Brooks Cycles Track League 2019

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 20 Jun 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

439238

Start Date:

Thu, 20th Jun 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eddie Townsend Finished 0

2.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tom Ford Finished 0

2.  Tom Ford -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Alissa Jamison Finished 0

3.  Alissa Jamison -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Tom Ford Finished 0

1.  Tom Ford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Eddie Townsend Finished 0

2.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Eddie Townsend Finished 0

3.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Sam Ford Finished 0

1.  Sam Ford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Max McKenzie Finished 0

2.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sam Ford Finished 0

3.  Sam Ford -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Max Mckenzie Finished 0

1.  Max Mckenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Sam Ford Finished 0

3.  Sam Ford -

Points: 0 | Status: Finished

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Wilson Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Joel Ackers Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Syd Brown Finished 0

3.  Syd Brown -

Points: 0 | Status: Finished

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class 10 lap Scratch - Results
1.  Darren Hughes Finished 0

1.  Darren Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Phil Powell Finished 0

2.  Phil Powell -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Eddie Ardern SES Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Callum Evans Finished 0

1.  Callum Evans -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Hayden Norris Finished 0

1.  Hayden Norris -

Points: 0 | Status: Finished

B Class

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Alcock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class - Results
1.  Darren Hughes Finished 0

1.  Darren Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Katherine Brindle Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Syd Brown Finished 0

2.  Syd Brown -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Joel Ackers Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Devil - Results
1.  Darren Hughes Finished 0

1.  Darren Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Katherine Brindle Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
20 lap Scratch - Results
1.  Hayden Norris Finished 0

1.  Hayden Norris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Iain Davidson Finished 0

3.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Individual Pursuit - Results
1.  Thomas Hyde Finished 0

1.  Thomas Hyde -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Wilson Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Course De Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course De Primes - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Syd Brown Finished 0

2.  Syd Brown -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Iain Davidson Finished 0

3.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished

B Class Course De Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course De Primes - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Unknown Distance - Results
1.  Darren Hughes Finished 0

1.  Darren Hughes -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Keiren

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Keiren - Results
1.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Wilson Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Hyde Finished 0

3.  Thomas Hyde -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Course De Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Course De Primes - Results
1.  Harry Wilson Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Final - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Finished 0

2.  Harry Ledingham-Horn -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Hayden Norris Finished 0

3.  Hayden Norris -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the night.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
C Class 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Course De Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Course De Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 20/06/19 – 19:15
Regional C, None
C Class Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£7.50)
Thu 20/06/19 – 19:15
Regional C, None
Youth Keiren Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 20/06/19 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Youth Course De Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 20/06/19 – 18:00
Youth Only, None
Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 20/06/19 – 19:15
Regional C, None

Event Summary

Event Details

Event URN:

439238

Start Date:

Thu, 20th Jun 2019

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX

View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Eddie Townsend Finished 0

2.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Tom Ford Finished 0

2.  Tom Ford -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Alissa Jamison Finished 0

3.  Alissa Jamison -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Tom Ford Finished 0

1.  Tom Ford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Eddie Townsend Finished 0

2.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Oscar Peel Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Sophie Griffiths Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Eddie Townsend Finished 0

3.  Eddie Townsend -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Sam Ford Finished 0

1.  Sam Ford -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Max McKenzie Finished 0

3.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Max McKenzie Finished 0

2.  Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Sam Ford Finished 0

3.  Sam Ford -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Max Mckenzie Finished 0

1.  Max Mckenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Croft Lyme RC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Sam Ford Finished 0

3.  Sam Ford -

Points: 0 | Status: Finished

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Tom Hyde Newport Shropshire CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Wilson Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Joel Ackers Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Syd Brown Finished 0

3.  Syd Brown -

Points: 0 | Status: Finished

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class 10 lap Scratch - Results
1.  Darren Hughes Finished 0

1.  Darren Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Phil Powell Finished 0

2.  Phil Powell -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Eddie Ardern SES Racing Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Callum Evans Finished 0

1.  Callum Evans -

Points: 0 | Status: Finished
1.  Hayden Norris Finished 0

1.  Hayden Norris -

Points: 0 | Status: Finished

B Class

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Thomas Alcock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class - Results
1.  Darren Hughes Finished 0

1.  Darren Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Katherine Brindle Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Syd Brown Finished 0

2.  Syd Brown -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Joel Ackers Innovation Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

C Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Devil - Results
1.  Darren Hughes Finished 0

1.  Darren Hughes -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Katherine Brindle Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Kenneth Warrillow Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

20 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
20 lap Scratch - Results
1.  Hayden Norris Finished 0

1.  Hayden Norris -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Iain Davidson Finished 0

3.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Individual Pursuit - Results
1.  Thomas Hyde Finished 0

1.  Thomas Hyde -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Harry Wilson Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Course De Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Course De Primes - Results
1.  Thomas Bullock Finished 0

1.  Thomas Bullock -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Syd Brown Finished 0

2.  Syd Brown -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Iain Davidson Finished 0

3.  Iain Davidson -

Points: 0 | Status: Finished

B Class Course De Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course De Primes - Results
1.  Ross Hooley Innovation Racing Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Michael Boston Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Phillip Braybrooke Cheshire Maverick CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Unknown Distance - Results
1.  Darren Hughes Finished 0

1.  Darren Hughes -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Keiren

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Keiren - Results
1.  Seth Ireland Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Wilson Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Thomas Hyde Finished 0

3.  Thomas Hyde -

Points: 0 | Status: Finished

Youth Course De Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Course De Primes - Results
1.  Harry Wilson Innovation Racing Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Final - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Harry Ledingham-Horn Finished 0

2.  Harry Ledingham-Horn -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Hayden Norris Finished 0

3.  Hayden Norris -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Peter Humphries Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the night.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Youth Only, None
A Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
C Class 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
C Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
20 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
Youth Individual Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
A Class Course De Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 20/06/19 – 01:00
Regional C, None
B Class Course De Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£12.00)
Thu 20/06/19 – 19:15
Regional C, None
C Class Unknown Distance Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£7.50)
Thu 20/06/19 – 19:15
Regional C, None
Youth Keiren Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 19:15 Youth Only Track League Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 20/06/19 – 19:15
Youth Only, Track League Youth
Youth Course De Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 18:00 Youth Only None ---
Entry: On Day: (£3.00)
Thu 20/06/19 – 18:00
Youth Only, None
Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 20/06/19 19:15 Regional C None ---
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 20/06/19 – 19:15
Regional C, None

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk