Holtcycleracing Pembrey Criteriums #4

Closed Circuit , Llanelli – Wednesday, 05 Sep 2018

Event Summary

Event Overview

Road / Freewheel bikes only.

6.pm

Youth D Boys

Youth D Girls

Youth E Boys

Youth E Girls


6.35pm

Youth C Girls

Youth C Boys

Youth B Girls

Youth B Boys

Youth A Girls

Youth A Boys

7.20pm

2nd, 3rd & 4th Cats.


7.20pm

Women
 

Sign on closes 20 mins before each race.
 Registration/Entry.

There is no pre-entry - entries are only accepted on the night

British Cycling membership & racing licence required on the night.

Membership and day licence available on the night.





Event Details

Event URN:

434819

Start Date:

Wed, 5th Sep 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Oliver-Lewis The Bulls Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Caer Timothy Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Guy Rees Bynea CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Owain Roberts Backstedt Cycling Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Corey Snell Ely Race Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christopher Davies Forza Cycles Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Dion Thomas Bynea CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Mark Robinson Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Christopher Carroll WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Ryan Bevis The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  James Heaton Finished 0

19.  James Heaton -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Anthony O'Boyle Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
21.  Mark Robinson Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  David Jarrom Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Arwel Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  James Dyke Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Harry Chamberlain Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Paul Evans Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Richard Jones Finished 0

28.  Richard Jones -

Points: 0 | Status: Finished

1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 Women - Results
1.  Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Rhys Thomas MnD Fusion RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Endaf Williams West Wales Cycle Racing Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ethan Browne The Bulls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Rhydian Brown West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Sam Ryland The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eluned King Towy Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Cycling Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Gruffydd Oliver Sosban Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Charlie Barnwell Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Robert Brown West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Backstedt Cycling Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Awen Roberts Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Bethany Bennett Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Imogen Morris Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Efa Oliver Sosban Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Owain Gravell Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ioan Thomas-Watkins Bynea CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Kitty Walton Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kirsty Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Livia Walton Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Olivia Thompson Brook Finished 0

4.  Olivia Thompson Brook -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Carey Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joseph Newton Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elliot Butler-Jenkins Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Seffan Morton Finished 0

3.  Seffan Morton -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jake Williams Jeremy Rees Cycles RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Katie Evans Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Cari Butler-Jenkins Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lara Elias Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Laura Thompson Brook Finished 0

4.  Laura Thompson Brook -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Enter on the day only:

Youth - £6

Adult - £8


Youth A (With dispensation to ride senior race) - £6 - OR ride the Youth race and senior race for £10 total.


To park on the field just outside the entrance you will need to drive to the main gate (£2 in the evening) then follow the road round to the left adjacent to the descent of the circuit. Please allow time to arrive, park as close as possible and make your way to sign on inside the circuit.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 19:20 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 05/09/18 – 19:20
Regional C+, Band 5
45 mins
1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 19:20 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 05/09/18 – 19:20
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:35 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:35
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:35 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:35
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:35 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:35
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:00
Youth Only, None
20 mins

Event Summary

Event Overview

Road / Freewheel bikes only.

6.pm

Youth D Boys

Youth D Girls

Youth E Boys

Youth E Girls


6.35pm

Youth C Girls

Youth C Boys

Youth B Girls

Youth B Boys

Youth A Girls

Youth A Boys

7.20pm

2nd, 3rd & 4th Cats.


7.20pm

Women
 

Sign on closes 20 mins before each race.
 Registration/Entry.

There is no pre-entry - entries are only accepted on the night

British Cycling membership & racing licence required on the night.

Membership and day licence available on the night.





Event Details

Event URN:

434819

Start Date:

Wed, 5th Sep 2018

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Pembrey National Closed Road Circuit, Pembrey Country Park, Burry Port, Llanelli, SA16 0EJ

View map

Results

Confirmed Results

2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 - Results
1.  Edward Morgan Bynea CC Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Ben Oliver-Lewis The Bulls Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Caer Timothy Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  Richard Eakins Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Guy Rees Bynea CC Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Owain Roberts Backstedt Cycling Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Corey Snell Ely Race Club Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Christopher Davies Forza Cycles Racing Team Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Matthew Hanford Bynea CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
12.  Michael Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
13.  Dion Thomas Bynea CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
14.  Mark Robinson Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Christopher Carroll WyndyMilla Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
16.  Brecon Burnett Cardiff Ajax CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
17.  Ryan Bevis The Bulls Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
18.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  James Heaton Finished 0

19.  James Heaton -

Points: 0 | Status: Finished
20.  Anthony O'Boyle Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
21.  Mark Robinson Bynea CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  David Jarrom Cardiff Ajax CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
23.  Arwel Davies TRCC (Towy Racing Cycle Club) Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
24.  Christopher Gibbard Bynea CC Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
25.  James Dyke Cardiff Ajax CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
26.  Harry Chamberlain Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
27.  Paul Evans Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
28.  Richard Jones Finished 0

28.  Richard Jones -

Points: 0 | Status: Finished

1/2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
1/2/3/4 Women - Results
1.  Claire Walters Jeremy Rees Cycles RT Finished 3rd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 3rd

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Rhys Thomas MnD Fusion RT Finished A 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: A
2.  Bryn Davies Towy Riders Finished A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: A
3.  Cian Roberts Towy Riders Finished A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: A
4.  Liam James-Morris Backstedt Cycling Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Benjamin Harris Maindy Flyers Youth CC Finished A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: A
6.  Endaf Williams West Wales Cycle Racing Team Finished A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: A
7.  Jack Ramsbottom West Wales Cycle Racing Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
8.  Dafydd Wright West Wales Cycle Racing Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
9.  Ethan Browne The Bulls Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Rhydian Brown West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
11.  Sam Ryland The Bulls Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Eluned King Towy Riders Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Maisy Vasic Pink Jersey Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Shannon Haird West Wales Cycle Racing Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Joshua Tarling Backstedt Cycling Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Sam Smith West Wales Cycle Racing Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Griff Lewis Ystwyth Cycling Club Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Iolo Dafydd Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Gruffydd Oliver Sosban Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Charlie Barnwell Towy Riders Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Robert Brown West Wales Cycle Racing Team Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Zoe Backstedt Backstedt Cycling Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Awen Roberts Towy Riders Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Bethany Bennett Towy Riders Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Lowri Richards West Wales Cycle Racing Team Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Llion Rees-Jenkins Ystwyth Cycling Club Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Imogen Morris Gower Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Efa Oliver Sosban Riders Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Ilan Dafydd Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Owain Gravell Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Ioan Thomas-Watkins Bynea CC Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls - Results
1.  Kitty Walton Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Kirsty Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Livia Walton Gower Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
4.  Olivia Thompson Brook Finished 0

4.  Olivia Thompson Brook -

Points: 0 | Status: Finished
5.  Carey Thomas Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Joseph Newton Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Elliot Butler-Jenkins Towy Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
3.  Seffan Morton Finished 0

3.  Seffan Morton -

Points: 0 | Status: Finished
4.  Jake Williams Jeremy Rees Cycles RT Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Katie Evans Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
2.  Cari Butler-Jenkins Towy Riders Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Lara Elias Gower Riders Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
4.  Laura Thompson Brook Finished 0

4.  Laura Thompson Brook -

Points: 0 | Status: Finished

About the Event

Info for Riders

Enter on the day only:

Youth - £6

Adult - £8


Youth A (With dispensation to ride senior race) - £6 - OR ride the Youth race and senior race for £10 total.


To park on the field just outside the entrance you will need to drive to the main gate (£2 in the evening) then follow the road round to the left adjacent to the descent of the circuit. Please allow time to arrive, park as close as possible and make your way to sign on inside the circuit.

The Races

2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 19:20 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 05/09/18 – 19:20
Regional C+, Band 5
45 mins
1/2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 19:20 Women Only Band 5 (<10 Entrants) --- 45 mins
Entry: On Day: (£8.00)
Wed 05/09/18 – 19:20
Women Only, Band 5 (<10 Entrants)
45 mins
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:35 Youth Only Band 5 --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:35
Youth Only, Band 5
30 mins
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:35 Youth Only Band 5 (<10 Entrants) --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:35
Youth Only, Band 5 (<10 Entrants)
30 mins
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:35 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:35
Youth Only, None
30 mins
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:35 Youth Only None --- 30 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:35
Youth Only, None
30 mins
U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:00
Youth Only, None
20 mins
U10 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:00
Youth Only, None
20 mins
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 05/09/18 18:00 Youth Only None --- 20 mins
Entry: On Day: (£6.00)
Wed 05/09/18 – 18:00
Youth Only, None
20 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk