Portsmouth Evening Circuits #23

Closed Circuit , Portsmouth – Wednesday, 04 Sep 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

437872

Start Date:

Wed, 4th Sep 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Event Organiser:

Susan Knight
02392642226
events.rco@googlemail.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Idris Arthur Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Chase Bradley Wight Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Matilda Wilks Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jaya Martingale Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Wilks Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Skye Martingale Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Quiola Arthur Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Hughes Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charlie Shepherd Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Wellstood Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Samuel Hughes Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emma Harrison Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Robins Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Cottrell Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Matthew Heathcote Natural RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jason Gault Primera-TeamJobs Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Theo Bugg Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joshua Denton VC Meudon Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Newman VC Meudon Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Darren Orchard Mud, Sweat n Gears CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Sam Fox Finished 3rd 2

8.  Sam Fox -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Oliver Nolan Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jeremy Meredith VCGH Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Davies Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Mark Taylor VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jeremy Hubbard Hargroves Cycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Simon Walters Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Nigel Powell VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Matt Lambourne DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Frazer Douglas VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Ian Donohue Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Gareth Fiford Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Emma O'Toole DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Hollie Dowling Wight Cycle Hire Visit IOW RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Philip McNamara VC Meudon Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Laura Senior VCGH Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Greg Simmonds Abingdon Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  George Skinner Primera-TeamJobs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Samuel Clark Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nicholas Tyrie Primera-TeamJobs Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Trevis Informed Sport- LGC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adam Littlechild Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jay Eastwood Primera-TeamJobs Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stuart LeTissier DHCyclesport Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Martin Rowland Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nicholas Hale Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tristan Galloway VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Adam Colvin Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ethan Court Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Luke Jerome Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Will Page Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Nicholas Bell Blazing Saddles Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Michael Renardson trainSharp Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Julian Lockwood Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Steve Rees-Clark Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joseph Donohue VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Luis Coutinho Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Matthew James Chichester City Riders (CCR) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Paul Hopkins BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Ollie Rastall Farnborough & Camberley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Ben Williams I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Ed Slot Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Eliot Ward Finished 1st 0

30.  Eliot Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
31.  Simon Brooks VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Jacob Aries Kuota - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Please be aware that senior riders will need a comprehensive race history to be considered for these events.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 04/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 19:35 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 04/09/19 – 19:35
Regional C+, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Details

Event URN:

437872

Start Date:

Wed, 4th Sep 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Mountbatten Centre, Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9QA

View map

Event Organiser:

Susan Knight
02392642226
events.rco@googlemail.com

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Idris Arthur Solent Pirates Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Chase Bradley Wight Youth Cycling Club Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Matilda Wilks Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Jaya Martingale Sotonia CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Harrison Hendy Team HUP Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Myles Bradley Wight Youth Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Wilks Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Skye Martingale Sotonia CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Quiola Arthur Solent Pirates Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Grace Hughes Velo Club Venta Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Charlie Shepherd Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Edward Wellstood Solent Pirates Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Samuel Hughes Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Margherita Silano Velo Club Venta Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Emma Harrison Sotonia CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Matthew Gilmour Velo Club Venta Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Ollie Boarer I-Team Cyclists' Club Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Alexander Murphy Velo Club Venta Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Callum Robins Solent Pirates Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Katie-Anne Calton Solent Pirates Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Grace Richardson Portsmouth North End CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  George Cottrell Poole Wheelers CC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Tobias Houghton Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Oscar Pratt Velo Club Venta Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Sophie Tiller I-Team Cyclists' Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

3rd Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
3rd Cat only - Results
1.  Matthew Heathcote Natural RT Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Jason Gault Primera-TeamJobs Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jacob Schnabel Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Theo Bugg Jam Cycling RT coached by BPC Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Joshua Denton VC Meudon Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  James Newman VC Meudon Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Darren Orchard Mud, Sweat n Gears CC Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Sam Fox Finished 3rd 2

8.  Sam Fox -

Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Oliver Nolan Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Jeremy Meredith VCGH Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Matthew Davies Farnborough & Camberley CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Mark Taylor VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Owen Giles Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Jeremy Hubbard Hargroves Cycles CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Simon Walters Velo Club Venta Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  Nigel Powell VC St Raphael Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
17.  Matt Lambourne DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Danny Havey Fareham Wheelers Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
19.  Frazer Douglas VC Meudon Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
20.  Ian Donohue Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Gareth Fiford Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
22.  Emma O'Toole DHCyclesport Cycling Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
--- Hollie Dowling Wight Cycle Hire Visit IOW RT Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Philip McNamara VC Meudon Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Laura Senior VCGH Did not finish 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 2nd
--- Greg Simmonds Abingdon Race Team Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd

E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2 - Results
1.  George Skinner Primera-TeamJobs Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Frank Kilsby VC St Raphael Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Samuel Clark Hargroves-Montezuma's Finished 2nd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd
4.  Nicholas Tyrie Primera-TeamJobs Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Mark Trevis Informed Sport- LGC Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  Adam Littlechild Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Jay Eastwood Primera-TeamJobs Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Stuart LeTissier DHCyclesport Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Martin Rowland Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
10.  Nicholas Hale Primera-TeamJobs Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Tristan Galloway VC Meudon Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Adam Colvin Army Cycling Union Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ethan Court Meudon Pedal Heaven Le Col RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Luke Jerome Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
15.  Will Page Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Joseph Clark I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Nicholas Bell Blazing Saddles Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
18.  Michael Renardson trainSharp Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Julian Lockwood Primera-TeamJobs Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
20.  Callum Dunford Jam Cycling RT coached by BPC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
21.  Steve Rees-Clark Morvelo Basso Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Matthew Houlberg Portsmouth North End CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Joseph Donohue VCEquipe/FlixOralHygiene/Propu... Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Luis Coutinho Racing Club Ravenna Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  Matthew James Chichester City Riders (CCR) Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
26.  Paul Hopkins BIKESTRONG-KTM Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Ollie Rastall Farnborough & Camberley CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Ben Williams I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
29.  Ed Slot Sotonia CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
30.  Eliot Ward Finished 1st 0

30.  Eliot Ward -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
31.  Simon Brooks VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
32.  Harry Johnson VC St Raphael Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
33.  Justin Hoy Nuun-Sigma Sports-London RT Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
34.  Jacob Aries Kuota - GSG Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
35.  George Moore I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

About the Event

Info for Riders

Please be aware that senior riders will need a comprehensive race history to be considered for these events.

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:00 Youth Only None --- 10 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:00
Youth Only, None
10 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:15 Youth Only None --- 15 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:15
Youth Only, None
15 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 18:30 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 25 mins
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 04/09/19 – 18:30
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
25 mins
3rd Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 19:00 Regional C+ Band 5 --- 35 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 04/09/19 – 19:00
Regional C+, Band 5
35 mins
E/1/2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 04/09/19 19:35 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Wed 04/09/19 – 19:35
Regional C+, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk