree topping Go Ape Grizedale, the Grizedale Café, and for those younger adventurers amongst you, the Gruffalo trail. This provides plenty for everyone to do, once they have given it their all out on the course.

This year will see the return of the infamous climb out of the event arena, but don’t worry this year we won’t be as mean! Following a mad dash from the start line, the racers will first face the deceptively challenging ‘rock garden’, before working their way out of the arena and onto a nice resting fire road. Following this, is a mix of fast flowing, single track, tight switch back decents and the popular ‘shipping pallet garden’!

This round will also be a part of the North West Youth League so enter early to ensure your place!

Event Details

Event URN:

445489

Start Date:

Sun, 19th May 2019

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Grizedale Forest Visitor Centre, Grizedale, Ambleside, Cumbria, LA22 0QJ

View map

Series:

Crank It Racing 2019

Event Organiser:

Colin Humphreys
07894833747

Results

Confirmed Results

Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Freddie Moorhouse Smith Bronte Tykes Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Arthur Bairstow East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Liam Kirkbride Finished 0

3.  Liam Kirkbride -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Stanley Finn Cyclewise Academy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Henry Bairstow East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Benjamin Freer Cockermouth Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Quinn Maddicott Cyclewise Academy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Clo Bangham Finished 0

8.  Clo Bangham -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Thomas Walker Finished 0

9.  Thomas Walker -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Harry Little Finished 0

10.  Harry Little -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Chris Frank Finished 0

11.  Chris Frank -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Katie Colling RibbleValley Juniors Cycling C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sophia Blaen Peebles CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Orla Downes RibbleValley Juniors Cycling C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Oliver Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Freddie Dixon Finished 0

4.  Freddie Dixon -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Felix Cooper Barrow Central Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oskar Wadsworth Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Leo Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Maddie Moorhouse Smith Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Boys XCO Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Boys XCO Race - Results
1.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Sam Slater Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Ethan Blaen Peebles CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Harry Jeffries Finished 0

5.  Harry Jeffries -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Dan Eastham Red Rose Olympic CC Finished Juvenile 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Ryan Downes RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Harry Clegg Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Aidan Downes RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Juvenile 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Scott Fisher Barrow Central Wheelers Did not start Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile

Juvenile Girls XCO Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Girls XCO Race - Results
1.  Eva Newby Furness Flyers Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Alice Colling RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile

Youth Boys XCO Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys XCO Race - Results
1.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Jacob Rushton RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Louis Aldridge North Cheshire Clarion Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Kobe Jobson Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
--- Adam Jackson Huddersfield Star Wheelers Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Charlie Mullen East Bradford CC Did not start Youth 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Youth Girls XCO Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls XCO Race - Results
1.  Erin Corrigan Pure Performance MTB Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth

Elite Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Men Race - Results
1.  Olli Dawson Polaris Bikewear Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Chris Lever Finished Elite 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite

Grand Veteran Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Men Race - Results
1.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Graham How Secret-Training.cc Finished G/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Robert Allen Leisure Lakes Bikes.com Finished G/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet
--- David Bentley Did not start 0

David Bentley -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Paul Mashiter Barrow Central Wheelers Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Junior Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Race - Results
1.  Thomas Rushton Ride On Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Will Thompson Shibden Cycling Club Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
--- Austin Dodsley East Bradford CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Sport Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men Race - Results
1.  Paul Upton Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Elliot Gough KTM UK Factory MTB Team Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Michael Blaen Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Bryan Laycock MTS Cycle Sport Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Tyla Loftus Wheelbase CabTech Castelli Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
--- Liam Connerney Cheshire Maverick CC Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Sport Woman Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Woman Race - Results
1.  Rachel Connerney KTM UK Factory MTB Team Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport

Super Veteran Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Veteran Men Race - Results
1.  Brian Gough Southport CC Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  Les Walker Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men Race - Results
1.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Bill Nickson Bill Nickson Cycles RT Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Paul Colling RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Peter Danby Bill Nickson Cycles RT Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Matthew Aldridge North Cheshire Clarion Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Murray Kirk Did not start Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Kevin Smith Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Ian Spencer Shibden Cycling Club Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Veteran Woman Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Woman Race - Results
1.  Alison Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran

About the Event

The Races

Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 19/05/19 – 10:00
Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 19/05/19 – 10:00
Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 19/05/19 – 10:00
Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 19/05/19 – 10:00
Juvenile Boys XCO Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/05/19 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Girls XCO Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/05/19 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Youth Boys XCO Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/05/19 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Youth Girls XCO Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/05/19 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Elite Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Elite Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Expert Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Expert Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Grand Veteran Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Grand Veteran Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Junior Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Junior Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Sport Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Sport Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Super Veteran Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 30 mins
Super Veteran Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 30 mins
Veteran Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins

Event Summary

Event Overview

At the heart of the Lake District, amongst the forest and hills, lies the Crank It Grizedale forest race course. Aside from the iconic course, the venue features a tree topping Go Ape Grizedale, the Grizedale Café, and for those younger adventurers amongst you, the Gruffalo trail. This provides plenty for everyone to do, once they have given it their all out on the course.

This year will see the return of the infamous climb out of the event arena, but don’t worry this year we won’t be as mean! Following a mad dash from the start line, the racers will first face the deceptively challenging ‘rock garden’, before working their way out of the arena and onto a nice resting fire road. Following this, is a mix of fast flowing, single track, tight switch back decents and the popular ‘shipping pallet garden’!

This round will also be a part of the North West Youth League so enter early to ensure your place!

Event Details

Event URN:

445489

Start Date:

Sun, 19th May 2019

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Grizedale Forest Visitor Centre, Grizedale, Ambleside, Cumbria, LA22 0QJ

View map

Series:

Crank It Racing 2019

Event Organiser:

Colin Humphreys
07894833747

Results

Confirmed Results

Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Freddie Moorhouse Smith Bronte Tykes Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Arthur Bairstow East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Liam Kirkbride Finished 0

3.  Liam Kirkbride -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Stanley Finn Cyclewise Academy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Henry Bairstow East Bradford CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Benjamin Freer Cockermouth Youth Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Quinn Maddicott Cyclewise Academy Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Clo Bangham Finished 0

8.  Clo Bangham -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Thomas Walker Finished 0

9.  Thomas Walker -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Harry Little Finished 0

10.  Harry Little -

Points: 0 | Status: Finished
11.  Chris Frank Finished 0

11.  Chris Frank -

Points: 0 | Status: Finished

Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Katie Colling RibbleValley Juniors Cycling C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Sophia Blaen Peebles CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
3.  Orla Downes RibbleValley Juniors Cycling C... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Noah Ellison Shibden Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Oliver Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Freddie Dixon Finished 0

4.  Freddie Dixon -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Felix Cooper Barrow Central Wheelers Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Oskar Wadsworth Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Leo Barker Bronte Tykes Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race - Results
1.  Maddie Moorhouse Smith Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Juvenile Boys XCO Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Boys XCO Race - Results
1.  Ethan Grimshaw Eastlands Velo Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Sam Slater Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile
4.  Ethan Blaen Peebles CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
5.  Harry Jeffries Finished 0

5.  Harry Jeffries -

Points: 0 | Status: Finished
6.  Dan Eastham Red Rose Olympic CC Finished Juvenile 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Juvenile
7.  Ryan Downes RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Juvenile 28
Points: 28 | Status: Finished | Category: Juvenile
8.  Harry Clegg Bolton Hot Wheels CC Finished Juvenile 26
Points: 26 | Status: Finished | Category: Juvenile
9.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 24
Points: 24 | Status: Finished | Category: Juvenile
10.  Aidan Downes RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Juvenile 22
Points: 22 | Status: Finished | Category: Juvenile
--- Scott Fisher Barrow Central Wheelers Did not start Juvenile 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Juvenile

Juvenile Girls XCO Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Juvenile Girls XCO Race - Results
1.  Eva Newby Furness Flyers Finished Juvenile 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Juvenile
2.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished Juvenile 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Juvenile
3.  Alice Colling RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Juvenile 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Juvenile

Youth Boys XCO Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Boys XCO Race - Results
1.  Nathan Smith Birkenhead North End CC Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth
2.  Oliver Coughlan Shibden Cycling Club Finished Youth 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Youth
3.  Jacob Rushton RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Youth 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Youth
4.  Louis Aldridge North Cheshire Clarion Finished Youth 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Youth
5.  Kobe Jobson Finished Youth 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Youth
6.  Dylan Boyes Huddersfield Star Wheelers Finished Youth 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Youth
--- Adam Jackson Huddersfield Star Wheelers Did not finish Youth 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Youth
--- Charlie Mullen East Bradford CC Did not start Youth 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Youth

Youth Girls XCO Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Girls XCO Race - Results
1.  Erin Corrigan Pure Performance MTB Finished Youth 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Youth

Elite Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Elite Men Race - Results
1.  Olli Dawson Polaris Bikewear Finished Elite 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Chris Lever Finished Elite 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Elite

Grand Veteran Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Grand Veteran Men Race - Results
1.  John Docker Huddersfield Star Wheelers Finished G/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: G/Vet
2.  Graham How Secret-Training.cc Finished G/Vet 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: G/Vet
3.  Robert Allen Leisure Lakes Bikes.com Finished G/Vet 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: G/Vet
--- David Bentley Did not start 0

David Bentley -

Points: 0 | Status: Did not start
--- Paul Mashiter Barrow Central Wheelers Did not finish G/Vet 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: G/Vet

Junior Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Junior Men Race - Results
1.  Thomas Rushton Ride On Finished Junior 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Junior
2.  Will Thompson Shibden Cycling Club Finished Junior 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Junior
--- Austin Dodsley East Bradford CC Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A

Sport Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Men Race - Results
1.  Paul Upton Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport
2.  Elliot Gough KTM UK Factory MTB Team Finished Sport 50
Points: 50 | Status: Finished | Category: Sport
3.  Michael Blaen Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
4.  Bryan Laycock MTS Cycle Sport Finished Sport 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Sport
5.  Tyla Loftus Wheelbase CabTech Castelli Finished Sport 36
Points: 36 | Status: Finished | Category: Sport
--- Liam Connerney Cheshire Maverick CC Did not finish Sport 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Sport

Sport Woman Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Sport Woman Race - Results
1.  Rachel Connerney KTM UK Factory MTB Team Finished Sport 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Sport

Super Veteran Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Super Veteran Men Race - Results
1.  Brian Gough Southport CC Finished S/Vet 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: S/Vet
2.  Les Walker Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Veteran Men Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Men Race - Results
1.  Steven Henshall Port Sunlight Whls CC Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran
2.  Bill Nickson Bill Nickson Cycles RT Finished Veteran 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Veteran
3.  Paul Colling RibbleValley Juniors Cycling C... Finished Veteran 45
Points: 45 | Status: Finished | Category: Veteran
4.  Peter Danby Bill Nickson Cycles RT Finished Veteran 40
Points: 40 | Status: Finished | Category: Veteran
5.  Matthew Aldridge North Cheshire Clarion Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Gary Jackson Huddersfield Star Wheelers Finished Veteran 32
Points: 32 | Status: Finished | Category: Veteran
--- Murray Kirk Did not start Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: Veteran
--- Kevin Smith Did not finish N/A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: N/A
--- Ian Spencer Shibden Cycling Club Did not finish Veteran 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Veteran

Veteran Woman Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Veteran Woman Race - Results
1.  Alison Kinloch PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished Veteran 60
Points: 60 | Status: Finished | Category: Veteran

About the Event

The Races

Under 10 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 19/05/19 – 10:00
Under 10 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 19/05/19 – 10:00
Under 12 Boys - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 19/05/19 – 10:00
Under 12 Girls - Coaching, Skills Competition, and Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 10:00 Go-Ride Racing None N/A 02 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Sun 19/05/19 – 10:00
Juvenile Boys XCO Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/05/19 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Juvenile Girls XCO Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/05/19 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Juvenile
45 mins
Youth Boys XCO Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/05/19 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Youth Girls XCO Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 45 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sun 19/05/19 – 12:30
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Youth
45 mins
Elite Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Elite Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Elite
01 hr 30 mins
Expert Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Expert Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Expert
01 hr 30 mins
Grand Veteran Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Grand Veteran Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | G/Vet
01 hr 30 mins
Junior Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Junior Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£20.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Junior
01 hr 30 mins
Sport Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Sport Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Sport
01 hr 30 mins
Super Veteran Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 30 mins
Super Veteran Women Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | S/Vet
01 hr 30 mins
Veteran Men Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins
Veteran Woman Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 19/05/19 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 01 hr 30 mins
Entry: On Day: (£25.00)
Sun 19/05/19 – 14:00
MTB Regional A, MTB XC Regional A | Veteran
01 hr 30 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk