Lancaster University Spring Crit #4

Closed Circuit , Lancaster – Saturday, 23 Mar 2019

Event Summary

Event Overview

Lancaster University Cycling Club are hosting four races at Salt Ayre cycling track. The first is 4th Cat only, with the race lasting 40 minutes plus 5 laps. The second is a womens only race for 2/3/4 cats, again 40 minutes plus 5 laps. The third will be a 3/4 race, 40 minutes plus 5 laps. Finally there will be an E/1/2 cat race which will last 60 minutes plus 5 laps. 

Event Details

Event URN:

440082

Start Date:

Sat, 23rd Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Salt Ayre Sports Centre, Salt Ayre Lane, Lancaster, Lancashire, LA1 5JS

View map

Entry close date

Wed, 20th Mar 2019

Event Organiser:

Rebecca Marshall
rebeccajanemarshall07@googlemail.com

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Sam Shepherd Huddersfield University Cyclin... Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lior Saad University Of Manchester CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Martin Moench Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ben Singer Team JRC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Shaun Ashmore University Of Manchester CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Phil Peake Lune Racing Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Welsh Finished 4th 3

7. James Welsh -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ryan Forde Albarosa Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Viktor Lundqvist Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Peter Armistead Better Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Leslie Lune Racing Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  John Hill Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Conor MacDonald Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Richard Banks Albarosa Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Jack Baxter Finished 4th 0

15. Jack Baxter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Ian McVety Finished 4th 0

16. Ian McVety -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Peter Laing Huddersfield University Cyclin... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Joseph Purbrook University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Gunnar Ford Newcastle University Cycling C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Will Szejna Albarosa Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Paul Heartwell Cleveleys RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Simon Russell KISS Racing Team (KRT) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Jonathan Hall Finished 4th 0

23. Jonathan Hall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Ryan Bull Honister '92 Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Nicolae Toader Did not finish 0

23. Nicolae Toader -

Points: 0 | Status: Did not finish

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Jo Ryding Team JRC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Madeleine Scott Kuota - GSG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Flora Knight Team 22 Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anna Armstrong Westland Wil Vooruit Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Laura Cheesman Evans Cycles Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Laura Gray 3C Payment sports Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jane Hellewell WSC Hoop Op Zegen Beveren Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Amy Gornall The Racing Chance Foundation Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Gabrielle Duckworth Datalynx-Parenesis Cycling Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Marion Jeffery Kendal Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Hannah Dry Did not finish 0

11. Hannah Dry -

Points: 0 | Status: Did not finish

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Sami Al Hadid Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Raymond Bell Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Iddon Saint Piran Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sam Shepherd Huddersfield University Cyclin... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Anthony Saynor Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Scott Morley Finished 4th 3

7. Scott Morley -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Joe Boothroyd Kendal Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Benjamin Stevens Cycling Performance Squad Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Max Burt BIKESTRONG-KTM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  John Brett University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Thomas McCann The Edge Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Paolo Brucciani Lune Racing Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Thomas Palmer Geared Up & CN Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Frazer Morley Finished 3rd 0

16. Frazer Morley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Matthew Barnard University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Henry Moss Barrow Central Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Benjamin Brown Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Nick Louis Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  David Hill Velo Club Cumbria Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Stephen Burns North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Rob Ford Finished 0

23. Rob Ford -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Jason Reynolds Lune Racing Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Thomas Sparkes Southport CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Joseph Taylor Avid Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Thomas Palmer Lune Racing Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Robert Patchett Hoppers Rollers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Michael Bray Geared Up & CN Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Max Girdwood Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Peter Armistead Better Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Harry Nolan trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Mark Laidlaw Kendal Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Lior Saad University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Jake Field Bramley Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Shaun Ashmore University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Ryan Bull Honister '92 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Michael Hargreaves HD Revolutions (HDR) Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jane Hellewell WSC Hoop Op Zegen Beveren Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dave Nolan trainSharp Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joseph Purbrook University Of Manchester CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alex Luhrs Ribble Pro Cycling Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nicholas Cooper ActiveEdge Race Team Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Warhurst High Peak Cycles RT Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joseph Bowers Team Chronomaster Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Dan Dry FitPRO Finished 2nd 12

6. Dan Dry - FitPRO

Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Dobbing TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tobias Dahlhaus Richardsons-Trek RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Alistair Thomas Crimson Orientation Marketing ... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Jamie Ridehalgh Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Chris Sherriffs Ribble Pro Cycling Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ben Barlow Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Alex Ridehalgh Paceline Cycles North Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  James Noonan Hoppers Rollers Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Gavin Berry Lune Racing Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jack Rees Ribble Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Ryan Pike Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Simon Deplitch Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  David Parrington Hoppers Rollers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Joe Coukham Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Chris Thomas Better Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  George Wharton BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Sami Al Hadid Finished 3rd 0

25. Sami Al Hadid -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  John MacKellar Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Marc Lowden Transition Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Callum Anderson Bioracer- Moriarty Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Andrew Smith Seamons CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Matthew Barnard University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Graham Howell Port Talbot Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Julian Pearson Lune Racing Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Christopher Booth 3C Payment sports Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Ben Granger Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Karl Smith Bott Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Andrew Harwood FitPRO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  John Agnew Lune Racing Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Tom Lowe Finished 0

40. Tom Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
41.  Guy Jones Veloce Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Laura Cheesman Evans Cycles Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Michael Bray Geared Up & CN Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Max Burt BIKESTRONG-KTM Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Chris Fallon Kuota - GSG Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David Hill Velo Club Cumbria Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nick Louis Cheshire Maverick CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Palmer Geared Up & CN Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Benjamin Stevens Cycling Performance Squad Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 12:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/03/19 – 12:30
Regional C+, Band 5
50 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 13:30 Women Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/03/19 – 13:30
Women Only, Band 5
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 14:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/03/19 – 14:30

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 15:30 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/03/19 – 15:30
National B, Band 3
01 hr

Event Summary

Event Overview

Lancaster University Cycling Club are hosting four races at Salt Ayre cycling track. The first is 4th Cat only, with the race lasting 40 minutes plus 5 laps. The second is a womens only race for 2/3/4 cats, again 40 minutes plus 5 laps. The third will be a 3/4 race, 40 minutes plus 5 laps. Finally there will be an E/1/2 cat race which will last 60 minutes plus 5 laps. 

Event Details

Event URN:

440082

Start Date:

Sat, 23rd Mar 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Salt Ayre Sports Centre, Salt Ayre Lane, Lancaster, Lancashire, LA1 5JS

View map

Entry close date

Wed, 20th Mar 2019

Event Organiser:

Rebecca Marshall
rebeccajanemarshall07@googlemail.com

Results

Confirmed Results

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Sam Shepherd Huddersfield University Cyclin... Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Lior Saad University Of Manchester CC Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Martin Moench Ayr Roads Cycling Club Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Ben Singer Team JRC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Shaun Ashmore University Of Manchester CC Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Phil Peake Lune Racing Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  James Welsh Finished 4th 3

7. James Welsh -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Ryan Forde Albarosa Cycling Club Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Viktor Lundqvist Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Peter Armistead Better Cycling Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  David Leslie Lune Racing Cycling Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
12.  John Hill Harry Middleton Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Conor MacDonald Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Richard Banks Albarosa Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Jack Baxter Finished 4th 0

15. Jack Baxter -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Ian McVety Finished 4th 0

16. Ian McVety -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Peter Laing Huddersfield University Cyclin... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Joseph Purbrook University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Gunnar Ford Newcastle University Cycling C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Will Szejna Albarosa Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Paul Heartwell Cleveleys RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
22.  Simon Russell KISS Racing Team (KRT) Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Jonathan Hall Finished 4th 0

23. Jonathan Hall -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Ryan Bull Honister '92 Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th
--- Nicolae Toader Did not finish 0

23. Nicolae Toader -

Points: 0 | Status: Did not finish

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Jo Ryding Team JRC Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Madeleine Scott Kuota - GSG Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Flora Knight Team 22 Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Anna Armstrong Westland Wil Vooruit Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Laura Cheesman Evans Cycles Race Team Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Laura Gray 3C Payment sports Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Jane Hellewell WSC Hoop Op Zegen Beveren Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Amy Gornall The Racing Chance Foundation Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Gabrielle Duckworth Datalynx-Parenesis Cycling Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Marion Jeffery Kendal Cycle Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Hannah Dry Did not finish 0

11. Hannah Dry -

Points: 0 | Status: Did not finish

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Sami Al Hadid Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Raymond Bell Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Sam Iddon Saint Piran Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sam Shepherd Huddersfield University Cyclin... Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Anthony Saynor Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Scott Morley Finished 4th 3

7. Scott Morley -

Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Joe Boothroyd Kendal Cycle Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Alex Dobrowolski Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Benjamin Stevens Cycling Performance Squad Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Max Burt BIKESTRONG-KTM Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  John Brett University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Thomas McCann The Edge Cycleworks Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Paolo Brucciani Lune Racing Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Thomas Palmer Geared Up & CN Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Frazer Morley Finished 3rd 0

16. Frazer Morley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Matthew Barnard University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Henry Moss Barrow Central Wheelers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Benjamin Brown Liverpool Century RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Nick Louis Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  David Hill Velo Club Cumbria Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Stephen Burns North Cheshire Clarion Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Rob Ford Finished 0

23. Rob Ford -

Points: 0 | Status: Finished
24.  Jason Reynolds Lune Racing Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Thomas Sparkes Southport CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Joseph Taylor Avid Sport Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Thomas Palmer Lune Racing Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Robert Patchett Hoppers Rollers Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  James McCracken Salt Ayre Cog Set Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Michael Bray Geared Up & CN Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
31.  Max Girdwood Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Peter Armistead Better Cycling Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
33.  Harry Nolan trainSharp Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
34.  Mark Laidlaw Kendal Cycle Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Lior Saad University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
36.  Adrian Dent Team Terminator Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
37.  Jake Field Bramley Wheelers CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  Shaun Ashmore University Of Manchester CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
39.  Ryan Bull Honister '92 Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Michael Hargreaves HD Revolutions (HDR) Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Jane Hellewell WSC Hoop Op Zegen Beveren Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Dave Nolan trainSharp Club Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Joseph Purbrook University Of Manchester CC Did not finish 4th 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 4th

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Alex Luhrs Ribble Pro Cycling Finished Elite 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Nicholas Cooper ActiveEdge Race Team Finished 2nd 21
Points: 21 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Matthew Warhurst High Peak Cycles RT Finished 2nd 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joseph Bowers Team Chronomaster Finished 1st 14
Points: 14 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Dan Dry FitPRO Finished 2nd 12

6. Dan Dry - FitPRO

Points: 12 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Matthew Dobbing TBW23 Stuart Hall Gett Taxi Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Tobias Dahlhaus Richardsons-Trek RT Finished 1st 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 1st
9.  Alistair Thomas Crimson Orientation Marketing ... Finished 1st 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st
10.  Jamie Ridehalgh Crimson Orientation Marketing ... Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Chris Sherriffs Ribble Pro Cycling Finished Elite 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite
12.  Thomas Mitchell Birkenhead North End CC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ben Barlow Wheelbase CabTech Castelli Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
14.  Alex Ridehalgh Paceline Cycles North Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  James Noonan Hoppers Rollers Finished 1st 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st
16.  Gavin Berry Lune Racing Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jack Rees Ribble Pro Cycling Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
18.  Ryan Pike Onimpex Bio Racer RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  George Higgins Birkenhead North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Simon Deplitch Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  David Parrington Hoppers Rollers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Joe Coukham Prologue Racing Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Chris Thomas Better Cycling Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  George Wharton BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Sami Al Hadid Finished 3rd 0

25. Sami Al Hadid -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Tom Garnett Ilkley Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  John MacKellar Team Chronomaster Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Marc Lowden Transition Race Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Matthew Finegan Team SB Hub Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Callum Anderson Bioracer- Moriarty Bikes Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
31.  Andrew Smith Seamons CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Matthew Barnard University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  Graham Howell Port Talbot Wheelers Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Julian Pearson Lune Racing Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  Christopher Booth 3C Payment sports Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
36.  Ben Granger Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
37.  Karl Smith Bott Cycle Team Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
38.  Andrew Harwood FitPRO Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  John Agnew Lune Racing Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
40.  Tom Lowe Finished 0

40. Tom Lowe -

Points: 0 | Status: Finished
41.  Guy Jones Veloce Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
42.  Laura Cheesman Evans Cycles Race Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Michael Bray Geared Up & CN Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Max Burt BIKESTRONG-KTM Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Chris Fallon Kuota - GSG Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- David Hill Velo Club Cumbria Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Nick Louis Cheshire Maverick CC Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Thomas Palmer Geared Up & CN Cycles RT Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd
--- Benjamin Stevens Cycling Performance Squad Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

About the Event

The Races

4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 12:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/03/19 – 12:30
Regional C+, Band 5
50 mins
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 13:30 Women Only Band 5 ---
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/03/19 – 13:30
Women Only, Band 5
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 14:30 Regional C+ Band 5 --- 50 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/03/19 – 14:30

3/4

Regional C+, Band 5
50 mins
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 23/03/19 15:30 National B Band 3 --- 01 hr
Entry: On Day: (£15.00)
Sat 23/03/19 – 15:30
National B, Band 3
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk