TCDG Race League Round 1

Closed Circuit , Ashton-Under-Lyne – Tuesday, 09 Apr 2019

Event Summary

Event Details

Event URN:

436645

Start Date:

Tue, 9th Apr 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 7th Apr 2019

Event Organiser:

Frederick Hewitt
07595089528
fred.hewitt@oldham.gov.uk

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Edward Black Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Fraser Cummings Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Hassell Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sebastian Kinsey Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Archie Fletcher Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Harry Radford Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amelia Walton Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Florence Rhodes Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Oliver Hassell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Matthew Warhurst High Peak Cycles RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Taylor Prologue Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sam Baker Chorlton Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Price Chorlton Velo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joe Reilly Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Samuel Wadsworth 3RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Aaron Lund Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Mark Hammersley Graham Weigh Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Richard Walker Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jack Moore Finished 2nd 0

12.  Jack Moore -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ben Manning 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Thomas Bates Team Wheelguru Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  William Abbott Innovation Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jack Delaney 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jonathan Carnall Eat Plants Not Pigs CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Marco Ruggeri Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Edward Shone Team Bikestop Tyrekey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Carl Potter Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ben Samuels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Jacob Ragan Albion Cycling Co Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Martin Watson Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Oliver Newlan Chorlton Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Martin Phillips Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Michael Mcgoldrick Hopey Bicycle Repairs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Andrew Wiley University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Jack Cole The Bike Bar RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Phil Guest Finished 3rd 0

31.  Phil Guest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Bradley Tierney Hopey Bicycle Repairs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  George Pickering Cheshire Maverick CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Steven Freear Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  James Dyson 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Peter Gascoigne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  David Micklethwaite 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Curtis Maltby Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Benjamin Edmunds Holmes Chapel Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Mark Stevens Salford Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- George Ball Cycling Performance Squad Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Shaun Dolby Geared Up & CN Cycles RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Lewis Pendle VC Norwich Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Benjamin Stevens Cycling Performance Squad Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Christopher Spencer Macclesfield Wheelers Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tom Yearby Hopey Bicycle Repairs Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Addison Chorlton Velo Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lloyd Beaumont Hopey Bicycle Repairs Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Daniel Charnley Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Richard Banks Albarosa Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alistair Fisher Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Darren Speight 3RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Ross Howcroft-Jones The Bike Bar RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Kevin West Hale Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Alan Mitchell Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Samuel Martin Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Steven Morrow Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Anthony Moran Mossley CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Peter Chomczuk Holmes Chapel Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Ryan Gordon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ben Horley Finished 4th 0

17.  Ben Horley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Recardo Nguty Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Liam Pilkington North Cheshire Clarion Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:20, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth A/B/C races are entry online and Youth D/E on the day only

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:30 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/04/19 – 18:30
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:30 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/04/19 – 18:30
Youth Only, None
5km / 3 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:30 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/04/19 – 18:30
Youth Only, None
5km / 3 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:30 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/04/19 – 18:30
Youth Only, None
5km / 3 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:45 Youth Only None --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 09/04/19 – 18:45
Youth Only, None
15km / 9 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:45 Youth Only None --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 09/04/19 – 18:45
Youth Only, None
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 09/04/19 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 09/04/19 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 09/04/19 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:45 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 09/04/19 – 18:45
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 09/04/19 – 19:15
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 20:15 Regional C+ Band 5 --- 25km / 16 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 09/04/19 – 20:15
Regional C+, Band 5
25km / 16 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

436645

Start Date:

Tue, 9th Apr 2019

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Tameside Cycle Circuit, Richmond Street, Ashton-Under-Lyne, Lancashire, OL7 9HG

View map

Entry close date

Sun, 7th Apr 2019

Event Organiser:

Frederick Hewitt
07595089528
fred.hewitt@oldham.gov.uk

Results

Confirmed Results

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Oliver Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Eamonn Postlethwaite Mossley CRT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Edward Black Eastlands Velo Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Ciara Postlethwaite Mossley CRT Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Fraser Cummings Matlock CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Patrick Mannion Glossop Kinder Velo Cycling Cl... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
4.  Thomas Hassell Eastlands Velo Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Emilia Shuttleworth Bolton Hot Wheels CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Sebastian Kinsey Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Gareth McClorey North Cheshire Clarion Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
--- Archie Fletcher Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B
--- Harry Radford Sportcity Velo Did not start B 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Hannah McClorey North Cheshire Clarion Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Amelia Walton Eastlands Velo Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Florence Rhodes Eastlands Velo Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Cameron Pilkington Mossley CRT Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Harry Paveley Innovation Racing Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Joe Thorp Macclesfield Wheelers Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Thomas Davidson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Adam McClorey North Cheshire Clarion Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Oliver Hassell Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Matthew Warhurst High Peak Cycles RT Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Matthew Taylor Prologue Racing Team Finished 2nd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Sam Baker Chorlton Velo Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  David Price Chorlton Velo Finished 2nd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd
5.  Joe Reilly Wheelbase CabTech Castelli Finished 2nd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd
6.  William Lewis High Peak Cycles RT Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Samuel Wadsworth 3RT Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Christopher Walkinshaw University Of Manchester CC Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Aaron Lund Equiom IOM Junior Cycling Team Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Mark Hammersley Graham Weigh Racing Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
11.  Richard Walker Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Jack Moore Finished 2nd 0

12.  Jack Moore -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
13.  Ben Manning 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
14.  Matthew Doheny Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
15.  Thomas Bates Team Wheelguru Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
16.  William Abbott Innovation Racing Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Jack Delaney 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Jonathan Carnall Eat Plants Not Pigs CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
19.  Marco Ruggeri Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Edward Shone Team Bikestop Tyrekey Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
21.  Simon Mayfield Sowerby Brothers CRT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
22.  Carl Potter Lancashire RC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
23.  Ben Samuels Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
24.  Jacob Ragan Albion Cycling Co Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
25.  Martin Watson Chorlton Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Oliver Newlan Chorlton Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
27.  Martin Phillips Team PB Performance Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
28.  Michael Mcgoldrick Hopey Bicycle Repairs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
29.  Andrew Wiley University Of Manchester CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
30.  Jack Cole The Bike Bar RT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
31.  Phil Guest Finished 3rd 0

31.  Phil Guest -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
32.  Bradley Tierney Hopey Bicycle Repairs Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
33.  George Pickering Cheshire Maverick CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
34.  Steven Freear Manchester Wheelers Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
35.  James Dyson 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
36.  Peter Gascoigne Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
37.  Karl Freeman Team Wheelguru Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
38.  David Micklethwaite 3RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
39.  Curtis Maltby Geared Up & CN Cycles RT Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
40.  Benjamin Edmunds Holmes Chapel Velo Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
41.  Mark Stevens Salford Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- George Ball Cycling Performance Squad Did not start 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 3rd
--- Shaun Dolby Geared Up & CN Cycles RT Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Lewis Pendle VC Norwich Did not start 2nd 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 2nd
--- Benjamin Stevens Cycling Performance Squad Did not finish 3rd 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: 3rd

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Christopher Spencer Macclesfield Wheelers Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Tom Yearby Hopey Bicycle Repairs Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Matthew Addison Chorlton Velo Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Lloyd Beaumont Hopey Bicycle Repairs Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Daniel Charnley Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Richard Banks Albarosa Cycling Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Alistair Fisher Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
8.  Darren Speight 3RT Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Ross Howcroft-Jones The Bike Bar RT Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Kevin West Hale Velo Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
11.  Alan Mitchell Rapha Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Samuel Martin Liverpool Braveheart Bicycle C... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Steven Morrow Chorlton Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Anthony Moran Mossley CRT Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Peter Chomczuk Holmes Chapel Velo Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
16.  Ryan Gordon Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Ben Horley Finished 4th 0

17.  Ben Horley -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Recardo Nguty Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Liam Pilkington North Cheshire Clarion Did not start 4th 0
Points: 0 | Status: Did not start | Category: 4th

About the Event

Info for Riders

Sign on opens at 18:00. Circuit is open for warm-up from 18:00 to 18:20, racing starts at 18:30 Women only races, 2nd Tuesday of each month with no league registration fee. All other riders, League registration is £4 for all. Entry is first come first served, Youth A/B/C races are entry online and Youth D/E on the day only

The Races

U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:30 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/04/19 – 18:30
Youth Only, None
5km / 3 miles
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:30 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/04/19 – 18:30
Youth Only, None
5km / 3 miles
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:30 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/04/19 – 18:30
Youth Only, None
5km / 3 miles
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:30 Youth Only None --- 5km / 3 miles
Entry: On Day: (£2.00)
Tue 09/04/19 – 18:30
Youth Only, None
5km / 3 miles
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:45 Youth Only None --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 09/04/19 – 18:45
Youth Only, None
15km / 9 miles
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:45 Youth Only None --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 09/04/19 – 18:45
Youth Only, None
15km / 9 miles
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 09/04/19 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 09/04/19 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:45 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 09/04/19 – 18:45
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
15km / 9 miles
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 18:45 Youth Only Band 5 --- 15km / 9 miles
Entry: On Day: (£8.00)
Tue 09/04/19 – 18:45
Youth Only, Band 5
15km / 9 miles
2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 19:15 Regional C+ Band 5 --- 40km / 25 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 09/04/19 – 19:15
Regional C+, Band 5
40km / 25 miles
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 09/04/19 20:15 Regional C+ Band 5 --- 25km / 16 miles
Entry: On Day: (£15.00)
Tue 09/04/19 – 20:15
Regional C+, Band 5
25km / 16 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk