Dolan Youth Circuit Race Series - Week 1

Closed Circuit , Southport – Saturday, 23 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

This is week 1 of a three week series. The second week is on 

30th March and the third week is 6th April

There are two races for each age group on each week of the series. On payment of your entry fee you will automatically be entered into week two and week three - you are buying THREE Events:

23rd March, 30th March and 6th April.

 Please contact Allan Taylor if you have any questions/ need further information. Please do not contact Ken Beck.



Event Details

Event URN:

442341

Start Date:

Sat, 23rd Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Rotten Row, Southport, Merseyside, PR8 2BZ

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Jude White Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Frank White North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Joshua Hughes Rhos On Sea Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Henry Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Albert Winkley Preston Pirates BMX Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Benjamin Richardson Bury Clarion Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Red Johnson Finished 0

8.  Red Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Dylan Cadwallader Bury Clarion Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Jacob Thomas North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- George Fairclough Bolton Hot Wheels CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Lewis Linford Liverpool Century Cycling Acad... Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Philippa Rankin RibbleValley Juniors Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Betty Jones North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Libby Winkley Preston Pirates BMX Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Zoe Scott North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Grace Fairclough Bolton Hot Wheels CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Billy Ladle West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Joshua Daly Shibden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  William Braithwaite Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  George Braithwaite Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Freddie Winkley Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Reuben Miller RibbleValley Juniors Cycling C... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Calum Allinson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Oliver Liptrot Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  James Ashworth Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Christopher Ashworth Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Ronan Sheikh Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Harry Jalowiec North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Edward Black Eastlands Velo Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Peter de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Jake Honeysett Salt Ayre Cog Set Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Katie Lawson Secret-Training.cc Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Millie Baptista Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Melissa Moscrop Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ella Hales Cheshire Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Orla Downes RibbleValley Juniors Cycling C... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Roxanne Schumacher Schumacher Cycling Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Robyn de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oscar Gaylor Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Jude Du Toit Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Trayden Jarrett Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Orry Lund Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ryden Hindle Shibden Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Rocco Schumacher Schumacher Cycling Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Rio Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Trevor (TJ) Teare Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Felix Cooper Barrow Central Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Charlie Brennan North West Cycle Coaching Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Samuel Murcott Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Marcus Foster Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Harper Johnson Finished 0

23.  Harper Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Matthew Hill North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Ben Chapman Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Fraser Brundrett North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
27.  Daniel Johnson North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Zoe Parker Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jess Pickavance Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Phoebe Taylor Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Gabby Scott North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Grace Porter Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Molly Linford Liverpool Century Cycling Acad... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Esme Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Maxwell Hereward Team SB Hub Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Xavier Teece-Round Sportcity Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alexander Foster Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Deetray Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Tyler Annis Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Sam Slater Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Callum Salisbury Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Ivan Sorby Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Dan Eastham Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Joel Hurt Team Ribble Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Jack Appleton Finished 0

21.  Jack Appleton -

Points: 0 | Status: Finished
22.  John White North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  James Scott Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Peter Hopley Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Harry Roberts Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Archie Fletcher Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Monty Nelhams Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Ethan Haughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  George Hales Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Aidan Downes RibbleValley Juniors Cycling C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  James Clinton Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Henry Barker-Pine Matlock CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Matilda McKibben Sportcity Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Nicola Quaye Team RL360 Isle Of Man Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ruby Oakes Team RL360 Isle Of Man Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Sophie Smith Team RL360 Isle Of Man Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ellie Pickering Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Natasha Hill North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alice Colling RibbleValley Juniors Cycling C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Neve Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Isla Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Ella Griffin Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Florence Rhodes Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Amelia Walton Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Yates Innovation Racing Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lachlan Hacker Giant Halifax Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  George Radcliffe Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Sam Holwill Hafren CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Ben Pierce Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Syd Brown Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harry Jordan Element Cycling Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Ralf Holden Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Oliver Aloul Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Adam Tattersall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Harry Noonan Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Andrew Huntington Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Nathan Slack Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Joseph Wilson Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Daniel Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Sam Kelly Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Adam Dillon Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Jacob Cran Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Noah Davies Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Daniel Jackson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Jacob Rushton RibbleValley Juniors Cycling C... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Thomas Alcock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Archie Atkinson Eastlands Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joshua Clough Team SB Hub Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- George Griffin Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Nicolas Jones Liverpool Century RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Finley Jones Rhyl Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Dennis Kay Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Harry Paveley Innovation Racing Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Grace Rudkin Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Issy McKinnon North West Cycle Coaching Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lwsi Gocher Rhyl Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

About the Event

Info for Riders

This is week 1 of a three week series. The second week is on 

30th March and the third week is 6th April

There are two races for each age group on each week of the series. On payment of your entry fee you will automatically be entered into week two and week three - you are buying THREE Events:

23rd March, 30th March and 6th April.

The boy and girl who win each age group for the series will receive a Dolan frame. Only riders who have entered the Series will be eligible for the frames.

There may be entries on the day available but please contact the organiser before you travel.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only None ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only None ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only None ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only None ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only None ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only None ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only Band 5 ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only Band 5 ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, Band 5
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only Band 5 ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Event Summary

Event Overview

This is week 1 of a three week series. The second week is on 

30th March and the third week is 6th April

There are two races for each age group on each week of the series. On payment of your entry fee you will automatically be entered into week two and week three - you are buying THREE Events:

23rd March, 30th March and 6th April.

 Please contact Allan Taylor if you have any questions/ need further information. Please do not contact Ken Beck.



Event Details

Event URN:

442341

Start Date:

Sat, 23rd Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Victoria Park, Rotten Row, Southport, Merseyside, PR8 2BZ

View map

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Jude White Mid Shropshire Wheelers Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Arthur Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Frank White North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Joshua Hughes Rhos On Sea Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Henry Bairstow Pedalsport Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Albert Winkley Preston Pirates BMX Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
7.  Benjamin Richardson Bury Clarion Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  Red Johnson Finished 0

8.  Red Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
9.  Dylan Cadwallader Bury Clarion Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
10.  Jacob Thomas North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- George Fairclough Bolton Hot Wheels CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E
--- Lewis Linford Liverpool Century Cycling Acad... Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Annie Fearne Kirklees Cycling Academy Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Philippa Rankin RibbleValley Juniors Cycling C... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Betty Jones North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Libby Winkley Preston Pirates BMX Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Zoe Scott North Cheshire Clarion Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
--- Grace Fairclough Bolton Hot Wheels CC Did not start E 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Noah White Mid Shropshire Wheelers Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Billy Ladle West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Leon Parker Salt Ayre Cog Set Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Joshua Daly Shibden Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Austin Riley Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Jet Du Toit Newark Castle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  William Braithwaite Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
8.  George Braithwaite Red Rose Olympic CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
9.  Freddie Winkley Preston Pirates BMX Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
10.  Reuben Miller RibbleValley Juniors Cycling C... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
11.  Calum Allinson Kirklees Cycling Academy Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Oliver Liptrot Rhyl Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  James Ashworth Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
14.  Christopher Ashworth Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
15.  Ronan Sheikh Bolton Hot Wheels CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
16.  Harry Jalowiec North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Edward Black Eastlands Velo Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Peter de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D
--- Jake Honeysett Salt Ayre Cog Set Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Sofia Bednarek West Riding Track League Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Katie Lawson Secret-Training.cc Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Millie Baptista Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Melissa Moscrop Southport CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Ella Hales Cheshire Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Orla Downes RibbleValley Juniors Cycling C... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Roxanne Schumacher Schumacher Cycling Team Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
--- Robyn de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Did not start D 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Oscar Gaylor Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Mackenzie Riley Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Matthew Kent Velo Club Lincoln Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Alex Hodgson Beacon Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Felix Cuerden Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Jude Du Toit Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  James Ingham Cycle Sport Pendle Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Trayden Jarrett Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Orry Lund Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Jody Mills Huddersfield Star Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  Ryden Hindle Shibden Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
13.  Albie Jones North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Rocco Schumacher Schumacher Cycling Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
15.  Rio Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Trevor (TJ) Teare Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Felix Cooper Barrow Central Wheelers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
19.  Charlie Brennan North West Cycle Coaching Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
20.  Thomas Stevens Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
21.  Samuel Murcott Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
22.  Marcus Foster Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
23.  Harper Johnson Finished 0

23.  Harper Johnson -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Matthew Hill North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
25.  Ben Chapman Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
26.  Fraser Brundrett North Cheshire Clarion Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
27.  Daniel Johnson North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Thomas Brennan Stockton Wheelers CC Did not finish C 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Zoe Parker Stratford CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Jess Pickavance Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Emma Poulston Birkenhead North End CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Phoebe Taylor Red Rose Olympic CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Gabby Scott North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Charlotte Kilroy North Cheshire Clarion Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Grace Porter Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
9.  Molly Linford Liverpool Century Cycling Acad... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Esme Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
--- Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Did not start C 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Maxwell Hereward Team SB Hub Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Raphael John Tabiner North Cheshire Clarion Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Matthew Brennan Stockton Wheelers CC Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Xavier Teece-Round Sportcity Velo Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Isaac Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Sebastian Grindley North Cheshire Clarion Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Alexander Foster Sportcity Velo Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Deetray Jarrett Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Patrick Casey Cycle Sport Pendle Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alex Poulston Birkenhead North End CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  John Bardsley Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Tyler Annis Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Sam Slater Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Callum Salisbury Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Ivan Sorby Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Dan Eastham Red Rose Olympic CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
19.  Joel Hurt Team Ribble Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
20.  Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
21.  Jack Appleton Finished 0

21.  Jack Appleton -

Points: 0 | Status: Finished
22.  John White North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
23.  James Scott Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
24.  Rhys Wytchard Albarosa Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
25.  Simeon Kilroy North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
26.  Peter Hopley Beacon Wheelers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Harry Roberts Liverpool Century RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
28.  Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
29.  Archie Fletcher Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
30.  Monty Nelhams Salt Ayre Cog Set Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
31.  Ethan Haughton Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
32.  George Hales Eastlands Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
33.  Aidan Downes RibbleValley Juniors Cycling C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
34.  James Clinton Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Oliver Akers Holmfirth Cycling Club Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Henry Barker-Pine Matlock CC Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Did not finish B 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Cat Ferguson Cycle Sport Pendle Finished B 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: B
2.  Matilda McKibben Sportcity Velo Finished B 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: B
3.  Hannah Wilson Cycle Sport Pendle Finished B 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: B
4.  Nicola Quaye Team RL360 Isle Of Man Finished B 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: B
5.  Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set Finished B 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: B
6.  Ruby Oakes Team RL360 Isle Of Man Finished B 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: B
7.  Sophie Smith Team RL360 Isle Of Man Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
8.  Ellie Pickering Salt Ayre Cog Set Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
9.  Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
10.  Natasha Hill North Cheshire Clarion Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
11.  Alice Colling RibbleValley Juniors Cycling C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
13.  Neve Laycock Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Isla Glossop Bolton Hot Wheels CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Ella Griffin Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Florence Rhodes Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Amelia Walton Eastlands Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Daniel Yates Innovation Racing Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Riley Blackmore PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Lachlan Hacker Giant Halifax Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  John Roberts Salt Ayre Cog Set Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  George Radcliffe Otley CC Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Sam Holwill Hafren CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Jamie Brown PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Matthew Cooil Team RL360 Isle Of Man Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Tom Lees Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
11.  Ben Pierce Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Syd Brown Team JRC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Isaac Lawrence Rhyl Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
15.  Harry Jordan Element Cycling Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Tom Sheard Giant Halifax Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Ralf Holden Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Oliver Aloul Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Josh Marsden Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Adam Tattersall Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
21.  William Dykes Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
22.  Harry Noonan Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  Andrew Huntington Salt Ayre Cog Set Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
24.  Timothy Lane Kirklees Cycling Academy Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
25.  Nathan Slack Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
26.  Joseph Wilson Southport CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
27.  Daniel Hepton Paul Milnes - Bradford Olympic... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
28.  Sam Slough North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
29.  Sam Kelly Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
30.  Adam Dillon Southport CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
31.  Jacob Cran Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
32.  Noah Davies Team SB Hub Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
33.  Daniel Jackson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
34.  Thomas Purcell Liverpool Century Cycling Acad... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
35.  Jacob Rushton RibbleValley Juniors Cycling C... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
36.  Thomas Alcock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Archie Atkinson Eastlands Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Joshua Clough Team SB Hub Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- George Griffin Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Marcus Hiley Giant Halifax Race Team Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Ben Iddon Salt Ayre Cog Set Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Nicolas Jones Liverpool Century RC Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Finley Jones Rhyl Cycling Club Did not finish A 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: A
--- Dennis Kay Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Harry Paveley Innovation Racing Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Grace Rudkin Sportcity Velo Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Issy McKinnon North West Cycle Coaching Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lucy Dalgleish Salt Ayre Cog Set Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Eilidh Aindow Cycle Sport Pendle Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Hannah Yates Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
--- Eve Davies-Heywood Sportcity Velo Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A
--- Lwsi Gocher Rhyl Cycling Club Did not start A 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: A

About the Event

Info for Riders

This is week 1 of a three week series. The second week is on 

30th March and the third week is 6th April

There are two races for each age group on each week of the series. On payment of your entry fee you will automatically be entered into week two and week three - you are buying THREE Events:

23rd March, 30th March and 6th April.

The boy and girl who win each age group for the series will receive a Dolan frame. Only riders who have entered the Series will be eligible for the frames.

There may be entries on the day available but please contact the organiser before you travel.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only None ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, None
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only None ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, None
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only None ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, None
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only None ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, None
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only None ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, None
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only None ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, None
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only Band 5 ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, Band 5
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only Band 5 ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, Band 5
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only Band 5 ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, Band 5
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 09:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) ---
Sat 23/03/19 – 09:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk